Ασθένειες To budgie μου έχει πρησμένο φτερό και είναι ματωμένο

budgerian

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2022
Μηνύματα
10
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας, εδώ και περίπου 15 μέρες το φτεράκι του μπάτζι μας είχε πρηστεί. Πήγαμε στον πτηνίατρο, μας έδωσε augmentin για 7 μέρες και μας είπε οτι δε γίνεται κάτι άλλο. Σήμερα, είναι ματωμένο. Τον πήραμε τηλέφωνο πάλι -έχει φύγει και θα γυρίσει μετά το Πάσχα- και μας έδωσε ξανα augmentin για 7 μέρες. Πάντως το μπάτζι μου δεν έχει αλλάξει η διάθεσή του και πετάει. Δε θέλω να φύγει το πουλάκι μου έτσι, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

Προσπαθήσαμε να του καθαρίσουμε την πληγή και μετά του ρίξαμε νερό. Δεν αιμορραγεί, είχε όμως κακαδάκια.
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    35 KB · Προβολές: 103
  • 2.webp
    2.webp
    32,5 KB · Προβολές: 19
 
Δεν ξέρω πόσο βοηθητικό είναι...Ο πρώτος κτηνίατρος είναι πονεμένη ιστορία, η κτηνίατρος στα Πεύκα μου είπε ότι δε δέχεται πουλιά και το άλλο είναι μικροβιολογικό. Γενικά δεν έχω βρει κάποιον που είτε να δέχεται, είτε να ενδιαφέρεται πραγματικά
 
Προσπάθησε να το κρατάς ζεστό και σε περίπτωση αιμορραγίας έχε ένα betadin. Τι προκάλεσε την αιμορραγία.Επειδή έχω υπάρξει στην ίδια φάση σου εύχομαι πραγματικά ότι καλύτερο για τον φίλο σου .Απευθύνσου σε όσους πτηνιατρους ξέρεις
 
Καλησπέρα σας, εδώ και περίπου 15 μέρες το φτεράκι του μπάτζι μας είχε πρηστεί. Πήγαμε στον πτηνίατρο, μας έδωσε augmentin για 7 μέρες και μας είπε οτι δε γίνεται κάτι άλλο. Σήμερα, είναι ματωμένο. Τον πήραμε τηλέφωνο πάλι -έχει φύγει και θα γυρίσει μετά το Πάσχα- και μας έδωσε ξανα augmentin για 7 μέρες. Πάντως το μπάτζι μου δεν έχει αλλάξει η διάθεσή του και πετάει. Δε θέλω να φύγει το πουλάκι μου έτσι, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

Προσπαθήσαμε να του καθαρίσουμε την πληγή και μετά του ρίξαμε νερό. Δεν αιμορραγεί, είχε όμως κακαδάκια.
Λογικό είναι να δείχνει αδιάθετο. Η πληγή θα πρέπει να καθαριστεί με betadine και μπατονέτα. Όντως πρέπει να πας άμεσα σε πτηνίατρο. Μήπως το πουλάκι κάπου τραυματίστηκε και κατέληξε έτσι?
 
Καλησπέρα, πολύ κρίμα. Μπορείτε να επικοινωνήσετε ανα πάσα στιγμή με το κέντρο στην Κομοτηνή. Εφόσον το augmentin δεν πολυπιάνει, μπορούν, εφόσον λάβετε επίχρησμα από την πληγή, να το στείλετε και να κάνουν αντιβιόγραμμα, αυτό θα κάνουμε κι εμείς για τραυματισμένο μάτι μπάτζι. Είναι ευγενείς άνθρωποι που ενδιαφέρονται πραγματικά για τα ζώα και δεν θα σας πουν ό,τι νάναι για μερικά ευρώ.

Εν τω μεταξύ μπορείτε να το καθαρίζετε με ορό, αραιωμένο betadin και, αν συμφωνέι και ο γιατρός, αντιβιωτική κρέμα, πχ fucicort.

Ξέρετε τι το προκάλεσε?
 
@Ledagcc Συμφωνώ με τον @Ledagcc ότι μήπως τραυματίστηκε; Όπως και να έχει το πουλάκι σου είναι αδιαθετο λόγω της κατάστασης που βρίσκεται ελπίζω να γίνει καλά. Πάντως καλά έκανες και απευθύνθηκες στον πτηνίατρο. Περαστικά του.
 
Απ' ότι φαίνεται εν τέλει ήταν τραυματισμός (τουλάχιστον έτσι πιστεύω). Το καθαρίζω κάθε μέρα 4 φορές με αραιωμένο betadine. Πάντως έχω αναφέρει ότι η διάθεσή του δεν έχει αλλάξει και ευτυχώς από τότε που έκανα το ποστ έχει παραμείνει η ίδια
[automerge]1650716891[/automerge]
@Nausicaa Θα επικοινωνήσω μαζί τους
 
Back
Top