Φροντίδα Ringneck από πετ σοπ, πώς να κερδίσω την εμπιστοσύνη του;

Βαλτω στο δωματιο σου δυπλα σ παραθυρο φως ησυχια για μια εβδομαδα δωσε ενα τσαμπι μιλετ καθε μερα και εναν τσαι με τιλιο χαμομυλι λεβαντα για 3 μερες 2 μερες νερο και μετα 3 τσαι. Για εκπαιδευση θα ειναι ετοιμο μολις πας να του αλαξεις τροφη και δε φοβαται. Η εκπαδευση γινεται εξω απο το κλουβι.
 
@Μπαιρακταρης τασος στον πτηνιατρο που το πήγα μου έδωσε αγωγή για 12 μερες μέσα στο νερό του γιατί η κοτσιλιτσα του είναι νερουλι λόγο ότι του έδιναν μόνο σπιτάκια! Κεχρι θα πάρω σήμερα γιατί δεν το ήξερα ότι του αρέσει!
 
@Kostaskaps εγώ έχω να πω την δίκη μου έμπειρα με το Ringneck μου το οποίο δεν είναι ήμερο, μετά από περίπου 1 χρόνο που είναι μαζί μου το μοναδικό πράγμα που δεν κάνει είναι να ανεβεί στο χέρι μου από μόνος του. Και τρώει από εμένα,και φιλάκια δίνει, και ανεβαίνει στο σταντ/μπολ/κλαδί για να τον πάω όπου θέλω,και λεξούλες λέει και κάθεται μαζί μου στον καναπέ/τραπέζι/κρεβάτι και παίζουμε με παιχνιδάκια, στο δάχτυλο θα ανεβεί αν του πιέσω την κοιλιτσα αλλά τώρα προσπαθούμε να ανεβαίνει από μόνος του, και για χαδια κάθεται, και όπου βάλω το σταντ και του πω έλα θα πετάξει να έρθει και ποτέ του δεν δάγκωσε. Έγιναν μικρά βήματα αλλά με μεγάλη επιτυχία. Χρειάζεται ηρεμία υπομονή και να το σέβεσαι.
 
@Μπαιρακταρης τασος ωραία κατάλαβα! Και τώρα που κάθομαι δίπλα στο κλουβί του κάθε φορά που γράφω για να απαντήσω βγάζει μια φωνή διαφορετική απο το τρομαγμένο..
[automerge]1611054392[/automerge]
@christina07 ελπίζω να μπορέσω και έχω να κερδίσω την εμπιστοσύνη του 🙂
 
@Μπαιρακταρης τασος είναι φυσιολογικό όταν φεύγω απο κοντά του να φωνάζει μέχρι να με δει πάλι;
Αμέ! Είναι κοινωνικά πουλάκια και έχουν ανάγκη την συντροφιά. Για μένα αυτό είναι και ένα σημάδι ότι νιώθει λίγο πιο άνετα μαζί σου
 
Γειά χαρά και παλιιιι... Λοιπόν σήμερα επιχείρησα να δώσω μήλο στο ringneck στην αρχή καμιά αντίδραση... Το ακούμπησα στην άκρη απο το κλουβί και σιγά σιγά πήγε και το έφαγε. Ξανακάνω πάλι την κίνηση να του δώσω και ήρθε γεμάτος περιέργεια και έφαγε του επανελαβα 4 φορές και ξανά ήρθε και έφαγε.. βέβαια το χέρι μου το είχα έξω από το κλουβί και πάρα πολύ σιγανες κινήσεις! Όταν άνοιξα το πορτακι του για να καθαρίσω μέσα το κλουβί του όμως με το που πλησίαζα το χέρι μου μέσα έφευγε σιγά σιγά μακριά μου. Είμαι σε καλό δρόμο με αυτή την συμπεριφορά;
 
Καλησπέρα σε όλους! Λοιπόν αύριο κλείνω μια εβδομάδα με το ringneck! Έχω φτάσει στο σημείο να του δίνω μήλο με το χέρι και να το τρώει., Σήμερα του έδωσα ένα μικρό κομματάκι με τα δάχτυλα περασμένα μέσα απο το κλουβί το χέρι απ'έξω βέβαια... Το πήρε με πάρα πολύ επιφυλακτικότητα! Όμως μου γυρίζει συνεχώς την πλάτη, ξέρει κάποιος γιατί;
 
Ωραία, γρήγορα προχωράτε. Μόνο που οι ισορροπίες είναι εύθραυστες όπως καταλαβαίνεις, και θα είναι έτσι για πολύ καιρό, οπότε κάνε υπομονή. Η διαδικασία εξοικείωσης είναι μακροχρόνια και δυναμική υπό την έννοια ότι σε κάθε στραβοτιμονιά θα έρχεστε πίσω, το οποίο δεν θεωρώ ότι είναι κάτι που μπορεί να σας ανακόψει.
 
@Vada καλημέρα. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το κρατήσω.. Η κοπέλα που το πήρε φαίνεται ότι την πιο πολύ την συμπαθεί απο την πρώτη στιγμή και για την καλύτερη ψυχολογία του πουλιού.
 
@Kostaskaps Καλημέρα, αρκετές φορές ορισμένα πράγματα δεν έρχονται έτσι όπως εμείς θα θέλαμε να έρθουν. Άν βρίσκεται σε καλά χέρια καλύτερα που έγινε έτσι. Σκέψου καλά πριν αποφασίσεις καινούργια αγορα παπαγάλου και άν χρειαστείς κάτι που μπορούμε να σε βοηθήσουμε μην διστάσεις να ρωτήσεις.
 
Back
Top