Ασθένειες Ringneck κάνει κουτσουλιές σαν νερό

giorgos96

PB New Member
Εγγραφή
29 Σεπ 2019
Μηνύματα
19
Καλησπέρα εδώ και μερικές εβδομάδες το ringneck μου κάνει κουτσουλιές εντελώς διαφανες λες και είναι νερό μου είπαν ότι είναι διάρροια του έδοσα φάρμακο για την διάρροια και του πέρασε μετά από 3 μέρες πάλι τα ίδια μου είπαν ότι μπορεί να φταίνε τα φρούτα και τα λαχανικά, εδώ και 4 μέρες έχω σταματήσει να του δίνω και τρώει μόνο σπόρους αλλά και πάλι τα ίδια οπως βλέπετε και στη φοτο κάνει τα περιτοματα σαν σκουλικακια και όλο το άλλο είναι λες και είναι νερό και πολλές φορές είναι σκέτο σαν νερό ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι; Την Δευτέρα θέλω να των πάω στον γιατρό αλλά δεν ξέρω αν υπάρχη πτηνιατρος στο Ηράκλειο Κρήτης
[automerge]1602961436[/automerge]
121733009_3545031188890643_843893873218657590_n.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κτηνιατρος υπάρχει
Thread 'Κορίνα Παρασύρη - Κτηνίατρος'
https://community.petbirds.gr/threads/Κορίνα-Παρασύρη-Κτηνίατρος.31926/
Αλλά υπάρχει και αυτό το εργαστήριο που στέλνεις τις κουτσουλιές και σου βγάζουν διάγνωση και θεραπεία.
Thread 'Κτηνιατρικό Διαγνωστικό Εργαστήριο Κομοτηνής'
https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρικό-Διαγνωστικό-Εργαστήριο-Κομοτηνής.43021/
[automerge]1602964427[/automerge]
Περαστικά να ειναι
 
Θα πρέπει να αναζητήσεις την αιτια της διάρροιας και οχι το πως θα θεραπευσεις το συμπτωμα.
Το σκευασμα που σου προτειναν δίδεται μετα απο θεραπεία με φαρμακο για να επαναφερει την εντερική χλωριδα.
 
Εχει γινει καποια αλλαγη στα σπορια που δινεις τωρα τελευταια?
Ωσου να το πας στο γιατρο μειωσε την υγρασια στις τροφες,δημαδη απεφυγε να δωσεις φρουτα λαχανικα.
 
@Tony Forpus Του έδινα μια τη Deli Natural αλλά δεν την έβρισκα ποια και του πήρα μια άλλη αλλά είναι της ίδιας εταιρείας. Τώρα το πρωί παρατηρεισα το έξεις η κουτσουλιές του ήταν κανονικές και πριν λίγο πάλι ξεκίνησε τα ίδια
 
Και σε εμένα το κάνει τώρα τελευταία αυτό, ρώτησα στο pet shop (τους έδειξα και τις κουτσουλιές) και μου έδωσαν aviomycine solution. Να τονίσω ότι όντως έχω αλλάξει την διατροφή του δηλαδή έχω πρόσθεση τα pellets και ότι δεν είναι όλες έτσι, συνήθως οι 2-3 πρωινές και μετά συνηθισμένες... ίσως και ενδιάμεσα καμιά η το βράδυ. Χθες Κυριακή που την "έσπρωξα" λίγο να πετάξει γιατί καθαρίζω το κλουβί γενικά, προσγειώθηκε στο πάτωμα και έκαστε εκεί 45 λεπτά να κοιτάζει έως ότου την "έσπρωξα" λίγο ξανά και την είπα άντε πάνε στο κλουβάκι σου και πήγε, και ξεκίνησε κατευθείαν να παίζει με τα παιχνίδια της, αλλά παρατήρησα κουτσουλιά όπως στην φώτο του Γιώργου, λέτε να στρεσαρίστηκε;
 
ρώτησα στο pet shop (τους έδειξα και τις κουτσουλιές) και μου έδωσαν aviomycine solution
Το εχεις ξεκινησει λαθος,στα Pet shop δεν κανουν διαγνωσεις και πολυ περισσοτερο δεν δινουν φαρμακα!
 
Το εχεις ξεκινησει λαθος,στα Pet shop δεν κανουν διαγνωσεις και πολυ περισσοτερο δεν δινουν φαρμακα!
Δεν υπάρχει πτηνίατρος στην περιοχή μόνο κτηνίατροι που ασχολούνται με σκυλάκια και γατάκια 99% και λέω επειδή από εκεί το πήρα θα έχουν κάποια πείρα στο θέμα. Τι είναι αυτό που μου έδωσαν δεν είναι φάρμακο;
 
Υπαρχει διαγνωστικο στην Κομοτηνη που μπορεις να στειλεις δειγμα κουτσουλια και να παρεις απαντηση απο πτηνιατρο.
Φαρμακο ειναι αλλα δεν εχουν οτυτε την γνωση ουτε την εξιδεικευση να δινουν φαρμακα, απαγορευεται απο το νομο ουτως ή αλλως!
 
Ευχαριστώ, έστειλα σχετικό email να με διευκρινίσουν διαδικασίες για την περισυλλογή και αποστολή. Να είσαι καλα @Tony Forpus !
[automerge]1603134432[/automerge]
Και με απάντησαν αμέσως, απίστευτο 😳, για όσους θέλουν να μάθουν η απάντηση είναι:

Καλησπέρα. Στρώνεις ένα μεγάλο κομμάτι αλουμίνοχαρτο στον πάτο του κλουβιού για να μαζέψεις τα περιττώματα του. Το διπλωνεις το βάζεις σε ένα ουροσυλεκτη ή κάποιο κουτί και το αποστελεις στο Εργαστήριο. Π. ΤΣΑΛΔΆΡΗ 70 ΚΟΜΟΤΗΝΉ. ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ 6933301535 Τ. Κ 69100. Εάν θέλεις πλήρη έλεγχο και για ψιττακωση το κόστος είναι στα 25 ευρώ. Εάν θέλεις κ ας λλιεργεια μόνο και απλή παρασιτολογικη είναι στα 15 ευρώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@giorgos96 Η κουτσουλιά της φωτογραφίας του αρχικού ποστ δεν δείχνει σημάδια διάρροιας. Έχει ίσως αρκετά ούρα (ούτε κι αυτό φαίνεται ξεκάθαρα, εγώ βλέπω 2 ξεχωριστές κουτσουλιές) αλλά μόνο αυτό. Οι κουτσουλιές των πουλιών δεν είναι όλες πανομοιότυπες κι επίσης συμβαίνει κάποιες να είναι ακόμη και σκέτα ούρα. Η σύστασή τους εξαρτάται κυρίως απο το τι τρώνε, πόσο νερό πίνουν κι απο το στρες.
 
@Φοίβος Καλησπέρα πήγα στον κτηνίατρο και μου είπε ότι βγάζει πολύ ουρά από ότι περιττώματα αυτό οφείλετε μάλλον στην διατροφή, και μου είπε να μην του δίνω πολύ συχνά φρούτα αλλά καθημερινά λαχανικά κυρίως πράσινα όπως μπρόκολο και πιπεριά, μου είπε να του δίνω και λίγο γιαούρτι, αβγό, καστανό ρύζι, οσπριάδα μερικές φορές την εβδομάδα και μου πρότεινε αν θέλω να προσθέσω στην διατροφή του τα pellet. Του έκανε καλλιέργεια και δεν έδειξε κάτι, αν σε 15-20 ήμερες συνεχιστεί και δεν υπάρχει βελτιώσω και αν δω ότι δεν τρώει η ότι δεν αισθάνεται καλά να τον ξαναπάω για να κάνουμε ακτινογραφία και εξέταση αίματος.
 
Back
Top