Φροντίδα Ringneck βοήθεια εξημέρωση

τροφη εχει βγαλει και μενα καποιες φορες

Νομίζω ότι εννοεί ότι την πετάει έξω από το κλουβί, όχι ότι κάνει αναμασηση τροφής. Έτσι κατάλαβα τουλάχιστον.
Για ένα μωρό 2μιση μηνών, ταισμενο με κρέμα δεν είναι λογικό να φαίρεται τόσο νευρικά, εκτός αν μεγάλωσε λάθος ή αν εσύ λόγο άγχους τα μεταφράζεις όλα λάθος..
Να του μιλας, να του δίνεις κεχρί και να ασχολείσαι όσο μπορείς. Θα γίνεται κολλητοί θα δεις.
 
. Μολις ηρθε σπιτι πηγα να το βγαλω απο το κουτι και φυσικα τρομαγμενο πεταξε στο σπιτι. Το επιασα ( οχι και πολυ ευγενικα διοτι δεν μπορουσα με τιποτα με αλλο τροπο ). Αυτες τις μερες ειναι πιο ηρεμος και εχει συνηθίσει την παρουσια μου, αρχισα να βαζω το χερι μεσα και απλα το κοιταει και ειναι λιγο ανησυχος αλλα δεν πεταει απο εδω και εκει, καμια φορα τρωει και απο το χερι μου αλλα πολυ επιφυλακτικα. Πολλες φορες παω τροφη πολυ κοντα με το χερι (φρουτα) αλλα δεν το θελει, ειναι γιατι φοβαται η γιατι εχει φαει απο την τροφη του πολυ και δεν εχει ορεξη; *Ειμαι σε καλο δρομο ?

σημερα αρχισε να κανει αυτο και γενικα οπου βρει λιγο μεγαλυτερο ανοιγμα παει εκει , νομιζω θελει να φυγει, το κανει πολυ συχνα, τι μπορω να κανω για αυτο;
Το πουλί είναι στρεσαρισμένο. Όλα γίνονται πολύ γρήγορα γι΄αυτό, ακόμα δεν έχει συνηθίσει το νέο του περιβάλλον, άρχισε και η... Εκπαίδευση.
Κάλυψε με πανί το κλουβί του (άφησε ακάλυπτο το μπροστά μέρος) και άστο να ηρεμήσει λίγες μέρες (πχ μια εβδομάδα)
Στερέωσε ένα δυο κομμάτια λευκό χαρτί για να κόβει όταν είναι αγχωμένο...
*Καλός δρόμος θεωρείται η υπομονή και ο σεβασμός στις ανάγκες του, φρόντισε το 😉:)
 
Οτι ειπε η Σισσυ ακριβως! Κι εγω το βλεπω στρεσαρισμενο! Αυτο το κανει σαν να θελει να κρυφτει, ετσι κανουν οταν ειναι και μωρα και φοβονται! Το κλουβι βαλτο να ειναι σε τοιχο η μια μερια για να νιωθει ασφαλεια! Και αυτο που ειπε η Ηλεκτρα ισχυει οτι ειναι αρκετα νευρικη η συμπερφορα του για πουλακι ταισμενο στο χερι, παρολα αυτα επειδη παιζει ρολο και ο χαρακτηρας του καθε πουλιου αλλα και σαν ειδος ειναι λιγο περιεργα δε θα εστιασω ακομα εκει! Παντως δε θελει αγχος και βιασυνη, οτε αλλαγες συνεχεια, πρεπει να το αφησεις να ηρεμησει το πουλακι! Καλο θα ηταν να μπεις να διαβασεις καποια θεματα που εχουν ανοιχτει στο φορουμ για να βοηθηθεις!
 
ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια Sissy zack27 ilie mp . Θα βαλω το πανι και θα το αφησω στην ησυχια του για καποιες μερες, γενικα οταν τρωω η κανω δουλειες παντα του μιλαω χαλαρα για αρκετη ωρα.
 
. Γενικα οταν τρωω η κανω δουλειες παντα του μιλαω χαλαρα για αρκετη ωρα.
Πολύ καλά κάνεις! Φρόντισε όμως για κάποια ''ώρα'' να κάθεσαι δίπλα στο κλουβί, στο ίδιο ύψος με το πουλί και να του μιλάς ήρεμα πχ επαίνεσε το! (το νιώθει). Κάνε ήρεμες κινήσεις και ξεκίνα να του προσφέρεις πχ κομματάκι τσαμπιού κεχρί, έχοντας τα χέρια σου εκτός κλουβιού. Με λίγα λόγια προσπάθησε να το χαλαρώσεις, να γνωρίσει-μάθει-συνηθίσει εσένα αλλά και το νέο περιβάλλον ήσυχα και με ηρεμία. 🙂
 
Sissy θα αρχισω απο αυριο να του δινω κομματακια γιατι μολις του εβαλα το πανι σημερα το πρωι, γενικα τωρα που βλεπει μονο απο μπροστα δεν το αγχωνει; Πχ αμα το βγαλω σε 5-6 μερες δεν θα του ειναι περιεργο;
 
Sissy θα αρχισω απο αυριο να του δινω κομματακια γιατι μολις του εβαλα το πανι σημερα το πρωι, *γενικα τωρα που βλεπει μονο απο μπροστα δεν το αγχωνει; πχ **αμα το βγαλω σε 5-6 μερες δεν θα του ειναι περιεργο;
Για κάθε τι που θέλεις να κάνεις με-στον παπαγάλο σου, θα σκέφτεσαι όπως αν το έκανες σ΄ένα παιδάκι ή στον εαυτό σου δηλ πάντα να βάζεις τον εαυτό σου στη θέση του.
*Δεν τον αγχώνει διότι αισθάνεται προστατευμένος, καταλαβαίνει πως ότι έχει να του ''συμβεί'' θα έρθει από μπροστά και όχι από παντού!
Η γνώμη μου είναι να τον αφήσεις έτσι έως ότου τον δεις να έχει σταματήσει τελείως αυτή την συμπεριφορά δηλ να στριμώχνεται, επίσης να παρατηρείς την μύτη του εφόσον την μάτωσε.
**Δεν θα βγάλεις το πανί απότομα αλλά σιγά σιγά. Δηλ θα ελευθερώνεις μία μία τις πλευρές σιγά σιγά (κάθε 4-5 ημέρες).
Εγώ πάντα στα κλουβιά μου αφήνω καλυμμένη την πλάτη, α) για να νιώθουν ασφάλεια και β) ως προστασία στον τοίχο από λερώματα (που σίγουρα θα γίνουν)
 
Καλησπερα και παλι, αυτες τις μερες εκανα οτι μου ειπατε. Πλεον δεν φοβαται τοσο οσο ( καθομαι ακριβως διπλα στο κλουβι και παιζει με τα παιχνιδια του ) πριν και αρχισε να παιρνει κεχρι απο εξω απο το κλουβι, βεβαια καποιες φορες με τσιμπαει αντι να παρει τροφη αλλα δεν αντιδραω καθολου, πιο πριν ουτε να βλεπει το χερι μου δεν ηθελε ( το οτι με τσιμπαει ειναι κακο σημαδι; ). Πως να το συνεχισω;
 
καλησπερα. η γνωμη μου ειναι οτι πας πολη καλα και διαχειριζεσε πολη σωστα την σχεση με τον παπαγαλο σου. συνεχησε ακριβως με τον ιδιο τροπο, διπλα στο κλουβι, ηρεμη χαλαρη ομιλια, κερασμα κεχρι εξω απο το κλουβι. το τσιμπιμα το αντιλαμβανωμε ως εξερευνηση. Πιστευω οτι ειστε σε πολη καλο δρομο, και σιγα σιγα θα ξεδιπλωση τα ωραια του χαρακτηρα του.
 
Back
Top