Ασθένειες SOS δηλητηριαση cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eugene
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eugene

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουλ 2009
Μηνύματα
30
Πόλη
Αθήνα
Το πουλι ειναι ηλικιας 3 μηνων. Δεν τρωει και καθετε στο πατο του κλουβιου και κατα διαστηματα κανει σβουρες αναποδες ανοιγοντας το ενα φτερο(σαν να ετοιμαζεται να ψοφισει) Αυτο γινετε στις 6.00 σημερα.

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι το πουλι ειχε φαει τα χαρτια που ειχα βαλει στον πατο του κλουβιου(ηταν απο προγραμμα τηλεορασης). Φανταζομαι οτι το πειραξε αυτο γιατι εχει χρωματα πανω το χαρτι και τα κομματακια δεν τα βρηκα που ειχε ροκανισει. Αρα θα τα εφαγε.

Εχει χασει βαρος και εχει αδυνατισει παρα πολυ. σημερα δεν εφαγε τπτ(απο μονος του) Του δινω εγω με ενεση κρεμα για νεοσσους εμπλουτισμενη με πολυβιταμινες. Φαινετε οτι το τρωει οταν του το δινω. Σπορους δεν πειραζει ουτε για πλακα και ουτε αυγο που του ειχα βρασει.

Τι προτεινετε να κάνω; Ειναι σε κρισιμη κατασταση το πουλακι. Κανει τουμπες(σαν να ψοφαει) και μετα συνερχετε και στεκετε στα ποδια του. ☹
 
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/


Αυτος στο Περιστερι ο Ακριβος ειναι σιγουρα ανοιχτος σημερα!
Εστω τηλεφωνησε του!
Μην καθυστερεις περιμενοντας απαντηση απο το φορουμ!
Μπορει καποιος που ξερει να μην μπει καθολου σημερα!
Παρε τωρα και πες μας τι σου ειπε!
 
Μολις τον πηρα...Απο οτι μου ειπε απο την στιγμη που δεχετε το πουλι την κρεμα που του δινω πιθανων δε ειναι η αιτια το χαρτι. Μαλλων θα του το παω απο εκει να το δει. Ευχαρηστω για την ανταποκριση.
 
Περαστικα και περιμενουμε να μας πεις τι σου ειπε!
Θα ειναι πολυ χρησιμο για το φορουμ!
 
Ειναι το ιδιο πουλακι που ταιζες εσυ απο μωρο;
 
Το πουλι ειναι ηλικιας 3 μηνων. Δεν τρωει και καθετε στο πατο του κλουβιου ...
Εχει χασει βαρος και εχει αδυνατισει παρα πολυ. σημερα δεν εφαγε τπτ(απο μονος του) Του δινω εγω με ενεση κρεμα για νεοσσους εμπλουτισμενη με πολυβιταμινες. Φαινετε οτι το τρωει οταν του το δινω. Σπορους δεν πειραζει
Από πότε δεν τρώει, έχει χάσει βάρος & έχει αδυνατίσει πάρα πολύ; Η τροφή που του δίνεις είναι σωστή - τρέφεται κανονικά; Γιατί έφαγε χαρτιά, μήπως πεινούσε; (Για να πάρω μια πρώτη εκτίμηση απ'το γιατρό μου)
 
το ταιζεις ακομη ή τρωω μονο του;
μη ξεχασεις να το αναφερεις στο γιατρο
περαστικα!
 
Εχει χασει βαρος και εχει αδυνατησει. Μπορει και σκαρφαλωνει στα καγκελα για να παει στις πατηθρες του. Η τροφη ειναι ειδηκη για κοκατιλ συσκευασμενη( οχι χυμα) για αυστραλεζικα παπαγαλακια και κοκατιλ. Του αλαζω νερο καθε μερα, του εχω πετρες για να χονευει, του εχω πετρα ιοδιου και πετρα ασβεστιου. Προσφατα τελιωσα μια θεραποια με sivotine (bogena) για διαρια(για μιαμιση εβδομαδα γιατι στην αρχη του εβαζα μικρη ποσοτιτα αντιβιωσης και μετα μου ειπε ο πετσοπ να την αυξησω στα δυο κουταλακια του μικρου μεγεθους που δινει το ιδιο το sivotine). Την τροφη του την ετρωγε οχι ομως τους ηλιοσπορους. Περιπου 3 μερες ειναι που ετρωγε τα χαρτια και δεν εδωσα σημασια. Το θεωρισα οτι απλα παιζει. Ομως σημερα που δε το ειδα καλα αναρωτηθηκα αν εχει τριματα απο το χαρτι και δεν υπηρχαν. αρα πρεπει να τα καταπινε. (μη φανταστιτε να τρωει ολο το χαρτι. Στις ακρες το ψαλιδιζε) Τωρα σταματισε να κανει αναποδες τουμπες και κοιματε. (πριν 1:30 ωρα το ταισα με κρεμα και μαλων νυσταξε.)
στο γιατρο θα δω αν μπορεσω να το παω γιατι πρεπει να παω και γω στο γιατρο για μια εξεταση στην οποια μετα δεν θα ειμαι ικανος να βλεπω. Αυριο λογικα θα ειμαι ΟΚ στα ματια και θα μπορω να οδυγησω για να το παω.

Εχει μαθει και τρωει μονο του. Απλα τωρα του δινω με την ενεση κρεμα γιατι μου ειπε ο πετσοπας. Ειπε οτι εχει μεγαλη ποσοτητα ενεργειας η κρεμα και θα το βοηθησει αμα την φαει.
 
ποιος σου συνεστησε την αντιβιωση;
ποσο καιρο εχει που αρχισε να τρωει μονο του; Τρωει σιγουρα;
οι κουτσουλιες του πως ειναι;
 
Αν θελει κρεμα δεν ειναι κακο να τρωει!

Αλλα το πουλι σιγουρα κατι εχει και μου ακουγεται σοβαρο αν δεν το προλαβεις!
 
σιγουρα τρωει μονο του. Αφου του εβαζα σπορους σχεδον σε καθημερινη βαση.
Απο το πετσοπ μου την συνεστισαν.
 
δε δινουμε φαρμακο απο μονοι μας, με τη διαγνωση δοθηκε η αντιβιωση;
τελος παντων κατα την ταπεινη μου γνωμη κακως χανεις χρονο κ δεν πας το πουλακι στο γιατρο, 3 μηνων ειναι μικρο κ ευαισθητο
 
Γιατι δε εχει παει το πουλακι ακομα στο γιατρο;sorry αλλα σε βλεπω online να απαντας στις ερωτησεις και γραφοντας μεγαλα ποστ... Πρεπει να τρεξεις να μαθείς τι πραγματικα συμβαινει.. Μη το καθυστερεις. Γιατι αν συνεχησεις θα μας πεις σε λιγο παει το πουλακι το έχασα...
 
Απο το πετσοπ μου την συνεστισαν.
το πετ σοπ ειναι ακριβως αυτο που λεει το ονομα του,
πετ σοπ= μαγαζι για/με κατοικιδια
κ ο κτηνιατρος/πτηνιατρος = γιατρος για ζωα/πτηνα

ελπιζω να κανεις τις σωστες επιλογες
 
εγω δεν καταλαβαινω για πιο λογο ξεκινησες αντιβιωση στο 3 μηνων κοκατιλ σου; Μολις που αρχισε να τρωει την δικη οτυ τροφη το επιβαρινες ετσι; το πετσοπ γιατι σου εδωσε αυτο το φαρμακο; Πολλες φορες επειδη ακριβως εχουν ενα ολοκληρο μαγαζι να διευθηνουν δεν τα ξερουν ολα αυτοι οι ανθρωποι και δινουν οτι να ναι... Το συντομοτερο στο γιατρο μην εχει παθει τιποτα σοβαρο
 
Λοιπον μολις γυρισα απο τον γιατρο (Στον Ακριβο πηγα στο περιστερι).
Δηλητηριαση δεν ειναι. Κοιταξε την κοιλια του και ηταν καθαρη απο χαρτια κλπ. Το οτι κανει τουμπες και σπαστικες κινησεις ωφειλετε σε καποιο αιματομα που εχει στον εγκεφαλο( κατι σαν εγκεφαλικο). Αυτο μπορει να το εχει παθει απο καποια πτωση ή ανωμαλη προσγειωση. Του εκανε μια ενεση αντιβιωσης με κορτιζονη και μου εδωσε και μενα να του τα δινω σε σταγωνες καθε 12 ωρες.
Σαν εκτιμηση της καταστασης ειπε οτι ειναι δυσκολη περιπτωση και μαλων θα το χασουμε το πουλακι. Υπαρχει μια ελαχιστη ελπιδα αν το δω να πηγενει καλυτερα απο αυριο τοτε θα την γλυτωσει.
Το μονο που μπορω να του κανω ειναι ταισμα κρεμας και τα φαρμακα του.

Αυτα...
... Δεν ξερω αν θα ξαναπαρω αλλο παπαγαλακι. Αυτο με αγαπουσε. Οπωτε με εβλεπε ετρεχε πανω στα καγκελα του κλουβιου για να το παρω στα χερια μου να παιξουμε κατι που δεν το εκανε κανενα αλλο. Δεν εχω κοιμηθει 2 βραδια απο την στεναχορια. Ευχομαι ολα τα πουλακια σας να ειναι καλα.

Οι Moderators μπορουν αν θελουν να μεταονομασουν το thread οπως θελουν και αν κρινουν απαραιτητο να σβησουν περιτα μηνυματα γιατι δεν ειναι δηλητηριαση τελικα και ας χρησιμευσει αυτο το thread σαν οδηγο για παρομοιες καταστασεις (αν θελετε μπορω να κατσω να γραψω μια αναφορα για τα συμπτωματα κλπ να ειναι ποιο ολοκληρωμενο).

Σας ευχαρηστω και παλι για την αμεση ανταποκριση σας.
 
Λοιπον μολις γυρισα απο τον γιατρο (Στον Ακριβο πηγα στο περιστερι).
Δηλητηριαση δεν ειναι. Κοιταξε την κοιλια του και ηταν καθαρη απο χαρτια κλπ. Το οτι κανει τουμπες και σπαστικες κινησεις ωφειλετε σε καποιο αιματομα που εχει στον εγκεφαλο( κατι σαν εγκεφαλικο). Αυτο μπορει να το εχει παθει απο καποια πτωση ή ανωμαλη προσγειωση.

Καταρχην ειλικρινα λυπαμαι κ ευχομαι το καλυτερο, μη χανεις τις ελπιδες σου!

Χωρις να θελω σε καμια περιπτωση να αμφισβητησω εναν επιστημονα, αλλα καθαρα απο περιεργεια κ διψα για γνωση κ πληροφορηση, θα ηθελα να σε ρωτησω 2 πραγματα

-πως κοιταξε την κοιλια του κ καταλαβε οτι ηταν καθαρη; Εξωτερικα με ψηλαφηση;

-πως καταλαβε οτι εχει αιματωμα στον εγκεφαλο;

του κανατε κ καποιες αλλες εξετασεις πχ κουτσουλιων;
 
Back
Top