Γενικά To λουτίνο κοκατίλ μου

Να το χαίρεστε! Τέλεια φάτσα πολύ και ωραία χρώματα!
Καλό είναι να διαλέξετε ενα όνομα άμεσα (ας είναι και unisex ) που θα το κρατήσετε, γιατί το μαθαίνουν και ταυτίζονται με αυτό.
Αλήθεια; μου αρέσει το Δούκισσα αλλά πιο εύκολα το φωνάζεις Μπουμπού παράδειγμα αλλά το Μπουμπού πάλι με θυμίζει ένα σκυλάκι. Έχεις κάποιο unisex όνομα να προτείνεις;
 
@dimitris777 και εγώ θέλω ένα όνομα για το κοκατηλ μου που είναι ακριβώς ολόιδιο με το δικό σου😂 επησης ούτε εγώ ξέρω το φίλο του.
Ωραία θα τα δώσουμε το ίδιο όνομα 😂
 
@dimitris777
Εμείς την δικιά μας (που νομίζαμε ότι είναι αρσενικό) την βγάλαμε Citrus από το λατινικό ονομα για τα εσπεριδοειδή (λεμονί τσουλούφι, πορτοκαλί μάγουλα). Δεν ξερω αν σας αρέσει το σκεπτικό μας ή αν νιώθετε ότι ταιριάζει στο πουλάκι σας αλλά με τέτοιο τέλειο χρώμα εγώ μάλλον θα ετεινα σε κατι σαν Lemon / Λεμόνη (η Λεμόνη ή ο Λεμόνης/Λεμονής 😛) Limoncello (και κίτρινο και γλυκό και μεθυστικό) ή Sol (=ήλιος στα λατινικά και ακούγεται αρκετά unisex).
[automerge]1602161805[/automerge]
Στην αρχή αποφεύγουμε τα υποκοριστικά για να το μάθει. Η δικιά μας αν και θηλυκια το λέει κιόλας, αλλά και να μην το λένε ξέρουν πολύ καλά ποιό είναι το όνομά τους.
 
@dimitris777 Μου αρεσε πολυ αυτο που εγραψες:My passion is to dive into the food 🤣 και βλεπεις και την φωτογραφια που ειναι μεσα στην ταΐστρα και ερχεται και δενει απολυτα 🤣!
😂
 
Μου δίνει την αίσθηση lutino pied ή lutino pearl. Καλύτερες φωτογραφίες στο φως της ημέρας ίσως να βοηθούσαν στη διάκριση. Έχει πιο σκούρα κίντρινα στοιχεία στην πλάτη. Αν μπορείς να αναδείξεις αυτά σε μερικές φωτογραφίες με φυσικό φωτισμό.
 
Μου δίνει την αίσθηση lutino pied ή lutino pearl. Καλύτερες φωτογραφίες στο φως της ημέρας ίσως να βοηθούσαν στη διάκριση. Έχει πιο σκούρα κίντρινα στοιχεία στην πλάτη. Αν μπορείς να αναδείξεις αυτά σε μερικές φωτογραφίες με φυσικό φωτισμό.
Πόσα είδη lutino υπάρχουν 😲
 
Μου δίνει την αίσθηση lutino pied ή lutino pearl. Καλύτερες φωτογραφίες στο φως της ημέρας ίσως να βοηθούσαν στη διάκριση. Έχει πιο σκούρα κίντρινα στοιχεία στην πλάτη. Αν μπορείς να αναδείξεις αυτά σε μερικές φωτογραφίες με φυσικό φωτισμό.
IMG_01112020_094139_(800_x_1000_pixel).webpIMG_01112020_094127_(800_x_1000_pixel).webp
[automerge]1604216908[/automerge]
IMG_01112020_094736_(800_x_1000_pixel).webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
@dimitris777 Πισστεύω πως είναι lutino pied. 🙂 Φαίνεται αρκετά μικρότερο σε μέγεθος απο τον μέσο όρο (εκτός αν είσαι πάνω απο 2 μέτρα 😁 κι αυτό είναι το χέρι σου) γεγονός που συνηγορεί με το φύλο που πιστεύεις ότι ανήκει. Και το δικό μου θηλυκό κοκατίλ που είχα πριν αρκετά χρόνια ήταν αρκετά μικρόσωμη.

Είναι πολύ όμορφη!
 
Back
Top