Συμπληρώματα Ultra Levure (Προβιοτικό Ζακχαρομύκητες)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jk21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
μπορεις να το χρησιμοποιησεις και κατα τη διαρκεια της αγωγης. Μετα μια εβδομαδα ειναι μια χαρα.στη συνεχεια μονο για προληπτικα σε αραιοτερα διαστηματα (1-2 φορες την εβδ. στο νερο ). Αν το χορηγεις μεσω αυγοτροφης (αυτη την εποχη καθημερινα λογω αναπαραγωγης) εγω βαζω μια καψουλα σε συνταγη μου για ενα αυγο

https://community.petbirds.gr/threads/Η-εναλλακτική-αυγοτροφή-μου.11345/
 
Καλημερα,

Μπορω να χορηγησω τους ζακχαρομυκητες στο σητιρεσιο ορνιθων εμφανισης;
Σε τι ποσοτητα και για ποσο διαστημα μηνιαια;
Δεν εχουν καποιο προβλημα υγειας, απλα επειδη βοηθουν στο ανοσοποιητικο και στην αποροφηση βιτ.Β λεω μηπως να χορηγουσα σαν συμπληρωμα...
 
Δεν ξέρω για τις όρνιθες που λες Άγγελε, πάντως πρόσφατα που χρειάστηκε να πάρω αντιβίωση η ίδια, ο γιατρός μου συνέστησε άλλο σκεύασμα το bio-kult γιατί περιέχει 14 αντί 1 που περιέχει το ultra levure, ωφέλιμα βακτήρια. Ίσως πρέπει να το ξανασυζητήσουμε γενικότερα το θέμα. Κυκλοφορούν και ειδικά για πτηνά σκευάσματα βέβαια που δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω. Μέχρι στιγμής κι εγώ το ultra levure τους έδινα μετά από αντιβίωση.
 
Υπάρχουν και αντίστοιχα σκευάσματα για τα πτηνά, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάποια διαφορά με αυτά που προορίζονται για ανθρώπους μιας και τα προβιοτικά βακτήρια είναι πάνω κάτω τα ίδια. Επομένως Άγγελε μπορείς να τους δίνεις ότι επιλέξεις.
 
εγω μεχρι τωρα χρησιμοποιω λακτοβακιλλους που παιρνω απο το φαρμακειο και ειναι για ανθρωπινη καταναλωση...ζακχαρομυκητες δεν εχω δωσει ποτε και δεν ξερω για ποσο διαστημα να τους δινω ... Μηπως εχουν με μακροχρονια χρηση καποια ανεπιθυμητα αποτελεσματα... Δν ξερω ...
 
μηπως εχουν με μακροχρονια χρηση καποια ανεπιθυμητα αποτελεσματα
Δεν γνωρίζω ακριβώς αλλά δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο θέμα. Δεν πρόκειται καν για σκεύασμα με το οποίο κάνεις θεραπεία κάποιας ασθένειας, αλλά για μικροοργανισμούς που καλό είναι να υπάρχουν πάντα σε επαρκή ποσότητα στο δικό μας οργανισμό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: angel1
Back
Top