Ασθένειες Scalyface ή κάτι άλλο;

Giannhs..87

PB New Member
Εγγραφή
20 Φεβ 2017
Μηνύματα
49
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα σας.. Έχω μία απορία για το budgie. Είναι scalyface ή κάτι άλλο; Είναι 1ετους. Έχει έτσι. Από το σεπτεμβριο που μας το έδωσαν... Ούτε επεκτάθηκε ουτε έφυγε.

Σήμερα.

scalyface.webp
 
Αφού είναι στην ίδια μορφή τόσους μήνες και αφού οπτικά δεν μοιάζει με ακάρεα αλλά και από το σχήμα, υποθέτω πως πρόκειται για κάποιο γδάρσιμο σε ατύχημα κάποιου είδους.
Αν το πουλάκι είναι ήμερο, μπορείς να το περιποιηθείς με ελάχιστη ποσότητα βαζελίνης, ακόμα και με λίγο ελαιόλαδο.
Όχι όμως ποσότητα, απλά να είναι το χέρι σου λίγο λαδωμένα και να το τρίψεις λιγάκι.
 
Δεν είναι ήμερο αλλά θα το προσπαθήσω με ελαιόλαδο... Μέσα στην εβδομάδα. Γιατί τέλος εβδομάδας λέω να βάλω φωλιά
 
Οκ θα το δοκιμασω . Να μου φύγει και η απορία... Τραγούδα (ειδικά όταν τρώει η θυλικια). Είναι λίγο ήσυχο γενικά δεν παίζει με τα παιχνίδια.. Τρώει.. Αν τον αφήσει η αφεντικό να...
 
Συμφωνώ με τη Μαρια,! Αν ήταν ακάρεα, θα είχαν εξαπλωθεί τόσο καιρο! Και τα πόδια του ειναι καθαρα,! Προφανώς πρόκειται για σημάδια,! Δοκίμασε αυτο που σε ειπε η Μαρια και μας λες,!
 
Μαρία, Νίκο, τι θεωρείτε οτι θα κάνει το λάδι; Κάτι σχετικό με μαλάκωμα της περιοχής; Κι έπειτα; Να αναγεννηθεί το ξηρό δέρμα;, να φύγει η ξηρότητα;
Ρωτώ, διότι δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό.
 
Μαρία, Νίκο, τι θεωρείτε οτι θα κάνει το λάδι; Κάτι σχετικό με μαλάκωμα της περιοχής; Κι έπειτα; Να αναγεννηθεί το ξηρό δέρμα;, να φύγει η ξηρότητα;
Ρωτώ, διότι δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό.
Δηλαδή πεοτηνεις την epithol
 
Μαρία, Νίκο, τι θεωρείτε οτι θα κάνει το λάδι; Κάτι σχετικό με μαλάκωμα της περιοχής; Κι έπειτα; Να αναγεννηθεί το ξηρό δέρμα;, να φύγει η ξηρότητα;
Ρωτώ, διότι δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό.

Γιάννη επειδή προφανώς δεν πρόκειται για ακάρεα, αλλα για σημάδια η ακόμα ακόμα για κατι κολλημένο στο Ράμφος, η βαζελίνη η το λάδι θα βοηθήσει να φουσκώσει και να ξεκολλήσει! Αν οχι τότε θα πρόκειται απλά για σημάδια!
 
Μαρία, Νίκο, τι θεωρείτε οτι θα κάνει το λάδι; Κάτι σχετικό με μαλάκωμα της περιοχής;
Εγώ πιστεύω ότι είναι γρατζουνιές. Ότι κάπου σφηνώθηκε το πουλάκι και γδάρθηκε το σημείο. Τίποτα παρά πάνω από μια απλή περιποίηση -ενυδάτωση της περιοχής δεν προτείνω. Καλύτερα βαζελίνη επειδή έχει αντιμικροβιακές ιδιότητες αλλά και λάδι εντάξει είναι.
 
Γιάννη επειδή προφανώς δεν πρόκειται για ακάρεα, αλλα για σημάδια η ακόμα ακόμα για κατι κολλημένο στο Ράμφος, η βαζελίνη η το λάδι θα βοηθήσει να φουσκώσει και να ξεκολλήσει! Αν οχι τότε θα πρόκειται απλά για σημάδια!
Έτσι πιστεύω και εγώ.. Από τον σεπτεμβριο που το έχω κάτι θα είχε χειροτερέψει...

Εγώ πιστεύω ότι είναι γρατζουνιές. Ότι κάπου σφηνώθηκε το πουλάκι και γδάρθηκε το σημείο. Τίποτα παρά πάνω από μια απλή περιποίηση -ενυδάτωση της περιοχής δεν προτείνω. Καλύτερα βαζελίνη επειδή έχει αντιμικροβιακές ιδιότητες αλλά και λάδι εντάξει είναι.
Έχει τώρα τελευταία ραμφειζει τα κάγκελα και την ξύλινη πατηθρα
 
Έχει τώρα τελευταία ραμφειζει τα κάγκελα και την ξύλινη πατηθρα
Το κανουν αυτο Γιάννη! Στα πλαίσια της περιποίησης του Ράμφους! Βάλε σουπιοκόκκαλο και για το Ράμφος αλλα και για το ασβέστιο!
 
Έχει τώρα τελευταία ραμφειζει τα κάγκελα και την ξύλινη πατηθρα
Προτίμησε την βαζελίνη ή epithol τότε, ίσως οι γρατζουνιές το φαγουριάζουν, μην εξελιχθεί σε πρόβλημα κάτι που δεν είναι.
 
Το κανουν αυτο Γιάννη! Στα πλαίσια της περιποίησης του Ράμφους! Βάλε σουπιοκόκκαλο και για το Ράμφος αλλα και για το ασβέστιο!
Έχω δυο σουπιοκοκκαλα...
 
Εγώ πιστεύω ότι είναι γρατζουνιές. Ότι κάπου σφηνώθηκε το πουλάκι και γδάρθηκε το σημείο. Τίποτα παρά πάνω από μια απλή περιποίηση -ενυδάτωση της περιοχής δεν προτείνω. Καλύτερα βαζελίνη επειδή έχει αντιμικροβιακές ιδιότητες αλλά και λάδι εντάξει είναι.
Αν και δεν μπορώ να το συγκρίνω με τη βαζελίνη, το ελαιόλαδο έχει επισης ήπιες αντιμικροβιακές ιδιότητες λόγω κάποιων οξέων που περιέχει.
 
Αν και δεν μπορώ να το συγκρίνω με τη βαζελίνη, το ελαιόλαδο έχει επισης ήπιες αντιμικροβιακές ιδιότητες λόγω κάποιων οξέων που περιέχει.
Αύριο το πρωί πάω τα παιδιά στο σχολείο... Και μετά θα προσπαθήσω να τον πιάσω κ να του βάλω λίγο ελαιόλαδο... Κ να τον παρακολουθώ πως θα αντιδράσει. 🙂
 
Αύριο το πρωί πάω τα παιδιά στο σχολείο... Και μετά θα προσπαθήσω να τον πιάσω κ να του βάλω λίγο ελαιόλαδο... Κ να τον παρακολουθώ πως θα αντιδράσει. 🙂
Συγγνώμη, την αντιμικροβιακά επίδραση του ελαιόλαδου την έθεσα για να την έχουμε στα υπόψη.. Και όχι για να προτείνω την αντικατάσταση της βαζελίνης.
 
Το κατάλαβα απλά πιστεύω ότι σαν επεξεργασμένο προϊόν (φυτικό) θα είναι καλύτερο και ποιο ήπιο..
 
Οι ελαιώδεις και οι κηρώδεις ουσίες εχουν επίσης ακαρεοκτόνο δράση μηχανικά μέσω της ασφυξίας.
 
Back
Top