Γενικά Tελικά τι είδος παπαγάλου να αγοράσω;

ΠΑΝΟΣ

PB Member
Εγγραφή
17 Ιουλ 2008
Μηνύματα
141
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό είμαι σε ένα δείλημα. Τι είδος παπαγάλο να αγοράσω. Πρόσφατα ενημερώθηκα ότι ο εκτροφέας φέτος δεν θα έχει eleonora cockatoo. Οπότε τώρα κοιτάω για άλλο είδος. Μου αρέσουν πολύ οι amazon αλλά δεν ξέρω τι είδος. Επίσης και οι macaw. Τι είδος με συμβουλεύεται να πάρω;
 
Πάνο καλησπέρα! Υπάρχουν αρκετά πόστ καθώς και ένα συγκριτικός πίνακας που θα σε βοηθήσει να αποφασήσεις το καταλλήλότερο πουλί...Γιατι δεν είναι τι μας αρέσει αλλα τη μπορούμε να μεγαλώσουμε σωστά...
Λοιπόν πές μας λίγα για σένα... Πόσες ώρες την ημέρα μπορείς να ασχοληθείς με το πουλί;Βλέπω θέλεις μεγάλους παπαγάλους.. Είχες ποτέ σου κάποιο πουλί; Οι μεγάλοι παπαγάλοι δεν έχουν καμία σχέση με τα μικρά παπαγαλάκια! Εχεις σκεφτεί τον θόρυβό απο κραυγές; Μένεις σε πολυκατοικία ή μονοκατοικία;το οικονομίκο...Φιλαράκο ότι αποφασήσεις μαζί σου απλά αυτοί οι παπαγάλοι είνια αγορά ζωής και πρέπει να είσαι πολυ προσεκτικός στις κινήσεις σου...Ωραία αφου τελείωσα την "ανάκρηση".. μπορείς να μιλήσεις..😀!
 
Καταρχήν σε ευχαριστώ. Μπορώ να ασχολούμαι 4-5 ώρες την ημέρα και λίγο παραπάνω. Μένω σε πολυκατοικία αλλά δεν έχω πρόβλημα με τον θόρυβο. Επίσης δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα και επίσης απο χώρο έχω ένα ολόκληρο δωμάτιο 16 τ. Μ στην διάθεσή μου.
 
Δεν θυμαμαι αν εχεις αναφερει καπου τι παπαγαλο εχεις μιας και στα στοιχεια σου δεξια δεν διευκρινιζεις.
Ειχες ξανα παπαγαλο τετοιου μεγεθους; Απο τα δυο ειδη που αναφερεις εγω θα σου προτεινα τον αμαζονιου απο αποψη θορυβου αρχικα αν και ειναι αρκετα θορυβωδεις κι αυτοι (αλλα οι μακαο ειναι τοπ στη φασαρια, αν δεν εχεις ακουσει βαλε εναν στο youtube να δεις 😛 τι θα πει φωνη). Επισης καποια ειδη αμαζονιου εχουν πιο "ηπιων τονων" χαρακτηρα απο καποια αλλα.
 
Φοίβο απο αμαζονίου μου αρέσουν όλοι τους αλλά έχω αδυναμία στο blue fronted. Ποιά η γνώμη σου(θυληκό βέβαια);
 
σου προτεινω ζακο!
θα ξετρελαθεις μαζι του! Ειναι ο πρωτος μεγαλος παπαγαλος που εχω, ειναι 3 , 5 μηνων, γλυκας, ΦΙΛΙΚΟΤΑΤΟΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ , τον βγαζω εξω απο το κλουβι του και ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ !
Τωρα δεν μιλαει (προς το παρον ) αλλα λεει παρα πολλους ηχους!
 
Έχω ακούσει ότι οι ζακό Λεωνίδα είναι πάρα πολύ ευαίσθητοι και στον πρώτο χρόνο της ζωής του δεν πρέπει να το αφήνεις μόνο του πάνω απο μία ώρα!
 
και οι κοκατου ιναι ευαισθητοι... Ποιο πολυ απο τους ζακο... Εγω νομιζω πω οι ζακο ειναι ποιο "ευκολοι" απο τους κοκατου... Που θα επερνες...
 
Ποιά είναι η ηλικία σου; Γιατί παίζει και αυτό ρόλο.. Οι παπαγάλοι που θέλεις να πάρεις είναι σύντροφοι ζωής οπότε πρέπει να το λάβεις υπόψιν σου για την όποια αλλαγή στην ζωή σου!
 
με τον nanday πως τα πας; Μπορεις να ανταπελθεις στις αναγκες του ευκολα;:)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
τοτε μηπως θα επρεπε να σκεφτεις πως θα παρει ο πρωτος παπαγαλος την αφιξει ενος κενουργιου;
μηπως θα επρεπε πρωτα να διορθοσεις τα οποια λαθοι σου στον πρωτο παπαγαλο και μετα να σκεφτεσε την αγορα κιαλου;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Σχετικά ενοώ ότι είμαι συνέχεια μαζί του. Επίσης του έχω κόψει να δαγγώνει και φωνάζει λίγο πια
 
εγω θα περιμενα να σταθεροπηθει η σχεση αναμεσα σε εμενα και τον πρωτο παπαγαλο...
ποσο χρονων ειναι ο nanday?
 
Back
Top