Σπόροι Vadigran Canaries Original

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Γενική συζήτηση, ερωτήσεις και αξιολογήσεις σχετικά με το μείγμα σπόρων για καναρίνια Canaries Original της Vadigran και τη χρήση του στα πτηνά.

Μείγμα Καναρινιών Vadigran Canaries Original​


⭐ Αξιολογήσεις Προϊόντος ⭐
 
Από της λίγες επώνυμες μονόκιλες συσκευασίες, για όσους έχουν λίγα καναρίνια. Πριν από αυτήν χρησιμοποιούσα την Dali Nature Premium, την οποία τιμούσε το καναρίνι μου αρκετά. Μετά είπα να του δώσω την Manitoba T3, την οποία αρνήθηκε πεισματικά να καταναλώσει. Το τελευταίο διάστημα χρησιμοποιώ την Vadigran, την οποία θεωρώ πάρα πολύ καλή τροφή. Στις τελευταίες συσκευασίες όμως παρατηρώ να υπάρχουν μέσα μεγάλα άλλα σπόρια (πχ σιτάρι), τα οποία ευτυχώς διακρίνονται εύκολα και αφαιρούνται ομοίως. Το θεωρώ όμως απαράδεκτο, διότι μέχρι πριν έναν χρόνο, δεν είχα συναντήσει τέτοιο πρόβλημα, οπότε δεν φαίνεται να είναι θέμα παρτίδας αλλά κενό στον έλεγχο ποιότητας.
 
Καλησπέρα, άνοιξα σήμερα μια συσκευασία μονόκιλη της Vadigran Original Canaries και βρήκα μέσα αρκετά μεγάλα πράσινα κομμάτια, από κάτι που δεν υπήρχε σε παλιότερες συσκευασίες. Γενικά και στις προηγούμενες συσκευασίες έβρισκα διάφορα μεγάλα σπόρια (σιτάρι), αλλά αυτή την φορά νομίζω παραέγινε το κακό...
 

Συνημμένα

  • IMG_20230113_182235.webp
    IMG_20230113_182235.webp
    231,2 KB · Προβολές: 16
  • 5.webp
    5.webp
    156,8 KB · Προβολές: 16
  • IMG_20230113_182600.webp
    IMG_20230113_182600.webp
    318,1 KB · Προβολές: 16
Έχω στείλει αναφορά μέσα από το site της Vadigran στην ειδική φόρμα που έχει, επισυνάπτοντας φωτογραφίες και αριθμό παρτίδας και ζητώ να μου πουν αν είναι ασφαλές για κατανάλωση. Ουδεμία απόκριση εδώ και αρκετές μέρες....
 
@GregCC Είσαι ευχαριστημένος με την τροφή? Μπορείς να μου πεις τι σπόρους περιέχει? Γιατί κάθε πετ γράφει διαφορετικά
 
@STIB η πληροφορια απο την πηγη της.


COMPOSITION​

Canary seed, rapeseed, peeled oats, linseed, hemp seed, niger, perilla seed (white)

ANALYTICAL COMPOSITION​

Crude protein (16,34%), crude fat (14,14%), crude fibre (7,14%), crude ash (4,88%), phosphorus (0,48%), calcium (0,12%)
 
@STIB Είμαι ευχαριστημένος από την τροφή. Σε μεταγενέστερη συσκευασία, δεν βρήκα μέσα αυτούς τους πράσινους σπόρους.

Η επίσημη απάντηση της εταιρείας:

It looks as a bean.

It can happen that ingredients gets stuck in a corner of a machine and come loose at a next production. It does not happen often.

You do not have to worry. The bird will not eat it when it is unknown to him.


Το θέμα είναι ότι έχει αρχίσει και γίνεται δυσεύρετη (το μονόκιλο εννοώ). Δεν ξέρω τι συμφέροντα παίζονται... Και δεν υπάρχουν και πολλές εναλλακτικές σε μονόκιλα με λίγα συστατικά και όχι παχυντικές.
 
@GregCC Κοίταξα σε διάφορα πετ, γράφουν διάφορα το καθένα,σε σπόρους μέσα, είμαι λίγο μπερδεμένος
 
@STIB
δυο μυνηματα πιο πανω σου εστειλα την επισημη σελιδα


του προιοντος απο την εταιρεια και λεει τι εχει.
Θες να μας δωσεις κανα δυο τρία link απο τα petshop που ειδες και λενε κατι διαφορετικο?
Και παλι θεωρεις αναξιοπιστο το site της εταιρειας?
Στειλτους ενα email οπως πολυ σωστα εκανε ο @GregCC και ρωτα τους απευθειας .
 
@STIB θέλεις να μας δώσεις εδώ ένα link? Συγκεκριμένο link μην συζητάμε θεωρητικά. Όλοι μας ψωνίζουμε από pet και όλοι μας αξιολογούμε την αξιοπιστία τους και είτε ψωνίζουμε από εκεί είτε αλλάζουμε αν δεν μας καλύπτει.
Αν το pet shop που αγοράζεις δεν είναι "ενημερωμένο" και με σωστό site δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Αν τώρα τα ξέρει καλύτερα από την εταιρεία τα ποσοστά και πάλι δεν έχω να σχολιάσω κάτι.
Έχεις μεγάλη εμπειρία και μάλλον πολλά malinois..θα μπορούσες να φτιάξεις ένα μίγμα που εσύ επιθυμείς από μεμονωμένους σπόρους. Και βάζεις την αναλογία που εσύ σύμφωνα με τις μελέτες σου, κρίνεις ότι χρειάζονται.
Αλλά σχόλια πάνω σε ένα ποσοστό σπόρου από το μιγμα που δίνει "κάποιο" site .. για μένα δεν έχει νόημα να γίνεται.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top