Διατροφή Tα κοκατίλ μας δεν έχουν φάει από χθες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Natalie08
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@takis1964 Κι εγω αυτο σκεφτηκα στην αρχη, οτι δεν τρωει γιατι ειναι και το αλλο μαζι του αλλα το ξανα σκεφτηκα γιατι ηταν στο ιδιο κλουβι οποτε θα ετρωγαν μαζι, μαλλον το ενα κοκατιλ ειναι καλυτερα γιατι τρωει και πινει μπροστα μας, ενω το αλλο θελει ακομα χρονο για να προσαρμοστει. Εγω αυτο πιστευω.
 
Η αληθεια ειναι οτι υπαρχει αλλο ενα θεμα που με απασχολει, ειναι τοι δεν πινει ουτε νερο. Να κανω υπομονη και για αυτο;
 
@Natalie08 για να το λες με σιγουριά είμαι σίγουρος ότι είσαι συνέχεια από πάνω, πράγμα που τα αγχωνει
Χαλάρωσε και άστα να ηρεμησουνε μπας κ φάνε και πιούνε γιατί σε λίγο θα ρωτάς για γιατρό στην περιοχή σου
 
@Tony Forpus Oχι, σε συσκευασια ειναι μεσα
[automerge]1610010833[/automerge]
Παιδια ηρεμηστε, σημερα το πρωι το αλλο κοκατιλ αρχισε να τρωει! Δεν υπαρχει πλεον λογος να ανησυχουμε, οποτε θα ελεγα να αρχισω την εκπαιδευση σιγα σιγα!
[automerge]1610011356[/automerge]
@giannisvlg Τα βαζω να κοιμουνται περιπου κατα τις 8 και κατι..
[automerge]1610011434[/automerge]
Σημερα με ξυπνησαν 9 παρα τεταρτο. Αυτα ειληκρινα ειναι ενα πολυ καλο ξυπνητηρι 😆
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Natalie08 επειδή νυχτώνει νωρίς 5:30 άντε 6:00 πρέπει να τα βάζεις κάπου ήσυχα για ύπνο! Αυτό ισχύει για όλα τα πτηνα! Είναι πολύ σημαντικό! Επίσης όλα τα μέλη σου είπαν πως είναι σημαντικό η εκπαίδευση να αρχίσει μετά από μια δυο εβδομάδες όποτε θα είναι πολύ σημαντικό κάτι τέτοιο για να μην έχεις πισωγυρίσματα! 🙂 Να τα χαίρεσαι είναι γλυκές! 😍
 
Η ηλικία που αναγράφει στο προφίλ σου είναι 12 χρόνων, καλό είναι αν είναι διαφορετική να το ξέρουμε, γιατί αλλοιως μιλάς με ένα παιδί κ αλλοιως με έναν ενήλικα! 🥸 το ίδιο ισχύει κ στο τι καταλαβαινει😊
 
@takis1964 Ναι, οντως ειμαι 12 χρονων, απλα βρηκα αυτο το σαίτ και μου αρεσε και ειπα να μαθαινω πραγματα απο εδω γιατι θελω να ειμαι προετημασμενη για οτι μου ερθει και να μην χρειαστει να ξανα χασω κανενα παπαγαλακι. Συγγνωμη αν σας πειραζει ο τροπος που σας μιλαω αν θελετε μπορω να τον αλλαξω 🙂
 
@ΜΑΡΙΑαα ευχαριστω! Επειδη το σπιτι μου ειναι πολυκατοικια τριων οροφων και εχω μονο ενα παταρι στο ταβανι που ειναι το μονο ησυχο μερος με πολλα αχρηστα πραγματα. Το μονο ησυχο μερος στο σπιτι που υπαρχει ειναι το μπαλκονι ή κανενα απ τα δωματια γιατι δεν πολυ μπαινουμε τα βραδια. Αλλα απο ποτε πρεπει να τα βαζω για υπνο;
Επίσης όλα τα μέλη σου είπαν πως είναι σημαντικό η εκπαίδευση να αρχίσει μετά από μια δυο εβδομάδες όποτε θα είναι πολύ σημαντικό κάτι τέτοιο για να μην έχεις πισωγυρίσματα!
Εμενα μου ειχαν πει οτι η εκπαιδευση μπορει να γινει μετα απο 3 - 4 ημερες που τα παρω, αλλα και οι 2 βδομαδες μου φαινονται πολλες, τι θα ελεγες για μια εβδομαδα;
 
Και πολύ καλά έκανες και βρήκες την ομάδα κ το θεωρώ πολύ καλό εκ μέρους σου το ότι θέλεις να μαθαίνεις πράγματα για τους καινούργιους σου φίλους, για αυτό είμαστε κ εμείς εδώ άλλωστε 😊

Εφόσον έφαγαν λοιπόν θα πιουν κ νεράκι. Μπορεί να έχουν πιει κ να μην το έχεις καταλάβει..πίνουν πολύ μικρή ποσότητα που ούτε που φαίνεται στην ποτίστρα τους ότι κατέβηκε η στάθμη του νερού.

Από εδώ κ πέρα λοιπόν, άφησε τα λίγο να πάρουν τον χρόνο τους με το καινούργιο χώρο που τα έφερες, δεν χάθηκε κ ο κόσμος αν ξεκινήσεις την εκπαίδευση σε λίγες ημέρες κ όχι τώρα, τώρα ίσως να τα αγχωσεις περισσότερο και να τα ζορισεις, κάτι που δεν θέλουμε σίγουρα.

Οι ώρες ύπνου είναι πολύ σημαντικές να ξέρεις, μπορεί να σου φαίνεται περίεργο αλλά πρέπει να συμπληρώνουν επαρκής ώρες ύπνου για να διατηρούνται υγιής τα πουλάκια. Τώρα τον χειμώνα ειδικά που νυχτώνει νωρίτερα νιώθουν την ανάγκη να κοιμηθούν μόλις φύγει ο ήλιος, μην ξεχνάς ότι και στην φύση αυτό κάνουν άλλωστε.
 
@Sina ευχαριστω για ολες αυτες τις πληροφοριες, οπως επισης και ολους τους αλλους που με βοηθανε, θα με βοηθησουν σιγουρα γιατι ουτε που τις ηξερα.
[automerge]1610013494[/automerge]
Σιγουρα με τον καιρο θα υπαρξουν κι αλλες αποριες που θα με βοηθησετε να τις λυσω!
 
@Sina ευχαριστω για ολες αυτες τις πληροφοριες, οπως επισης και ολους τους αλλους που με βοηθανε, θα με βοηθησουν σιγουρα γιατι ουτε που τις ηξερα.
Είναι απόλυτα λογικό να αγχώνεσαι ή να θες να κάνεις πράγματα μαζί τους, απλά για να γίνουν σωστά αυτά τα βήματα χρειάζονται τον κατάλληλο χρόνο.
Για ότι άλλο χρειαστείς, να μας πεις ♥️
 
Είναι απόλυτα λογικό να αγχώνεσαι ή να θες να κάνεις πράγματα μαζί τους, απλά για να γίνουν σωστά αυτά τα βήματα χρειάζονται τον κατάλληλο χρόνο.
Η αληθεια ειναι οτι επειδη δεν επαιρνα τις σωστες πληροφοριες ή δεν επαιρνα καν τωρα αγχωνωμαι με κατι σχεδον ασυμαντο που μπορει να ξεπεραστει ευκολα γιατι δεν θελω να τα χασω.
Για ότι άλλο χρειαστείς, να μας πεις ♥️
Ευχαριστω!
[automerge]1610014268[/automerge]
Εδω ομως παιρνω πιο σαφες απαντησεις που με βοηθουν ολο και πιο πολυ!
 
Back
Top