Φροντίδα SOS επίθεση από αρπακτικό

Κι εγώ από την μεριά μου θα κάνω κάτι ανάλογο, έχω ενα ρολο από σήτα που περισσεύει και με ξύλινα πηχακια θα φτιάξω προστατευτικο που θα μπαίνει φορετό στο κλουβακι. Τίποτα ιδιαίτερο μισή ώρα και δύο τσιγάρα.
 
Κι εγώ από την μεριά μου θα κάνω κάτι ανάλογο, έχω ενα ρολο από σήτα που περισσεύει και με ξύλινα πηχακια θα φτιάξω προστατευτικο που θα μπαίνει φορετό στο κλουβακι. Τίποτα ιδιαίτερο μισή ώρα και δύο τσιγάρα.
Πρέπει να κρατήσεις πάντως αρκετά εκατοστά (τουλάχιστον 10) αέρα μεταξύ της κατασκευής προστασιας και του κλουβιού, και η σίτα νομίζω ότι είναι κατάλληλη μόνο για κουνούπια, διότι τα νύχια των αρπακτικών την ξεσχίζουν εύκολα. Καλύτερα λοιπόν φτιάξει κατασκευή από κουνελόσυρμα μικρού βρόγχου (1χ1 ή 1χ2 τετραγωνικά εκατοστά) και μάλιστα τέτοιου πάχους σύρματος που να μην λυγίζει εύκολα, και τη σίτα χρησιμοποίησέ την για να την προσαρμόσεις πάνω στο περίβλημα αυτό, ώστε να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα ευλογιάς που μεταφέρεται από τα κουνούπια.
 
Τέτοιο ρολο εννοώ μεταλλικής σητας. Δεν μου φαίνεται ότι κάνει για κουνούπια αλλά είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό. Το χρησιμοποίησα για να φτιάξω ενα κόσκινο και έχω αρκετό ακόμα.

11umxB.webp
 
Ναι, αλλά είναι ελατό (αλλάζει δηλαδή σχήμα σε άσκηση πίεσης) και η δύναμη των ιπτάμενων αρπακτικών είναι πολύ μεγαλύτερη από όσο φανταζόμαστε εμείς. Επίσης αποτελείται από λεπτές μεταλλικές βεβαίως ίνες πλεγμένες μεταξύ τους οι οποίες εφόσον πρόκειται για ελατό υλικό, άνετα μπορούν να παραμεριστούν από ένα νύχι.
Στη θέση σου δεν θα το επέλεγα για προστασία, γιατί φοβάμαι ότι θα θρηνήσεις και άλλο θύμα.
 
Να προσθέσω πως τα αρπακτικά έχουν συνηθίσει την ανθρώπινη παρουσία οπότε πλησιάζουν πιο εύκολα τα σπίτια, ακόμα και τα γεράκια. Οι καρακάξες κοντεύουν να γίνουν οικόσιτες! Αρα η προστασία είναι απαραίτητη.
 
Στο Χαλάνδρι έχουν εμφανιστεί τελευταίως και κουρούνες που πιο πριν ποτέ δεν είχε τύχει να εντοπίσουμε.
 
Φυσικά αν το φτιάξω με το σύρμα που παρέθεσα απο πάνω θα κάνω ενισχυμένη κατασκευή ώστε να είναι τεντωμένο και θα έχει πηχακια και σταυρωτα ωστε να μην έχει περιθώριο ελατοτητας. Μόλις βρω χρόνο βέβαια γιατί τώρα τρέχω και δε φτάνω. Θα παραθέσω εδώ ή σε νέο θέμα την κατασκευή. Εκείνο που με ενδιαφέρει είναι να μην έχει μεγάλο βάρος αλλά να είναι εξαιρετικά ανθεκτικό.
 
Εντωμεταξύ παρατηρησα γύρω γύρω στην γειτονιά όλοι έχουν είτε καρδερινες είτε καναρίνια και λουγαρα κτλ. Σε κανέναν άλλο δεν έγινε επίθεση αρπακτικού που τους ρώτησα. Ο ένας βέβαια έχει κρεμασμενα κάτι παλιά CD ο άλλος κάτι σκισμενες σακούλες (; 😉 τι παίζει εδω;
 
Όσο πιο ψηλά βρίσκεται ο χώρος που φιλοξενεί τα πουλιά... (πάνω ορόφους σε πολυκατοικίες) τόσο πιο εύκολο γίνεται το έργο των αρπακτικών. Κάποια μάλιστα εξειδικεύονται σε τέτοια θηράματα μια και μέσα στην πόλη είναι σε αφθονία.
Εσύ σε ποιο όροφο το είχες;
 
Μένω σε τριοροφη πολυκατοικία είμαι στο δεύτερο περίπου στα 10-12 μέτρα υψος ενώ στη βεράντα υπάρχουν τέντες και γι αυτό απόρησα πως το αρπακτικό από ψηλά βλέπει κάτω από την τέντα... (να σημειώσω ότι εχω κουπακια με λίγους σπόρους για τα σπουργιτια που έρχονται συνέχεια)
 
Δεν ξέρω πως ήρθε και τι φόβους νίκησε..
Εκ του αποτελέσματος όμως... ήρθε.
Να πάρεις τα μέτρα προστασίας που σου προτάθηκαν και για το θηλυκό σας..
Κάποια στιγμή ίσως η σήτα να τραβηχτεί... και τότε θα έχεις θέματα.
 
Φυσικά και θα το κάνω, (ελεύθερος χρόνος =μηδεν), τώρα προς το παρόν που θα ενωθούν τα πουλάκια στη ζευγαρωστρα θα τα έχω μέσα οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν το φτιάξω θα παραθέσω φωτος.
 
Λέω εντωμεταξύ τα πουλάκια οτι θα ενωθούν ξεχνώντας να αναφέρω ότι αποκτήσαμε νέο μέλος. Ενα πορτοκαλί μαλινουά που χαλάει τον τόπο. Βρισκόμαστε ακόμη στην καραντίνα οπότε έχουμε καιρό ακόμα για την "παντρειά ".
 
Λέω εντωμεταξύ τα πουλάκια οτι θα ενωθούν ξεχνώντας να αναφέρω ότι αποκτήσαμε νέο μέλος.
Να μας το συστήσεις σε νέο θέμα γιατί εδώ καλύπτουμε της ανάγκες για την προστασία μελλοντικής επίθεσης από αρπακτικά για να μην πάθουν οι μελλοντικοί αναγνώστες "ζημιά" όπως εσύ με τον φιλαράκο σου.
 
Back
Top