Γενικά To sell or not to sell?

andreasrodos

PB Member
Εγγραφή
21 Απρ 2006
Μηνύματα
466
Πόλη
Ρόδος
Κατά το γνωστό λοιπόν "to be or not to be" θέτω ένα θέμα προς συζήτηση.
Γράφεται λοιπόν κατά κόρον από πολλούς σε διάφορα sites καθώς και στο παρόν forum ότι ο σωστός εκτροφέας-κάτοχος πτηνών συντροφιάς δεν πουλάει ποτέ τα πουλιά του αλλά τα χαρίζει.
Πρώτος λοιπόν εγώ δηλώνω κακός εκτροφέας γιατί μεγάλο μέρος της εκτροφής μου το διαθέτω προς πώληση.
Ερωτώ λοιπόν!Όλοι οι εκτροφείς είναι σωστό να χαρίζουν όλα τα πουλιά τους; Οποιασδήποτε ράτσας;Να σταματήσουν να βγάζουν μεγάλο αριθμό ούτως ώστε να μην αναγκάζονται να διαθέτουν προς πώληση; Αν τα δώσουν σε άσχετους βοηθάνε την αγαπημένη τους ράτσα;
Πολλά ερωτήματα μπορούν να τεθούν ας μην τα κάνω όλα εγώ! Θα ήθελα τις γνώμες όλων σας.
 
Αγαπητέ Ανδρέα, εγώ δεν το άκουσα ποτέ αυτό, δε νομίζω να ισχύει, ούτε ευσταθεί. Το αντίθετο μάλιστα, εδώ μέσα, όλοι συνιστούν εκτροφείς προκειμένου να προμηθευθούμε το πουλί της αρεσκείας μας, δεδομένου ότι και μετά την πώλησή τους, εξακολουθείτε να ενδιαφέρεσθε για την υγεία & ευζωία τους! Επιπλέον δεν παύετε να μας βοηθάτε με τις πολύτιμες πληροφορίες από την εμπειρία σας!
 
Θα χάριζα,όπως και έχω κάνει ζωάκια σε φίλους, που είμαι σίγουρη οτι γνωρίζουν τις ιδιαιτερότητες,τη φροντίδα και την διατήρηση τους σε μια καλή ποιότητα ζωής, με οτιδήποτε χρειαστούν διατροφικά και ιατροφαρμακευτικά.
Αλλωστε,έχεις συχνη επαφή με τους ίδιους και τα ζωάκια, με τις συμβουλές σου πάντα διαθέσιμες, ακόμη-ακόμη και τις επισκέψεις σου!
Βεβαίως και η πώληση δεν είναι κάτι που μπορείς να το αποφύγει κανείς, απλά και εκεί, εγω προσωπικά, ελέγχω διεξοδικά τις συνθήκες και τους μελλοντικούς ιδιοκτήτες και δεν είναι και λίγες οι φορές που έχω πάρει πίσω ζώα, που έχω χαρίσει ή έχω διαθέσει, γιατί,όταν ξεπέρασαν τη χαρά της απόκτησης του νέου "φίλου", αυτός, παραμελήθηκε αρκετά, σε σημείο να περνάει φασεις δυστυχίας!
Καλο face control, λοιπόν και αρκετή τύχη, άλλωστε με την εκτροφή ζώων, δεν κερδίζεις χρήματα, απλά, καλύπτεις, ενδεχομένως κάποια έξοδα των ίδιων των ζώων, είτε ειναι φτερωτό, είτε τετράποδο!
 
Ωραιο θεμα ανοιξες ανδρεα! 🙂κ αν κ δε μπαινω συχνα σε αυτο το τομεα που εινια για καναρινοφιλους αυτο μαρεσε σαν θεμα κ ειπα κεγω να γραψω. Καταρχην ηθελα να ρωτησω κατι. Οταν μιλαμε για εκτροφεις ζωων-πουλιων κτλ σημαινει οτι αυτο ειναι το βασικο τους επαγγελμα η οτι απο αυτο βγαζουν τα προς το ζην; Ειναι λιγο αφελης η ερωτηση μου αλλα το ειχα απορια κ απο παλια, γιατι να φανταστειτε πριν ακομα μπω στο σαιτ ουτε καν που ηξερα το τι σημαινει εκτροφεας!😱

αναλογως της απαντησης θα διαφερει κ η απαντηση στο θεμα μου. Παντως γενικα εαν καποιος που αγαπαει το πουλακι που εκτρεφει κ το φροντιζει κ οι συνθηκες υπο τις οποιες το μεγαλωνει ειναι αξιοπρεπεστατες κ σπαταλαει λεφτα ως προς το σωστο μεγαλωμα, δεν θεωρω κακο το να πουλησει μετα τα πουλακια, εστω κ αν ακουγεται καπως περιεργο. Γιατι καποιος θα ελεγε αφου τα αγαπαει τι τα πουλαει;δεν εινια ομως ετσι. Δε μιλαμε για 1 και 2 πουλακια, μιλαμε για πολλα πουλια συνηθως που εχουν στη κατοχη τους οι εκτροφεις, αρα κ πολλα τα λεφτα που ξοδευουν για αυτο το πραγμα.
αλλο το να τα χαριζεις με τη δικη σου θεληση κ σε γνωστους κ κοντινους ανθρωπους κ αλλο να λεμε αδιακριτως οτι οποιος τα πουλαει εινια κακος εκτροφεας! Αυτο θα ηταν γενικευση κ πολυ αδικο ως προς πολλους εκτροφεις. Οποτε ειμαι υπερ της αποψης να πωλουνται.χωρις αυτο να σημαινει οτι οποιος θελει να βγαλει χρηματα να παει να φτιαξει ενα εκτροφειο γιατι εαν ηταν ετσι... Κλαφτα χαραλαμπε!
 
Κατά το γνωστό λοιπόν "to be or not to be" θέτω ένα θέμα προς συζήτηση.
Γράφεται λοιπόν κατά κόρον από πολλούς σε διάφορα sites καθώς και στο παρόν forum ότι ο σωστός εκτροφέας-κάτοχος πτηνών συντροφιάς δεν πουλάει ποτέ τα πουλιά του αλλά τα χαρίζει.
Πρώτος λοιπόν εγώ δηλώνω κακός εκτροφέας γιατί μεγάλο μέρος της εκτροφής μου το διαθέτω προς πώληση.
Ερωτώ λοιπόν!Όλοι οι εκτροφείς είναι σωστό να χαρίζουν όλα τα πουλιά τους;
Ανοιξες ενα ωραιο θεματακι... Μαλιστα σε ενα site οπου οι αγοραπωλησιες δεν επιτρεποντε... Και η οποια συζητηση σχετικη εχει γινει(χαριζω-πουλαω, εκτροφεας-χομπιστας) εχει γινει κατακορον στην ενοτητα για αγρια(καρδερινες).
Ετσι οπως το θετεις θεωρω πως το ''κακος-καλος εκτροφεας'' δεν εχει να κανει με το αν πουλαει κανεις τα πουλια του ή τα χαριζει, αλλα με το τι χαριζει ή με το τι πουλαει καθε φορα και ποσο.
(Αν και πιστευω πως ενα χομπιστας χαριζει... Και ενας εκτροφεας πουλαει), χωρις το ενα βεβαια να αποκλειει το αλλο.
Δηλαδη εκτροφεας= κακος...χομπιστας=καλος;
Και τι γινεται με τον τροπο της εκτροφης; Αυτη δεν θα πρεπει να καθοριζει το καλο απο το κακο; Και το τι διαθετει καποιος καθε φορα;
Τωρα οσον αφορα το ''σχετικος'' και ''ασχετος''...
Με ποιο κριτηριο αποφασιζουμε πως καποιος ειναι ασχετος; Καμια προηγουμενη επαφη με το ''ειδος''; Και αν ειναι ετσι δεν δικαιουτε πουλια(καλα) αυτος; Πως θα ξεκινησει; Απο που θα ξεκινησει;
*Και αφου εισαι ''επαγγελματιας'' γιατι σε πιανουν τα αισθηματικα σου και δεν θες να δωσεις πουλακια σε ενα ασχετο; Δεν θα παθουν τιποτα...
Η' μηπως υπαρχει μια κλειστη καστα εκτροφεων που δεν βλεπουν με καλο ματι τα νεα φυντανια που πανε να ασχοληθουνε με το ειδος; Και με μπαιρακι το ''καθαροτητα-ιδιαιτεροτητα της ρατσας ή του ειδους'' αποτρεπουν νεα ατομα να ασχοληθουν; (αλλου το πηγα σορι)..:D.

Υ. Σ. *Δεν αναφερομαι προσωπικα στον Ανδρεα.
 
η Ελλάδα, νομίζω δεν έχει "επαγγελματίες"εκτροφείς κάθε είδους!
Ολοι εργαζόμαστε και πληρώνουμε το χομπυ μας, είτε εκτρέφουμε πουλάκια, είτε κάτι άλλο...
Προσωπικά, εκτρέφω yorkshire terriers, για προσωπικη ευχαρίστηση και οχι να βγάλω χρήματα, βοηθώντας νέους εκτροφείς και ενημερώνοντας τους για το "λαβύρινθο "στον οποίο μπαίνουν,όχι για να τους αποτρέψω, αλλά για να τους προστατέψω και αυτούς και τα ζώα τα οποία θα έχουν αποκτήσει στο μεταξύ, απο δυσκολίες!
αν υπάρχει ο όρος αυτός, είναι μόνο τίτλος και όχι ουσία!
Η ουσία μήπως είναι σε αυτό που κερδίζεις, είτε είναι έκθεση είτε επαφή και επικοινωνία, με έναν ειλικρινή "άλλο"κόσμο;:)
 
Εγώ προσωπικά αισθάνομαι ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ, ασχολούμαι
σαν ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ και διαθέτω τα πουλιά μου σαν ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ- ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ.
-Χαρίζω κατά συρροήν και πουλώ εξ ανάγκης. Δεν έχω υπ' όψιν μου
να κερδίσω κάποιο χρηματικό ώφελος (εξ άλλου το ώφελος απο την
παρουσία των πουλιών γύρο μου είναι ανεκτίμητο), αλλά έχω την οικονομική ανάγκη
να εξοικονομώ τα απαραίτητα για την καλή διαχείρησηκαι διαβίωση των φίλων μου.
- Που να με κατατάξω;
 
Τωρα οσον αφορα το ''σχετικος'' και ''ασχετος''...
Με ποιο κριτηριο αποφασιζουμε πως καποιος ειναι ασχετος; Καμια προηγουμενη επαφη με το ''ειδος''; Και αν ειναι ετσι δεν δικαιουτε πουλια(καλα) αυτος; Πως θα ξεκινησει; Απο που θα ξεκινησει;
*Και αφου εισαι ''επαγγελματιας'' γιατι σε πιανουν τα αισθηματικα σου και δεν θες να δωσεις πουλακια σε ενα ασχετο; Δεν θα παθουν τιποτα...
Η' μηπως υπαρχει μια κλειστη καστα εκτροφεων που δεν βλεπουν με καλο ματι τα νεα φυντανια που πανε να ασχοληθουνε με το ειδος; Και με μπαιρακι το ''καθαροτητα-ιδιαιτεροτητα της ρατσας ή του ειδους'' αποτρεπουν νεα ατομα να ασχοληθουν; (αλλου το πηγα σορι)..:D.

Υ. Σ. *Δεν αναφερομαι προσωπικα στον Ανδρεα.
Να ξεκαθαρίσω σε αυτό το σημείο ότι με την λέξη "άσχετος" αναφέρομαι σε άτομα που ΔΕΝ επιθυμούν την συνέχιση της ράτσας. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι είτε ένα πουλάκι για το μπαλκόνι είτε ένα πουλάκι ή ζευγάρι για πειραματισμό ζευγαρώματος.
Δεν σας κρύβω ότι έχω δώσει πουλιά σε διάφορους τέτοιους που είτε τα ζευγάρωσαν με ιθαγενή είτε με διμορφικά. Ένας μάλιστα τόλμησε να μου εξομολογήσει ότι αφαίρεσε δακτυλίδι από θηλυκή που απεβίωσε και το έβαλε σε νεοσσό! Δηλαδή κάποια στιγμή θα αλλάξει χέρια το συγκεκριμένο πουλί θα ψάξει ο νέος κάτοχος τον εκτροφέα και θα μου πει "καλά ρε φίλε, εσύ δεν λες ότι εκτρέφεις timbrados; Αυτό που φέρει το δακτυλίδι σου είναι κάτι μεταξύ mosaic και αρλεκίνου!"
 
νομιζω οτι εκ των πραγματων αν καποιο ατομο εκτρεφει καναρινια οχι σε αυστηρα περιορισμενο αριθμο ανγκαστικα ακομα και την οικονομικη δυνατοτητα να τα συντηρησει απο ενα σημειο και μετα να εχει, σιγουρα δεν μπορει να τα κρατησει αν δεν εχει τον αναγκαιο χωρο και χρονο.σε αυτη την περιπτωση δεν εχω επιλεξει να βρεθω γιατι τα ορια μου μου επιτρεπουν 4-5 ζευγαρια. Αρα ειμαι απλα χομπιστας ο οποιος βεβαια προσπαθει αν γινεται σε οσα πουλια κραταει να βελτιωσει καποια χαρακτηριστικα. Τα υπολοιπα χαριζονται οπου νομιζω οτι αξιζει και θα τυχουν καλης περιποιησης.
ομως πολλοι χωρις χωρο ερχονται στο κρισιμο διλλημα που εθεσες ανδρεα. Το να μην πουλανε καθολου και να χαριζει ή να τα κραταει εναν εχω ακουσει μονο να το δηλωνει και νατο πραττει στην Αθήνα και ενα στην πελοπονησο (που αν ανατρεξουμε το σχετικο χωρο του φορουμ θα καταλαβουμε ποιους εννοω, ελπιζω να μην εχω ξεχασει καποιους 🙂.στον εναν αν και "ευεργετηθεις":) εχω το θρασος να του λεω συχνοτατα οτι μου ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω οτι μου λεει!

πιστευω λοιπον οτι η μαζικη αναπαραγωγη οδηγει α) ειτε σε πωλησεις που δεν ειναι αυτοσκοπος, αλλα σε χαμηλοτατες τιμες για να βγαινουν καποια εξοδα αν δεν μπορουν να θυσιασουν καποια χρηματα τους β) ειτε εξ αρχης ειτε στην πορεια σε κερδοσκοπικες προθεσεις αφου το "μελι " λιγοι μπορουν στην πορεια να το αγνοησουν..

ανεξαρτητα παντως απο την θεση που εχει ο καθενας στην κατηγορια που εβαλα,υπαρχουν ατομα που βοηθουν στην αναπτυξη του χωρου και στην διοχετευση γνωσης και εμπειριας.

γιατι αν κατι το ξεκινας απο αγαπη ειναι δυσκολο να εκμαυλιστεις τελειως.η σπιθα παντα καιει!

ευχαριστω ολους οσοι μου μαθανε να φροντιζω καλυτερα τα πουλακια μου πουλανε δεν πουλανε
 
Εγώ προσωπικά αισθάνομαι ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ, ασχολούμαι
σαν ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ και διαθέτω τα πουλιά μου σαν ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ- ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ.
-Χαρίζω κατά συρροήν και πουλώ εξ ανάγκης. Δεν έχω υπ' όψιν μου
να κερδίσω κάποιο χρηματικό ώφελος (εξ άλλου το ώφελος απο την
παρουσία των πουλιών γύρο μου είναι ανεκτίμητο), αλλά έχω την οικονομική ανάγκη
να εξοικονομώ τα απαραίτητα για την καλή διαχείρησηκαι διαβίωση των φίλων μου.
- Που να με κατατάξω;
Εσυ και καποιοι αλλοι (π.χ.Λαζαρου) εδω μεσα ειστε μια αλλη κατηγορια απο μονοι σας... Και να παραμεινετε ετσι!
 
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Μάκη
γιατί το να έχεις ένα δύο ζευγάρια τα έξοδα τους είναι
μηδαμινά, όταν ωμός πρόκειται για μεγαλύτερο αριθμό πουλιών τα έξοδα για την καλή διαβίωση είναι πολλά.
Σίγουρα θα χαρίσω κάποια πουλιά, θα τα χαρίσω ωμός σε αυτούς που θα με ζιτίσουν γιατί με το να βγω από εδώ και από εκεί να λέω πως χαρίζω πουλιά το μονό που θα καταφέρω είναι να δώσω τα πουλιά σε κάποιους που δεν θα μπουν καν στον κόπο να το σκεφτούν αν τα θέλουν πραγματικά. Μπορεί στην ουσία να μην τα θέλουν απλός να το δουν μια καλή ευκαιρία γιατί είναι τζάμπα.
Όσο για το θέμα με τις αγγελίες στο forum πιστεύω πώς θα πρέπει να υπάρχουν έτσι και αλιος αυτός που θέλει να πουλήσει κάποιο πουλί θα το πουλήσει. Γιατί να μην πάρω εγώ για παράδειγμα ένα πουλί από κάποιο εκτρωφεα η χομπιστα και να πάω στο pet shop και να πάρω στην ουσία το ίδιο πουλί αλλά πόλη ακριβότερα;
 
*Και αφου εισαι ''επαγγελματιας'' γιατι σε πιανουν τα αισθηματικα σου και δεν θες να δωσεις πουλακια σε ενα ασχετο; Δεν θα παθουν τιποτα...
Ξέρω επαγγελματίες, χωρίς εισαγωγικά,
όπου λειτουργούν κατ' επιλογή.
Υπάρχουν για παράδειγμα εκτροφείς σκύλων,
όπου & το κέρδος που τους αναλογεί θα βγάλουν
αλλά & το σκυλί θα πάει εκεί που εκτιμούν αυτοί ότι είναι το προτιμότερο.
Η' μηπως υπαρχει μια κλειστη καστα εκτροφεων που δεν βλεπουν με καλο ματι τα νεα φυντανια που πανε να ασχοληθουνε με το ειδος; Και με μπαιρακι το ''καθαροτητα-ιδιαιτεροτητα της ρατσας ή του ειδους'' αποτρεπουν νεα ατομα να ασχοληθουν; (αλλου το πηγα σορι)..:D.
Είναι μία κουβέντα που υποθέτω ότι θα αρχίσει να γίνεται με αφορμή την ανάπτυξη εκτροφής ειδών μη... Πολυπληθών απογόνων. 😉
Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει (κατ εκτίμηση)
εώς τώρα τέτοιους ανθρώπους,
χωρίς να αποκλείω την ύπαρξή τους.
Είναι τόσο μικρά τα μεγέθη που θα συνέφερε τους πάντες
να ασχοληθεί περισσότερος κόσμος.
Παρότι γνωστός εκτροφέας μου αρνήθηκε την πώληση ζευγαριού καρδερίνων για φίλο μου.
Τον οποίο(φίλο μου) εκτιμώ ότι θα μπορούσε να ανταποκριθεί στις δυσκολίες, γι αυτό & τον "πρότεινα".
Αλλά από την άλλη καταλαβαίνω & συμφωνώ περισσότερο
με την απόφαση του εκτροφέα να πάνε τα πουλιά των κόπων του,
εκεί που αυτός θεώρησε ασφαλέστερα & αξιοποιήσιμα.
Υποθέτω το ίδιο θα κάναμε όλοι.
 
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Μάκη
γιατί το να έχεις ένα δύο ζευγάρια τα έξοδα τους είναι
μηδαμινά, όταν ωμός πρόκειται για μεγαλύτερο αριθμό πουλιών τα έξοδα για την καλή διαβίωση είναι πολλά.
Σίγουρα θα χαρίσω κάποια πουλιά, θα τα χαρίσω ωμός σε αυτούς που θα με ζιτίσουν γιατί με το να βγω από εδώ και από εκεί να λέω πως χαρίζω πουλιά το μονό που θα καταφέρω είναι να δώσω τα πουλιά σε κάποιους που δεν θα μπουν καν στον κόπο να το σκεφτούν αν τα θέλουν πραγματικά. Μπορεί στην ουσία να μην τα θέλουν απλός να το δουν μια καλή ευκαιρία γιατί είναι τζάμπα.
Όσο για το θέμα με τις αγγελίες στο forum πιστεύω πώς θα πρέπει να υπάρχουν έτσι και αλιος αυτός που θέλει να πουλήσει κάποιο πουλί θα το πουλήσει. Γιατί να μην πάρω εγώ για παράδειγμα ένα πουλί από κάποιο εκτρωφεα η χομπιστα και να πάω στο pet shop και να πάρω στην ουσία το ίδιο πουλί αλλά πόλη ακριβότερα;
Στο πρώτο κομμάτι της απάντησης συμφωνώ απόλυτα φίλε Βασίλη. Όσον αφορά τις αγγελίες δεν θα ήθελα να το συνεχίσουμε. Είναι κάτι που έχει ξεκαθαριστεί ότι (σωστά) δεν επιτρέπεται και ο σκοπός μου δεν ήταν ούτε είναι να αμφισβητηθεί αυτή η απαγόρευση.
 
Οι τιμες ειναι πανω κατω ιδιες ειτε παρεις απο πετ ειτε απο εκτροφεα. Η ποιοτητα παιζει... Οπως και η αισχροκερδια... Οπως η εμπιστοσυνη που εχει στο καθενα... Οπως και το τι ανθρωπος ειναι ο καθενας...
Το εκτροφεας η πετ ειναι αλλο κεφαλαιο καλο ειναι να μην συζητηθει σε αυτο το θεμα γιατι δε θα καταληξει πουθενα και θα παρεκτραπει απο το αρχικο μυνημα.
Ο καθενας πιστευω κανει οτι θελει. Δε χρειαζεται να μπουμε σε διαχωρισμο εκτροφεα-χομπυστα γιατι πανω κατω τα ιδια πραγματα ειναι για μενα... Εγω θα τους ονομασω Ολους ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΠΤΗΝΩΝ για να μην γινονται παρεξηγησεις.
Ετσι λοιπον ολοι οι κατοχη ξεκινανε με καποια ζευγαρακια αναλογα καθε φορα.Αν παει καλα η χρονια αυτα τα πουλια διπλασιαζονται τριπλασιαζονται και παει λεγοντας καθε χρονο. Σιγουρα δεν ειναι δυνατον να εχεις ενα καρο πουλια στη κατοχη σου γιατι πολυ απλα καποια στιγμη δε θα μπορεις να τους προσφερεις ουτε τα βασικα.Βεβαια αυτο δεν ειναι απολυτο καποιος μπορει να εχει την οικονομικη δυνατοτητα να τα συντηρει. Ετσι ερχομαστε στο διλλημα του Αντρεα. Το αν θα χαρισεις η θα πουλισεις πιστευω εχει να κανει με τον αριθμο που θα κρατησεις εσυ. Δηλαδη αν εχεις 4 πουλια και βγαλεις αλλα δεκα και θες να κρατησεις κανα 2 τα αλλα σιγουρα θα τα χαρισεις γιατι ο πιθανον αγοραστης στις περισσοτερες φορες καποιο πετ δε θελει απο σενα 3-4 πουλια αλλα καμια εικοσαρια.Αν ομως εχεις μια εκτροφη 50 και βαλε πουλια ισως ο απολογισμος μιας αναπαραγωγικης χρονιας να φτασει και στα 200 και λιγα λεω πουλια τοτε τι θα κανεις δε θα πουλησεις; Δεν υπαρχει περιπτωση να μη το κανεις. Μια τετοια εκτροφη εχει τεραστια εξοδα. Ομως μη περιμενουμε τα σπασμενα να τα πληρωσει ο τυχον αγοραστης. Θα πουλησεις για να βγαλεις καποια απο τα εξοδα οχι για να βγαλεις λεφτα παραμονα εις βαρος αλλων. Η Δευτερη εκδοχη δεν ειναι χομπυ πλεον αλλα επαγγελμα
 
Οι τιμες ειναι πανω κατω ιδιες ειτε
περισσοτερες φορες καποιο πετ δε θελει απο σενα 3-4 πουλια αλλα καμια εικοσαρια.Αν ομως εχεις μια εκτροφη 50 και βαλε πουλια ισως ο απολογισμος μιας αναπαραγωγικης χρονιας να φτασει και στα 200 και λιγα λεω πουλια τοτε τι θα κανεις δε θα πουλησεις; Δεν υπαρχει περιπτωση να μη το κανεις. Μια τετοια εκτροφη εχει τεραστια εξοδα. Ομως μη περιμενουμε τα σπασμενα να τα πληρωσει ο τυχον αγοραστης. Θα πουλησεις για να βγαλεις καποια απο τα εξοδα οχι για να βγαλεις λεφτα παραμονα εις βαρος αλλων. Η Δευτερη εκδοχη δεν ειναι χομπυ πλεον αλλα επαγγελμα
Εάν θέλουμε να θέσουμε ζήτημα παρανομίας ή μη,
είναι & τα 2 παράνομα(ή νόμιμα).
Ασχέτου ύψους τιμής & προθέσων.
(Θυμήθηκα μία γιαγια από ένα χωριό,
ήταν φοροφυγάς γιατί πούλαγε, αυγά! 🙂.
Το ζήτημα μάλλον τίθεται σε
βάση ηθικής & τακτικής.
 
Ναι λαθος μου το παρανομα. Παρανομο ειναι και το ενα και το αλλο βαση φοροδιαφυγης απο κει και περα ηθελα να πω οτι αλλο πουλω και βγαζω καποια εξοδα και αλλο πουλω για να οικονομισω
 
Αλλο ενα ζουμερο θεμα!
Εχω συναντησει εκτροφεις και εκτροφεις

απο αλλον πηρα πουλια με ενα φιλο μου οταν ξεκινουσα και μας πεσανε σε μια μερα ανασκελα και των δυο

αλλος εστειλε τυφλα καναρινια Θεσσαλονικη
και τον ψαχνανε να τον δειρουνε

αλλος χαριζει τα πουλακια του καθε χρονο 😉

αλλος πουλαει σε παρα πολυ χαμηλες τιμες και υποστηριζει τον αγοραστη σε οτι συμβει κατι σαν εγγυηση δηλαδη

και στο συλλογο μου καποιος δεν μου εχει παρει δραχμη οτι και αν του εχω ζητησει ναναι καλα ο ανθρωπος
(και εχω ακριβα γουστα ο ατιμος)

φετος χαρισα τα πρωτα μου πουλακια στο συγγενικο και φιλικο μου περιβαλλον και πουλησα καποια στην τιμη αγορας τους δινωντας και ενα δωρο (το εχω κοπιαρει απο τον Σκλαβενιτη)σε καποιον που ηθελε να ασχοληθει με τη συγκεκριμενη ρατσα
Τωρα σε τι κατηγορια ανηκω;
Μπερδεμενος εκτροφεας μαλλον
Το μονο που ξερω ειναι και το εξης
πουλακια απο δω και περα θα χαριζω μονο σε παιδακια

το πλεονασμα μου θα το πουλω σε τιμη λιγο κατω απο την χαμηλοτερη των εκτροφεων που κανονικα πρεπει να ειναι κατα πολυ χαμηλοτερη απο των μαγαζιων καθως δεν εκδιδουν αποδειξεις και δεν εχουν ΦΠΑδες εξοδα μαγαζιου κλπ

αυτο για να μπορω να αγοραζω τα πουλια που μου λειπουν,
και ο σωστος αρρωστος σαν κι εμενα ξερει οτι παντα κατι του λειπει 😛

Τα περι να βγαλω τις τροφες κλπ μου τα ακουω βερεσε καθως εαν εισαι σωστος χομπιστας, εκτροφεας η οτιδηποτε
εισαι παντα μεσα απο το ξεκινημα της προσπαθειας οποτε εκ των πραγματων δεν βγαινουν τα εξοδα σου

εαν λογαριαζει κανεις ενα ζευγαρι = 8 μικρα το λιγοτερο, εχασε!

και οι εκτροφεις εξω
εχουν κατι εγκαταστασεις σαν το σπιτι μου στον κηπο η το κτημα τους οπου εκει εχουμε παραγωγη που απασχολει ολοκληρη την οικογενεια
και θεωρω καλο τοτε να την στηριζει και οικονομικα



ΜΦΧ
Πανος
 
Εγώ προσωπικά αισθάνομαι ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ, ασχολούμαι
σαν ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ και διαθέτω τα πουλιά μου σαν ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ- ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ.
-Χαρίζω κατά συρροήν και πουλώ εξ ανάγκης. Δεν έχω υπ' όψιν μου
να κερδίσω κάποιο χρηματικό ώφελος (εξ άλλου το ώφελος απο την
παρουσία των πουλιών γύρο μου είναι ανεκτίμητο), αλλά έχω την οικονομική ανάγκη
να εξοικονομώ τα απαραίτητα για την καλή διαχείρησηκαι διαβίωση των φίλων μου.
- Που να με κατατάξω;
Καλυπτομαι πληρως.
Αντρεα συγχαρητηρια για το θεμα που ανοιξες.
 
Εγώ προσωπικά αισθάνομαι ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ, ασχολούμαι
σαν ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ και διαθέτω τα πουλιά μου σαν ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ- ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ.
-Χαρίζω κατά συρροήν και πουλώ εξ ανάγκης. Δεν έχω υπ' όψιν μου
να κερδίσω κάποιο χρηματικό ώφελος (εξ άλλου το ώφελος απο την
παρουσία των πουλιών γύρο μου είναι ανεκτίμητο), αλλά έχω την οικονομική ανάγκη
να εξοικονομώ τα απαραίτητα για την καλή διαχείρησηκαι διαβίωση των φίλων μου.
- Που να με κατατάξω;

συμφωνω απολυτα!
 
Καταρχήν συγχαρητήρια στο Ανδρέα για το thread που άνοιξε. Σίγουρα στο χώρο υπάρχουν και τα λεγόμενα ''εμποράκια'', σίγουρα στο χώρο υπάρχουν και αυτοί που πουλάνε για να καλύπτουν μερικά απο τα έξοδα της εκτροφής τους, σίγουρα υπάρχουν και τα λαμόγια που κατεβάζουν πουλιά και τα πουλάνε για δικά τους, σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που χαρίζουν. Είμαι προσωπικά αντίθετος σε όποια πώληση γίνεται όταν: είναι αυτοσκοπός, όταν δίνουμε ''δικά'' μας πουλιά ενώ είναι κάποιου άλλου, όταν δίνουμε τα ''σκάρτα'' (εννοώ τα πουλιά που δεν θα μας δώσουν σε μία επερχόμενη γέννα τα αναμενόμενα αποτελέσματα). Τρανό παράδειγμα: Καρδερινοκάναρο αρσενικό πχ 100 ευρω, καρδερινοκάναρο θηλυκό δωρεάν 😉 κτλ κτλ. Όταν όμως βλέπω και μέλη του συλλόγου που είμαι και εγώ μέλος, και διάφορους εκτροφείς που σέβοντε το χόμπυ να δίνουν φλώρο λουτίνο για 25 ευρώ τότε ναι είμαι μαζί τους, και σύμφωνος με την πώληση. Δεν πουλάω πουλιά και δεν πρόκειτε να πουλήσω ποτέ, ούτε όμως...χαρίζω σε άτομα που δεν ξέρω τι μέλι γενέστε. Θα χαρίσω σε κάποιον που κατά την γνώμη μου πάντα θα προσπαθήσει για το καλύτερο (υπάρχουν τρανά παραδείγματα ατόμων μέσα στο φόρουμ) Προσωπικά δέχτηκα προσφορά αρκετά σεβαστή φέτος για το 1ο αλλά και για άλλα βαθμολογημένα πουλιά, δεν δέχτηκα γιατί πολύ απλά το χόμπυ το πληρώνω και δεν με πληρώνει! (προσωπική μου άποψη χώρις να θέλω να θίξω κάποιον απο τους προηγούμενους λαλήσαντες μιας και με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο σε ότι έχουν καταθέσει)
 
Back
Top