Ασθένειες Tο ζεβράκι μου δεν μπορεί να σταθεί στο ξυλάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης birdie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σε γενικές γραμμές, όταν ένα πουλάκι είναι άρρωστο σε κλουβί μαζί με άλλα, θα ήθελα να έχετε το νου σας, αμέσως με τη διαπίστωση έστω και μιας μικρής ατονίας, να το μεταφέρετε σε ατομικό κλουβί, ώστε αφενός να μην μεταδώσει κάποιο παθογόνο στα υπόλοιπα (στην περίπτωση που θα έχει παθογόνο φυσικά) αλλά και διότι πολλά είδη πτηνών δυστυχώς επιτίθενται στα αδύναμα μέλη του ίδιου είδους, συχνά μάλιστα προκαλώντας τον θάνατό τους.
Τα παραπάνω τα γράφω για να υπάρχουν στο θέμα, για την περίπτωση και άλλων μελών που θα το διαβάσουν (π.χ. στο μέλλον) και εννοείται όχι με την οποιαδήποτε πρόθεση να κάνω παρατήρηση 🙂
@birdie , μόλις σου πει ο γιατρός, πες μας κι εμάς όταν θα έχεις τον χρόνο. Περαστικά της!!!
 
Πήγα σήμερα τη ζεβρίτσα μου στον γιατρό. Την βρήκε δυνατή (είναι!) και εντόπισε τα πρόβλημα στα πόδια της. Με ρωτησε την ηλικία της, την οποία δεν ξέρω, διότι είχε αγοραστεί από pet shop (παρά το ότι ποτέ δεν αγροράζω ζώα από τέτοια μαγαζιά, όμως θέλαμε παρέα για τον αρσενικό που είχε μείνει μόνος). Εκανε εξέταση κουτσουλιάς, τη βρήκε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Εξέτασε τα ποδαράκια της και μου είπε ότι τα αισθανεται, δεν είναι δηλαδή παράλυτη, ας πούμε, και ότι το πρόβλημα πιθανόν να ειναι αρθριτικά, ψηλά στο γόνατο. Μου έδοσε κορτιζόνη. Θα την αρχίσω από αύριο. Συνεννοηθηκαμε να τον ενημερώσω σε λίγες μέρες για να δει πώς πάει. Πάντως είναι πολύ ζωηρή, όλο θέλει να πηδάει ψηλά, όμως το καημένο δεν τα καταφέρνει να σταθεί σε ξυλάκι τις περισσότερες φορές. Σκέφτηκα να της βάλω χάρτινη λίμα νυχιών για πτηνά στο ξυλάκι της γιατί πολλές φορές γλιστράει και πέφτει. Ίσως με τη χαρτινη λίμα αυτή να φρενάρει κάπως. Δυσκολεύτηκα πολύ να βρω τέτοια λίμα στο ίντερνετ (στα pet shop δεν τις φέρνουν καν πιά), τελικά βρήκα μία, πανάκριβη, την παράγγειλα και την περιμενω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ένα μεγάλο μπράβο από εμένα που πήγες σε πτηνίατρο και γενικά που έχεις κάνει τόσα πράγματα για το μικροσκοπικό σου φιλαράκι. Σίγουρα υπάρχουν άτομα που θα το αγνοούσαν και στην τελική το πουλάκι θα έφευγε άδικα, λόγω της έλλειψης ενδιαφέροντος και ίσως και αγάπης. Εύχομαι ολόψυχα το πρόβλημα να αντιμετωπιστεί και όλο να πάνε καλά από εδώ και πέρα ;)
 
@Niva99 Ποτέ δεν θα μπορούσα να το αφήσω έτσι. Όμως πολλά έχω ακούσει για πτηνιάτρους και δεν έχω εμπιστοσύνη. Τίποτα δεν θέλω περισσότερο αυτή τη στιγμή από το να το βοηθήσω να τα καταφέρει
 
Παιδιά, από τις 15 Σεπτεμβρίου που έγραψα εδώ τελευταία φορά, το πάλεψα πολύ, πάρα πολύ. Ακολούθησα όλες τις οδηγίες του γιατρού, με τον οποίον ημασταν σε συνεχη επικοινωνια και ο οποίος είδε το πουλάκι δύο φορές στο ιατρειο του, όμως φαίνεται ότι το πρόβλημα ήταν μεγάλο. Η ζεμπρίτσα μου όλο και χειροτέρευε και κατέληξε να έχει πρόβλημα νευρολογικό και να είναι μονίμως στον πάτο του κλουβιού, σε κλουβί δικό της, χώρια από τον αρσενικό, όμως δίπλα δίπλα με αυτόν. Έτρωγε και έπινε κανονικά, αν και δεν είχε πλήρη έλεγχο των κινήσεών της. Σήμερα το πρωί τη βρήκα νεκρή. Η στενοχώρια μου είναι απερίγραπτη! Από την άλλη σκέφτομαι τι ζωή ήταν αυτή που είχε εκεί κάτω, χωρίς να μπορεί να σταθεί σε ένα ξυλάκι, χωρίς να μπορεί να πετάξει η έστω να παει από το ένα σημείο στο άλλο με πηδηματάκια, αλλά σε ευθεία. Αυτό βέβαια σε τίποτα δεν μετριάζει τη θλίψη μου που από το πρωί δεν με αφήνει να ησυχάσω.
Μέσα σε όλα λυπάμαι βέβαια και τον αρσενικό, που είναι πολύ κοινωνικός, όπως όλα τα ζεμπράκια και έχει μείνει μόνος. Δεν θέλω να ψάξω να βρω άλλο πουλάκι για να τού βάλω συντροφιά, διότι επίκειται μετακόμισή μου απο την πόλη που ζω και εκεί που θα πάω θα μετακινούμαι συνεχώς. Σκέφτομαι λοιπόν αν θα ενδιαφεροταν κανένας από το φόρουμ αυτό να τον πάρει. Κάποιος/ κάποια που να τον αγαπάει και να τον τον φροντιζει όπως καναμε εμείς και όπως τού αξίζει.
Υπάρχει κάποιος τέτοιος φίλος;
 
Ψάχνω για ό,τι είναι καλύτερο για αυτόν και νομίζω πως το καλύτερο μαλλον θα ήταν να πάει κάπου, όπου θα έχει παρέα κάποια θηλυκη ζεμπρίτσα. Ανταποκρίνεται πολύ στην ύπαρξη παρεας! Αλλά αν κάποιος πραγματικά υπεύθυνος (και γνώστης) θα τον ήθελε, θα το συζητούσα
 
Την άνοιξη έδωσα και το τελευταίο μου ζεμπρακι γιατί είχα πραγματικά μεγάλο πρόβλημα με τον άντρα μου με τους ήχους (των αρσενικών κυρίως) καθώς όπως έχω αναφέρει τα πουλάκια μου ζουν δύο μέτρα ακριβώς απ' τον καναπέ ,απ' το σαλόνι του σπιτιού. Αν ήταν θηλυκό θα μπορούσα να το πάρω και να το βάλω μαζί με μια γκουλντιαν που έχω με ατροφικη φτερούγα ,με αρσενικό ζεμπρακι δυστυχώς είμαι πολύ δύσκολα.
 
Μήπως ξέρει να μου πει κανένας/ καμμία αν θα μπορούσε το αρσενικό μου ζεμπρακι να συνυπάρξει στο ίδιο κλουβί με θηλυκό άλλου είδους; Π.χ. με καναρίνι. Με αρσενικό υποθέτω πως όχι, αφού ούτε με αρσενικά του είδους του μπορεί να ειναι στο ιδιο κλουβι - κάτι
που ξέρω από προσωπική πείρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@birdie τα ζεμπρακια είναι πειραχτηρια και νευρικά πουλάκια και η διατροφή τους όπως ξέρεις είναι διαφορετική.. βέβαια είναι αναλόγως το χαρακτήρα του κάθε πουλιού ,δεν υπάρχει κάτι στάνταρ..
 
Θα μπορουσαμε δηλαδή να δοκιμάσουμε να βάλουμε μαζί αρσενικό ζεμπράκι με θηλυκό καναρίνι, με διαφορετική τροφή στις δύο ταϊστρες και να δούμε αν ταιριάζουν; Σημειωτέον οτι υπάρχει και αρσενικό καναρίνι σε ξεχωριστό κλουβί! (τα χώρισαν διότι ζευγάρωναν συνεχώς). Μήπως θα είναι στρες για τον αρσενικό καναρίνο; Ή δεν υπάρχει απάντηση παρά μόνον η δοκιμή;
 
Δεν ξέρω τι να σου πω γιατί πχ τα δικά μου ζεμπρακια έκαναν μπουλινγκ στους μπεγγαλεζους που είναι πιο ήσυχα πουλιά όταν ήταν στη μεγάλη κλούβα μαζί ..και μιλάμε για 2 μηνών μωρά.. και μόνο η νευρικότητα που έχουν ίσως στρεσαρε ακόμη και τη καναρα ,δεν ξέρω..
 
Ή δεν υπάρχει απάντηση παρά μόνον η δοκιμή;
Η συμβίωση με καναρίνι είναι αδύνατη, μπορούν να συμβιώσουν σε μεγάλες κλούβες με παπαγάλους budjie γιατί έχουν παρόμοια διατροφή.
Το καλύτερο είναι να ζει το κάθε είδος ξεχωριστά.
Η μοναδική συμβίωση χωρίς προβλήματα είναι το κάθε ένα στο κλουβί του και να βλέπονται μεταξύ τους.
 
Back
Top