Γενικά Tι ρατσα ειναι;

Πότε στο φέρανε δώρο το πουλί και το κοκκίνησες; Τα πουλιά αυτά παρουσιάζουν σεξουαλικό διμορφισμό, τα μέν αρσενικά έχουν κόκκινο στο στήθος, στο κεφάλι και στην αρχή της ουράς τους και τα δε θηλυκά δεν έχουν καθόλου κόκκινο χρώμα. Τώρα αν το πουλί είναι θηλυκό (γιατί και οι θηλυκοί καρποντάκοι κελαιδάνε) και εσύ το έβαψες (δύσκολο) τι να πω; Αν θέλεις το πουλί να ζήσει σωστά, κόψε τα κόκκινα, κίτρινα, πράσινα χρώματα, μιας και δεν έχουν ανάγκη χρωστικών ουσιών την στιγμή που δεν κατεβαίνεις σε εκθέσεις, και δώσε το σωστό μείγμα διατροφής. Διάβασε και αυτό
https://community.petbirds.gr/threads/Μεξικανικός-Καρποντάκος-carpodacus-mexicanus.5350/
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
σημερα μου το φερανε. Το ειχε ενας θειοσ μου εποιδη δν μπορουσε να το ταιζει πηγαινα εγω κ το ταιζα καμια φορα του εβαζα βιταμηνες, αφου εβλεπε οτι δν μπορουσε να το προσεξει μου το εφερε σε εμενα
 
καλημερα γρηγορη να σε ρωτησω κατι μπορω να το βαλω να ζευγαρωσει με καναρα;
 
Αν ηταν σταχτι και μετα πηρε το χρωμα τοτε ισως να το ειχε ο θειος σου απο πολυ μικρο και να μην ειχε παρει ακομα το ενηλικο του χρωμα.
Γινεται να ζευγαρωσει με καναρα.
 
τη χρωμα πρεπει να ειναι η καναρα;

Όπως ανέφερε και ο Οδυσσέας μπορεί να ζευγαρώσει με κανάρα. Όμως εγώ δεν βρίσκω το λόγο να γίνει κάτι τέτοιο, αν για παράδειγμα κάνει το ζευγάρι όλο θηλυκά τι θα τα κάνεις, μιας και δεν ειναι γόνιμα; Καλύτερα το κάθε είδος να ζευγαρώνει με το ίδιο.
 
που μπορω να βρω θυληκο;δλ με καναρα ζευγαρωνει ευκολα
 
Το να ζευγαρώσεις ένα καρποντάκο με καρποντάκα ή κανάρα, και χωρίς την κατάλληλη εμπειρία είναι δύσκολο (χτυπήματα αυγών, θάνατοι νεοσσών, καταστροφή φωλιών, ζευγάρι που να μην ταιριάζει, και άλλα πολλά που μπορεί να κάνει ένας καρποντάκος), και αυτό είναι που κάνει αυτά τα πουλιά όλο και ολοένα διαδίδοντε στην χώρα μας, μιας και κρατάνε κατά πολύ τον αρχέγονο χαρακτήρα τους. Διάβασε τα θέματα στο φόρουμ και μετά παραθέτεις τις απορίες σου.
 
Back
Top