Αναπαραγωγή Serinus canaria Timbrado Español Intermedio '19 Breeding

Tony Forpus

PB Supporter
Εγγραφή
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
12.056
Πόλη
Athens West side
First round

64208

O πρωτος γυρος αποτελουνταν απο 3 νεοσσους Timbrado Español,Ιntermedio line.


Round 2

64209

O δευτερος γυρος αποτελουνταν απο 5 νεοσσους Timbrado Español,Ιntermedio line.
Στον αυτοματο πιλοτο ουσιατικα τα συγκεκριμενα πουλακια μιας και πριν φυγω για το διαρκειας ενος μηνα ταξιδι μου στο εξωτερικο ειχα δει μονο το πρωτο αυγο 😛
Τελευταια ταισματα απο τον μπαμπα στο χωρισμα πριν τον πληρη απογαλακτισμο!


Round 3
To be continued...

64211


Στην αναμονη του 5ου αυγου για την επανατοποθετηση ολων στην μητερα με σκοπο την ταυτοχρονη εκκόλαψη.




Στην καναρα δεν δοθηκε ποτε ασβεστιο, οπως και δεν εχω δωσει σε κανενα πουλι ασβεστιο ολα αυτα τα χρονια.

Οι γεννητορες ταιζουν, αλλα και οι νεοσσοι που απογαλακτιζονται τρωνε, σπιτικη αυγοτροφη του... Εμποριου 😛
 
Καλησπέρα Αντώνη! Συγχαρητήρια για τα γόνιμα, επιτυχημένα και όμορφα αποτελέσματα της φετινής αναπαραγωγικής σεζόν σου! Εξαιρετικό το φωτορεπορτάζ και μου άρεσε το εφέ στις φωτογραφίες! Πανέμορφα όλα τους! Να τα χαίρεσαι και με το καλό να βρεθούν άξιοι και έμπιστοι ιδιοκτήτες! Καλή σου συνέχεια! 🙂👌👏
 
Καλησπέρα Αντώνη! Συγχαρητήρια για τα γόνιμα, επιτυχημένα και όμορφα αποτελέσματα της φετινής αναπαραγωγικής σεζόν σου! Εξαιρετικό το φωτορεπορτάζ και μου άρεσε το εφέ στις φωτογραφίες! Πανέμορφα όλα τους! Να τα χαίρεσαι και με το καλό να βρεθούν άξιοι και έμπιστοι ιδιοκτήτες! Καλή σου συνέχεια! 🙂👌👏

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου :)


Αψογα όλα 😍.

Αναρωτιεμαι ποιο να είναι το παιδί μου 🤔 😛

Τριτο αυγο απο δεξια Ελενη 😛

Σε πειραζω!
 
Τώρα πια ούτε χώρο ούτε χρόνο...
Να είσαι καλά όμως Αντώνη!

Γι αυτο εξεπλαγειν με τον μνμ σου γιατι θυμομουν οτι κατι εχεις πει οτι εισαι full απο χωρο!

Οταν θα χρειαστεις πουλάκι θα μου πεις :)
 
Εκτός από καλός εκτροφέας είσαι και πολύ καλός φωτογράφος!
Πράγματι Γιάννη. Αντώνη βγάζεις πάρα πολύ όμορφες φωτογραφίες. Συγχαρητήρια και για αυτό! 👍👌
 
Πράγματι Γιάννη. Αντώνη βγάζεις πάρα πολύ όμορφες φωτογραφίες. Συγχαρητήρια και για αυτό! 👍👌

Να τα χαίρεσαι Αντώνη και με το καλό να έρθουν και τα υπόλοιπα 😍

Είναι τόσο τέλεια! 😭
Συγχαρητήρια για την αναπαραγωγή! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και με τη τελευταία σειρά αβγών!

Αντώνη να τα χαίρεσαι, υπέροχα τα μικρά.
Υ. Γ. Εκτός από καλός εκτροφέας είσαι και πολύ καλός φωτογράφος!


Σας ευχαριστω απο καρδιας ολους :)

Ανταποδιδω τις ευχες, να χαιρεστε κι εσεις τους φτερωτους και μη φιλους σας!
 
64219 Όμορφα τα πιτσιρίκια, να τα χαίρεσαι γερά και δυνατά Αντώνη!
Στην καναρα δεν δοθηκε ποτε ασβεστιο, οπως και δεν εχω δωσει σε κανενα πουλι ασβεστιο ολα αυτα τα χρονια.
Να σε ρωτήσω. Γιατί τονίζεις το ποτέ;
Εννοείς πως είχαν καλή διατροφή και δεν χρειάστηκε να δώσεις ασβέστιο ή δηλ απλά δεν έτυχε να χρειαστεί;
Μήπως όταν φτάσει η ώρα να χρειαστεί ενδέχεται να είναι αργά;
πχ εγώ έχω κάποιο άγχος σε σχέση με την Λήδα και ενώ δεν της έχω δώσει ποτέ ασβέστιο, σκέφτομαι πως θα πρέπει να υπάρχει γι΄ώρα ανάγκης (εννοώ αν τύχει και κάνει μόνη της αυγό κάποια στιγμή).:)
 
Σε ευχαριστω πολυ Σισσυ!

Το τονιζω απο την αποψη οτι διαχρονικα στο φορουμ αν εχεις παρατηρησει, πολλες φορες οταν καποιος λεει οτι καποιο απο τα πτηνα του εχει κανει το πρωτο αυγο η πρωτη παροτρυνση ειναι να δωσει υγρο ασβεστιο.

Απο την δικη μου εμπειρια οταν τα πουλια εχουν μια διατροφη πλουσια και ελεγχομενη ως προς την ορθοτητα των διατροφικων στοιχειων δεν χρειαζεται ασβεστιο.

Το συγκεκριμενο θηληκο εδωσε +5 ασπορα αυγα σε περιοδο που δεν ειχε αρσενικο στο κλουβι. Το λεω απο την αποψη του συνολικου αριθμου των αυγων ως προς την αναγκη του για ασβεστιο.
 
... Το τονιζω απο την αποψη οτι διαχρονικα στο φορουμ αν εχεις παρατηρησει, πολλες φορες οταν καποιος λεει οτι καποιο απο τα πτηνα του εχει κανει το πρωτο αυγο η πρωτη παροτρυνση ειναι να δωσει υγρο ασβεστιο.

*Απο την δικη μου εμπειρια οταν τα πουλια εχουν μια διατροφη πλουσια και ελεγχομενη ως προς την ορθοτητα των διατροφικων στοιχειων δεν χρειαζεται ασβεστιο.


Το συγκεκριμενο θηληκο εδωσε +5 ασπορα αυγα σε περιοδο που δεν ειχε αρσενικο στο κλουβι.Το λεω απο την αποψη του συνολικου αριθμου των αυγων ως προς την αναγκη του για ασβεστιο.

Παλιά, μόνο δυο φορές είχε γεννήσει η κανάρα μου από 5+5 αυγά χωρίς ασβέστιο (δεν είχα ιδέα περί ασβεστίου), μόνο
σουπιοκόκκαλο και καλή διατροφή.
*Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά δεν σου κρύβω πως θα φοβόμουν... (τώρα που γνωρίζω για το ασβέστιο).
Θα ένιωθα σιγουριά με αυτό, γιατί δεν είναι ''απαραίτητο'' πως αν συνέβαινε να πάει κάτι στραβά, θα ήμουν κοντά της ώστε να ''βοηθήσω'' 🙄
Έχει παρενέργειες το ασβέστιο, γνωρίζεις;

Τι εννοείτε;! 😨
Μόνο όταν υπάρχει αρσενικός δεν κάνει αβγά;
Δεν είναι απαραίτητο να κάνει γονιμοποιημένα αυγά ένα θηλυκό, αρκεί να ''προκαλείται'' (διατροφικά-ορμονικά, όπως οι κότες).
 
Δεν είναι απαραίτητο να κάνει γονιμοποιημένα αυγά ένα θηλυκό, αρκεί να ''προκαλείται'' (διατροφικά-ορμονικά, όπως οι κότες).

Δεν ήξερα ότι και οι καναρες-μπακουρια (όπως η δικιά μου) μπορουν να κάνουν αβγα... Πάλι καλά που δεν κάνω βλακείες με τη διατροφή της... 😂
Ευχαριστώ πολύ :)
 
Back
Top