Διατροφή To καναρινι μου δεν τρωει φρουτα

Christos10

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2016
Μηνύματα
77
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Καλησπερα σας παιδια,

Με εχετε σωσει/ενημερωσει στο παρελθον και σας ευχαριστω πολυ για αυτο.

Εχω ενα θεμα με το καναρινι μου και θα ηθελα την υποστηριξη σας
Ενω τρωει τα παμτα οσα του δινω και με εχετε ενημερωσει (συσκευασμενη τροφη, λαχανικα(μπροκολο, μαρουλι και αγγουρι περισσοτερο), αμμο συσκευασμενη, αυγο καλοβρασμενο, ΔΕΝ ακουμπαει κανενα φρουτο που του δινω.

Εχω δοκιμασει μηλο, αχλαδι, μανταρινι, πορτοκαλι και μπανανα.

Καθαρισμενα, ολοκληρα, κομματακια, στην τροφη τους, σε αυγοθηκη, κρεμασμενα τα παντα...

Σας λεει κατι η περιπτωση μου;

το καναρινι απλα δεν υπαρχει, δεν σταματα το τραγουδι απο το πρωι με το απογευμα που θα κοιμηθει.

Ομως αν δεν τρωει φρουτο, μηπως δημιουργηθει προβλημα;

Πως μπορω να τα αποξηρανω μηπως ετσι τα φαει;
 
Δεν νομίζω πως πρέπει να σε απασχολεί αυτό.
Γενικά αυτό που πρέπει να τρώει είναι χόρτα και χλωρά αρωματικά βότανα καθώς και λαχανικά. Τα φρούτα λόγω σακχάρων, πρέπει έτσι κι αλλιώς να δίνονται με μέτρο ή και να αποφεύγονται.
 
Εχω δοκιμασει μηλο, αχλαδι, μανταρινι, πορτοκαλι και μπανανα.

Γνώμη μου είναι να επιμείνεις. Ειδικά με το μήλο. Δοκίμασε επίσης το ακτινίδιο που είναι πλούσιο σε βιταμίνες.
 
Και με ακτινιδιο το ιδιο... λες και τα ξεχωριζει.

Ούτε και σε μένα αρέσουν οι φακές. Αλλά τις τρώω γιατί είναι ωφέλιμες. Γι' αυτό και οι γονείς μου όταν ήμουν μικρός και έλεγα πως δεν θέλω τις φακές, μου έλεγαν δεν έχουμε τίποτα άλλο. Αν μου έπαιρναν χάμπουργκερ, δεν θα μάθαινα να τρώω φακές. Έτσι και με τα μικρά μας καναρινάκια. Επιμονή και υπομονή.
 
Μπορείς μέσα στην αυγοτροφη που δίνεις να κόψεις μικρά μικρά κομματάκια λίγο μηλαρακι να ανακατεψεις καλά και να του δώσεις να δοκιμάσει. Και δοκίμασε το και δες αν άφησε πάλι το μήλο! 😉
 
Back
Top