Ασθένειες To καναρίνι μου κοιμάται συνέχεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teacher40
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teacher40

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2023
Μηνύματα
14
Τον Ιουνιο πηραμε ενα καναρινακι. Δωρο του αντρα μου. Μαλλον ειναι μικρο γιατι μου ειπαν να του βαζω να ακουει κελαηδισματα στο youtube. Εξαχρης εχανε φτερακια. Μετα απο λιγο καιρο αρχισα θεραπεια με σταγονες. Εχιυμε μια βδομαδα ακομα. Στο μεταξυ βλεπω οτι χανει πιο πολλα πουπουλα και χθες το πρωι σα να μου φανηκε οτι παρακοιμοταν το πρωι. Σκεφτηκα οτι ισως να μην ειχε ξυπνησει ακομα. Αλλα κ σημερα...μεσημερι...το βρηκα να κοιμαται. Τι να κανω? Τρωει αλλα δε μου φαινεται ζωηρο....😔
 
@teacher40 μήπως να σταματούσες τις σταγόνες και να του έδινες πιο πλούσια διατροφή, εγώ τώρα τους δίνω μπρόκολο γλυστριδα μαρούλι αυγό.δεν έχω κάποιο πρόβλημα και χωρίς σταγόνες βέβαια βοηθάνε αλλά ο καθένας έχει τη άποψη του.
 
Τον Ιουνιο πηραμε ενα καναρινακι. Δωρο του αντρα μου. Μαλλον ειναι μικρο γιατι μου ειπαν να του βαζω να ακουει κελαηδισματα στο youtube
Πόσο μικρό; Παίζει ρόλο γιατί αν είναι γεννημένο αρχές του έτους μέχρι Μάρτιο δλδ θα περάσει δύο φορές πτερόρροια. Την πρώτη σε τρεις μήνες οπότε αν είναι γεννημένο τον Μάρτιο μιλάμε για Ιούνιο και την δεύτερη Αύγουστο Σεπτέμβριο. Αν είναι Γεννημένο Απρίλιο Μάιο θα περάσει μία τέλη Αυγούστου. Οπότε ανάλογα με την περίπτωση έχεις διαφορετικά συμπεράσματα. Στην πρώτη περίπτωση σωστά έχανε όταν το πήρες και σωστά χάνει και τώρα. Αν είναι του Μαϊου δεν θα έπρεπε να χάνει όταν το πήρες.
Εξαχρης εχανε φτερακια.
Όπως ανέφερα είναι φυσιολογικό στην περίπτωση που είναι γεννημένο Φεβρουάριο.
Μετα απο λιγο καιρο αρχισα θεραπεια με σταγονες.
Δεν είναι θεραπεία αυτή δεν είναι άρρωστο αν χάνει φτερά. Δίνουμε διάφορα ενισχυτικά για καλό φτέρωμα και αιμάτωμα των θυλάκων από όπου βγαίνουν τα φτερά.
Εχιυμε μια βδομαδα ακομα.
Για τι πράγμα;
Στο μεταξυ βλεπω οτι χανει πιο πολλα πουπουλα
Είναι φυσιολογική περίοδος πτερόρροιας
χθες το πρωι σα να μου φανηκε οτι παρακοιμοταν το πρωι
Πόσο πρωί δλδ. Αν σηκωθώ και εγώ στις 6 κοιμούνται και τα δικά μου.
Αλλα κ σημερα...μεσημερι... βρηκα να κοιμαται
Το μεσημέρι είναι ώρα που ξεκουράζονται λίγο. Δεν κοιμούνται αλλά κινούνται πιο αργά. Και μπορεί και να κουρνιάσουν για λίγη ώρα.
Τρωει αλλα δε μου φαινεται ζωηρο...
Αν τρώει είναι καλό. Το ότι δεν είναι ζωηρό την περίοδο πτερόρροιας φυσιολογικό. Αν φουσκώνει και κοιμάται χαμηλά και όχι στις πάτηθρες υπάρχει θέμα. Αν κοιμάται ψηλά, τρώει ( έστω και λιγότερο από πριν) και κάνει μπάνιο (δεν ξέρω αν του έχεις βάλει αλλά αν όχι βάζε κάθε μέρα).
Καλό είναι να βγάλεις καμιά φωτογραφία. Να δούμε και σε τι κλουβί το έχεις. Επίσης διάβασε στο φόρουμ που δεν πρέπει να έχεις το κλουβί. Είναι πολλά αυτά που πρέπει να μάθεις για να ζήσει το καναρίνι μαζί σας χωρίς προβλήματα. Καλώς τον δεχτήκατε.
 
Δε μπορω να στειλω φωτο...λεει ειναι μεγαλο το αρχειο. Ουτε ξερω ποτε γεννηθηκε δυστυχως....το εζω σρην κουζινα που ειναι ενιαιος χωρος με σαλονι διπλα στην μπαλκονοπορτα κ το καλοριφερ. Το εβγαζα εξω τη μερα αλλα μου ειπαν να μην το βγαζω καθολου
 
Έχεις μελέτη...






 
Τελευταία επεξεργασία:
@teacher40 , ελπίζω το πουλάκι να γίνει καλά.
Μετα απο λιγο καιρο αρχισα θεραπεια με σταγονες. Εχιυμε μια βδομαδα ακομα.
τις σταγονες κατα της πτεροοιας
Πώς λέγονται αυτές οι σταγόνες;
Αν βλέπεις ότι το πουλάκι είναι ληθαργικό και άτονο, αύριο πρωί θα πρέπει να πάει σε ειδικό γιατρό. Σήμερα προσπάθησε να του δώσεις λίγο ζαχαρόνερο ή καλύτερα δεξτρόζη στο νερό ώστε να πάρει ενέργεια. Επίσης άλλαξε το υπόστρωμα του κλουβιού, άδειασε την ταΐστρα του και βάλε του νέα τροφή, τώρα από το πρωί και προσπάθησε μετά από λίγες ώρες να κοιτάξεις μέσα στην ταΐστρα και κάτω από αυτήν, αν υπάρχουν φλούδια από σπόρους και πόσα....με άλλα λόγια έτσι θα καταλάβεις αν τρέφεται ή αν απλά προσπαθεί να τραφεί και δεν τα καταφέρνει ή αν δεν αποπειράται καθόλου να τραφεί επειδή δεν έχει ενέργεια. Σε όποια δυσμενή περίπτωση πρόσθεσέ του λίγο λιωμένο αυγό μήπως και τα καταφέρει να φάει κάπως.
 
Καθαρισα χθες το κλουβακι κ εβαλα καθαρη τροφη οποτε θα τα τσακαρω οσα λετε. Ευχαριστω πιλυ...η αληθεια ριναι οτι λειπω πολλες ωρες απο το σπιτι κ εχθες ετυχε να ειμαι κ να τπ δω....σρο pet shop της γειτονιας μου ειπαν οτι απο την πτεροροια γινονται ολα αυτα.... θα το παρακολουθησω να δω
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
σρο pet shop της γειτονιας μου ειπαν οτι απο την πτεροροια γινονται ολα αυτα.... θα το παρακολουθησω να δω
Εκτός κι αν είναι 1-4 μηνών, δεν νοείται να κοιμάται το μεσημέρι και να μην είναι άρρωστο. Είναι σαφέστατα πολύ πιο ασφαλές να απευθυνθείς σε γιατρό όπως σου γράφει ο @Φοίβος , στο ποστ #2
 
@teacher40 καλησπέρα! Κ εγώ θα σ πρότεινα αύριο κιόλας να το πας σε ειδικό γιατρό για καναρίνια όχι απλό κτηνίατρο .. αν θες μπορώ να σ προτείνω .. δυστυχώς η δικιά μου έκανε το ίδιο που περιγράφεις ενώ τρεφόταν κανονικά και έπινε νερό κοιμόταν πολλές φορές μέσα στην μέρα και την εχασα … δεν είναι καλο σημάδι αυτό
 
@teacher40 έχω τα έχω πάει στον κ Αχιλλέα ακριβό στο περιστέρι .. τον εμπιστεύομαι πολύ καθώς έσωσε κυριολεκτικά το αρσενικό μου .. θα σου δώσει και πολλές συμβουλές για την στέγαση του καμαρινιού σου και για τις τροφές
 
Αυτον νομιζω μου ανεφεραν κ στο pet shop....τι παιρνει απο επισκεψη?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@teacher40 την τελευταία φορά αν θυμάμαι καλά με εξέταση και αντιβίωση που μου έδωσε 30 ευρω
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top