Συμπληρώματα Ultra Levure (Προβιοτικό Ζακχαρομύκητες)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jk21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jk21

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2007
Μηνύματα
1.756
Πόλη
Περιστέρι
την αφορμη για να ανεβασω αυτο το ποστ, μου την εδωσε ενα προσφατο προβλημα υγειας που ειχα με ενα καναρινακι μου : χθες το μεσημερι γυρνωντας απο τη δουλεια το βρηκα ξαφνικά(το πρωι ηταν ενταξει) εντονα φουσκωμενο και νωχελικο, γνωρισμα χαρακτηριστικο των πουλιων, οταν εχουν διαφορα προβληματα υγειας.λογω του οτι ολα ηταν κλειστα για να προμηθευτω καποιο αλλο φαρμακο (πχ για εντερικα αφου δεν διεκρινα καποιο αλλο εμφανες προβλημα) του εδωσα με τη συρριγα τη δοση https://community.petbirds.gr/threads/aviomycine-tafarm.17748/ (γνωστο αντιβιοτικο με ευρυ φασμα δρασης) αλλα δεν ειδα αλλαγη ουτε σημερα το πρωι. Εδειχνε μαλιστα και χειροτερα... αποφασια λοιπον ελλειψει αλλων φαρμακων αφου επρεπε να φυγω για τη δουλειακαι ισως το μεσημερι να ηταν αργα, να του χορηγησω αραιωμενο σε νερο σκευασμα ζαχαρομυκητων (σκονη μεσα σε καψουλα που ανοιγει)το οποιο εδινα για την χλωριδα του εντερου με συμβουλη της παιδιατρου στην μικρη μου ειτε σε διαρροιες ειτε σε συνεχη χρηση αντιβιωσης. Εννοειται χορηγησα ελαχιστη ποσοτητα (2-3 σταγονες) και εφυγα. Εκτακτως χρειαστηκε να γυρισω στο διαλλειμα(ειμαι εκπαιδευτικος) την επομενη ωρα να παρω κατι σημειωσεις που ειχα ξεχασει.
icon_smile.gif
το καναρινακι ηταν ή τουλαχιστον τωρα δειχνει μια χαρα.σκευασματα σαν αυτο κυκλοφορουν ηδη στην αγορα πτηνοτροφικων ειδων(προβιοτικα και πρεβιοτικα) αλλα η τιμη τους ειναι αρκετα πιο ακριβη αν σκεφτειται οτι στοιχιζει 2.20 ευρω μονο και εχει πολλες καψουλες μεσα.


στις οδηγιες του, αναφερεται οτι ειναι αντιδιαρροικο βιολογικης προελευσης και σε χρηση του σε ζωα αναστελει την αναπτυξη παθογονων βακτηριων και μυκητων, διεγειρει το ανοσοποιητικο συστημα τους(αμυνα του οργανισμου), βοηθαει την συνθεση βιταμινων του συμπλεγματος Β και δεν καταστρεφεται απο τα αντιβιοτικα αφου δεν αποτελουν βακτηρια αλλα ζυμομηκυτες!

το σκευασμα το βρισκεις στα φαρμακεια. Παντως αν και ειχα ακουσει για την χρηση των προβιοτικων δεν ειχε τυχει να τα χρησιμοποιησω στα πουλακια μου. Απο σημερα μπορω με σιγουρια να πω οτι αξιζει τον κοπο να προμηθευτουμε ειτε αυτα, ειτα αλλες πιο γνωστες εμπορικες ονομασιες που υπαρχουν στα petshop
αλλα και στη λιστα των φαρμακων που υπαρχει στην ιστοσελιδα μας.
* αυτο δεν ακυρωνει την γνωστη σε αρκετους :) αποψη μου για υπερβολες στις δοσεις σκευασματων βιταμινων των ιδιων εταιριων!
 
Το Ultra Levure το χρησιμοποιώ τον τελευταίο 1,5 χρόνο με πολύ καλά αποτελέσματα. Μια κάψουλα σε 1 λίτρο νερό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lee
Η δόση που χρησιμοποιείται, τουλάχιστον στη Γαλλία που γνωρίζω, είναι μια κάψουλα ανά 500ml και σε περίπτωση μεγάλης διάρροιας 2 ανά 500ml
 
ο καναρινος ειναι σε καραντινα. Δειχνει να ειναι καλα. Δεν εχει το εντονο κατσουφικο φουσκομα πια και τρωει κανονικα (οχι λαιμαργα).συνεχιζω aviomysine ,ultra levure διαλυμενα στην ποτιστρα πια. Επισυναπτω και φωτο του σκευασματος
 

Συνημμένα

  • 20063237722sak1xk7.webp
    20063237722sak1xk7.webp
    22,3 KB · Προβολές: 837
Σε μια ποτηστρα (κανονικη) τι ποσοτητα να βαλουμε απο τη καψουλα;
 
κοιταξε, αν δεν εχεις αρκετα πουλια και επειδη το νερο πρεπει να μην μενει να το χρησιμοποιεις στην αυγοτροφη καλυτερα οπου η ποσοτητα που βαζεις δεν ειναι μεγαλη. Αν το βαλεις τελικα σε νερο εξαρταται ποσα ml ειναι η ποτιστρα. 50ml;δεν ειναι ουτε το ενα δεκατο της καψουλας(εχει για να καταλαβεις 1 δις σακχαρομυκητες μια καπσουλα). Εγω εβαλα στην αρχη σε μια ποτιστρα μιση καψουλα αλλα χορηγησα με την συρριγγα 3 σταγονες μονο τοπρωι και αλλες τοσες το βραδυ. Τωρα βαζω στην ακρη του κουταλιου του espresso αλλα πινει μονο του. Τα παιδια λενε 1καψουλα στο 1λιτρο ο ενας ή 1καψ στο 1/2 λιτρο ο αλλος. στα 0.05 λιτρα ποσο; απλη μεθοδος των τριων 🙂

παντως σκευασμα αλλο του εμποριου προβιοτικο probi-zyme με 450 εκατομ. μηκυτες ανα γραμμαριο προτεινει 1γρ ανα 100 γρ αυγοτροφης. Αυτο (ultra levure) εχει 1δις ανα καψουλα. Διελυσε λοιπον την ποσοτητα που χρειαζεσαι για τα γραμμαρια της τροφης σου στο νερο που προσθετεις σε αυτην και ενσωματωσε τα στην τροφη😉
 
τα παιδια λενε 1καψουλα στο 1λιτρο ο ενας ή 1καψ στο 1/2 λιτρο ο αλλος.

Αν φτιαξεις αυτη τη δοση σε ενα μεγαλο δοχειο και μετα γεμισεις απο αυτην μια ποτιστρα, το αποτελεσμα δεν θα ειναι το ιδιο, αφου η αναλογια ειναι ιδια; 😕
 
σωστα αλλα το υπολοιπο παει χαμενο. Δεν ξερω αν διατηρει το διαλυμα τις ιδιοτητες😕

ειναι θεμα οικονομιας 🙂τωρα να μου πεις 2.4 ευρω το 20ημερο.. Δεν ειναι και προβλημα:)
 
Το Ultra Levure το χρησιμοποιώ τον τελευταίο 1,5 χρόνο με πολύ καλά αποτελέσματα. Μια κάψουλα σε 1 λίτρο νερό.

γιαννη μπορεις να αναφερεις και το προγραμμα χορηγησης του κατα την διαρκεια του χρονου
 
τωρα να μου πεις 2.4 ευρω το 20ημερο.. Δεν ειναι και προβλημα:)

Ναι σιγουρα, ευτυχως ειναι φτηνο.

Μαλιστα αν εχεις και 5-6 κλουβια, αυτος ο τροπος θα ειναι ιδανικος γιατι θα τελειωνει ολη η ποσοτητα σχεδον
 
επισκεφτηκα σημερα γνωστη μου κτηνιατρο σε αλυσιδα petshop . Μου επιβεβαιωσε την δυνατοτητα χρησης του σκευασματος στα πουλακια μας ειτε κατα την διαρκεια θεραπειας με αντιβιωση και μετα απο αυτην, ειτε για προληπτικη χρηση αλλες περιοδους σε λιγοτερο εντατικη χρηση. Μου ειπε οτι αραιωση μισης καψουλας των 50 mg σε 1 λιτρο νερου αρκει. Το διαλυμα χρησιμοποιειται εντος 24ωρου. Αναλογα μπορουμε να υπολογισουμε μικροτερες ποσοτητες. Ξεχασα να την ρωτησω για χρηση του σκευασματος στην αυγοτροφη και αναλογιες 🙂
 
φιλε μου δεν ειναι φαρμακο ακριβως, ειναι προβιοτικο και χρησιμοποιειται ειτε για να επαναφερει την κατεστραμμενη χλωριδα του εντερου μετα απο αγωγες με φαρμακα, ειτε προληπτικα καποιες περιοδους. Επειδη ειμαι υπ'ατμον για αναχωρηση στην πατριδα (βολαρα) δεν εχω χρονο:) να σου εξηγησω περισσοτερο αλλα αν βαλεις στην αναζητηση της ιστοσελιδας μας την λεξη προβιοτικα ή προβιοτικο θα βρεις οτι ζητας. Επισης στο τερμα της σελιδας του ποστ υπαρχουν ετοιμα σχετικα λινκ
 
Για οσους εχουν ορεξη για μελετη

το στελεχος που περιεχεται στο ultra levure
Saccharomyces boulardii - Wikipedia, the free encyclopedia

μεταφρασμένη εκδοχή της https://en.wikipedia.org/wiki/Saccharomyces_boulardii διεύθυνσης

και μια επιστημονικη ερευνα για την δραση του εναντιον των κοκκιδιων

Effects of Pediococcus- and Saccharomyces-based pr...[Comp Immunol Microbiol Infect Dis. 2007] - PubMed Result


μεταφρασμένη εκδοχή της http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17434586 διεύθυνσης

ενω εδω ενα πληρες αρθρο για το τι προβιοτικα περιεχονται στα παραδοσιακα γαλακτοκομικα
http://www.iama.gr/ethno/ksanthi/tzanetakis.pdf

ενω εδω θα δειτε και μια πτυχιακη <broken link removed>

με φουλ πληροφοριες για τα προβιοτικα

καθως και δυο πανεπηστημιακες μελετες της χαροκοπειου σχολης

<broken link removed>

<broken link removed>
 
οσο για τα αλλα ειδη προβιοτικων και τη χρηση τους στα πτηνα, ενα πολυ καλο αρθρακι ειναι αυτο

Probiotics

και η μεταφραση του

μεταφρασμένη εκδοχή της http://www.cagenbird.com/probiotics.htm διεύθυνσης


το σημαντικο στη χρηση προβιοτικων απο οτι εχω διαβασει ειναι οταν θα τα χρησιμοποιησουμε τα σκευασματα να περιεχουν ζωντανα στελεχη. Ενας πολυ καλος μας φιλος(thanks) για αγωγη μετα απο μακρα χρηση φαρμακων μου ειχε προτεινει τη χρηση μικρης ποσοτητας γιαουρτιου διαλυμενου 1 προς 3 στο νερο. Το σημαντικο ομως που μου τονισε ειναι το γιαουρτι να ειναι βιολογικο για να ειναι πραγματικα "ζωντανο".

ενα σκευασμα με γαλακτοκομικη ζυμωση που κυκλοφορει στην αγορα με τα προβιοτικα lactovacillus acidophilus (la5) ,bifidobacterium (bb12) και l casei ειναι το "PROVIACT bifffidus nature" στο lidl (δεν εχει ενδειξη βιολογικου)
 
ενα επισης κατατοπιστικο ελληνικο αρθρο για τα προβιοτικα και τον εξειδικευμενο ρολο αρκετων απο αυτα εχουμε εδω

Προβιοτικά, οι ήρωες του 21ου αιώνα
 
βρηκα αυτο http://www.farmakotrimmata.gr/2009/02/blog-post.html
που προς το τελος γραφει..."Saccaromicies boulardii: είναι αυτό που αντέχει περισσότερο στο περασμά του από το γαστροεντερικό κομμάτι γιατι επιζεί σε θερμοκρασία 37οC και μπορεί να χορηγηθεί με ζεστά ροφήματα σε αντίθεση με τα υπόλοιπα, ή ακόμα και στα μικρά παιδιά με το μπιμπερόν"


νομιζω ολοι γνωριζουμε οτι τα μικρα πουλια καναρινια κλπ ειναι πιο θερμοαιμα απο μας (39-40 βαθμους).Αρα ισως ειναι ειδικα οπως λεει μετα απο αντιβιωσεις το καλυτερο 😉
 
. Για αγωγη μετα απο μακρα χρηση φαρμακων μου ειχε προτεινει τη χρηση μικρης ποσοτητας γιαουρτιου διαλυμενου 1 προς 3 στο νερο. Το σημαντικο ομως που μου τονισε ειναι το γιαουρτι να ειναι βιολογικο για να ειναι πραγματικα "ζωντανο".

Θα ήθελες να πεις δυο λόγια παραπάνω για αυτό το θέμα;
Ισως να μας ενδιαφέρει!
 
αυτο που εγω ξερω για τα ζωντανα γιαουρτια (απο τον φιλο πηρα την συμβουλη, δεν το αναλυσαμε. Αν διαβασει το ποστ και θελει,θα μας πει απο μονος του περισσοτερα:) ειναι οτι τα περισσοτερα συμβατικα (ετσι εχω διαβασει και ακουσει, δεν εχω αποδειξεις) αφου πειξουνε με τη βοηθεια των λακτοβακιλλων στην συνεχεια τους προσθετουν αντιβιοτικα για να κρατανε περισσοτερο και να μην αναπτυσσουν γρηγορα μουχλα. Θα παρατηρησετε ευκολα οι παλιοι στη χρηση τους οτι τωρα πια εχουν σχεδον μηνα προθεσμια για να λειξουν. Ετσι η αντιβιωση χτυπαει και τα φιλικα χρησιμα βακτηρια.στα βιολογικα οι ειδικες εταιριες πιστοποιησης εννοειτα αυτο το ελεγχουν.στα συμβατικα προιοντα γνωριζουμε ☹ τι ελεγχοι γινονται.. Επισης στα παραδοσιακα γιαουρτια με την πετσα το πιξιμο γινεται στο κεσεδακι. Μετα δεν γινεται να μπει αντιβιωση και να ανακατευθει.στα αλλα αφου πηξουν σε μεγαλες δεξαμενες ανετα προστιθεται αν θελει καποιος αντιβιωση, ανακατευεται και τοποθετειται στο πλαστικο κεσεδακι αφου ειναι ομογενοποιημενα.

ελπιζω να σε καλυψα
 
  • Like
Αντιδράσεις: vag990
Για πόσες μέρες σερί χρησημοποιούμε το Ultra-Levure μετά από μακροχρόνια αντιβιωτική αγωγή;2-3 μερες; Παραπάνω; Πραγματικά δεν έχω ιδέα
 
Back
Top