Ασθένειες Xρωμα κουτσουλιων και σε γρηγορο διαστημα

Phantomas

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2015
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους. Εχω παρατηρησει οτι εδω και 2-3 μερες οτι το θυληκο ζεμπρακι μου κανει ανοιχτες πρασινες κουτσουλιες και νωριτερα μολις αλλαξα χαρτακι μεσα σε 30 λεπτα πρπ ειχε κανει ηδη 5 κουτσουλιες.συμβαινει κατι;
 
Αυγο του εβαλα το σαββατο. Και τα λαχανικα του τα σταματησα την παρασκευη που μας περασε. Απο εκει και περα εχει την στανταρ τροφη του που ειναι το βορι. Το φαινομενο το παρουσιασε την κυριακη αν δν κανω λαθος.
 
Αυτό δεν είναι με το χειρουργημένο πόδι; Ή το άλλο; Πήρε αντιβίωση; Αν ναι, μετά την αντιβίωση πήρε προβιοτικά και βιταμίνες;
 
Nαι αυτο ειναι. Ειναι μια χαρα το ποδαρακι του. Επαιρνε αντιβιωση. Και πριν την αντιβιωση ειχε παρει και βιταμινες. Μιλαμε ομως για πριν απο 20 μερες πρπ.
 
Δεν έχει σημασία, δώσε προβιοτικά 4-5 μέρες και στην συνέχεια πάλι ένα πολυβιταμινούχο.
Περαστικά του και περίμενε και άλλες γνώμες!
 
Επίσης στην τροφή του μόνο σπόρους.
 
Παντως δεν φαινεται αρρωστο. Γεματο χαρα ειναι. Τα προβιοτικα τι ειναι; Αντι για αυτα να του δωσω βιταμινες; Επισης μηπως φταει οτι του εδινα λαχανικα καθε μερα. Αλλα αυτο μου το ειχε πει καποιος απο το φορουμ οτι δεν υπαρχει προβλημα να του δινω καθε μερα λαχανικα

Επίσης στην τροφή του μόνο σπόρους.
Να αφαιρεσω τις βιταμινες;
 
Η αντιβίωση καταστρέφει την χλωρίδα του εντέρου. Αυτό ισχύει και για τους ανθρώπους. Η χρήση προβιοτικών βοηθάει στην αποκατάστασή της. Ένα σύμπτωμα μπορεί να είναι διάρροια, αλλαγή χρώματος στις κουτσουλιές κτλ.
Το απλούστερο και φθηνότερο σκεύασμα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι το ultra levure που το βρίσκεις σε κανονικό φαρμακείο, πρόκειται για ανθρώπινο φάρμακο.
Υπάρχουν και ειδικά σκευάσματα για πτηνά που τα βρίσκεις στα ενημερωμένα pet shops ή στα κτηνιατρικά φάρμακα.
Διάβασε αυτό το άρθρο Προβιοτικά και Πρεβιοτικά Τρόφιμα και από μια πρόχειρη αναζήτηση, πολλά θέματα με αναφορές στα προβιοτικά
Χρησιμοποιήστε την Αναζήτηση του PetBirds .
Στην συνέχεια δίνεις και το πολυβιταμινούχο. Ποιο έχεις πάρει;
Λαχανικά, χόρτα και φρούτα μπορούμε να δίνουμε, συχνά αν όχι καθημερινά, όχι όμως σε φάση θεραπείας που θέλουμε να εστιάσουμε στα συμπτώματα.
Οπότε όπως σου είπε ο Σταύρος, στην παρούσα φάση μόνο σπόρους μέχρι να αποκατασταθεί πλήρως το πουλάκι.
Ποια τροφή δίνεις; Είναι συσκευασμένη;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τι ακριβώς εννοείς εδώ;
Παιρνω ξεχωριστα βορι και ξεχωριστα τις βιταμινες. Αυτα τα πολυχρωμα σπορακια. Και λεω λοιπον αφου λεμε μονο για σπορους να αφαιρεσω τις βιταμινες αυτες;

Εαν λοιπον η αντιβιωση κατεστρεψε την χλωριδα, ειναι δυνατον να παρουσιασει συμπτωματα μετα απο 20-25 μερες;
 
ξεχωριστα τις βιταμινες. Αυτα τα πολυχρωμα σπορακια
Αυτό δεν είναι βιταμίνες, το καλύτερο μην το ξαναδώσεις σε κανένα πουλί. Είναι ένα μείγμα ευχάριστης μυρωδιάς αν όχι βλαβερό, πάντως απολύτως άχρηστο.
Για κύρια τροφή, να διαλέξεις μία καλή μάρκα συσκευασμένων σπόρων, που εκτός από βόρι έχει και άλλους σπόρους μέσα, σίγουρα και η χειρότερη συσκευασμένη είναι καλύτερη από το χύμα. Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας;
Οι βιταμίνες που θα δώσεις μετά τα προβιοτικά θα είναι υδατοδιαλυτές, θα τις βάζεις στο νερό και θα τις ανανεώνεις καθημερινά.
Υπάρχουν πολλές επίσης, αν θέλεις βοήθεια για το σκεύασμα ρώτησέ μας.
Ναι, δεν έχει σημασία που πέρασαν οι μέρες, δεν μπόρεσε να αποκατασταθεί το πουλάκι.
Φυσικά γιατροί δεν είμαστε. Αυτά που λέμε μπορούν να συμβούν. Μπορούν όμως να συμβούν και άλλα που δεν έχουμε την δυνατότητα να διαγνώσουμε.
Ωστόσο αυτά που σου προτείνονται, δεν ενέχουν κίνδυνο βλάβης.
Απορώ πως ο γιατρός δεν σου συνέστησε αυτήν την συνέχεια μετά την αντιβίωση.
 
Nαι βιταμινες εχω ξαναδωσει και ξερω πως χορηγουνται κλπ. Αν μπορειτε δωστε μου μονο οδηγιες για τα προβιοτικα. Πως να τα χορηγησω κλπ
 
Περίμενε και κάποιον άλλον να σου πει πιο ακριβή δοσολογία, εγώ διαλύω το περιεχόμενο μίας κάψουλας σε περίπου 500ml νερό και το βάζω αντί νερού στην ποτίστρα. Το άλλο φυσικά το πετάω και κάθε μέρα φτιάχνω νέο διάλυμα.
 
Δεν υπάρχει ακριβής δοσολογία για τα πτηνά αφού είναι ανθρώπινο προβιοτικό. Εγώ διαλύω μια κάψουλα των 50 mg σε περίπου 1 λίτρο μη χλωριωμένου νερού.

Διάβασε και εδώ Προβιοτικά και Πρεβιοτικά Τρόφιμα
 
Αν το αφησω ετσι υπαρχει περιπτωση να διορθωθει μονο του το προβλημα;το εχω ταραξει το πουλακι. Μεσα σε 30 μερες του δινω, αντιβιοσεις, βιταμινουχα κλπ
 
Δεν επιβαρύνεται με αυτά μην ανησυχείς.
Για να απομακρύνεις το χλώριο από το νερό απλά το αφήνεις τουλάχιστον 3 ώρες από την ώρα που θα το τραβήξεις από την βρύση μέχρι την ώρα που θα διαλύσεις το προβιοτικό. Μπορείς φυσικά και από βραδύς.
 
Ναι υπάρχει αλλά αν του δώσεις ultra levure δεν θα πάθει κάτι, δεν είναι φάρμακο, είναι ζωντανοί μικροοργανισμοί που βοηθάνε την λειτουργία της πέψης.
 
Back
Top