Φροντίδα Tι υπόστρωμα πρέπει να βάλω στον πάτο του κλουβιού

ΜΑΚΗΣ 25

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2017
Μηνύματα
19
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα θελω να μου πειτε τη πρεπει να εχω στο πατο του κλουβιου εχω βαζω χαρτι απο λουζινα η χαρτι απο Α4 εσεις τη λετε; Ευχαριστω
 
Καλησπέρα... εδώ μπορείς να διαβάσεις αρκετές απόψεις που υπάρχουν... Εγώ απλά θα σου πω πως χρησιμοποιώ άμμο για τον πάτο και αφού αυτό χρησιμοποιώ αυτό και σου προτείνω...
Περίμενε και τις απαντήσεις των παιδιών! 🙂
 
Μάκη εγώ έχω σε όλα τα κλουβιά πέλλετ , την καύσιμη ύλη.Απορροφά την υγρασία των κουτσουλιών, δεν μυρίζουν και κρατάνε τουλάχιστον κάνα δεκαήμερο έως την αλλαγή. Μετά θα χρησιμοποιούσα εφημερίδα. Θα ακούσεις την άποψη πως υπάρχει ο κίνδυνος δηλητηρίασης, κπό την εφημερίδα. Δεν το έχω δει ποτέ και στα μάτια μου φαντάζει από αδύνατο έως "μύθος". Καλή συνέχεια.
 
Προσωπικά χρησιμοποιώ χαρτί κουζίνας τώρα τελευταία.
Και το χαρτί Α4 είναι καλό (απλώς έχει παραπάνω κόστος) και νομίζω οποιοδήποτε άλλο απλό λευκό χαρτί (βέβαια να μην περιέχει αρώματα και τέτοια). Υπάρχουν και υποστρώματα όμως, όπως η άμμος που είπε η Εύα ή ζεόλιθος κτλ. Δεν ξέρω να σου πω τα καλά που προσφέρουν αυτά γιατί δεν τα έχω χρησιμοποιήσει. Τα μόνα που καλύτερα δεν κάνει να χρησιμοποιούμε είναι οι εφημερίδες, τα περιοδικά και ότι άλλο περιέχει χρώματα και μελάνι, άρα και χημικές ουσίες.
 
Μετά θα χρησιμοποιούσα εφημερίδα. Θα ακούσεις την άποψη πως υπάρχει ο κίνδυνος δηλητηρίασης, κπό την εφημερίδα. Δεν το έχω δει ποτέ και στα μάτια μου φαντάζει από αδύνατο έως "μύθος
Εγώ εδώ Γιάννη θα διαφωνήσω..:D
Αφού αρχικά πω... Πως και γω στην αρχή όταν ήμουν εντελώς άσχετη με την φροντίδα των καναρινιών μου.. Έβαζα στους πάτους των κλουβιών εφημερίδα και φύλλα περιοδικών...Ήταν μια εύκολη λύση για μένα κυρίως ως προς το καθάρισμα, αλλά τα πουλιά μου μόλις έβαζα την εφημερίδα κάτω και τα φύλλα άρχιζαν σιγά σιγά να την τρώνε κανονικά... Και αφού είδα μια δυο και δεν σταματούσαν να την τρώνε, σταμάτησα να την βάζω... Και όταν έμαθα πως δεν κάνει να βάζουμε εφημερίδα είχα φοβηθεί γιατί είχαν φάει αρκετές φορές και όταν το καταλάβαινα ήταν αργά... (αργά εννοώ πως την είχαν φάει είδη και αν το έπαιρνα χαμπάρι πιο μπροστά εννοείται πως θα την έβγαζα)μπορεί λοιπόν να είναι μια καλή λύση η εφημερίδα αλλά έχει μελάνι και μυρίζει έντονα, δεν έχει καλή απορροφητικότητα όπως και τα φύλλα περιοδικών... Και αν βραχούν μυρίζουν περισσότερο...
Γι'αυτό λοιπόν εφόσον λέγεται πως μπορεί να βλάψει την υγεία τους εγώ ποτέ προσωπικά δεν θα ξανά έβαζα εφημερίδα και αν το ήξερα απο πιο μπροστά δεν θα έβαζα γιατί δεν θα ήθελα να πάθουνε κάτι...
Η εφημερίδα μόνο υπόστρωμα υγιεινής που δεν είναι...😛
Μετά λοιπόν απο τα περιοδικά και τις εφημερίδες πήγα στο χαρτί κουζίνας και τα φύλλα α4...
Αυτά εντωμεταξύ που δεν περιέχουν μελάνια και τοξικές ουσίες δεν τα έτρωγαν μόνο τις εφημερίδες...😛
Ύστερα δοκίμασα ζεολιθο... Μου φάνηκε σχετικά καλός αλλά πάλι και ο ζεολιθος είχε μια μυρωδιά... Και έτσι κατέληξα στην άμμο... Που είναι απορροφητική και δεν μυρίζει άσχημα ούτε βαριά εφόσον δεν αγοράζω αρωματική...
Ο καθένας φυσικά μπορεί να χρησιμοποιήσει ότι θέλει και μπορεί, αλλά αυτό που προέχει είναι η υγεία των πουλιών μας γι'αυτό καλό θα είναι να μην το διακινδυνέουμε με κάτι που δεν είμαστε σίγουροι. Γιατί φύλαγε τα ρούχα σου... Να τα χεις όλα!:)
 
έβαζα την εφημερίδα κάτω και τα φύλλα άρχιζαν σιγά σιγά να την τρώνε κανονικά... Και αφού είδα μια δυο και δεν σταματούσαν να την τρώνε...
Πέραν του ότι μπορεί να φαγωθεί, μόνο και μόνο που θα έρθουν σε επαφή τα πόδια με το μελάνι των εφημερίδων και των περιοδικών, είναι επικίνδυνο. Βέβαια για να είμαστε ρεαλιστές, υπάρχουν κλουβιά με σχάρα και με μεγάλο κενό, που το καναρίνι δεν έρχεται σε καμία επαφή με την εφημερίδα. Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τότε η εφημερίδα ναι είναι μια εύκολη και οικονομική λύση. :)

Κατά τα άλλα έχω απάντηση στο θέμα τι υπόστρωμα χρησιμοποιώ εγώ. :)
 
.. Πες μας.. Πες μας.. 😉:D
😀 χαρτί κουζίνας! Πολλές φορές βέβαια το βρίσκω εκτός κλουβιού. Ίσως το Α4 που δεν μπορούν να το πιάσουν να ήταν μια καλύτερη λύση. :)
 
Προσωπικά χρησιμοποιώ χαρτί κουζίνας και απο πάνω μικρη ποσότητα ειδικης άμμου. Με αυτό τον τρόπο αυξάνεται η απορροφητικοτητα κ καθαρίζεται πιο εύκολα. Επιπλέον δεν τρωνε το χαρτι... Να προσθέσω οτι τα κλουβιά εχουν σχάρα από κάτω και δεν ερχονται σε επαφή. Αν βρω χρόνο θα ανεβάσω φωτογραφίες αύριο...
 
υπαρχει περιστατικο οπου επαθε κατι πουλι απο εφημεριδα; Μην τρελενομαστε ρε παιδια ελεος!
 
υπαρχει περιστατικο οπου επαθε κατι πουλι απο εφημεριδα; Μην τρελενομαστε ρε παιδια ελεος!
Η γνώση ότι το μελάνι είναι τοξικό δεν αρκεί;
Είναι σαν να ρωτάμε πως γνωρίζουμε ότι η χλωρίνη είναι τοξική αφού δεν ήπιε κανείς μας.
 
υπαρχει περιστατικο οπου επαθε κατι πουλι απο εφημεριδα; Μην τρελενομαστε ρε παιδια ελεος!
Δεν ξέρω αν όντως υπάρχει.. Αλλά το θέμα είναι να μην υπάρξει..
Ο καθένας την γνώμη του λέει.. Αν εσυ θες να βάλεις βρε Βασίλη εφημερίδα στα πουλιά σου βάλε, δεν σε πιέζει κανείς! 🙂
 
Είναι σαν να ρωτάμε πως γνωρίζουμε ότι η χλωρίνη είναι τοξική αφού δεν ήπιε κανείς μας.
συγνωμη αλλα καμια σχεση...

Ο καθένας την γνώμη του λέει.. Αν εσυ θες να βάλεις βρε Βασίλη εφημερίδα στα πουλιά σου βάλε, δεν σε πιέζει κανείς!
δεν ειναι θεμα γνωμης απλα μια ανακριβια... Εγω ξερω ανθρωπους με χρονια πουλια που ποτε δεν επαθε κανενα τπτ με την εφημεριδα!
 
Βασίλη μου, πως φαντάζεσαι ότι παθαίνει κάτι ένα πουλάκι από την εφημερίδα;
Την τσιμπάει και αμέσως χάνει την ζωή του; Όχι αυτές οι δηλητηριάσεις είναι αθροιστικές και βραδείας έκφρασης.
Επίσης από αυτές πλήττεται κάποιο όργανο, συνήθως το συκώτι που καλείται να το μεταβολίσει, το πουλάκι νοσεί και εμείς θεωρούμε ότι αρρώστησε από κάτι. Μόνο μετά από σχολαστική συνέντευξη μπορεί να συναχθεί το συμπέρασμα.
Ότι το μελάνι είναι τοξικό στην συνεχή του έκθεση, ισχύει ακόμα και για τους τυπογράφους, δεν αμφισβητείται.
 
με ολο το σεβασμο θα ηθελα να σας πω πως η τοξικωση δλδ η δηλητηριαση απο μια ουσια συνηθως χημικη δεν αθροιζεται! Δηλαδη για να εχουμε τοξικωση αρκει η εκθεση του οργανισμου στον τοξικο παραγοντα! Πχ εαν πιουμε χλωρινη θα παθουμε δηλητηριαση δεν χρειαζεται να πιουμε 10 μερες ή 10 λιτρα! Αλλο η τοξικωση απο υπερβιταμινωση η απο τοξινες του οργανισμου! Αυτα τα γνωριζω λογο του επαγγελματος μου:)
 
Αφού είναι η δουλειά σου Βασίλη, θα σου είναι εύκολο να μας απαντήσεις τότε σαφώς γιατί δεν υπάρχει πρόβλημα, επί του συγκεκριμένου, για τα έντυπα και τις εφημερίδες και το μελάνι τους, το χρώμα κτλ. Γιατί η δική μου γνώση περί του αντιθέτου είναι απλή από διαβάσματα εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα και όχι επιστημονική.
 
Νομιζω απαντησα...η ουσιες που μπορουν να προκαλεσουν τοξικωση δδεν μεταβολιζονται σε κανενα συκωτι! Και δεν αθροιζονται στον οργανισμο οπως αλλες τοξινες απο τροφες η ορμονες που μακροπροθεσμα μπορουν να βλαψουν εναν οργανισμο! Η δηλητηριαση απο μελανι σε εφημεριδα εαν μπορει να υπαρξει, που αμφιβαλλω πολυ, οπως καθε δηλητηριαση θα εχει αμεσα συμπτωματα!
 
Δεν με κάλυψες Βασίλη μου γιατί γνωρίζω πως έχουμε δηλητηριάσεις πχ από βαρέα μέταλλα ή από φυτοφάρμακα βραδείας και αθροιστικής δηλητηρίασης μετά από επανειλλημένη έκθεση και θα παρακαλέσω και τον Γιάννη @ianos να μας δώσει τα φώτα του, αν εν προκειμένω εξαιρείται το υλικό από τα ανωτέρω.
Μακάρι να έχεις δίκιο και να χρησιμοποιούμε ένα τζάμπα υλικό στα κλουβιά μας.
Μιλάμε βέβαια πάντα όταν τα πουλιά έρχονται σε άμεση επαφή και το τσιμπολογάνε, όχι για κλουβιά με σχάρα και απόσταση από τον πάτο.
 
Back
Top