Ασθένειες Tο ζεβράκι μου δεν μπορεί να σταθεί στο ξυλάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης birdie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

birdie

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2022
Μηνύματα
28
Πόλη
Θεσσαλονίκη
εδω και κάποιες μέρες το θηλυκο ζεβράκι μου προσπαθεί να σταθεί στο ξυλάκι του και πέφτει. Κάποιες φορές τα καταφέρνει αλλά δεν μπορεί να στρίψει - πέφτει. Δεν φαίνεται να έχει τον έλεγχο του πετάγματός του. Έχει κανείς καμία ιδέα τι είδους πρόβλημα είναι αυτό; Σκέφτομαι να του δώσω αύριο βιταμίνη του συμπλεγματος της Β, μία σταγόνα στην ποτίστρα του. Βιταμίνη που παίρνουν και οι άνθρωποι. Στο κλουβί ζει με ένα αρσενικό
 
@birdie χωρίς να είμαι ειδικός στα ζεβρακια θα έλεγα καλύτερα να πας σε έναν γιατρό. Το πρόβλημα μπορεί να είναι νευρολογικό, εγκεφαλικό, έλλειψη βιταμίνης ή μπορεί όπως πρόσφατα είδαμε σε ένα θέμα με ένα παροτλετ που είχε πολλά κοκιδια και εμφάνισε τέτοια συμπτώματα
 
δεν ξέρω κανεναν (καλό) γιατρό εδώ στη Θεσσαλονίκη. Όλες μου οι πληροφορίες είναι μάλλον αποτρεπτικές από φίλες/ φίλους (και όχι λίγους) που χρειάστηκαν πτηνίατρο. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να αναφερθεί κάποιο όνομα εδώ, αν θα είχες κάποιαν/ κάποιον να ού προτείνεις
 
@birdie Δες εδώ λίστα με πτηνιάτρους
Το ότι πέφτει από το κλουβί σημαίνει πως έχει νευρολογικό πρόβλημα ή εγκεφαλικό. Μέχρι να το πας σε πτηνίατρο βάλε του βιταμίνη Α που βοηθάει το νευρολογικό σύστημα.
 
@birdie Εγώ προσωπικά πήγα στο Σαντορινέο και έμεινα ευχαριστημένη και απο τον έλεγχο που έκανε και από την τιμή. Επίσης μπορεις να στείλεις δείγμα στο εργαστήριο της Κομοτηνής. Εγώ θα έλεγα να γίνουν και τα δύο γιατί καλό είναι πάντα να έχουμε δύο απόψεις
 
@meniam μια μικρή διευκρίνιση 😅 το νευρολογικό πρόβλημα του παροτλετ ίσως οφείλεται στις ασκαριδες που έχει και όχι στα κοκκιδια,όπως μου είπε η κυρία Δραμπιδου..
 
Μέχρι να το πας σε πτηνίατρο βάλε του βιταμίνη Α που βοηθάει το νευρολογικό σύστημα.
Σίγουρα, η ανεπάρκεια των βιταμινών δημιουργεί αρκετά προβλήματα υγείας
στα πουλάκια.
Λήδα μου, η έλλειψη της βιταμίνης Β όμως είναι υπεύθυνη για τις νευρομυϊκές διαταραχές, και όχι της Α.
Η ανεπάρκεια της βιταμίνης Α έχει ως αποτέλεσμα την ευαισθησία σε λοιμώξεις του αναπνευστικού, οπτικές διαταραχές, υπερκεράτωση, και δυστοκία.
Οπότε ένα πολυβιταμινούχο σκεύασμα είναι ιδανικότερο για την περίπτωση.
 
@Vada Μήπως ξέρετε αν δύο σταγὀνες σε 100 ml νερὀ είναι καλά; Ήδη έβαλα σήμερα σε αυτή την ποσότητα, ένα σκεύασμα βιαμινων του συπλέγματος Β της Solgar που είναι ανθρώπινο και σε υγρή μορφή (με σταγονόμετρο). Μήπως ξέρετε επισης αν θα πρέπει να το δίνω συνέχεια ή αν θα πρέπει να διακόπτω και να ξαναρχίζω; Από όσο ξέρω πάντως, στον άνθρωπο η Β δεν προκαλεί υπερβιταμίνωση
 
Ήδη έβαλα σήμερα σε αυτή την ποσότητα, ένα σκεύασμα βιαμινων του συπλέγματος Β της Solgar που είναι ανθρώπινο και σε υγρή μορφή (με σταγονόμετρο).
Είναι προτιμότερο να προμηθευτείς βιταμίνες συμπλέγματος Β που προορίζονται για πουλιά
[automerge]1663014747[/automerge]
Κάποιες φορές τα καταφέρνει αλλά δεν μπορεί να στρίψει - πέφτει. Δεν φαίνεται να έχει τον έλεγχο του πετάγματός του. Έχει κανείς καμία ιδέα τι είδους πρόβλημα είναι αυτό;
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάσχει από κάποια αρρώστια με αποτέλεσμα να έχει αυτά τα συμπτώματα, η εξέταση από Πτηνίατρο θα το βοηθήσει ουσιαστικά, μην θεωρείς ότι οι βιταμίνες θα λύσουν το πρόβλημα, είναι απλά μια πιθανότητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ianos μόλις πήρα πληροφορίες για τον πτηνίατρο που θα το πάω. Υπάρχουν μέρες που αναθαρρω΄, διότι είναι πολύ καλύτερα, μία μέρα μάλιστα πέταξε μέχρι το πιο ψηλό ξυλάκι του κλουβιού και στάθηκε εκεί, όμως αυτό δεν είναι κάθε μέρα. Ευτυχώς μπορεί και πηγαίνει στην ταίστρα του και τρώει -και μάλιστα κανονικά. Μέσα στην εβδομάδα θα το πάω στον γιατρό, να δω αν έχει κάτι να μου πει
[automerge]1663082451[/automerge]
@Ledagcc ήθελα να σας πω ότι στον κατάλογο που μού στειλατε τα στοιχεία του πτηνίατρου Δημήτρη Σαντοριναίου (Θεσσαλονίκη) είναι λάθος: η διεύθυνση είναι Γαμβέττα 112 (και όχι 122) και το τηλέφωνο έχει έναν αριθμό παραπάνω. Το σωστό είναι 2315 520895
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εχω πάθει σοκ... Πριν από λίγο ο αρσενικός επιτέθηκε στην άρρωστη ζεβρίτσα και την τσιμπούσε και αυτή έπεσε στο πλάι και έμεινε ακίνητη. Νόμισα ότι πέθανε... Την έβγαλα αμέσως από το κλουβί, την εβαλα σε ένα μικρό κλειστο κουτί για να συνέλθει και της ετοίμασα ένα μικρό κλουβάκι που εχω για να είναι χώρια από τον αρσενικό. Συνήλθε, στέκεται και στο καινούργιο της κλουβί βάλθηκε να τρώει. Δεν ξέρω αν μπορώ να τα βάλω ξανά μαζί, φοβάμαι πολύ! Η φύση είναι απίστευτη!!
 
@Niva99 πολύ παλιά, όταν τα είχα πρωτοβάλει μαζί στο κλουβί. Τσακώνονταν για λίγα λεπτά στο σούρουπο, αλλά ποτέ δεν είχα καταλάβει ποιός ξεκινούσε τον καβγά. Αυτό όμως έχει σταματήσει εδώ και χρόνια. Νόμιζα πως ήταν ταιριασμένα, το βράδι πάντα κοιμόντουσαν δίπλα -δίπλα, όπως κάνουν όλα τα ζεβράκια.
Είναι απίστευτο, τις προηγούμενες μέρες, όταν η θηλυκιά κατάφερνε να σταθεί στο ξυλάκι, πήγαινε ο αρσενικός κοντά της και την "ξεψείριζε" και ήταν πολύ κοινωνικός μαζί της. Τις δε πρώτες μέρες που η θηλυκιά αρχισε να μην μπορεί να πετάει και καθόταν πολλές ώρες στον πάτο του κλουβιού, πήγαινε και αυτός και καθόταν πλάι της. Πώς και γιατί άλλαξε αυτό το πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω.
 
@birdie μπορεί να ήταν ένα τυχαίο γεγονός. Και εμένα τα παπαγαλάκια (βέβαια είναι άλλο είδος) είναι αγαπημένο φροντίζονται αλλά μπορεί να τύχει το ένα να τσιγγλισει το άλλο και να εκνευρίστει να φωνάξει και να ρίξει ένα τσίμπημα. Κάτι τέτοιο δεν είναι κακό. Τώρα όμως το δικό σου εξαιτίας της αστάθειας και το παραμικρό σπρώξιμο καταλάθος μπορεί να το έριχνε κάτω. Οπότε η 'επιθεση' μπορεί να ήταν ένα τυχαίο μεμονωμένο γεγονός και καθόλου επικίνδυνο, επειδη όμως το πουλάκι είναι ευαίσθητο καλύτερα να μείνει λίγο μόνο. Επίσης εγώ θα έλεγα να κάνεις μια εξέταση κουτσουλιας και στα δύο γιατί αν το πρόβλημα προκλήθηκε από κάποια μόλυνση πιθανόν να την έχουν και τα δύο απλά όχι στο ίδιο επίπεδο
 
@meniam Η "επίθεση" έγινε στον πάτο του κλουβιού και γω εκεί που καθόμουν είδα πούπουλα να φεύγουν στον αέρα. Θα τα κρατἠσω χωριστά όσο η ζεβρίτσα είναι ευάλωτη. Αν ποτέ συνέλθει (μακάρι!!!!), σκέφτομαι να βάλω κοντά τα κλουβιά πριν δοκιμάσω να τα ξαναβάλω μαζί. Όμως πρέπει να μην έχει πρόβλημα, να είναι ικανή να αμυνθεί - και όχι να πέσει πλάι και να μείνει ακίνητη - προσποιούμενη; από το σοκ; δεν ξέρω τι απ'τα δύο
 
Back
Top