Γενικά This is Amadeus!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Amadeus
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Amadeus

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαρ 2018
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας! Εδώ θα σας πω λίγα λόγια για τον Amadeus, τον 6 χρονών αφρικανικό γκρι παπαγάλο μου :)
O Amadeus είναι στο σπίτι μας από 2.5 μηνών. Εξαρχής είχε λίγο στραβό ράμφος, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε ποτέ από το να τρώει, να παίζει και να μιλάει φυσιολογικότατα. Του αρέσει να ακούει μουσική, να καταστρέφει τα ξύλινα παιχνιδάκια που του βάζουμε, να τον χαιδεύουμε και να χαλαρώνει, αλλά πάνω από όλα να μιλάει ακατάπαυστα :D Το λεξιλόγιο του διευρύνεται μέρα με τη μέρα, καθώς είναι πολύ... Επιμελής μαθητής και κάνει επί ώρες εξάσκηση τις λέξεις και φράσεις που ακούει από εμάς. Παρακάτω παραθέτω ένα βιντεάκι από όταν ήταν 3 ετών😛 Τελευταία είπαμε να του μάθουμε και λίγα αρχαία, οπότε συχνά ακούγεται να φωνάζει: " Μέτρον άριστον". Γενικά είναι αρκετά ήμερος και συναισθηματικός, εμφανίζει ιδιαίτερες συμπάθειες με κάποια μέλη της οικογένειας μας, ενώ άλλους δεν τους συμπαθεί τόσο πολύ και μπορεί να ρίξει και καμια τσιμπιά 😛
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

13735799_1092201804199634_6806642716612132715_o.webp
 
Επίσης δεν βλέπω ούτε ένα παιχνίδι, κάτι να μασουλάει. Δεν του δίνετε κάτι να απασχολείται; Το δαχτυλίδι στο πόδι του είναι κλειστού τύπου, κάτι δεν μπορώ να καταλάβω σωστά απο τη φωτο.

Τα φρέσκα κλαδιά αλλά και τα κουκουνάρια είναι καταπληκτική ενασχόληση για όλους τους παπαγάλους.
 
Του βάζουμε πολλές φορές ξύλινα παιχνίδια σαν τουβλάκια που έχουμε αγοράσει, απλά του αρέσει να τα ψιλοκόβει και να τα κάνει κομμάτια, οπότε του τα ανανεώνουμε. Δεν έχουμε δοκιμάσει ακόμα κλαδιά ή κουκουνάρια, αλλά ευχαριστώ για τη πρόταση!
 
Είναι πανέμορφος και πολύ τσαχπίνης και ζωηρός ο Amadeus! Και από "λέγειν" είναι απίστευτος! Τα μάτια του, που τονίζονται στην πρώτη φωτογραφία είναι τέλεια! Και η περιγραφή σου είναι πολύ αναλυτική. Σαν παιδί σου τον έχεις! Να συνυπάρχετε ευχάριστα και δημιουργικά για πολλά πολλά χρόνια!
 
Του βάζουμε πολλές φορές ξύλινα παιχνίδια σαν τουβλάκια που έχουμε αγοράσει, απλά του αρέσει να τα ψιλοκόβει και να τα κάνει κομμάτια, οπότε του τα ανανεώνουμε. Δεν έχουμε δοκιμάσει ακόμα κλαδιά ή κουκουνάρια, αλλά ευχαριστώ για τη πρόταση!

Ωραία! Μόνο που αυτά είναι καλό να υπάρχουν πάντα μέσα στο κλουβί του. :) Δες και ένα κλουβί σε καλή τιμή. https://chaniapetworld.gr/Μεγάλο-Κλουβί-Παπαγάλου-3-.html
 
υπερωχος πραγματικα ο γκριζακο σας. Να τον χερεστε. και εμενα το κλουβι του μου φενετε οτι δεν κανει για ζακο. χρειαζετε οριζοντια καγκελα για να σκαρφαλωνη. Πολη καλη η προταση του φοιβου. επισης θα μπορουσα να προτεινω και της ferplast, διαστασης 50 επι 50 επι 75, που ειναι ενα ποιοτικο κλουβι. Να ειστε καλα.
 
φίλε μου καλησπέρα, ωραίο πουλάκι χαρουμενο... Εχει κάτι το ράμφος του πουλιού κάποια στρέβλωση η ειναι ιδέα μου;
 
φίλε μου καλησπέρα, ωραίο πουλάκι χαρουμενο... Εχει κάτι το ράμφος του πουλιού κάποια στρέβλωση η ειναι ιδέα μου;

Καλησπερα, ναι το ραμφος του ειναι στραβο απο οταν το πηραμε που ηταν 2.5 μηνων
 
απλά του αρέσει να τα ψιλοκόβει και να τα κάνει κομμάτια,
κάνει ακριβώς αυτό που πρέπει να κάνει 😀
είναι πολύ καλός και ομορφούλης! Να τον χαίρεσαι!
 
Υπέροχος είναι να τον χαίρεστε. όντος το κλουβάκι του φαίνεται μικρό, είναι μόνιμα μέσα ή τον βγάζετε και εκτός κλουβιού;
Ναι το σκέφτομαστε να του παρουμε αλλο κλουβι πιο μεγαλο... Δυστυχως δε βγαινει εξω, ειχαμε προσπαθησει παλιοτερα να συνηθισει να βγαινει, αλλα φοβοταν.
 
Ναι το σκέφτομαστε να του παρουμε αλλο κλουβι πιο μεγαλο... Δυστυχως δε βγαινει εξω, ειχαμε προσπαθησει παλιοτερα να συνηθισει να βγαινει, αλλα φοβοταν.
προσοχη στην αλλαγη κλουβιου, μπορει να μην το δεχτει το νεο, ειναι μια απο τις παραξενιες που εχουν οι african grey
 
Back
Top