Γενικά Tιμές πώλησης παπαγάλων ανά περιοχή

savvasxanthi

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουλ 2014
Μηνύματα
81
Πόλη
Ξάνθη
Αναρωτιέμαι εδώ και καιρό αν οι τιμές είναι ίδιες σε κάθε περιοχή η απλά σε κάποιες περιοχές σε γδέρνουν και σε άλλες είναι νορμάλ...
Ξάνθη
Budgie-15-16
Lovebird-35-65
Kokatil-60
Ringneck-120
Προς το παρών αυτά. Έτσι και αλλιώς δεν πουλάνε αλλά εδώ στη Ξάνθη...
 
Στα μαγαζιά κι εδώ παρόμοιες είναι οι τιμές. Τα cockatiels έχουν γύρω στα 50 ευρώ, Τα Lovebirds δεν έχει τύχει να δω να φτάνουν τα 65.
Αλλά από αγγελίες και εκτροφείς βρίσκεις και χαμηλότερες τιμές.
Πάνω κάτω τα ίδια πάντως.
 
ακομα και οταν λεμε Αθηνα υπαρχει διαφωρα ανα περιοχη στο κεντρο εχω βρει κοκατιλ με 30ευρω και στην Αχιλεως Lovebird με 72ευρω
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Στα μαγαζια που αποκαλω εγω σκλαβοπαζαρα βρισκεις πουλια σε χαμηλες τιμες αλλα ειναι αθλια η καταστασητους σε καλα μαγαζια που τουλαχιστων διχνουν να πληρουν καποια status εκει τα πληρωνεις περισοτερο.
 
Δηλαδη ενα ακριβο πουλι ζει σε καλυτερο περιβαλλον; Δεν νομιζω αυτο να ειναι κριτηριο επιλογης μαγαζιου ή καποιου πουλιου.. Πολλοι τα πουλανε ακριβα και ειναι σε αθλια κατασταση τα πουλια..
 
Έχω δει μπάτζι στην Πιερία να πωλούνται και 5 ευρώ. Ο Ερμής, που είναι ωδικός παπαγάλος, μου κόστισε 50 ευρώ από εκτροφέα.
 
Φθηνά τον πήρες ή πάντως σε καλή τιμή και αφού έχεις καλή σχέση με τον εκτροφέα, ακόμα καλύτερα. Μπορείς να μας πεις ποιος είναι να γνωρίζουν και άλλα μέλη μας.
 
Έχω το κινητό του, όποιος θέλει μπορώ να του το στείλω με πμ. Απλά βρίσκεται στην Καλλιθέα Πιερίας και δεν ξέρω κατά πόσον βολεύει τα περισσότερα μέλη. Αναλαμβάνει να φτιάξει ο ίδιος και κλούβες.

Πείτε μου αν γνωρίζετε, κατασκευή και μεταφορά-εγκατάσταση κλούβας 2Χ2 στα 300 ευρώ, είναι καλή η τιμή; Να ποστάρω μήπως την ερώτηση σε άλλο θέμα;
 
Μία τιμή μπορεί να αξιολογηθεί ως καλή, φθηνή, ακριβή, εξαρτουμένου από τα υλικά της.
Ναι μπορείς να ανοίξεις θέμα και να ρωτήσεις εδώ Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων | PetBirds εφόσον βέβαια είσαι σε θέση να δώσεις κάποια χαρακτηριστικά των υλικών και των προδιαγραφών.
 
Είμαι άσχετη, δυστυχώς... Μάλλον πρέπει να ξαναπάω από το εκτροφείο, να παρατηρήσω καλύτερα τις δικές του κλούβες από κοντά και να κάνω περισσότερες ερωτήσεις.
 
Βασική ερώτηση το υλικό που θα είναι τα κάγκελα, οι σύνδεσμοι στις γωνίες, πως θα είναι οι πόρτες, τα συρτάρια, οι πατήθρες κτλ.
Κοίταξε στο πεδίο που σου έβαλα τις συζητήσεις για να πάρεις μια ιδέα πριν μιλήσεις.
Απλά τα κάγκελα είναι σημαντικά γιατί οι παπαγάλοι τα δαγκώνουν συνέχεια και αν το υλικό είναι τοξικό, κινδυνεύουν.
Βέβαια αφού ο άνθρωπος είναι σχετικός πιστεύω τα έχει υπόψιν του όλα αυτά.
 
Θα τα διαβάσω τώρα, ευχαριστώ πολύ! Θυμάμαι πως τα κάγκελα από τις κλούβες του είναι από αυτό το σύρμα... Κουνελόσυρμα λέγεται, αν δεν κάνω λάθος;
 
Κακώς κάνω υποθέσεις... Μια φορά πήγα όλη κι όλη, θυμάμαι απλά πως ήταν κάτι ανοξείδωτο... Και με τρύπες. 😳 Θα ανοίξω τώρα θέμα να τα έχω όλα μαζεμένα.
 
Βλέπω πως ξέφυγα εκτός θέματος στο συγκεκριμένο thread, ας επανορθώσω ενημερώνοντάς σας πως ο συγκεκριμένος εκτροφέας δίνει τις ροζέλες 100-150 ευρώ. Μου είπε ότι, επειδή ξαναπήρα από αυτόν, μπορεί να μου αφήσει μια θηλυκή crimson, μετά τον απογαλακτισμό της, 130 ευρώ.
 
Back
Top