Γενικά To sell or not to sell?

Xαιρομαι πολυ οταν τιθεται τοσο καλο θαμα για συζητηση. Ενστερνιζομαι την αποψη του Θοδωρη,
αλλο πουλω και βγαζω καποια εξοδα και αλλο πουλω για να οικονομισω.
Υπαρχουν ομως και επαγγελματιες οι οποιοι ειναι γνωστοι και σωστοι και αυτο ειναι το επαγγελμα τους. Δεν προκειται ποτε να κατηγορησω καποιον ερασιτεχνη που εκτρεφει και πουλα καποιους απο τους καρπους της εκτροφης του με σκοπο να ελαφρυνει το κοστος της. Ειμαι εναντια σε αυτους που κανουν κανονικο εμποριο και δηλωνουν ερασιτεχνες η μαλον καλυτερα "ρομαντικοι" της εκτροφης ωδικων πτηνων.
 
Εγω που ξεκινησα σαν χομπιστας(και παραμενω) νομιζω οτι ειναι σχετικο το αν πρεπει να πουλας η να χαριζεις. Επειδη, εχω ερθει στην δυσαρεστη θεση να πρεπει να δωσω καναρινια(γιατι ηταν πολλα για το σπιτι μου)νομιζω οτι και στις 2 περιπτωσεις(να χαρισεις η να πουλησεις)σημασια εχει να τα δωσεις σε ατομα που ξερεις οτι θα τα προσεξουν(σαν χομπιστας, μιλαω). Εγω και εχω πουλησει και εχω χαρισει αλλα παντα σε ατομα που εχω τσεκαρει(φιλοι η φιλοι φιλων)Τωρα ενας εκτροφεας, δεν ειναι αναγκασμενος να παιρνει και βιογραφικο καθε φορα που δινει ενα πουλι, αλλα ενας χομπιστας νομιζω οτι πρεπει
 
σχετικο-ασχετο! Ειμαι ενας απο τους ευεργεντηθεντες του κυριου Μακη! αν και δεν ειχαμε βρεθει ποτε. Δεν με ηξερε και με εμπιστευθηκε. Νομιζω οτι ειναι λιγο πιο... ιδιαιτερο το δεσιμο και η ευθυνη που μπορει να εχεις απο μια τετοια χειρονομια. Δεν μπορω να μεταφερω στην οθονη αυτα που σκεφτομαι...
 
Πραγματικά ωραίο θέμα και με πολύ ζουμί. Να πω κι εγώ την προσωπική μου στάση και κάποιες απόψεις. Έχω χαρίσει πουλιά και έχω πουλήσει επίσης. Όπως έχω αρνηθεί να πουλήσω με την αιτιολογία ότι δεν έχω. Μία φορά μου έτυχε και το άτομο ήθελε να βάλει ζεμπράκια μαζί με παπαγάλους. Ε ξαφνικά έπαψα να έχω ζεμπράκια (κι ας ήθελε απλά γκρι που είχα ένα σωρό για δώσιμο). Για το θέμα των "σκάρτων" πουλιών αυτό είναι κάτι σχετικό. Για μένα ένα πουλί μπορεί να είναι αναπαραγωγικά άχρηστο αλλά για κάποιον άλλο να κουβαλάει τα στοιχεία που του λείπουν από το κοπάδι του. Το παν είναι να ξέρεις τι πουλιά και με τι χαρακτηριστικά χρειάζεσαι για την εκτροφή σου. Συγχαρητήρια στους εκτροφείς που βοηθάν τους νέους στο χώρο, δυστυχώς υπάρχουν και οι άλλοι που τους βλέπουν σαν ευκαιρεία κέρδους, αλλά παντού υπάρχουν καλοί και κακοί. Δεν αισθάνομαι επαγγελματίας εκτροφέας και δεν νομίζω να έχουμε κάποιον ανάμεσά μας (που να ζει από την εκτροφή πουλιών δηλαδή) αλλά ένα πουλί που παιδεύτηκα να το πετύχω και πρέπει να το αποχωριστώ δεν θα το δώσω φτηνά παρά μόνο αν μπορώ να έχω επαφή με αυτόν που θα το πάρει και να γνωρίζω την πορεία του πουλιού. Δεν έχει νόημα να δώσω εγώ φτηνά ένα λουτίνο φλώρο ή μια αχάτη καρδερίνα ή ένα σγουρό του Βορρά και να το πάρει κάποιος για να το πουλήσει για δικό του στα διπλά λεφτά. Γενικά είμαι υπέρ της ανταλλαγής και της συνεργασίας. Να δώσω σε κάποιον που γνωρίζω την εκτροφή του πουλιά που του χρειάζονται για να πάρω πουλιά που μου λείπουν εμένα ή για να ανανεώσω το αίμα στο κοπάδι μου. Αυτό είναι το ιδανικό για μένα. Αλλά όπως είπαν και άλλοι όταν έχεις πολλά πουλιά έχεις και πολλά έξοδα. 2 τσουβάλια το τρίμηνο μόνο οι τροφές και αν βάλεις και αγορές πουλιών και εξοπλισμό και συμπληρώματα ξεφεύγουν τα έξοδα αρκετά. Δεν θεωρώ κακό να βγάλεις κάποια από τα σπασμένα δίνοντας πουλιά. Αν είχα 1-2 ζευγάρια θα χάριζα αποκλειστικά αλλά αυτό πολύ δύσκολα γίνεται με μεγάλο κοπάδι.
 
Ο Βασίλης είπε την μαγική πρόταση.
Η "τακτική", αλλάζει ανάλογα τον αριθμό των πουλιών του κοπαδιού σου.
Να βάλω & άλλη μία παράμετρο, για μένα σημαντική.
Όσο ανεβαίνει η σπανιότητα του είδους,
αλλάζει & ο τρόπος απόφασης-επιλογής.
Εφόσον όμως ήδη έχεις αποφασίσει να διαθέσεις πουλί από το κοπάδι σου.
Είσαι συνειδητοποιημένος ότι το πουλί πρέπει να πάει σε άνθρωπο με ειδικές προϋποθέσεις, που τον βρίσκεις ίσως δύσκολα.
Σα να ψάχνεις... Νύφη!
Από την άλλη όταν βρεθεί, ξέρεις ότι το πουλί πάει ίσως σε καλύτερα από τα δικά σου χέρια.
Για να επιτελέσει τον σκοπό για τον οποίο το είχες σχεδιάσει
ή ο ίδιος μόχθησες.
Σε αυτή την περίπτωση μιλάμε πιθανόν για εκτροφικούς στόχους,
όχι για μία απλή αγοραπωλησία ή "καλύψη" εξόδων.
Όταν είχα περισσότερα καναρίνια,
αυτά που ήθελα να πουλήσω κατέληγα τα περισσότερα να
τα χαρίσω (ή να τα κρατήσω)!
Για να πάνε σε ανθρώπους που έκρινα εγώ καλύτερο μετά από...
συνέντευξη!
Σε pet shop δεν έδινα, οπότε μιά ζωή έμπαινα... Μέσα αλλά το ευχαριστιόμουν!
Αγριοπούλι δεν έχω σκεφτεί να δώσω, ούτως ή άλλως...
Με την ευκαιρία, να πω μπράβο στον Ροδίτη για το θέμα που άνοιξε.
Είναι μέσα στο...Top 5 των θεμάτων!
( θα το κατέτασα υψηλότερα, μην πάρουν τα μυαλά του αέρα όμως...) 😉
 
Δεν έχει νόημα να δώσω εγώ φτηνά ένα λουτίνο φλώρο ή μια αχάτη καρδερίνα ή ένα σγουρό του Βορρά και να το πάρει κάποιος για να το πουλήσει για δικό του στα διπλά λεφτά. Αλλά όπως είπαν και άλλοι όταν έχεις πολλά πουλιά έχεις και πολλά έξοδα. 2 τσουβάλια το τρίμηνο μόνο οι τροφές και αν βάλεις και αγορές πουλιών και εξοπλισμό και συμπληρώματα ξεφεύγουν τα έξοδα αρκετά. Δεν θεωρώ κακό να βγάλεις κάποια από τα σπασμένα δίνοντας πουλιά. Αν είχα 1-2 ζευγάρια θα χάριζα αποκλειστικά αλλά αυτό πολύ δύσκολα γίνεται με μεγάλο κοπάδι.
Αυτό είναι το "ζουμί" που λέγαμε!
 
Αλλο ενα ζουμερο θεμα!
Εχω συναντησει εκτροφεις και εκτροφεις

απο αλλον πηρα πουλια με ενα φιλο μου οταν ξεκινουσα και μας πεσανε σε μια μερα ανασκελα και των δυο

αλλος εστειλε τυφλα καναρινια Θεσσαλονικη
και τον ψαχνανε να τον δειρουνε

αλλος χαριζει τα πουλακια του καθε χρονο 😉

αλλος πουλαει σε παρα πολυ χαμηλες τιμες και υποστηριζει τον αγοραστη σε οτι συμβει κατι σαν εγγυηση δηλαδη

και στο συλλογο μου καποιος δεν μου εχει παρει δραχμη οτι και αν του εχω ζητησει ναναι καλα ο ανθρωπος
(και εχω ακριβα γουστα ο ατιμος)

φετος χαρισα τα πρωτα μου πουλακια στο συγγενικο και φιλικο μου περιβαλλον και πουλησα καποια στην τιμη αγορας τους δινωντας και ενα δωρο (το εχω κοπιαρει απο τον Σκλαβενιτη)σε καποιον που ηθελε να ασχοληθει με τη συγκεκριμενη ρατσα
Τωρα σε τι κατηγορια ανηκω;
Μπερδεμενος εκτροφεας μαλλον
Το μονο που ξερω ειναι και το εξης
πουλακια απο δω και περα θα χαριζω μονο σε παιδακια

το πλεονασμα μου θα το πουλω σε τιμη λιγο κατω απο την χαμηλοτερη των εκτροφεων που κανονικα πρεπει να ειναι κατα πολυ χαμηλοτερη απο των μαγαζιων καθως δεν εκδιδουν αποδειξεις και δεν εχουν ΦΠΑδες εξοδα μαγαζιου κλπ

αυτο για να μπορω να αγοραζω τα πουλια που μου λειπουν,
και ο σωστος αρρωστος σαν κι εμενα ξερει οτι παντα κατι του λειπει 😛

Τα περι να βγαλω τις τροφες κλπ μου τα ακουω βερεσε καθως εαν εισαι σωστος χομπιστας, εκτροφεας η οτιδηποτε
εισαι παντα μεσα απο το ξεκινημα της προσπαθειας οποτε εκ των πραγματων δεν βγαινουν τα εξοδα σου

εαν λογαριαζει κανεις ενα ζευγαρι = 8 μικρα το λιγοτερο, εχασε!

και οι εκτροφεις εξω
εχουν κατι εγκαταστασεις σαν το σπιτι μου στον κηπο η το κτημα τους οπου εκει εχουμε παραγωγη που απασχολει ολοκληρη την οικογενεια
και θεωρω καλο τοτε να την στηριζει και οικονομικα



ΜΦΧ
Πανος

Συμφωνω απολυτα μαζι σου Πανο!
 
Αγριοπούλι δεν έχω σκεφτεί να δώσω, ούτως ή άλλως...
;)


χαρη πολυ σωστα αυτα πουλες αλλα αν ο αριθμος των πουλιων σου σου επετρεπε ή σου επιτρεπει κατι τετοιο, νομιζω οτι σε αυστηρα επιλεγμεναπροσωπα, απο σενα και απο τον καθενα που ειναι στη θεση σου,θα επρεπε να το κανεις ωστε επιτελους να απλωθει η εκτροφη ιθαγενων γεννημενων σε κλουβια. Ετσι πιθανον να μειωθει(εστω και ελαχιστακαι μια ελευθερη ψυχουλα περισσοτερη ειναι σημαντικο)η αγορα αγριων!

* με την ευκαιρια θα ηθελα να ευχαριστησω καθε ατομο που εχει καταθεσει τη γνωμη του σε αυτο το ποστ και να δηλωσω οτι τα ηδη υπαρχοντα "ευχαριστω μου " ειναι απλα αντιπροσωπευτικα:)
 
χαρη πολυ σωστα αυτα πουλες αλλα αν ο αριθμος των πουλιων σου σου επετρεπε ή σου επιτρεπει κατι τετοιο, νομιζω οτι σε αυστηρα επιλεγμεναπροσωπα, απο σενα και απο τον καθενα που ειναι στη θεση σου,θα επρεπε να το κανεις ωστε επιτελους να απλωθει η εκτροφη ιθαγενων γεννημενων σε κλουβια. Ετσι πιθανον να μειωθει(εστω και ελαχιστακαι μια ελευθερη ψυχουλα περισσοτερη ειναι σημαντικο)η αγορα αγριων!
Δημήτρη, συμφωνώ απολύτως μαζί σου.
Η αδιευκρίνιστη αυτή φράση μου, έχει 2 σκέλη ως απάντηση.
Πρώτον, ποτέ τα άγριά μου ποτέ δεν τα είχα για απόσβεση εξόδων ή να "βγάλω" υποχρεώση.
Κατά την άποψή μου & να 'θελα, δεν. Γίνετε!
Σε κολλητό μου που μου ζήτησε αγριοπούλι δεν του έδωσα
(είχα κατηγορηθεί όταν το έγραψα) λέγοντάς του
να του δώσω καναρίνι, μούλο ή οτιδήποτε άλλο
ώστε να μπορεί σίγουρα με μικρή βοήθεια να το συντηρήσει.
Το δεύτερο, είναι ότι για την ώρα η διαχείριση των πουλιών μου γίνετε με βάση τα (4ετή😎) "εκτροφικά" μου πλάνα.
Παρ' όλα αυτά φέτος ένιωσα άσχημα που επειδή μου βγήκανε
πολλά αρσενικά, δεν μπορέσαμε να αλλάξουμε αίματα με κάποιους ανθρώπους του χώρου που εκτιμώ...
Όσο για την αποτροπή από ξόβεργα, αγορά αγρίων κτλ
πιστεύω ότι όσα & να διατεθούν από αυτά που γεννιούντε
από εκτροφείς
η ζήτηση είναι τόσο μεγάλη που για τα επόμενα...20 χρόνια
δεν θα ακουμπήσουμε το πρόβλημα.
Παρά τα λεγόμενα "περί τιμών" & κόστους.
Το θετικό είναι ότι "άνοιξε" η κουβέντα περί εκτροφής Balcanica
στο PΒ & σε όλα τα φόρουμ.
Επί πραγματικών πλέον δεδομένων,
όχι επί άσκήσεων επί του... Δικού τους χάρτου
που ορισμένοι, αρέσκοντε από την βιβλιοθήκη τους...
 
Όσο για την αποτροπή από ξόβεργα, αγορά αγρίων κτλ
πιστεύω ότι όσα & να διατεθούν από αυτά που γεννιούντε
από εκτροφείς
η ζήτηση είναι τόσο μεγάλη που για τα επόμενα...20 χρόνια
δεν θα ακουμπήσουμε το πρόβλημα.
...

Θα μου επιτρεψει να σου πω οτι μπορει η ξοβεργα να μην σταματησει
αλλα τουλαχιστον θα μειωθει.
 
Θα μου επιτρεψει να σου πω οτι μπορει η ξοβεργα να μην σταματησει
αλλα τουλαχιστον θα μειωθει.
Θα παρακαλέσω αν έχω αυτό το δικαίωμα να μην εστιάσουμε για άλλο ένα thread στα άγρια και την αιχμαλωσία γιατί δεν θα μας βγάλει πουθενά.
Δόξα τω Θεό υπάρχουν πολλά μηνύματα στο site που καλύπτουν το θέμα άγρια και εκτροφής κλπ κλπ.
Ευχαριστώ!
 
Όλα έχουν σχέση με το πως αντιλαμβανόμαστε και χρησιμοποιούμε τα χρήματα.
Η πώληση με χρήμα είναι ότι στο παρελθόν αναφερόταν ως ανταλλαγή. Έδινες πατάτες για να πάρεις λάδι, φασόλια για να πάρεις ρεβύθια κ.λπ.
Η ανταλλακτική αξία του κάθε είδους, για πρακτικούς λόγους, συμβολίζεται πλέον, ως επί το πλείστον, με κέρματα και χαρτονομίσματα.
Όταν κάποιος εκτροφέας πτηνών πουλά, βασικά, το κάνει για δύο λόγους. Οι λόγοι αυτοί είναι που διαχωρίζουν τον έμπορο (ή τον εμποράκο) από τον χομπίστα εκτροφέα. Ο λόγος που παραπέμπει στον έμπορο είναι ότι πουλά για να εξοικονομήσει χρήματα ως προς το ζην.
Ο λόγος που παραπέμπει στο χομπίστα είναι ότι πουλά για να εξασφαλίσει χρήματα για τη στήριξη και την καλύτερη διαχείριση της εκτροφής του.
Στην πρώτη περίπτωση ο ένας εκμεταλλεύεται τα πουλιά για ίδιον όφελος, ενώ στην δεύτερη τα υπηρετεί, επιδιώκοντας τις καλύτερες δυνατές συνθήκες διαβίωσης, καθώς και τη μέγιστη δυνατή εξέλιξη στα πλαίσια της ορνιθοκουλτούρας.
Από κει και πέρα, επειδή στη ζωή δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο, υπάρχουν περιπτώσεις μικτού τύπου, ανθρώπων δηλαδή που ασκούν εμπορική δραστηριότητα με αντικείμενο τα πτηνά συντροφιάς ενώ ταυτόχρονα δηλώνουν και εκτροφείς χομπίστες.
Εδώ τα πράγματα περιπλέκονται κάπως, αλλά ο χρόνος αποδεικνύει τη φαυλότητα ή το ήθος, τον επαγγελματισμό ή τον τυχοδιωκτισμό.
Οπότε, από μόνος του, ο χρηματοοικονομικός παράγοντας δεν αποτελεί ασφαλές κριτήριο ήθους και προσφοράς στον ορνιθοχώρο.
 
Εδώ τα πράγματα περιπλέκονται κάπως, αλλά ο χρόνος αποδεικνύει τη φαυλότητα ή το ήθος, τον επαγγελματισμό ή τον τυχοδιωκτισμό.
Οπότε, από μόνος του, ο χρηματοοικονομικός παράγοντας δεν αποτελεί ασφαλές κριτήριο ήθους και προσφοράς στον ορνιθοχώρο.
Χαίρομαι ιδιαίτερα όταν το "ζουμί' της κουβέντας εμπλουτίζεται συνεχώς. Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα του Γρηγόρη!
 
Πολύ καλό το θέμα που άνοιξες Ανδρέα. Κατά την γνώμη μου το όλο θέμα έχει να κάνει με το τι θέλεις να κανείς με την εκτροφή σου. Αν δεν θες να πουλήσεις κρατάς τον αριθμό των πουλιών σου σε τέτοιο επίπεδο που να μπορείς να τους προσφέρεις την σωστή φροντίδα και να μπορείς να καλύπτεις τα έξοδα. Με αυτή την λογική τα λίγα πούλια που θα βγάλεις παραπάνω μπορείς να τα χαρίσεις σε άτομα που εκτιμάς ότι θα τα προσέχουν.
Υ. Γ. Δεν λέω όχι στους εκτροφείς που πουλάνε. Και εγώ τα πρώτα πουλάκια μου τα αγόρασα.
 
πάντως με τους παπαγάλους είναι αδύνατο να παράγεις και να μην ζητάς χρηματικό αντίτιμο. Το κόστος εκτροφής είναι μεγάλο και πρέπει να έχεις πολύ χρήμα για πέταμα για να τα χαρίζεις. Εξάλλου τα χρήματα για μένα δεν αποτυπώνουν την αξία αυτου καθ εαυτού του πουλιού(η οποία είναι ανεκτίμητη) αλλά τον κόπο που κάνει ο άνθρωπος για να επιφέρει αυτό το αποτέλεσμα. Και στο χώρο των παπαγάλων γίνονται πολλά.. Δηλ. μερικές φορές.. Ανάλογα με τη ζήτηση..άλλος γεννάει, άλλος περνάει δαχτυλίδια και άλλος πουλάει! Επίσημα βέβαια δεν παραδέχεται κανείς τίποτα αλλά ανεπίσημα γίνονται πολλά.
 
Back
Top