Αναπαραγωγή Zebra finches -γονείς δολοφόνοι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Εχω ενα ζευγαρακι ζεμπρακια το οποιο μου εκανε πριν αρκετο καιρο μια γεννα και απ τα 5 πουλακια ζησαν τα 2. Οι γονεις δεν ταιζαν, μονο κλωσσαγαν αυγα-μικρα, οποτε τα ταιζα εγω.Ακολουθησε κι αλλη γεννα, με πουλακια να γεννιουνται, να μενουν αταιστα απ τους γονεις ή ακομα και να ριχνονται εξω απ τη φωλια και να πεθαινουν. Τελικα οπως μου ειπαν μελη του φορουμ χωρισα το ζευγαρι και μπηκε μαζι ξανα πριν απο λιγο καιρο. Ξανα 5 αυγα, 2 ενσπορα, 1 πουλακι νεκρο μια μερα αφοτου γεννηθηκε. Το 2ο μικρο το ταιζα εγω και κλασσικα το επεστρεφα στη φωλια οπου οι γονεις απλα το ζεσταναν. Οταν ηταν 10 ημερων περιπου, το βρηκα ριγμενο κατω και πατημενο μαλιστα.. Να προσθεσω πως το ζευγαρι μου ειναι σε μια μεγαλη κλουβα μαζι με τα 2 παιδια του, απ την πρωτη γεννα, τα οποια ειναι τωρα μεγαλα. Ξαναγεννησαν λοιπον πριν λιγο καιρο σε ταιστρα (ειχα βγαλει τς φωλιες) και χουν 4 αυγουλακια γεματα. Τι να κανω οταν θα σκασουν; Δεν εχω τον καταλληλο εξοπλισμο ωστε να τα παρω αμεσως απο τους γονεις και να ζεστενονται τεχνητα.. Υπαρχει περιπτωση το προβλημα να το δημιουργουν τα αδερφια; Επισης να προσθεσω οτι το τελευταιο πουλακι που γεννηθηκε και σκοτωσαν, το βγαλαν απ τη φωλια για να μπουν μετα και οι 4 μεσα. Μηπως υπαρχει προβλημα χωρου;
 
Θα σου πρότεινα σίγουρα να βγάλεις από την κλούβα τα παιδιά από την προηγουμενη γεννα. Ενοχλούν. Αν κοιμούνται και τα 4 πουλια μαζί στην ίδια φωλια πάλι καλά που βγαίνουν τα μικρά. Επειδή είναι λογικό να σπάσουν ή να τρυπηθούν τα αυγά.

Βάλε μια φωλια βαθιά κλειστού τύπου που θα είναι δύσκολο να πετάξουν το μικρό έξω. Από τα καλαθάκια συχνά πέφτουν τυχαία. Μπλέκονται στα πόδια των γονιών.

Όταν θα είναι η μέρα να σκάσουν τα αυγά δώσε υπόσχεση στον εαυτό σου να μην ανοίγεις την φωλια 3-4 μέρες. Ίσος είναι υπέρ φοβητσιάρικα και τους ενοχλεί καθυμερινος έλεγχος από τη πλευρά σου. Πολλά ζεμπρακια δεν ταΐζουν τα μικρά τους την πρώτη μέρα... Το μικρό θα αντέξει χωρίς φαγητό γύρο στο 24 -27 ώρες... Το ότι νομίζεις εσύ ότι δεν είναι ταϊσμένο ίσος ήταν ταϊσμένο ελάχιστα... και απλά τα έπαιρνες νωρίς για τάισμα.

Βεβαια από απόσταση είναι δύσκολο να ξέρουμε την αιτια.
 
Σ' ευχαριστω πολυ Πωλινα! Οσο αφορα τη φωλια, τετοια, βαθια κλειστου τυπου εχω, γι αυτο υπεθεσα οτι οι γονεις ριχνουν εσκεμενα τα πουλακια εξω ☹
 
Γενικώς επειδή κάθε γέννα στα ζεμπράκια δίνει 4-5 πουλιά και σαν γονείς είναι λίγο πιο άτσαλοι σε σχέση με άλλα πουλιά (όπως τα καναρίνια πχ), λίγα τελικά θα ενηλικιωθούν. 2-3. Αυτό έχω προσέξει εγώ από τη πείρα μου
 
Γενικώς επειδή κάθε γέννα στα ζεμπράκια δίνει 4-5 πουλιά και σαν γονείς είναι λίγο πιο άτσαλοι σε σχέση με άλλα πουλιά (όπως τα καναρίνια πχ), λίγα τελικά θα ενηλικιωθούν. 2-3. Αυτό έχω προσέξει εγώ από τη πείρα μου
Πραγματι.. Και τα δικα μου σε καθε γεννα εκαναν 5 αυγουλακια ολα γεματα και τελικα μονο δυο νεοσσοι επιβιωσαν απ ολες τις γεννες που εκαναν..😳
 
Ειρήνη κάποιοι οργανισμοί στη φύση ακολουθούν την Κ-στρατηγική και κάποιοι άλλοι την r-στρατηγική.
Στην Κ έχεις λίγους απογόνους, αλλά οι πόροι που προσφέρονται για να επιβιώσουν είναι πληρέστατοι. Αντίθετα στην r-στρατηγική οι πόροι είναι ελάχιστοι. Γιαυτό και η τακτικοί δουλεύει ως εξής ''θα κάνουμε πολλά πολλά παιδιά, ε στανταρ κάποια θα ζήσουν''.

Κάπου εκεί διαφέρει και η ζωή των πουλιών στη φύση από αυτή στο κλουβί...
 
Καλημερα! Λοιπον οπως μου ειπατε, χωρισα τους γονεις με το μωρο απο τα αδερφια και το πουλακι μεγαλωνει κανονικα.Αφου απογαλακτιστει, θα μπορεσω να το επιστρεψω στην κλουβα( μαζι με τους γονεις )ή τα αδερφια θα του επιτιθενται;
 
Το τάϊσαν οι γονείς κανονικά δηλαδή τελικά; Υποθέτω πως ναι πλέον και τα αδέλφια έχουν μεγαλώσει αρκετά και δεν αισθάνονται παιδιά που ζητούν τροφή και αυτό θα είναι αρκετά μεγάλο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ωραια! Μαρια, ευτυχως το ταισαν κανονικα και δε χρειαστηκε να ξημεροβραδιαζομαι πανω απ τη φωλια με κρεμες και συριγγες :D
 
Ναι ευτυχώς, το καλό για σένα είναι που δεν ταλαιπωρήθηκες για άλλη μια φορά αλλά και γι' αυτά που τελικά έχοντας ένα μόνο εκπαιδεύτηκαν θα λέγαμε στον γονεϊκό τους ρόλο. Μπράβο, μπράβο!
Παρεμπιπτόντως την αετοφωλιά την παρακολουθείς; https://community.petbirds.gr/threads/Ζωντανή-μετάδοση-ενός-θαλασσαετού-που-κλωσσά-στην-φωλιά-του.22958 τώρα μόνον εδώ το live portal.state.pa.us/portal/server.pt?open=514&objID=1592549 (Η σελίδα δεν λειτουργεί πλέον), βέβαια θα ξημερώσει σε 4 ώρες περίπου, τώρα είναι νύχτα εκεί ακόμα (πάνε 6 ώρες πίσω).
 
Back
Top