Γενικά Tελικά τι είδος παπαγάλου να αγοράσω;

οχι δεν ειναι ευασθητοι... αντιθετως! Οπως πρεπει ειναι!
 
Παλίοτερα είχα παπαγάλο nanday κι εγώ σκέψου κάτι άκυρες τσιρίδες που βγάζει και πολλαπλασίασε το επι "πολύ" και θα καταλάβεις θόρυβο! Που τον έχεις τον παπαγάλο;
 
Ο πατέρας μου είχε macaw(scarlet)και ασχολιόμουνα. Τώρα έχω ένα nanday conure.
σε άλλο πόστ,(8-3-2009) και συγκεκριμμένα στο πρώτο σου, αναφέρεις οτι έχεις σενεγάλης και όχι nanday... Δέν έχει τεράστια σημασία τι παπαγάλο έχεις, αλλά αν δε λές αλήθειες, δεν θα πάρεις και απαντήσεις που θα σου φανούν χρήσιμες, για τη συμβίωσή σου, με τα πουλάκια 😉.
Δές λοιπόν καλά,τον ήδη υπάρχοντα παπαγάλο σου, γνωρισέ τον, ψάξε για την συμβίωση του είδους του, καταστάλαξε τι είναικαι μετά απασχολείς το φόρουμ για το είδοςπου θα πάρεις, ενω δεν ξέρεις τι έχεις!
Συγγνώμη, μη το πάρεις σαν επίθεση, απλά επειδή κάθε είδος έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες, είναι κρίμα και για εσένα, να παίρνεις λάθος πληροφορίες, ενώ εσύ δίνεις λάθος στοιχεία!
https://community.petbirds.gr/threa...α-τον-eleonora-cockatoo-medium-sulphur.11495/
 
Συγνώμη Σοφία ξέχασα να πώ και στο προηγούμενο ποστ ότι έχω και ένα nanday conure. Τον σενεγαλέζο τον έχει ο αδερφός μου απλώς συζούμε μαζί και όλοι ασχολούμαστε με όλα τα πουλιά!
 
Συγνώμη Σοφία ξέχασα να πώ και στο προηγούμενο ποστ ότι έχω και ένα nanday conure. Τον σενεγαλέζο τον έχει ο αδερφός μου απλώς συζούμε μαζί και όλοι ασχολούμαστε με όλα τα πουλιά!
Ενα white eyed conure έχεις που το ταλαιπωρησες αρκετά και είσαι 16 χρονών αλλά μάλλον θες να ταλαιπωρήσεις κι' άλλο.
 
Ξέρεις πολύ καλά τι εννοώ... Και ελπίζω να μην πέσει άλλο πουλάκι στα χέρια σου.. Αρκετα ταλαιπώρησες το white eyed conure και παραλίγο να εκθέσεις και ανθρώπους σοβαρούς κ με γνώσεις. Εγώ σε θεωρώ ''Κ Πάνο'' εντελώς ακατάλληλο για οποιοδήποτε κατοικίδιο ζώο εκτός από χρυσοψαρα.Eσύ δεν καταφερες παρά τις οδηγίες που σου έδωσε ο Costadinos να κάνεις 5 πράγματα με ένα τέτοιο πουλάκι.. Πως θα πάρεις Κακατούα κτλ?
 
Αφήστε να ξέρω εγώ, για το τι είμαι ικανός να φροντίσω και θα ήθελα πολύ Σταύρο να κλειδώσεις το θέμα μιας και όλοι μου επιτίθονται. Δεν θα κάτσω άλλο να ακούσω προσβολές. Ευχαριστώ πολύ και γειά σας.
 
ο καθενας πρπει να ειναι σε θεση να ακουει τις αποψεις των αλλλων οταν ανοιγει ενα θεμα... Ειτε αυτες του αρεσουν ειτε οχι... Ποσο μαλλον οταν αυτες οι αποψεις ειναι ανθρωπων με πολυυυ μεγαλυτερη εμπειρια και γνωσεις απο τον ιδιο...
 
Εαν θελεις εναν παπαγαλο που δεν ειναι πολυ θορυβοδης και να μιλαει πολυ, η λυση ειναι μια." Αfrican Grey ".
 
Τι είδος τελικά;

Καλημέρα σε όλο το forum. Τον τελευταίο καιρό είμαι στην διαδικασία να αγοράσω ένα μωρό παπαγάλο. Στην αρχή είχα πει για medium sulphur cockatoo αλλά άκουσα απο κάποιον με πολύ πείρα στους παπαγάλους ότι τα medium sulphur cockatoo στην αρχή είναι σαν "χνουδωτές μπάλες" που λιώνουν στα χέρια σου αλλά μετά τα 2 χρόνια τους αρχίζουν να φωνάζουν και να δαγκώνουν. Είναι αλήθεια;Επίσης σκέφτομαι εκτός απο τα cockatoo να πάρω severe macaw,yellow-crowned amazon ή blue-fronted amazon. Ποιά είναι η γνώμη σας; Τι μου προτείνετε να πάρω;
 
Και τα δυο ειδη που αναφερεις, αυτοι οι αμαζονιου και οι severe macaw, εχουν πολυ καλη φημη ως κατοικιδια. Το μονο προβλημα ισως θα ηταν το αρσενικο blue fronted μετα τα 4 χρονια του που θα εκδηλωθουν οι ορμονες του. Εαν εχει μεγαλωσει σωστα ομως δεν θα εχετε προβλημα πιστευω.
Θελουν και τα δυο ευρυχωρο κλουβι (ο μακαο εχει και μακρια ουρα) και πολλα παιχνιδια. Εαν σε ενδιαφερει η ομιλια τοτε οι αμαζονιου ειναι καλυτεροι σε αυτο απο τους severe macaw (αυτο προυποθετει αρκετη ενασχοληση με το πουλι βεβαια). Εχουν ομως πιο εντονη προσωπικοτητα και ειναι πεισματαρηδες.
Η προσωπικη μου γνωμη για το τι απο τα δυο που λες θα διαλεγα δεν ειναι αντικειμενικη πιστυεω μιας και εχω ηδη αμαζονιου και δεν θα τον αλλαζα με τιποτα. Επισης νομιζω πως αν καποια στιγμη στο μελλον παρω ενα ακομη οτι θα ειναι κι αυτος amazon. :D
 
Ευχαριστώ πολύ Ανέστη. Ξέρεις εαν ισχύει αυτό στα cockatoo μετά απο τα 2 χρόνια τους; Δεν ξέρω αλλά εμφανισιακά μου αρέσουν περισσότερο οι medium sulphur cockatoo και οι blue-fronted amazon.
 
Οι κοκατου εχουν καπως πιο ευαισθητη ψυχοσυνθεση και μπορει να παρουσιασουν προβληματα συμπεριφορας ευκολοτερα απο τα αλλα πουλια και ευκολοτερα απο τους αμαζονιου στο θεμα μαδηματος των φτερων για παραδειγμα. Αυτο δε σημαινει βεβαια οτι ενας παραμελημενος αμαζονιου δε θα μαδηθει η δε θα αρχισει να φωναζει. Απλα τα ορια με τους κοκατου ειναι πιο λεπτα και διαφορετικα για καθε πουλι νομιζω. Τα θεωρω διαφορετικα πουλια και νομιζω πως σωστα δεν ειναι τοσο "εμπορικα". Αυτο που λες για μετα τα 2 να ισχυει ως γενικη θεωρια για ολους τους κοκατου δεν το εχω διαβασει πουθενα και δεν γνωριζω αν ισχυει. Μου φαινεται ομως υπερβολικο για να ισχυει αυτο ως κανονας.
 
Ευχαριστώ πολύ Ανέστη. Ξέρεις εαν ισχύει αυτό στα cockatoo μετά απο τα 2 χρόνια τους; Δεν ξέρω αλλά εμφανισιακά μου αρέσουν περισσότερο οι medium sulphur cockatoo και οι blue-fronted amazon.
Tελικά καλύτερα να πάρεις σκύλο!
 
Εάν κάποτε είναι να αγοράσω σκύλο Σοφία θα ζητήσω πρώτα απο εσένα την γνώμη σου,τώρα όμως ενδιαφέρομαι για παπαγάλο και όχι για σκύλο.
 
Back
Top