Ασθένειες To cockatiel μου τινάζει το πόδι του

Εγγραφή
7 Αυγ 2019
Μηνύματα
3
Καλησπέρα από Κρήτη το θηλυκό κοκατιλ μου 2,5 χρονών εδώ και 2 μήνες κάνει ενα τιναγμα στα πόδια της και δεν ξέρουν οι γιατροί τι είναι.Ανεβάζω 2 βίντεο.Αν κάποιος ή κάποια μπορεί ας μας βοηθήσει. Ευχαριστώ.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τίναγμα εννοείς αυτό που κάνει και αλλάζει θέση κάθε τόσο στις πατούσες του;
Στο πρώτο βίντεο το κάνει στο δεξί πόδι και στο δεύτερο στο αριστερό... Δεν καταλαβαίνω να έχει κάτι.
Έχεις παρατηρήσει αν αυτό το κάνει και όταν βρίσκεται στις πατήθρες;
δηλ όταν οι πατούσες του είναι σφιγμένες-κλειστές ή μόνο όταν ακουμπά όλο το πέλμα σ΄επιφάνειες;
Έχεις ελέγξει τα πέλματα, μήπως είναι ερεθισμένα κτλ
 
Σε ευχαριστώ Σισι. Κοιμάται απάνω μου πριν 2 μηνες και κατι με χτυπουσε με το ποδι οπως κανουμε οταν χτυπαμε προσοχη.
1 Μου ειπαν προσαρμόζεται στο ερκοντισιον μια που ειναι καλοκαιρι. Μετα αυξήθηκε η συχνοτητα και καπου καπου και το αλλο ποδι.
2 Βάλε πινελακη στα ποδια.
3 Αβιταμινωση και προτείνουν κορτιζονη.
Μια εβδομάδα τωρα τα τιναζει ασταματητα τσιριζει σαν να εχει σουβλιες και τα δαγκωνει οχι δυνατα απλα σαν τρομαγμενη. Δεν κοιμαται απο τα τιναγματα.
[automerge]1565135519[/automerge]
Δεν τα εχω σε κλουβι ελευθερα ειναι μεσα στο σπιτι. Το κανει παντα ακομα και οταν εχει μαζεμενο καποιο ποδι να παει να πεσει αν δεν προλαβει να το κατεβασει, τιναζει και το μαζεμενο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
1 Μου ειπαν προσαρμόζεται στο ερκοντισιον μια που ειναι καλοκαιρι. Μετα αυξήθηκε η συχνοτητα και καπου καπου και το αλλο ποδι.
2 Βάλε πινελακη στα ποδια.
3 Αβιταμινωση και προτείνουν κορτιζονη.
*Μια εβδομάδα τωρα τα τιναζει ασταματητα τσιριζει σαν να εχει σουβλιες και τα δαγκωνει οχι δυνατα απλα σαν τρομαγμενη. Δεν κοιμαται απο τα τιναγματα.
1) Εντελώς χαζή απάντηση, γιατρός το είπε;
2) Τι πινελάκι; Με φάρμακο εννοείς; Ποιο φάρμακο;
3)... Προσπαθώ να καταλάβω τι δουλειά μπορεί να κάνει η κορτιζόνη, όταν υπάρχει έλλειψη βιταμινών (άραγε πως το κατάλαβε;)
Τι κρίμα, λυπάμαι που δεν γνωρίζω κάτι για να βοηθήσω...
Στη λίστα των γιατρών που έχουμε βρήκα κάποιους στην Κρήτη...

Ηράκλειο Κορίνα Παρασύρη - Κτηνίατρος

Ρέθυμνο Καραϊσκος Αθανάσιος,

Γρήγορα περαστικά και ανακούφιση εύχομαι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δε γνωριζω το λογο που μπορει να το κανει! στο βιντεο βεβαια φαινετα σαν να αλλαζει θεση! Καλο ειναι να γινουν εξετασεις στα πουλακια! Δυστυχως ειναι λαθος αυτο που κανεις να μη τους εχεις κλουβι, τις ωρες χαλαρωσης κ τις ωρες υπνου πρεπει να πηγαινουν στο κλουβι τους, στο σπιτι εγκυμονουν πολλοι κινδυνοι για αυτα και οπως ειναι λογικο δε γινεται να τα παρακολουθουμε 24 ωρες το 24ωρο!
 
Καλησπέρα από Κρήτη το θηλυκό κοκατιλ μου 2,5 χρονών εδώ και 2 μήνες κάνει ενα τιναγμα στα πόδια της και δεν ξέρουν οι γιατροί τι είναι.Ανεβάζω 2 βίντεο.Αν κάποιος ή κάποια μπορεί ας μας βοηθήσει. Ευχαριστώ.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Το ίδιο ακριβώς φίλε το κάνει και σε μένα το ζεμπρακι μου, παλιότερα του πέρναγε μετά από μια δυο μέρες, τώρα το κάνει πέντε μέρες και δεν λέει να του περάσει αυτό το τικ. Μήπως κατάλαβες τελικά τι ήταν να μου πεις και σε μένα?
 
Back
Top