Ασθένειες SOS δηλητηριαση cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eugene
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
... Δεν ξερω αν θα ξαναπαρω αλλο παπαγαλακι. Αυτο με αγαπουσε. Οπωτε με εβλεπε ετρεχε πανω στα καγκελα του κλουβιου για να το παρω στα χερια μου να παιξουμε κατι που δεν το εκανε κανενα αλλο. Δεν εχω κοιμηθει 2 βραδια απο την στεναχορια. Ευχομαι ολα τα πουλακια σας να ειναι καλα.

Μην παραιτεισαι! Το πουλακι ζει ακομα και θα το πολεμησετε κι εσυ κι εκεινο οσο πιο πολυ μπορειτε!
Ενημερωνε μας για την πορεια του.
Περαστικα!
 
Με ψηλαφηση το κοιταξε για την κοιλια. Μαλιστα με εβαλε να πιασω και γω γω για να δω.
Τις κουτσουλιες με το ματι τις ειδε. Ετυχε εκεινη την ωρα να του αμολισει μια μπροστα του και την ειδε.
Για το αιματομα το συμπερανε απο τις νευρικες - σπαστικες κινησεις που κανει το πουλι. Μαλιστα ειχε και μια ροζελα εκει σε ενα κλουβι και εκανε και αυτη παρομοιες κινησεις(οχι σε τοσο βαθμο σαν τις δικιες μου) και μου ειπε οτι και αυτη πιθανον εν ωρα πτησης να χτηπησε σε καποιο σημειο του σπιτιου.

Σας ευχαρηστω για την συμπαρασταση παιδια... Να στε καλα
 
την κρεμα που του δινεις την τρωει;



οι κουτσουλιες να υποθεσω του φανηκαν φυσιολογικες;



ευχομαι να ξεπερασει το προβλημα, ποτε δεν ξερεις
 
Ευχομαι ο,τι καλυτερο για το μικρο.
Μακαρι να το ξεπερασει και να μας αφησει ολους αφωνους!
 
Καταρχην να σου ζητησω ΣΥΓΝΩΜΗ γιατι νομιζα οτι θα εισαι κι εσυ σαν τους περισσότερους που προσπαθουν να γλυτωσουν το ΚΟΣΤΟΣ της ιατρικης παρακουλουθησης... και προσπαθουν μεσα απο το φόρουμ να κάνουν θαυματα και να φτιαξουν μαγικα γιατροσόφια...
Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ που το πηγες σε γιατρο...
Μίλαμε για θανατο ενω το πουλακι ζει ακομα;Δε πεθανε ειναι ακομα εκει και παλευει με την δικη σου φροντιδα... Δε θα παω και τη δικη σου αγαπη γιατι η αγάπη απο μόνη της δε κανει θαυματα...
Φροντησε το οσο πιο πολυ μπορεις τωρα που πραγματικα σε έχει ανάγκη! Ενημερωνε μας για την υγεία του και περαστικα του...
ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...
 
Να σαι καλα Αλεξανδρε.
Το πουλακι ναι ζει ακομα και μου εχει κανει εντυπωση. Το ταιζω 3 φορες τη μερα με την κρεμα του και του δινω και τα φαρμακα του γιατρου. Λογικα δεν πρεπει να καταλαβαινει και πολλα. το ενα ματι του ειναι κοκκινο(του αιματος) και λιγο που του το επλυνα με βαμβακι και χαμομιλη εβγαλε λιγο αιματακι(μαλλων εκει θα ειναι το αιματομα που ελεγε ο γιατρος) Το αλλο ματι αρχιζει και θολωνει. Οτι ειναι για καλο ας γινει.
 
Δεν σου ειχε πει πως αν αντεξει μια μερα μπορει και να τα καταφερει;
 
Με ψηλαφηση το κοιταξε για την κοιλια. Μαλιστα με εβαλε να πιασω και γω γω για να δω.
Τις κουτσουλιες με το ματι τις ειδε. Ετυχε εκεινη την ωρα να του αμολισει μια μπροστα του και την ειδε.
Για το αιματομα το συμπερανε απο τις νευρικες - σπαστικες κινησεις που κανει το πουλι. Μαλιστα ειχε και μια ροζελα εκει σε ενα κλουβι και εκανε και αυτη παρομοιες κινησεις(οχι σε τοσο βαθμο σαν τις δικιες μου) και μου ειπε οτι και αυτη πιθανον εν ωρα πτησης να χτηπησε σε καποιο σημειο του σπιτιου.

Σας ευχαρηστω για την συμπαρασταση παιδια... Να στε καλα

Αν και δεν είμαι γιατρός... Κουτσουλιά να κρίνετε με το μάτι... Μου ακούγατε παράξενο... Και για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ το σχήμα της, αλλά πιθανά μικρόβια οι μύκητες που φέρει...
Έτσι λοιπόν επιμένω να ζητάμε καλλιέργεια σάλιου και κουτσουλιάς... Κάτι που ο Ακριβός από ότι έχω καταλάβει το αποφεύγει.

Και για να είμαι δίκαιος ίσος να το απέφυγε λόγο τις αντιβιώσεις που του είχες δώσει...
Ελπίζω όλα να πάνε κάλα... Και να ακούσουμε ευχάριστα νέα...
 
Πωπω, άσχημη περιπέτεια! Και εγώ νομίζω οτι θα ήταν χρήσιμο κάποια στιγμή που θα βρεις λίγο χρόνο να μας γράψεις αναλυτικά για τα συμπτώματα και τη θεραπεία.

Εύχομαι να γίνει καλά το πουλάκι. Αν όχι, εύχομαι να ζήσει με την καλύτερη δυνατή ποιότητα ζωής.
 
Τελικα το πουλακι πεθανε προχτες. (Δεν εχω παντα ιντερνετ. Τωρα ειδα τα μηνυματα σας.) Ζουσε με σπασμους και δεν μπορουσε να στιριχθει στα ποδια του. το ταιζα με κρεμα και ετρωγε χωρις να το θελει απο οτι φανταζομαι γιατι δεν καταλαβαινε απολυτος τπτ. Απλα μολις ακουμπαγε η κρεμα στην γλωσα του την καταπινε απο ενστικτο πιστευω. Μερα με την μερα αδυνατιζε και ποιο πολυ. Καποια στιγμη το ενα απο τα 2 ποδια του δεν λειτουργουσε(τοτε καταλαβα οτι ερχετε το τελος). Και την τριτη το προι ηταν νεκρο. Ακομα το κλουβι του δεν καθησα να το πλυνω. Στεναχωριεμαι που το βλεπω αδειο παρολου που ολοι στο σπιτι μου λενε να παρουμε αλλο κλπ κλπ. Του ειχα παρει και ενα καινουργιο παιχνιδι με σχοινια και ξυλα για να παιζει αλλα δεν προλαβε να το χαρει.
Αυτα παιδια...
Αν τυχει και παρω αλλο(κατι που φανταζομαι θα γινει μετα απο αρκετο καιρο γιατι ακομα δεν θελω αλλο παπαγαλακι) θα ποσταρω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τουλαχιστον επαψε να ταλαιπωρειται το καημενο... Τον τελευταιο καιρο περνουσε ενα μαρτυριο!
Μπραβο σε σενα για τη φροντιδα που του εδειξες τις τελευταιες μερες...
 
Back
Top