Φροντίδα SOS επίθεση από αρπακτικό

Georgethefurious

Ex giogio egio
Εγγραφή
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47
Πόλη
Αίγιο
Παιδιά καλησπερες σε όλους Σήμερα το πρωι εβγαλα το καναρινι εξω και πεταχτηκα να παρω κατι απο εξω σε δεκα λεπτα που γυρισα βρισκω τη βεραντα γεματη φτερα και το πουλι φαγωμενο ελειπε το ενα ποδαρακι του και η ουρα μαδημενη. Επιβιωσε με μια πληγη στο κοκκαλο του ποδιου και ζει μέχρι τωρα. Τι να κανω για να το ταισω και να του δωσω λιγο νερο δειχνει οτι θα εχει δυναμεις γιατι κινειται.
 
Να του δώσεις λίγη δεξτρόζη (στάξε στα ρουθούνια 1-2 σταγόνες) ώστε να πάρει ενέργεια. Βάλε το σε ζέστη. Λιώσε λίγο αυγό σφικτό και δώσε του επίσης σε μια ταίστρα ή σε ένα σκεύος που θα το βάλεις στον πάτο του κλουβιού.
Αύριο, πάς σε πτηνίατρο να το κοιτάξει, και αν δεν βρεις γιατρό του χορηγείς αντιβίωση προληπτικά. Το συζητάμε αργότερα αυτό.
Το κλουβί του επίσης αύριο πρέπει να πλυθεί και να απολυμανθεί.
 
Φρικτό περιστατικό.
Αν υπάρχει γιατρός να το πας άμεσα.
Όπως και να έχουν τα πράγματα, πρέπει να το βάλεις στα πολύ ζεστά, τουλάχιστον 30-32 βαθμούς, στρώσε μαλακά τον πάτο με μπόλικο χαρτί κουζίνας.
Καθάρισες το τραύμα με κάποιο αντισηπτικό; αιμορραγία υποθέτω δεν έχει. Καθάρισε με αραιωμένο με φυσιολογικό ορό μπεταντίν και αν έχει κάποια αντιβιωτική κρέμα, βάλε πολύ μικρή ποσότητα. Μην το μουλιάσεις όμως, να στεγνώνει το τραύμα.
Δώσε του ηλεκτρολύτες almora plus από ανθρώπινο φαρμακείο ή νερό με ελάχιστη ζάχαρη για να πάρει δυνάμεις.
Από τροφές, γιατί λες να το ταΐσεις; Παρατήρησες ότι δεν τρώει; Βάλε του σποράκια στον πάτο και το νερό χαμηλά.
Επίσης πρέπει να πάρει αντιβίωση από το στόμα αλλά δεν ξέρω να σου προτείνω κάποια.
 
Καθάρισα την πληγή με αραιωμένο betadin και μετά του έβαλα ελάχιστο pulvo. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον κτηνίατρο μου είπε φυσικά να το δει απο κοντά αλλά επειδή πήγα για δουλειά δεν πρόλαβα. Το πουλί δείχνει πιο ζωηρό από το πρωί έχει φάει αρκετά σποράκια το πηρα στο χέρι και του έδωσα νερό και ήπιε αρκετό και τον έβαλα στο κλουβί που έντυσα τον πάτο με χαρτί κουζίνας και βαμβάκι. Ο κτηνιατρος μου πρότεινε κάποια πολύ βιταμίνη εφ οσον πίνει νερό και εαν αύριο το πρωί είναι καλύτερα να τον ξαναπάρω να μου πει για αντιβίωση και να κλείσουμε ραντεβού...
 
Μάλλον σε καλό δρόμο είστε. Θα σου έλεγα σε πρώτη ευκαιρία να το πας στον γιατρό οπωσδήποτε, όσο καλά κι αν σου φανεί το καναρινι και να τα πείτε απο κοντά.
 
Τέλεια, μακάρι να πάνε όλα καλά. Ζεστασιά, ζεστασιά και πρόσεχε το βαμβάκι να μην ακουμπάει στη πληγή, να είναι κάτω από το χαρτί. Και δεν πρέπει να κολλήσει στην πλήγη και μπορεί να μπερδευτεί το ποδαράκι του και αρκετό στρες βιώνει, αυτό θα είναι υπερβολικό. Οπότε το βαμβάκι καμία επαφή με το πουλάκι.
Περιμένουμε με αγωνία τα νέα σας και έχετε τις ευχές μας!
 
Αφού δεν πέθανε από αιμορραγία ή καρδιακό, τώρα μόνο από μόλυνση κινδυνεύει. Γι αυτό θεωρώ επείγουσα την ανάγκη για αντιβίωση και τοπική και γενική.
 
Δυστυχώς παιδιά ο Τζιμης μας άφησε, στον ύπνο του.. Τώρα πρωί πρωί έφτιαξα μια γλάστρα με μαργαρίτες για τελευταία του κατοικία. Έχε γειά παρεακι μου! Ξεκουφανε τους εκει ψηλα.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφερον σας. Ειναι μεγαλη η απωλεια μας. Στα παιδια ειπα οτι το χαρισα σε ενα κυριο. Σαν ανθρωπο τον ειχαμε αλλα ετσι ειναι η ζωη. Τωρα η γυναίκα μου, μου ειπε να μην παρω αλλο, φτανει η καναρα που εμεινε χηρα.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφερον σας. Ειναι μεγαλη η απωλεια μας. Στα παιδια ειπα οτι το χαρισα σε ενα κυριο. Σαν ανθρωπο τον ειχαμε αλλα ετσι ειναι η ζωη. Τωρα η γυναίκα μου, μου ειπε να μην παρω αλλο, φτανει η καναρα που εμεινε χηρα.

Θα πάρεις φίλε μου.. Αν όχι τώρα, ίσως σε λίγο καιρό. Θα είσαι και πιο προσεκτικός και όλα καλά. Κρίμα πάντως, το έχω ζήσει και εγώ μικρότερος.
 
Λυπαμαι πολυ για την καταληξη αυτη...

η καναρα που εμεινε χηρα.
Η καναρα τωρα βρισκεται στο ιδιο κλουβι; ΕΙναι προστατευμενη απο αρπακτικα; Γιατι τωρα που γλυκαθηκε θα ξαναεπιστρεψει...
 
Κριμα το πουλακι.. εμας μας εφαγε και τα δυο τα καναρινια ενα γερακι πεθαναν στα χερια μας. Ουτε και γω ξερω πως να προστατεψω αυτα που αγορασα ξανα. Τωρα τα εχω μεσα στο σπιτι. Ξερει κανεις κατι για αυτο;
 
Back
Top