Ασθένειες Toυ κοκατίλ του πέφτουν τα φτερα

marathiniou

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιαν 2022
Μηνύματα
12
Πόλη
Athina
Του Οσκαρ (σημερα κλεινει τους 5 μηνες) του πέφτουν τα φτερακια πήγα σε pet shop και του πηρα το pterophene της tafarm του εβαλα 5 σταγονες στο νερακι του και οτνα τελείωσε η βδομαδα του εβαλα το vitamin plus της tafarm (2 σταγόνες) στο νερακι του. Επισης πηρα το ectoparasite bird spay της repelio μιυ ειπαν πως ειναι φυτικο και να ψεκαζω το πουλι και το κλουβί 2 φορές την εβδομάδα ή και καθε μερα. Εγω 2 φορες συνολικα το εχω κανει. Χθες που τον χαϊδευα ειδα κατι στο κεφαλακι του (σας επισυναπτω τις φωτογραφιες) εχω τρομοκρατηθει γιατί πρωτη φορα εχω κοκατιλ και φοβαμαι παρα πολυ μη μου πάθει κατι :( Πήρα τον γιατρό του αττικου παρκου και μου ειπε να παρω το pulmosan και να του βαλω μια σταγόνα στο λαιμο. Αυτό δεν το βρηκα σε τοσα pet shop και φαρμακεια που πηγα και το παρήγγειλα για αύριο Δευτέρα απο ενα διαδικτυακό pet shop. Επίσης ο γιατρός είναι εκτος Αθηνών και θα ρθςι την αλλη Δευτέρα. Τι να κανω;
Βοήθεια παιδια
[automerge]1708849001[/automerge]
@marathiniou
[automerge]1708849624[/automerge]
IMG_20240225_102625.webp
[automerge]1708849774[/automerge]
Ειναι στο λοφιο του, οταν τον χαιδεψα σαν να ηταν ενα κοκαλακι (συγγνώμη ειμαι ασχετη) και παραμερισα τα φτερακια του ωστε να το βγαλο φωτογραφια. (εκοψα την φωτογραφία γιατί ηταν μεγαλη)
 
Τελευταία επεξεργασία:
@marathiniou αυτά είναι τα καρφακια που θα βγουν τα νέα φτερά. Ο μικρός έχει πτερόροια.
[automerge]1708856924[/automerge]
Πήρα τον γιατρό του αττικου παρκου και μου ειπε να παρω το pulmosan και να του βαλω μια σταγόνα στο λαιμο
Δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζεται αυτό. 🙄
 
@MARY58 σας ευχαριστώ πάρα πολύ είχα αγχωθεί υπερβολικά. Ο Θεός να σας έχει καλά. Σας υπερ ευχαριστώ από καρδιάς.
Το pulmosan επειδή δεν ξέρω αν θα του κανει καλο, έχετε δικιο δεν θα το παρω μη κανω αθελα μου κακο στον μικρουλη. Ο Θεός να σας εχει καλα 😍
 
@marathiniou καλησπερα
ο γιατρος του αττικου ηταν πτηνιατρος του αττικου , ειδικευομενος πτηνιατρος, κτηνιατρος , ειδικευομενος ντηνιατρος ή φροντιστης που σηκωσε το τηλεφωνο?
https://community.petbirds.gr/threads/beaphar-pulmosan.43600/
To pulmosan δεν ειναι και το ποιο ηπιο φαρμακο και πρεπει να διαπιστωθει οτι υπαρχει προσβολη απο ακαρεα τραχειας και οτι αλλο ανηκει στο φασμα του συγκεκριμενου φαρμακου και ουσιας.
Επισης μαλλον πρεπει να μιλησεις ξανα αν τυχον εβαλες στον λαιμο (μπροστα μερος ) και εκει εννοουσε ο "γιατρος" η επρεπε να εφαρμοστει στον αυχενα,βαση του λαιμου(στην πισω μερια) και επιδερμικα για να υπαρχει απορροφηση διαδερμικα και να μην παει στα πουπουλα (και μαλλον χαμενο)
Θα πω και παλι οτι προταθηκε κατι μαλλον βιαστικα και επειδη καταλαβε απογνωση εκ μερους σου
Τι ακριβως παρατηρησες στην φωτο?
το κοκκαλο που λες οτι αισθανθηκες?

καποιο κενο στο πτερωμα που το εχουν αν δεν κανω λαθος ολα τα cockatiel σαν μια μινι "αραιωση" στην περιοχη περιπου πισω απο το λοφιο?

αυτο?
1708858944744.png

Αν καταλαβαινω καλα ειναι το μονο που εχεις. Το βγαζεις με το κλουβι στην βεραντα μηπως? και ειναι ακαλυπτη η πανω μερια σε περαστικους φτερωτους επισκεπτες?

Συγγνωμη αν ειναι κουραστικες οι ερωτησεις αλλα θα βοηθησουν για την κατανοηση του προβληματος.
 
@marathiniou μην ανησυχείς. Ο Όσκαρ με την φροντίδα σου δεν πάει πουθενά! Κ εσείς να είστε πάντα καλά.
Διάβασε για τα κόκατιλ όσο μπορείς κ έτσι θα είσαι πιο ήσυχη.


Κ βοηθάει η εύρεση πάνω δεξιά στο φόρουμ να βάζεις μια λέξη κλειδί κ να δεις παλιότερα ποστ. Αλλιώς ανοίγεις θέμα κ οι παπαγαλογονεις θα σου πουν.
 
@φιλομαθης δεν εχει επαφή με άλλα ζωα. Ηταν ο πτηνιατρος του αττικου ζωολογικού πάρκου και μιλησαμε τηλεφωνικα και γραπτώς μου έστειλε το ακόλουθο μηνυμα:
"καλησπέρα. Μπορεί να έχει κάποια εξωπαρασιτα που δημιουργουν εκνευρισμό, κνησμο και απώλεια κάποιων φτερών. Θα μπορουσατε να χρησιμοποιήσετε το pulmosan, μια σταγόνα μόνο στο δέρμα του σβερκου του και μετά 7-10 μέρες άλλη μία" Το pulmosan δεν το πηρα, το εψαχνα χθες και δεν το ειχε κανείς (ευτυχώς μαλλον). Δεν τον εξετασε και μου ανέφερε στο τηλ οταν του είπα μηπως ειναι πτερρορια πως αποκλείεται γιατί δεν ειναι η εποχη. Στο κεφαλακι του εχει σαν ενα κομματάκι σκληρο σαν κοκκαλακι και λιγο οπως ειπατε αραιωμα στο λοφακι του. Το μονο που του εχω βαλει ειναι το pterophene της tafarm την προηγουμενη και την παραπροηγουμενη βδομαδα (σε 100 ml νερο,10 σταγονες) και ατη την βδομαδα του βαζω της ιδιας εταιρειας την Vitamins plus (2 σταγόνες στο νερο του κανονικα ελεγε 5 αλλα παρατηρησα πωε δεν επινε νερο με τις 5 σταγονες ενω με τις 2 πινει) και τον εχω ψεκασει συνολικα 4 φορες στις 3 βδομάδες με το ectoparasite bird spay της repelio (ειναι φυτικο) και εχω ψεκασει και στις ακρες το κλουβακι του. Ειναι ζωηρος, πετάει, τρώει, πινει, τραγουδαει
 
@MARY58 σας ευχαριστώ ειλικρινά, είναι ο καλύτερος μου φίλος και τον προσέχω σαν τα μάτια μου. Δεν ειχα ξανα και εχω άγνοια αρκετων πραγμάτων και προσπαθώ να είναι χαρούμενος. Ο θεος να σας εχει καλα ευτυχώς που έστειλα και βρεθήκατε εσεις και μας βοηθησατε. Χιλια καλα να έχετε ❤️
 
@marathiniou σ'ευχαριστώ πολύ. Δεν έκανα κάτι. Περισσότερα θα σου πουν οι ειδικοί στους παπαγάλους.
Υγ. Στην ενότητα παρουσιάζω, κάνε μια παρουσίαση του Όσκαρ να τον καμαρώσουμε. Ένα καρφακι του έχουμε δει μέχρι τώρα. 🤗
 
@marathiniou σ'ευχαριστώ πολύ. Δεν έκανα κάτι. Περισσότερα θα σου πουν οι ειδικοί στους παπαγάλους.
Υγ. Στην ενότητα παρουσιάζω, κάνε μια παρουσίαση του Όσκαρ να τον καμαρώσουμε. Ένα καρφακι του έχουμε δει μέχρι τώρα. 🤗
Συμφωνώ απολύτως με την παρουσίαση!
Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά με τον μικρούλη:)
 
Back
Top