Ασθένειες Tο καναρίνι μου έχει διάρροια

lakispap1991

PB New Member
Εγγραφή
30 Οκτ 2013
Μηνύματα
64
Πόλη
Ιωάννινα
Γεια σας. Το καναρίνι μου έχει διαρροια. Κάνει συνέχεια υγρά περιττώματα. Του έχω δώσει αστρικυκλίνη για 15 μέρες αλλά δεν το βοήθησε καθόλου. Τι άλλο μπορώ να του δώσω;
 
Τι διατροφή τους κάνεις; Γίνε λίγο πιο περιληπτικός αν μπορείς. Εάν δίνεις κάτι επιπλέον εκτός των σπόρων πρέπει να το κόψεις και να δεις αν εξακολουθεί να έχει διάρροια.
 
Τους είχα καθημερινά κελαηδίνη και αυγοτροφή. Και ανα 3 μερες αυγο βραστο και ανα 2 μερες μήλο/μαρούλι. Το έχω δοκιμάσει το έχω μόνο με σπόρους 3 βδομαδες αλλά δεν είδα διαφορά.
 
Επίσης αν μπορείς ποστάρεις και φώτο των κουτσουλιων και της κοιλίτσας του να φαίνεται το δέρμα.
 
Ειχα κι εγω ενα τετιο σύμπτωμα με ενα καναινακι μου και μολις του έκοψα το μήλο
Οι κοτσιλιες κανονικες απο τοτε μια φορα την εβδομαδα μηλο
 
Τους είχα καθημερινά κελαηδίνη και αυγοτροφή. Και ανα 3 μερες αυγο βραστο και ανα 2 μερες μήλο/μαρούλι. Το έχω δοκιμάσει το έχω μόνο με σπόρους 3 βδομαδες αλλά δεν είδα διαφορά.
Οταν εχουμε καποια ασθενεια,ή υποψια ασθενειας δινουμε μονο σπορους και νερο. Δεν ειναι δυνατον να καταγραψεις τη μεταβολη και τη μορφη των κουτσουλιψν κ να κρινεις αν ειναι φυσιολογικες ταιζοντας το μαρουλι κ αυγοτροφη πχ. Σκετη συσκευασμενη τροφη και φρεσκο νερο.
 
Ισως να το πειραξε το μηλο η το μαρουλι ετσι πιστευω
 
Τους είχα καθημερινά κελαηδίνη και αυγοτροφή. Και ανα 3 μερες αυγο βραστο και ανα 2 μερες μήλο/μαρούλι. Το έχω δοκιμάσει το έχω μόνο με σπόρους 3 βδομαδες αλλά δεν είδα διαφορά.
Αυγοτροφή εννοείς eggfood ή την βιταμίνη σε διαφανή σακουλάκια; Δίνεις πολύ συχνά αυγό και λαχανικά για την περίοδο που διανύουμε. Γενικά για να ξέρεις το χειμώνα μια φορά την εβδομάδα βραστό αυγό και είναι μια χαρά. Στην πτερόροια 3 φορές την εβδομάδα. Από λαχανικά (μπρόκολο, κουνουπίσι, σπανάκι, γλυστρίδα, αντίδι, πιπεριά, αγγούρι) (μη δίνεις μαρούλι έχει πολλά φυτοφάρμακα και δεν προσφέρει πολλά) και μήλο 1,2 φορές την εβδομάδα είναι καλό. Γενικά μην υπερβάλεις. :)

Αφού το δοκίμασες και δεν είδες διαφορά θέλουμε φώτο από κοιλιά, στερνο και κουτσουλιές. Τότε έχει θέμα...
 
Αν μπορείς επίσης εκτός από τις φωτογραφίες περιέγραψε και το πουλάκι.. Το έχεις δει να είναι φουσκωμένο; Σηκώνει συνέχεια το ποδαράκι του; Πρέπει φίλε μου και εσύ και εγώ όπως και όλοι μας όταν έχουμε να κάνουμε με θέμα υγείας των πτηνών και επειδή τα υπόλοιπα μέλη που ζητάμε την συμβουλή τους δεν έχουν την οπτική δυνατότητα, θα πρέπει Εμείς να περιγράψουμε το πρόβλημα όσο το δυνατόν καλύτερα Έτσι ωστε η συμβουλή που θα δεχτούμε να είναι όσο το δυνατόν ακριβής..
 
Του έχω δώσει αστρικυκλίνη για 15 μέρες αλλά δεν το βοήθησε καθόλου. Τι άλλο μπορώ να του δώσω;
Μετά από 15 μέρες αντιβίωση είναι δυνατόν να δώσεις άλλο φάρμακο και να ζήσει αυτό το πουλάκι;
Κάνε αυτό που σου είπαν τα παιδιά και δώσε και προβιοτικά να επανέλθει το έντερο του πουλιού.
Περαστικά!
 
κι εγώ νομίζω ότι το πολύ μήλο μαρούλι φταίει.. Δοκίμασε να τα κόψεις. Δώσε για λίγες μέρες σκέτους σπόρους και όχι αντιβίωση χωρίς συνταγή ειδικού. Ήδη 15 μέρες είναι πάρα πολλές...​
 
Μετά από 15 μέρες αντιβίωση είναι δυνατόν να δώσεις άλλο φάρμακο και να ζήσει αυτό το πουλάκι;
Κάνε αυτό που σου είπαν τα παιδιά και δώσε και προβιοτικά να επανέλθει το έντερο του πουλιού.
Περαστικά!
κι εγώ νομίζω ότι το πολύ μήλο μαρούλι φταίει.. Δοκίμασε να τα κόψεις. Δώσε για λίγες μέρες σκέτους σπόρους και όχι αντιβίωση χωρίς συνταγή ειδικού. Ήδη 15 μέρες είναι πάρα πολλές...
η Μαρία όσο και ο Γιάννης ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΙΚΙΟ, αγαπητέ Μάνο!Για λίγο καιρό, φρόντισε να παρέχεις ένα καλό μείγμα σπόρων, κυρίως λιπαρών λόγω εποχής και φρέσκο νεράκι κάθε μέρα.. Κι όλα καλά θα πάνε!
 
Το έχω δοκιμάσει το έχω μόνο με σπόρους 3 βδομαδες αλλά δεν είδα διαφορά.
Φίλοι μου γράφει πως το έχει δοκιμάσει και δεν έχει δει διαφορά. Γι αυτό το λόγο μόνο οι φώτο μπορούν να βοηθήσουν!
 
γι αυτό το λόγο μόνο οι φώτο μπορούν να βοηθήσουν!
Κι εγώ νομίζω είναι απαραίτητες. Εν τω μεταξύ 15 μέρες αντιβίωση έχουν κάνει το έντερο μαντάρα. Σκέτους σπόρους για 21 μέρες έδωσες πριν ή μετά την αντιβίωση;
 
Back
Top