Φροντίδα Ringneck βοήθεια εξημέρωση

maksok1965

PB New Member
Εγγραφή
16 Απρ 2018
Μηνύματα
30
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα στην παρεα, πριν 3 μερες αγορασα ενα Ringneck ( Μπουρδούκος )απο εναν εκτροφεα (2,5 μηνων ). Μολις ηρθε σπιτι πηγα να το βγαλω απο το κουτι και φυσικα τρομαγμενο πεταξε στο σπιτι. Το επιασα ( οχι και πολυ ευγενικα διοτι δεν μπορουσα με τιποτα με αλλο τροπο ). Αυτες τις μερες ειναι πιο ηρεμος και εχει συνηθίσει την παρουσια μου, αρχισα να βαζω το χερι μεσα και απλα το κοιταει και ειναι λιγο ανησυχος αλλα δεν πεταει απο εδω και εκει, καμια φορα τρωει και απο το χερι μου αλλα πολυ επιφυλακτικα. Πολλες φορες παω τροφη πολυ κοντα με το χερι (φρουτα) αλλα δεν το θελει, ειναι γιατι φοβαται η γιατι εχει φαει απο την τροφη του πολυ και δεν εχει ορεξη; Ειμαι σε καλο δρομο;
 
Χρειάζεται μεγάλη υπομονή από μέρους σου, και πολύ προσεκτική προσέγγιση ώστε να εξοικειωθείτε πλήρως με τον παπαγάλο. Και σιγα - σιγά να γίνουν όλες οι προσεγγίσεις, με μικρά βήματα.
Να το χαίρεσαι το πουλάκι.
 
θα συμφωνησω με τον iano, προσεχτηκα και ηρεμα βηματα. αυτο που λεω παντα και σε εμενα στην σχεση μου με τους παπαγαλους μου δεν βιαζομαστε, ας παρει και χρονια και τι εγινε. Ομορφο πουλακι, και μικρο ηληκιακα να το χαιρεσαι.
 
Να σου ζήσει!
Ξεκινάμε πρώτα από τα πιο βασικά... Τα ξυλάκια που του έχεις δεν απευθύνονται για το είδος του, αλλά για καναρίνια.Αν βλέπω καλά είναι πλαστικά και πολύ λεπτά.
Και για να μπορούν να πιάνουν στα κάγκελα αυτά τα ξυλάκια... Και το κλουβί είναι μικρό για το είδος του.
Φρόντισε να του χαρίσεις ένα άνετο χώρο, με ξύλινες πατήθρες και δραστηριότητες μέσα στο κλουβί(παιχνίδια) και μετά προσπαθείς και την εκπαίδευση του,
Άλλωστε τη βάση την έχεις αφου είναι ταϊσμένο στο χέρι.
 
Να χαίρεσαι το όμορφο μωράκι σου.
Είναι λογικό να φοβάται ακόμα αφού είναι οι πρώτες σας μέρες, όμως έχεις μια βάση αφού έχει ταιστεί στο χέρι.
Πάρε κεχρί και να του δίνεις συνέχεια και θα σε περιμένει πως και πως :)
 
ilie mp θα το δοκιμασω σε ευχαριστω πολυ :). ianos το μεγεθος ειναι Ringneck Parakeets 60.9Χ60.9Χ91.4cm / 1.27 cm έως 1.5875 cm . Το ξυλο για τις πατηθρες ειναι ελια, θα το ξεφλουδισω και θα το πλυνω με ξυδι και νερο
 
σημερα αρχισε να κανει αυτο και γενικα οπου βρει λιγο μεγαλυτερο ανοιγμα παει εκει, νομιζω θελει να φυγει, το κανει πολυ συχνα, τι μπορω να κανω για αυτο. Ακομα δεν καθεται στο χερι μου και δεν ξερω τι ακριβως θελει, ΑΝΕΒΑΖΩ βιντεο σε λιγο

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
αυτο ειναι το βιντεο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
βγαζει ολο το φαγητο εξω ματωσε και η μυτη του takis1964 και το ιδιο κανει και πανω πανω στο κλουβι στο ταβανι
 
θα του στειλω τωρα το βιντεο, δεν εχω αλλο κατοικιδιο, σημερα ξυπνησα και βρηκα ολη την τροφη εξω σχεδον και δεν ηξερα γιατι, και μετα απο λιγο εγινε αυτο στο βιντεο takis1964
 
τροφη εχει βγαλει και μενα καποιες φορες, αλλα το ανησυχητικό ειναι οτι ματωνει το ραμφος του
η τροφη πιστευω να ειναι συσκευασμενη
σε μια συζητηση που ειχα με μια εκτροφεα αυτων των πουλιων μου ειπε για αυτην Deli Nature Premium Parrots.
 
Τελευταία επεξεργασία:
σε ευχαριστω πολυ θα την αγορασω, γενικα εχω δει οτι μετα της 5 που ειναι εδω και ο πατερας μου ειναι πιο ηρεμος και δεν τρομαζει τοσο, καθε πρωι που ειμαι μονος μου και προσπαθω υπαρχει μαι συγχυση
 
Επειδη εκανα λαθος στην τροφη γιατι υπαρχουν πολλες απο την εταιρια, περιμενω να μου πει ακριβως!
 
Back
Top