Γενικά Zako, σημερα μπαινει απο τη κουτα του στο κλουβι του

ΤΣΙΠΙΡΙΚΙ

PB Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2008
Μηνύματα
419
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Σημερα μπαινει απο τη κουτα του στο κλουβι του. Sorry για τιs χαλια φωτο...
 

Συνημμένα

  • KEY70092.webp
    KEY70092.webp
    18 KB · Προβολές: 173
  • KEY70101.webp
    KEY70101.webp
    34 KB · Προβολές: 168
Καλορίζικο, να πάνε όλα καλά. Μπορεί εύκολα να μετακινηθεί, ή θα τρομάξει από το μικρό περιβάλλον στο τεράστιο;
 
Δεν νομιζω να εχει προβλημα. Αν και ειναι 10 εβδομαδων, ειναι εντελωs ανετοs μεσα στο σπιτι. Απο χθεs αρχισε να ψαχνει τα παντα.
 
Τελειος ειναι να τον χαιρεσαι! :D

Μονο αν θελεις μετακινησε την πατηθρα που βρισκεται μπροστα απο τα μπολ του 2 καγκελα πιο πισω ωστε να μπορει να παταει ακριβως μπροστα απο το μπολ που θελει να σταθει και οχι λοξα. :)
 
Tην επόμενη μέρα.
Πώς κοιμήθηκε; Eίναι βολικές οι πατήθρες, φτάνει να μετακινείται, πετάει από τη μιά στην άλλη, ή σκαρφαλώνει από τα κάγκελα;
 
Να τον χαίρεσαι. Είναι ένα κουκλάκι! Οπως λέει και η Μαρία γράψε μας νέα του... 😀
 
Kοιμηθηκε "σαν πουλακι"!

Σημερα το πρωι τον βρηκα στο πατο του κλουβιου και με περιμενε για να τον ταισω. Μια χαρα τον ειδα. Επειδη μου γραφετε για τα "σταντ" και τιs τροφεs, θελω να σαs πω οτι ειναι πολυ μικρο. Μου ειπανε να βαλω τα κλαδια στα 5 εκατοστα το πολυ απο τον πατο και σε ενα μπολακι λιγα σπορια που μου δωσανε μπαs και αρχισει και τρωει σιγα σιγα μονοs του. Το μικρο δεν πεταει καθολου αλλα κουναει τιs φτερουγεs του αρκετη ωρα. Μαλλον σαν προπονηση για αργοτερα... Παντοs εχει μαθει πολυ στο χερι μου και οταν τον αφηνω μεσα ερχετε κοντα στη πορτα του κλουβιου και με κοιταει για να τον παρω... Ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ! (Μπορει και απιστευτη, θα μαθω σε κανα δυο χρονια). Το δαχτυλιδι του ειναι σιελ και γραφει: ΝΒ08 GD85 5.
 
Μπράβο που κοιμήθηκε καλά, έρχεται στο χέρι σου, θα βάλεις χαμηλά τα ξύλα και τα μπωλ τροφής αφού χρησιμοποιεί το κάτω μέρος του κλουβιού προς το παρόν. Μπράβο που κέρδισες την εμπιστοσύνη του και αισθάνεται ασφάλεια κοντά σου! Για την τροφή έχω απορία. Λες ότι "σου δώσανε λίγα σπόρια μπας και αρχίσει και τρώει σιγά - σιγά μόνος του". Αφού είναι 10 εβδομάδων πώς θα γίνει η μετάβαση από ό,τι έτρωγε μέχρι τώρα, στα σποράκια; Πρέπει να απαντήσουν οι γνώστες - πιό έμπειροι του site, αν σωστά σου είπανε και σου δώσανε "μπας", για να είσαι σίγουρος ότι τρέφεται καλά το πουλάκι. Καλή συνέχεια στην αλληλοενημέρωση - αλληλοβοήθεια προς όφελος νέων
 
να σου ζεισει... Το μικρουλι σου.
στο πετ που ειχαν ενα μικρον 3 μηνων περιπου του ειχαν βαλει το ξυλο να ακουμπα στον πατο για 4με 5 ημερες και αυτο καθοταν πανω . Μετα τις ημερες αυτες θα το ανεβαζανε λιγο παραπανω.
ο δικος μου ειναι 4 μηνων και καμια φορα πεφτει απο το ξυλο του (οταν παιζει και κανει τρελες).
 
Μωρέ είναι μωράκι ακόμα... Και μένα η Κούκυ μου έπεφτε απο το ξυλαράκι που καθότανε για αρκετό καιρο, και τις πιο πολλές ώρες καθόταν στον πάτο του κλουβιού της όταν ήταν μωράκι. Καλή συμβίωση με το καινούργιο σου φιλαράκι.
 
Ειναι κουκλακι... Να σου ζησει. Γλυκας ειναι! Απο πετ στην Ν. Σμυρνη τον πηρες; Αν ναι σε αυτο που ειχε κι εναν μακαο απο κατω;
 
Καλημέρα, πώς πέρασε το μικρούλι μας στο μεγάλο του σπίτι; Το σκεπάζεις τη νύκτα από πάνω; Στο κάτω μέρος τι προτιμάτε, άμμο ή χαρτί για να ελέγχεις τις κουτουλίτσες του; Είναι προστατευμένο από ρεύματα γιατί είναι πολύ ευαίσθητο και μπορεί να κρυώσει; Ευχαριστούμε.
 
Eιναι απιστευτοs!

Χθεs και σημερα το μικρο εχει σαλταρει! Αφου εφαγε τη κρεμα του και εκανε κανα 2λεπτο να ηρεμησει απο το φαι, λυσαξε στο παιχνιδι! Ετρεχε πανω κατω στο χερι μου, δαγκωνε οτι εβρισκε(χωριs να βαζει δυναμη φυσικα), και γενικα τον ειδα πολυ χαρουμενο. Το καλο(?) ειναι οτι τον ειδα να τσιμπολογαει απο το μπολακι με τα σπορακια. Ελπιζω να ειναι καλο αυτο...
 
Μπράβο το μωράκι σου! Ευπροσάρμοστο, Ευδιάθετο, Φιλικό και χαρούμενο! Καλή συμβίωση, καλά παιχνίδια και... καλή εκπαίδευση! Όνομα του έδωσε ο νονός; Ενημέρωνέ μας!
 
Φωτη τον πηρα απο δικο μου ανθρωπο απο την Λαρισα. Απο το καταστημα στη Ν. Σμυρνη θα αγοραζω τιs τροφεs του. Ο ΖΑΚΟ που εχουν εκει ειναι αρκετα τρομαγμενοs. Ο Μακαο... Ολα τα λεφτα! Ο δικοs μου, δεν ξερω, απλα απιστευτοs!
 
Back
Top