Αναπαραγωγή Serinus canaria Timbrado Español Intermedio '19 Breeding

Παλιά, μόνο δυο φορές είχε γεννήσει η κανάρα μου από 5+5 αυγά χωρίς ασβέστιο (δεν είχα ιδέα περί ασβεστίου), μόνο
σουπιοκόκκαλο και καλή διατροφή.
*Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά δεν σου κρύβω πως θα φοβόμουν... (τώρα που γνωρίζω για το ασβέστιο).
Θα ένιωθα σιγουριά με αυτό, γιατί δεν είναι ''απαραίτητο'' πως αν συνέβαινε να πάει κάτι στραβά, θα ήμουν κοντά της ώστε να ''βοηθήσω'' 🙄
Έχει παρενέργειες το ασβέστιο, γνωρίζεις;


Δεν είναι απαραίτητο να κάνει γονιμοποιημένα αυγά ένα θηλυκό, αρκεί να ''προκαλείται'' (διατροφικά-ορμονικά, όπως οι κότες).


Στο συνολο η συγκεκριμενη καναρα φετος εχει δωσει ως τωρα 19 αυγα και η κοινη που εχω 15.

Σε οτι αναφορα το ασβεστιο, στη συναντηση μας εχθες ειχαμε μια μικρη κουβεντουλα με τον Γιωργο @ROLLING STONES για το ασβεστιο.
Και εκεινος με σαφως μεγαλυτερο στατιστικο δειγμα απο εμενα, δεν ειναι χρηστης ασβεστιου χωρις να του εχει δημιουργησει αυτο κανενα προβλημα.

Σε αυτο που συμφωνησαμε ειναι ως προς την επιβαρυνση του συκωτιου του πουλιου απο την χρηση του ασβεστιου και νομιζω οτι μετα απο ενα μκρο ή μεγαλο δειγμα (οπως θελει ας το θεωρησει καποιος) πουλιων, η σε μονιμη βαση χρηση του τιθεται εν αμβιβολο.

Αυτο δεν σημαινει οτι προτρεπω προσωπικα καποιον να μην δινει ασβεστιο γιατι σιγουρα δεν προσφερουμε ολοι τα ιδια πραγματα στα πτηνα μας.
 
Αυτο δεν σημαινει οτι προτρεπω προσωπικα καποιον να μην δινει ασβεστιο γιατι σιγουρα δεν προσφερουμε ολοι τα ιδια πραγματα στα πτηνα μας.

Διακρίνω μεγάλη σιγουριά στα λόγια σου... Ornitalia ταΐζεις;

😛
 
δεν σου κρύβω πως θα φοβόμουν
Και καλά κάνεις και φοβάσαι..
Κατά τη διάρκεια της ωοτοκίας οι 4-5 σταγόνες ασβέστιο στο νερό για 3-4 μέρες μόνο κακό δεν κάνουν.
Αντίθετα χωρίς το ασβέστιο μπορείς να χάσεις το πουλί πριν προλάβεις να το καταλάβεις.
Ειδικά αν είναι κάποια μετάλλαξη χρώματος...
Αυτό συστήνεται από όσους έχουν μεγάλη εκτροφική εμπειρία και ξέρουν τους λόγους όταν προτείνουν κάτι.
 
Back
Top