Γενικά Tι πουλάκι ειναι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ryu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ryu

PB Member
Εγγραφή
20 Απρ 2008
Μηνύματα
211
πριν απο λιγες ωρες βρηκε στον δρομο ο αδερφος μου αυτο το μικρουλι... Το εβαλα σε ενα κλουβακι, του εβαλα νερο κ επεσε με τα μουτρα... Του εβαλα φιραμα αλλα δεν εχει φαει καθολου, συνεχεια προσπαθει να βγει(βαζει την μυτη του αναμεσα στο συρμα)κοτοπουλο παντως δεν πρεπει να ναι, αφου δεν εχει ληρι αλλα ενα στρογγυλο καρουμπαλακι, κ το σχυμα του κεφαλιου του ειναι ποιο μακροστενο.. Μηπως ειναι γαλοπουλο η φαραωνη;

[x]


[x]
 

Συνημμένα

  • DSC00915.webp
    DSC00915.webp
    34,8 KB · Προβολές: 321
  • DSC00913.webp
    DSC00913.webp
    39,5 KB · Προβολές: 272
Δεν ξερω αλλα νομιζω πως ειναι γαλοπουλακι. Δες τι βρηκα οταν πατησα στην αναζητηση στο google, white turkey chicks... 😉
 

Συνημμένα

  • white_turkey_poults.webp
    white_turkey_poults.webp
    14,5 KB · Προβολές: 207
συμφωνω γαλοπουλακι μικρο πρεπει να ειναι παντως εχει πολυ πλακα!
 
Και εγω λεω πως ειναι γαλοπουλο. Ενα ασπρο γαλοπουλο. Ειναι πολυ χαριτωμενο! Να το προσεχεις.Αν εχεις αυλη μπορεις αργοτερα μολις θα βγαλει φτερα να το βγαλεις εξω για να βοσκαει. Τρελαινονται για πρασιναδα!
 
Γαλοπουλάκι πρέπει να είναι και είνια μια γλύκα... Εχουν πολύ γέλιο γιατι σε νομίζουν για τη μαμα τους.. Και οπού πάς έρχονται απο πίσω σου σαν ουρά! Ειχα ένα παπάκι παλιότερα και αν δεν κοιμόταν μαζί μου γινόταν χαμός... ΝΑ σου ζήσει!
 
άχου τι γλυκούλι που είναι, γαλοπουλάκι πρέπει να είναι γιατί είχε κ η γιαγιά μου :)
 
Καλε τι ομορφο δωρακι ηταν αυτο που βρηκες;!
Να σου ζησει!
Ελπιζω να εχεις αυλη για να τρεχει...
 
Kαλορίζικο, να το χαίρεσαι! Έχει πλάκα! Πώς βρέθηκε στο δρόμο; Το έσκασε;
 
το μικρο ειναι μια χαρα.. Τρωει πινει κ κοιματε στα χερια μου
το πως βρεθηκε στον δρομο, λογικα θα επεσε απο κανενα φορτιγο που τα πουλανε...
 
Τυχερό ηταν που το βρήκες!
Θα περιμένουμε να μας ενημερωνεις για την πορεία του
 
το μικρο ειναι πολυ καλα.. Τις πρωτες μερες ηθελε συνεχεια παρεα κ με ειχε τρελανει.. Τωρα εχει ηρεμισει καπως... Ειναι τσαχπινεις,τσιμπαει οτι γυαλιστερο δει κ του αρεσει να κοιματε στα χερια μου η κατω απο σεντονια κ ρουχα!

[x]
[x]

[x]

[x]
[x]
 

Συνημμένα

  • DSC06738.webp
    DSC06738.webp
    13,2 KB · Προβολές: 174
  • DSC01038.webp
    DSC01038.webp
    33,2 KB · Προβολές: 170
  • DSC06740.webp
    DSC06740.webp
    17,7 KB · Προβολές: 176
  • DSC06750.webp
    DSC06750.webp
    13,3 KB · Προβολές: 178
  • DSC06751.webp
    DSC06751.webp
    11,5 KB · Προβολές: 158
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Καλα ειναι τελειο το γαλοπουλακι!
Πρωτη φορα βλεπω μικρουλι!

Που να το φανταζοταν οτι απο το δρομο για σφαγειο θα κατεληγε σε μαξιλαρια και σεντονια;
Τυχεροτατο!
 
Ειναι οι πιο ομορφες φωτογραφιες απο γαλοπουλακι που εχω δει. Η προτιμηση του να "χωνεται" στα σεντονια δειχνει οτι καταφερε να βρει την ζεστασια και την ασφαλεια "κατω" απο τις φτερουγες της μανουλας του. Ποιος ξερει τι προλαβε να δει το μικρο πουλακι. Ο τροπος που κοιμαται κατω απο το χερι σου ειναι η αποδειξη οτι τωρα σε θεωρει μαμα του. Θαθελα πολυ να καταφερνα και γω να κρατησω αυτες τις φωτογραφιες στο μυαλο μου σαν τις πρωτες, μοναδικες και τελευταιες πληροφοριες για το ειδος.
 
εχει μεγαλωσει αρκετα κ πλεον το εχω εξω σε κλουβι, καθε μεσιμερη φωναζει για να τον βαλω μεσα κ να κατσει μαζι μας,ιδει φουντωνει τα φτερα του κ το παιζει μαγκας, αλλα εξακολουθει να του αρεσει να κουρνιαζει πανω μας, κ να μας ακολουθει οπου παμε. Παλι καλα που εχουμε μεγαλω οικοπεδο ωστε αργοτερα να του φτιαξουμε μια μεγαλη κλουβα... Θα ειναι απο τα λιγα γαλοπουλα που θα παιθανει απο φυσικα αιτια... Δυστηχως
 
να σου ζήσει... Ειναι κουκλί! Ειχα και εγώ ενα παπακι που το είχα βρει οταν ήμουν μικρός και παίζαμε ολη την ώρα! Χεχε...
βαλε καμια φωτογραφία τωρα που μεγάλωσε...
 
Καιρο εχουμε να τον δουμε παντως... Δεν ξερω αν επιασες το υπονοουμενο... :D (φωτογραφιες...😛)
 
Back
Top