Γενικά Βάτεμα μεταξύ θηλυκών καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Σήμερα το πρωί είδα την Gemma να καβαλάει την Ornella, η οποία είχε πάρει στάση ζευγαρώματος ενώ μόλις η Gemma αποβιβάστηκε από την πλάτη της κόρης της ξεκίνησε ένα υποτυπώδες τραγούδι, όπως κάνει ένα πυρωμένο αρσενικό. Ακολούθησε ένα καυγαδάκι μεταξύ τους, έως ότου ηρέμησαν. Επειδή έχω σταματήσει αναπαραγωγές από αρχές Μαίου, η διατροφή τους είναι συντηρητική, αλλά εξακολουθούν να πετάνε κανένα αυγό από εδώ και από εκεί. Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο;
 
Δεν το θεωρώ απίθανο ούτε πολύ σπάνιο. Στα πουλιά (ειδικά σε αιχμαλωσία που γνωρίζουμε καλύτερα λόγω στενότερης παρακολούθησης) η ομοφυλοφιλία δεν είναι καθόλου απίθανη. Εγώ έχω δυο θυληκές χήνες μόνες χωρίς αρσενικό και ζευγαρώνουν μεταξύ τους.
 
Δεν το θεωρώ απίθανο ούτε πολύ σπάνιο. Στα πουλιά (ειδικά σε αιχμαλωσία που γνωρίζουμε καλύτερα λόγω στενότερης παρακολούθησης) η ομοφυλοφιλία δεν είναι καθόλου απίθανη. Εγώ έχω δυο θυληκές χήνες μόνες χωρίς αρσενικό και ζευγαρώνουν μεταξύ τους.
Σοκαρίστηκα!
 
Σοκαρίστηκα!

και εγώ όταν τις είδα, αλλά κυρίως όταν είδα την Gemma να κάνει σαν πυρωμένο αρσενικό. Κατεβασμένα φτερά φούσκωμα λαιμού, χορός πάνω στην πατήθρα και από φωνή... ΚΟΡΜΑΡΑ.😀.
 
και εγώ όταν τις είδα, αλλά κυρίως όταν είδα την Gemma να κάνει σαν πυρωμένο αρσενικό. Κατεβασμένα φτερά φούσκωμα λαιμού, χορός πάνω στην πατήθρα και από φωνή... ΚΟΡΜΑΡΑ.😀.

Ειναι ο αντρας στην σχεση 😀
 
και εγώ όταν τις είδα, αλλά κυρίως όταν είδα την Gemma να κάνει σαν πυρωμένο αρσενικό. Κατεβασμένα φτερά φούσκωμα λαιμού, χορός πάνω στην πατήθρα και από φωνή... ΚΟΡΜΑΡΑ.😀.
Εγώ αυτή την συμπεριφορά θα την περιέγραφα σαν κυριαρχία της Gemma προς την κόρη της. Όπως και στα σκυλιά ένα πράγμα..

Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο;
Ε σε μένα όχι, αλλά αν γεννήσει κανένα αυγό η Ornella κράτησε το και ποτέ δεν ξέρεις! Μπορεί να μπεις στο Γκίνες 😀 :D
 
Γι αυτό να βαφτίζεις τα θηλυκά σου με λιγότερο σεξουαλικά ονόματα

Δεν το σκέφτηκα Μαρία μου αλλιώς και την φετινή μου καναρίτσα θα την βάφτιζα ΠΟΥΛΧΕΡΙΑ.:D
 
Το είδα κι εγώ την Πέμπτη σε δύο κανάρες που μοιράζονται το ίδιο κλουβί. Στην αρχή νόμιζα ότι πάτησε κατά λάθος η μία πάνω στην άλλη, όπως κάνουν τα μικρά. Αλλά μετά από λίγο βλέπω τη μία να στήνεται στην άλλη και την άλλη να ορμάει βουρ στο ψητό!
Τέσπα, άμα είναι ευτυχισμένα, εμένα λόγος δε μου πέφτει.:D
 
Μήπως καλύτερα να χώριζες τα δύο θυλικά σε χωριστά κλουβιά ;
Πιστεύω πως είναι καλύτερο και για αυτές αλλά και για εσένα ώστε να μην υπάρχουν ζευγάρωμα τα ανάμεσα τους.
Επίσης μπορεί η Gemma να είναι αρσενικό καναρίνι. Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα μικρό check στο φύλο του.
Αν δεν ξέρεις ακολούθησε τα παρακάτω:
Θα το πάρεις στο χέρι σου κρατώντας το ανάποδα και θα φυσιξεις σιγά στο κάτω μέρος.
 

Συνημμένα

  • 2016-06-29-03-29-23--1835593916.webp
    2016-06-29-03-29-23--1835593916.webp
    8,6 KB · Προβολές: 40
Επίσης μπορεί η Gemma να είναι αρσενικό καναρίνι. Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα μικρό check στο φύλο του.
Αν δεν ξέρεις ακολούθησε τα παρακάτω:
Θα το πάρεις στο χέρι σου κρατώντας το ανάποδα και θα φυσιξεις σιγά στο κάτω μέρος.
Φίλε Στέλιο η Gemma είναι σίγουρο θηλυκό, διότι έχει κάνει αυγά, έχει βγάλει πουλιά και η Ornella είναι κόρη της. Όσο για τον τρόπο εξακρίβωσης φυλου που προτείνεις στο Στέφανο είναι αχρείαστος, διότι μιλάμε για μωσαϊκά καναρίνια που η διάκριση του φύλου τους είναι ξεκάθαρη από την εμφάνιση τους.
 
Φίλε Στέλιο η Gemma είναι σίγουρο θηλυκό, διότι έχει κάνει αυγά, έχει βγάλει πουλιά και η Ornella είναι κόρη της. Όσο για τον τρόπο εξακρίβωσης φυλου που προτείνεις στο Στέφανο είναι αχρείαστος, διότι μιλάμε για μωσαϊκά καναρίνια που η διάκριση του φύλου τους είναι ξεκάθαρη από την εμφάνιση τους.

Με κάλυψες πλήρως Παναγιώτα μου! Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Φίλε Στέλιο η Gemma είναι σίγουρο θηλυκό, διότι έχει κάνει αυγά, έχει βγάλει πουλιά και η Ornella είναι κόρη της. Όσο για τον τρόπο εξακρίβωσης φυλου που προτείνεις στο Στέφανο είναι αχρείαστος, διότι μιλάμε για μωσαϊκά καναρίνια που η διάκριση του φύλου τους είναι ξεκάθαρη από την εμφάνιση τους.
Σωστά δεν πρόσεξα ότι πρόκειται για μωσαϊκά. Τι να πω δεν ξέρω περίεργο είναι αυτό πάντως εε;
 
... Τι να πω δεν ξέρω περίεργο είναι αυτό πάντως εε;

Περίεργο ίσως φαίνεται σε κάποιους απο εμάς. Προφανώς για να συμβαίνει γύρω μας σε αρκετά διαφορετικά είδη δεν είναι όσο περίεργο νομίζουμε.
 
Προσωπικά πιστεύω οτι εδώ πάει το γνωστό..."ΣΤΕΦΑΝΕ δεν είναι αυτό που νομίζεις". Άλλα είχε στο μυαλό του το πουλάκι και αλλιώς το εισέπραξε ο παρατηρητής. Ασκήσεις, παιχνίδια, μίμηση ή ό,τι άλλο πείτε είναι πολύ πιθανότερο απο το "κουσούρι" που είναι έτοιμος ο φίλος μου ο "Φοίβος" να του κρεμάσει 😛
 
είναι πολύ πιθανότερο απο το "κουσούρι" που είναι έτοιμος ο φίλος μου ο "Φοίβος" να του κρεμάσει 😛
Χα χα κ. Μάκη, ο Ανέστης δεν το βλέπει ως κουσούρι (ούτε εγώ :) ), απλά επειδή παρατηρείται στην φύση, τόσο αυτό όσο και η μοναχική εκτόνωση, ε λέμε να τα αποδεχθούμε να ησυχάσουμε πια :)
 
Back
Top