Γενικά Timbrado απο Ισπανία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RED
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RED

PB Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2008
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους. Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να φέρω καναρίνι απο την Ισπανία. Μάλλον θα πάει για διακοπές κάποιος φίλος και έλεγα να πάρω ένα Timbrado. Γνωρίζει κανείς αν επιτρέπεται η μεταφορά του με αεροπλάνο και αν ναι, με ποιούς όρους; Ευχαριστώ.
 
Εγω Λευτερη απο τη Χιο ηθελα να φερω ενα καναρινακι με το αεροπλανο κ μου απαντησαν πως μονο σκυλο ή γατα μπορω. Καποιο αλλο ζωο οχι. Τωρα αν ξερει καποιος αλλος κατι παραπανω ας μας πει.
 
https://community.petbirds.gr/threads/Μεταφορά-Πτηνών.1553/ Ρίξτε μια ματιά εδώ σε μιά παλαιότερη συζήτητηση. Από όσο ξέρω μόνο η ολυμπιακή επιτρέπει πτηνά. Μπορείς να επικοινωνήσεις με την εταιριά που θα ταξιδέψει ο φίλος σου για περισσότερες πληροφορίες;
Φιλικά
 
Εγω Λευτερη απο τη Χιο ηθελα να φερω ενα καναρινακι με το αεροπλανο κ μου απαντησαν πως μονο σκυλο ή γατα μπορω. Καποιο αλλο ζωο οχι.τωρα αν ξερει καποιος αλλος κατι παραπανω ας μας πει.
maritsa σε ποια εταιρεια αναφερεσαι;
αν θες γινε λιγο πιο αναλυτικη.🙂
με ποιον μιλησες επισης;
εκανες διευκρινηση για πουλι;
μηπως τα συγκεκριμενα αεροπλανα που πετανε απο-προς νησια δεν εχουν χωρο μεταφορας πτηνων; 😕
 
Agapite RED ta itela na sou toniso merika pragmata mias ke gia 5 xronia emina stin Ispania KE IXA SXESIS ME TOUS EKTROFIS timprato,
1) TO KALOKERI DEN INE KE I KALITERI PERIPTOSI NA BRIS KALA POULIA ta mikra ine anekpedefta ke ta enikika den ta dinoun efkola i ispani
2) Prospatise na bris antistxa poulia stin ellada , AN kseris pou na psaksis tha bris aksiologa poulia
3) i metaforatous den ine to kirio problima linete poli efkola , i piotita omos pou perimenis den tha tin bris , mono an kseris kapion ektrofea ke sinfonisina sou dosi kala poulia stin tixi KSEXASETO
 
  • Like
Αντιδράσεις: RED
maritsa σε ποια εταιρεια αναφερεσαι;
αν θες γινε λιγο πιο αναλυτικη.🙂
με ποιον μιλησες επισης;
εκανες διευκρινηση για πουλι;
μηπως τα συγκεκριμενα αεροπλανα που πετανε απο-προς νησια δεν εχουν χωρο μεταφορας πτηνων; 😕

αναφερομαι στην AEGEAN και μιλησα με μια υπαλληλο του αεροδρομιου της Χιου. Και φυσικα αναφερθηκα σε καναρινι αλλα για χωρο μεταφορας πτηνων δε νομιζω να ειχαν...
 
και οσον αφορα το καραβι... Το πασχα γνωρισα καποιον κυριο που συνταξιδευαμε για Σαμο με το πλοιο και αναγκαστηκε να κρυψει το κλουβι με τις καρδερινες του μεσα σε μια τεραστια σακουλα γιατι του ειπανε πως δεν επιτρεποταν να τις παρει πανω μαζι του στα σαλονια του καραβιου!
 
Μπορει να τα εκριβε λογου το ηταν καρδερινες. Γνωριζω εναν που εστελνε καναρινια σε νησια ασηνοδευτα.
 
Δυστυχώς ο φίλος ακύρωσε το ταξίδι του στην Ισπανία. Αν και απο οτι κατάλαβα δύσκολα θα μπορούσε να μου φέρει.

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που μου δώσατε.
Εδώ παραθέτω ορισμένα site που βρήκα και αναφέρουν κανονισμούς και προϋποθέσεις μεταφοράς ζώων. Ίσως φανούν ενδιαφέρον για κάποιους:
Airline Pet Cargo Container Crate Requirements Pet Travel
"http://www.nwa.com/travel/animals/"
Airline Pet Travel Information
Pet Transport Transportation Transporting Pets
http://www.pettravelcenter.com/page_items/itemList/49

Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
 
παιδια εγω περισυ που ταξιδευα με ενα καραβι (δεν θυμαμαι ποιο ηταν) και πηγαιναμε προς Κρητη : ενας ειχε ενα καναρινι μαζι του, μια αλλη ειχε ενα Budgie, ενα αλλος ενα καναρινι και μεσα σε ενα χωρο του καραβιου υπηρχε και μια καρδερινα και ολοι ειχανε τα πτηνα τους στο σαλονι που καθομασταν. Τωρα για τα αεροπλανα δεν ξερω τιποτα
 
Back
Top