Γενικά To Φεβρουάριο θα αποκτήσουμε κι ένα Ζακό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης liaktas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

liaktas

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2022
Μηνύματα
167
Πόλη
Νεο Φαληρο
Καλησπέρα μετά από κάποια απουσία λόγω υποχρεώσεων… Θέλω την βοήθεια σας. Τέλος Φεβρουαρίου πρώτα ο Θεός θα παραλάβω ένα ζακο το οποίο αυτή την στιγμή είναι νεογέννητο (δεν ξέρω μπορεί να το πάρω και νωρίτερα) η οικογένεια αποφάσισε μετά την Bella (Μονκ) να κάνει άλλη μια αγορά. Εκτός της καραντίνας, των διαφορετικών χώρων και της προσοχής για την μεταξύ τους σχέση, οι ιδιοκτήτες Ζακό έχουν να με συμβουλέψουν κάτι ακόμα;;;

Ευχαριστώ
 
Θα προβείτε σε μια πλήρη εξέταση από πτηνιατρο. Και το ιδανικό θα ήταν να πάτε και το Μονκ προληπτικά. Έτσι τυχόν ασθένεια θα τη προλάβετε πριν καλά καλά εκδηλωθεί έντονα.
Εννοείται πως η πλήρη απολύμανση του μεγάλου κλουβιου αλλά και του μικρού επιβάλλεται.
Τέλος να προσθέσω την αναγκαιότητα να πάρετε το μωρό από έμπιστο εκτροφέα και φυσικά να φέρει τα αντίστοιχα έγγραφα μιας και τα African grey προστατεύονται από αυστηρή νομοθεσία....
 
οι ιδιοκτήτες Ζακό έχουν να με συμβουλέψουν κάτι ακόμα;;;
Να μην βιαστείς να το πάρεις.
Όταν θα έρθει στα χέρια σου θα πρέπει να είναι ανεξάρτητο στο θέμα της τροφής.
Να μπορεί δηλαδή να ανοίγει και να σπάζει τους σπόρους μόνο του.
Αυτό συνήθως συμβαίνει μετά τους τρεισήμισι μήνες ίσως και αργότερα, και εξαρτάται και από το τρόπο που ταΐστηκε και την ιδιοσυγκρασία του κάθε πτηνού.

Επίσης το πιστοποιητικό εξέτασης DNA είναι απαραίτητο για την αγορά του.
 
@Vada καλησπέρα ο εκτροφεας με διαβεβαίωσε για το τεστ dna ότι θα το έχω μαζί με το ζακό, τώρα για το θέμα της τροφής έχεις απόλυτο δίκιο, θεωρώ όμως ότι θα είναι κοντά στους 3,5 μήνες όταν θα τον πάρω, άρα πρέπει να έχει σχετική ανεξαρτησία αφού με διαβεβαίωσε ότι είδη έχει αρχίσει και ψιλό τρώει (1 μηνός) μόνος του. Περισσότερα δεν μπορώ να πω αφού την άλλη εβδομάδα θα πάω να τον δω από κοντά και να τον κλείσω σίγουρα με μια μικρή προκαταβολη… Έχεις να μου προτείνεις να προσέξω κατι ακόμα?
 
Επίσης το πιστοποιητικό εξέτασης DNA είναι απαραίτητο για την αγορά του.
Βάιε, τι πιστοποιητικό είναι αυτό; Έχει να κάνει με το νόμιμο της κατοχής του παπαγάλου ή εννοείς την εξέταση φύλου;
 
Ναι Γιάννη, το τεστ DNA για τον προσδιορισμό του φύλου, αυτό εννοώ πιστοποιητικό εξέτασης.
Για το νόμιμο της κατοχής επειδή τα African grey είναι προστατευόμενο είδος είναι απαραίτητο το πιστοποιητικό cites το οποίο εκδίδεται από την Δασική Υπηρεσία, και κοστίζει περίπου 70-80 € για κάθε παπαγάλο.
Αυτό είναι υποχρέωση του εκτροφέα να το τακτοποιήσει με τα έξοδα να επιβαρύνουν τον αγοραστή.
Η διαδικασία είναι χρονοβόρα (Ελληνικό Δημόσιο ) είναι όμως το μοναδικό έγγραφο που δείχνει ότι ο παπαγάλος μας είναι εκτροφής και όχι από αιχμαλωσία.
Είναι ένα έγγραφο απαραίτητο σε περίπτωση που θέλεις να ταξιδέψεις με το African grey στο εξωτερικό.
@liaktas
Το ζακό θα το πάρεις από επαγγελματία εκτροφέα ή από κάποιον που ασχολείται ερασιτεχνικά;
Μπορείς να αναφέρεις όνομα.
 
@Vada καλημέρα από Ερασιτέχνη ο οποίος κάνει εκτροφή μόνος του. Επίσης από ότι μου είπε όμως συνεργάζεται και με εκτροφείς για τους οποίους κάνει και προώθηση…
 
από ότι μου είπε όμως συνεργάζεται και με εκτροφείς για τους οποίους κάνει και προώθηση…
Εννοείς ότι αν ο ίδιος δεν έχει πουλιά δικά του να προωθήσει, παίρνει άλλων εκτροφέων και τα μεταπωλεί ή ότι απλά σου συστήνει άλλον εκτροφέα ή κάτι άλλο;
 
Back
Top