Γενικά Tο καναρίνι μου ο Ηρακλής

Ο γλυκός μου! Μπανάκια, μπανάκια Βάσω μου!
Τώρα με την πτερορροια Σισσυ μου με το που βλέπει μπανιέρα βουταει😊 αλλά τον λυπάται η ψυχη μου
[automerge]1566725350[/automerge]
Του σταμάτησα τις πολύ βιταμίνες αφού του δίνω πολλά λαχανικά...
 
Τώρα με την πτερορροια Σισσυ μου με το που βλέπει μπανιέρα βουταει😊 *αλλά τον λυπάται η ψυχη μου
[automerge]1566725350[/automerge]
Του σταμάτησα τις πολύ βιταμίνες αφού του **δίνω πολλά λαχανικά...
*Σου δίνει δείγματα ότι υποφέρει; Έχει κάποια συμπτώματα; Πρόκειται για μια φυσική διαδικασία, κουραστική μεν αλλά όταν το πουλί είναι υγιές ανταπεξέρχεται χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα 😉 Νομίζω πως αγχώνεσαι...
 
Παρόλα αυτά είναι όμορφος! Όλα θα πάνε μια χαρά και σε κάνα μήνα θα έχει τελειώσει η περιπέτεια που περνάνε τα πουλάκια μας 🙂
Αμάν να περάσει αυτός ο μήνας... 🙂
[automerge]1566726018[/automerge]
Ποπο κούκλος είναι. Που θα πάει, θα περάσει και η πτερορροία
Ευχαριστώ 🤗αντε να τελειώσει!
[automerge]1566726209[/automerge]
*Σου δίνει δείγματα ότι υποφέρει; Έχει κάποια συμπτώματα; Πρόκειται για μια φυσική διαδικασία, κουραστική μεν αλλά όταν το πουλί είναι υγιές ανταπεξέρχεται χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα 😉 Νομίζω πως αγχώνεσαι...
Τον βλέπω πιο ήρεμο από τον έχω συνηθίσει... Του λείπουν και φτερά πτήσης και μου δείχνει ότι πονάει μόλις πάω κοντά μου κάνει πιιιτττ άλλαξε μέχρι και το κελαηδήματα του κατά τα άλλα τρώει πίνει νεράκι μια χαρά..
 
.*μου δείχνει ότι πονάει μόλις πάω κοντά μου κάνει πιιιτττ **άλλαξε μέχρι και το κελαηδήματα του κατά τα άλλα ***τρώει πίνει νεράκι μια χαρά..

*σου φαίνεται, δεν υπάρχει λόγος να πονάει... Μπορεί σαν οργανισμός να έχει ανάγκες και να καταπονείται αλλά δεν υπάρχει λόγος να πονάει κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας
**φυσιολογικό
***αυτό είναι το σημαντικότερο και δείχνει ότι όλα εξελίσσονται ομαλά!😉👍😘
 
Ομορφιές 😍

(Έτσι έκανα στην πρώτη πτερορροια και γω... Τζάμπα άγχος... μπανάκια όπως είπε η Σίσσυ και όλα καλά) :)
Δεν ειναι η πρώτη Γιώργο τον Ηρακλή τον έχω 6 χρόνια + αλλά τώρα που έχω γραφτεί στο φόρουμ και έχω κάποιες παραπάνω γνώσεις τα βλέπω διαφορετικά όλα 😉
 
Του σταμάτησα τις πολύ βιταμίνες αφού του δίνω πολλά λαχανικά...
Τα πολυβιταμινούχα που προορίζονται για την περίοδο αλλαγής πτερώματος, έχουν όλα τα απαραίτητα αμινοξέα και στις σωστές αναλογίες Καλά είναι τα πράσινα αλλά χρειάζεται και ζωικές πρωτεΐνες. Αυγουλάκι απαραιτήτως. 🙂
 
Βασω, δεν βλέπω πολυ καθαρά τη φωτό στο ποστ 47, αλλά αν το φυτό που έχεις κοντά στα πουλιά είναι σεφλερα, έχει υπόψη σου ότι υπάρχει μια σχετική διχογνωμία σχέση με την πιθανή τοξικότητας του σε πτηνά.
Ναι αυτό είναι αλλά δεν ακουμπάει στο κλουβι το έχω για να βλέπει πράσινο... Να το βγάλω;
[automerge]1566743239[/automerge]
Τα πολυβιταμινούχα που προορίζονται για την περίοδο αλλαγής πτερώματος, έχουν όλα τα απαραίτητα αμινοξέα και στις σωστές αναλογίες Καλά είναι τα πράσινα αλλά χρειάζεται και ζωικές πρωτεΐνες. Αυγουλάκι απαραιτήτως. 🙂
Να τα συνεχίσω τότε τις πολύ βιταμίνες; ... Αυγό του βάζω δύο φορές την εβδομάδα με το τσοφλι..
 
Ν΄αφήσεις μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ φυτού και κλουβιού Βάσω μου, δια παν ενδεχόμενο (αέρας κτλ) 😉
(@ianos πολύ σωστή παρατήρηση, εγώ το φυτό ως τοξικό το γνωρίζω)
 
Ν΄αφήσεις μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ φυτού και κλουβιού Βάσω μου, δια παν ενδεχόμενο (αέρας κτλ) 😉
(@ianos πολύ σωστή παρατήρηση, εγώ το φυτό ως τοξικό το γνωρίζω)
ΤΟ έβγαλα ήδη Σισσυ μου! Αυτό μου έλειπε...

Το έβγαλα είδη Σισσυ μου μη φανταστείς από τη Δευτέρα το είχα σκεφτεί και το έβαλα εκεί αλλά το έβγαλα σήμερα κατευθείαν μετά την παρατήρηση🙄
[automerge]1566758144[/automerge]
ωραίος ο Ηρακλής σου!
να τον χαίρεσαι!
Σε ευχαριστώ πολύ Σουλα ❤️️️️
 
Back
Top