Γενικά To budgie μου χτυπησε στο κεφαλι, πως μπορει να εγινε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλησπερα
Πριν απο λιγο ειδα οτι ο παπαγαλος μου ειχε αιμα στο κεφαλι του..
Δεν ξερω απο τι μπορει να προηλθε αυτο.. Δεν εχω παιχνιδια στο κλουβι ουτε αλλα αντικειμενα αιχμηρα ή οτιδηποτε τετοιους ειδους για να χτυπησει..
απο τι μπορει να εγινε αυτο;
να τσακωθηκε το ζευγαρι;
Τα πουλια ειναι σε εσωτερικο χωρο μη προσβασιμο απο οτιδηποτε αλλο πουλι..

[x]
 
Μάλλον θα τσακώθηκαν, εκεί ραμφίζονται συνήθως. Το πιθανότερο δεν είναι τίποτα, μπορείς να το απολυμάνεις με λίγο μπεταντίν και να τον παρακολουθήσεις. Περαστικά του, του την "έφερε" η τσαούσα :)
 
Να υποθέσω (ο άσχετος) ο,τι τις έκανε ανήθικες προτάσεις και αυτή τον επανέφερε "εις την τάξιν";
Χωρίς αστεία, παρακολούθησε λίγο την συμπεριφορά τους, αν είναι ένα τυχαίο γεγονός δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά αν υπάρχει διαμάχη θα πρέπει να το δεις πιο διεξοδικά.
Επιπρόσθετα κοίτα και για κάτι που μπορεί να προεξέχει μέσα στο κλουβί, ποτέ δεν ξέρεις...
 
Το πρωι που τα καθαρισα γυρω στις 11μιση ητανε ολα ενταξει. Γενικα η συμβιωση τους ειναι αρμονικη, τωρα δεν ξερω για ποιο λογο εγινε αυτο. Και τωρα που το ειδα μαζι καθοντουσαν.. Τι να πω.. Δεν ξερω..
Θα τα παρακολουθησω πιο στενα.
Θα κοιταξω και το κλουβι.. Αλλα ειναι καιρο μεσα και μου γαινεται περιεργο να χτυπησε τωρα..
 
Έχει δίκιο ο Γιάννης, έχε τα λίγο στον νου σου, μήπως είναι "πυρωμένος" ο αρσενικός και η θηλυκή ανέτοιμη και τσακώνονται.
 
Αν υπάρχει ερωτική διάθεση πρέπει να χωριστούν. Δώσε λίγο χρόνο, μπορεί απλά να έτυχε. Στα τρελά παιχνίδια πολλές φορές μπορεί να γίνει και κάποιο ατύχημα.
 
Αναλόγως την ένταση των τσακωμών. Αν είναι έντονοι, τα χωρίζεις σε κοντινά κλουβιά. Αν είναι που και που τ' αφήνεις μαζί περιμένοντας. Καλή διατροφή εν όψει ζευγαρώματος και σουπιοκόκκαλο.
 
Σε 60αρα ζευγαρωστρα τα εχω, οποτε βαζω το χωρισμα
Απο διατροφη τους εχω απο την αρχη που τα πηρα οπως σε ολα τα πουλακια που εχω.
Θα ηθελα να προσθεσω οτι εδω και μια εβδομαδα τους βαζω στο νερο σταγωνες για την αναπαραγωγη.. Μηπως ειναι λαθος αυτο;
 
λεει οτι ειναι για το ζετγαρωμα και την αναπαραγωγη των πουλιων, τη γονιμοτητα και την εκκολαπτικοτητα
 
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν νομίζω ότι χρειάζεται, αν κάνεις καλή διατροφή και είναι υγιή τα πουλάκια, την κατάλληλη εποχή θα έρθουν σε αναπαραγωγική διάθεση. Τώρα αν αυτό το σκεύασμα συνέτεινε στο να γίνει πιο πιεστικός ο αρσενικός δεν το ξέρω. Πάντως σταμάτα το και μην ξοδεύεσαι κατά την γνώμη μου. Δώσε λεφτά σε χορταράκια.
 
Σιγουρα καλυτερα απο αυτα δν υπαρχουν.
Αλλα καμια φορα στην απειρια μας για το καλυτερο παιρνουμε και τετοια!
 
Καλησπερα!
Σημερα το πρωι λοιπον κοιτουσα παντου το κλουβι μηπως ειχε στραβωσει κανενα συρματακι απο τις ταιστρες, πορτες, τις κολλησεις και ολο το κλουβι δηλαδη.. Και δεν βρηκα τιποτα.. Οποτε σιγουρεψα οτι το εκανε η κυρια του.. Τα παρατηρησα λιγακι δεν τσακωνοντουσαν.. Τωρα μαλλον της την επεσε χοντρα ο κυριος!
 
Μακαρι.. Δε θα με ησυχασει κιολας το σημερινο.. Θα παρακολουθω συνεχεια.
Γιατι τα βλεπω ολα μια φορα την μερα επειδη τουτς αλλαζω νερο κ αν χρειαστει φαγητο.. Κ οτι παρατηρησω εκεινη την ωρα ειτε στον πατο του κλουβιου ειτε στο πουλι.
 
Back
Top