Διατροφή Γιατί προτείνεται διατροφή χωρίς μπισκοτάκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αν βλέπεις πως δεν τρώνε όλους τους σπόρους ναι θα πρέπει να δοκιμάσεις και άλλες μάρκες (πάντα συσκευασμένο μείγμα χωρίς χρωματιστά μπισκοτάκια) και να καταλήξεις σε αυτό που τους αρέσει περισσότερο. Έχουν και αυτά τις προτιμήσεις τους. :)
γιατι χωρις τα μπισκοτακια; τους προκαλουν κατι. Αν και εχω παρατηρησει για πριν οταν αρχισα που τα εβαζα τετοια με μπισκοτακια και ετρωγαν πρωτα τα μπισκοτακια και μετα τα σπορια, γνωριζει κανεις γιατι το κανουν αυτό?
 
γιατι χωρις τα μπισκοτακια; τους προκαλουν κατι;
Δε ξέρεις κανείς τι περιέχουν αυτά τα χρωματιστά μπισκοτάκια και σίγουρα τα έντονα χρώματά τους μας λένε πως έχουν ποτίσει στη χρωστική. Κάτι που μπορεί να καταστρέψει το συκώτι των καναρινιών μας. Γι αυτό και τα αποφεύγουμε. Τα καναρίνια πρέπει να τρώνε στο μείγμα τους σπόρους και όχι μπισκότα.
 
... Αν και εχω παρατηρησει για πριν οταν αρχισα που τα εβαζα τετοια με μπισκοτακια και ετρωγαν πρωτα τα μπισκοτακια και μετα τα σπορια, γνωριζει κανεις γιατι το κανουν αυτό?
Γιατί το πιθανότερο είναι πως εκτός από χρωστικές, περιέχουν υδατάνθρακες πχ αλεύρι-σιτάρι, που μπορεί να είναι πιο παχυντικό (από άλλους σπόρους) και καταναλώνεται πολύ πιο εύκολα-χωρίς δυσκολία από τα πουλιά. Αυτά τα ''μπισκοτάκια'' ίσως περιέχουν και ζάχαρη😉
 
υποτιθεται πως τα λεγομενα ''μπισκοτα'' ειναι αποξηραμενα φρουτα! Στις χαμηλοτερες ποιοτητας τροφες αυτα δνε ειναι τπτ αλλο απο απλο βαμμενο ψωμι! Οπου και πρεπει να αποφευγονται! ΟΜΩΣ στις υψηλης ποιοτητας τροφης ειναι οντως αποξηραμενα φρουτα και βιταμινες! Οποτε μπορεις να δινεις! Η επιλογη ειναι δικη σου...
 
ΟΜΩΣ στις υψηλης ποιοτητας τροφης ειναι οντως αποξηραμενα φρουτα και βιταμινες!
Μπορεί να είναι όντως αποξηραμένα φρούτα.. Αλλά σίγουρα με χρωστικές. Γι'αυτό καλύτερα είναι τα πουλιά μας να παίρνουν βιταμίνες απο τα λαχανικά και τα φρούτα παρά απο κάποια επεξεργασμένα και αποξηραμένα φρουτάκια! 🙂
 
σίγουρα τα έντονα χρώματά τους μας λένε πως έχουν ποτίσει στη χρωστική. Κάτι που μπορεί να καταστρέψει το συκώτι των καναρινιών μας
αλλά σίγουρα με χρωστικές
Συγνώμη βρε κορίτσια αλλά το "σίγουρα" δεν είναι απόδειξη. Είναι χρωστική; Αν είναι χρωστική, ποια είναι; Δηλαδή όλα τα χρώματα ζαχαροπλαστικής καταστρέφουν συκώτια; Οι πολύχρωμες τούρτες των γενεθλίων ας πούμε, είναι φονικές λόγω του χρώματος;
 
Η άγνοια των υλικών παρασκευής τους είναι που κάνει αυτά τα "μπισκοτάκια" - "φρουτάκια" ανεπιθύμητα.
Υπάρχουν ενδείξεις πως είναι "αρτοπαρασκευάσματα" όπως εξηγεί και η @Sissy
περιέχουν υδατάνθρακες πχ αλεύρι-σιτάρι, που μπορεί να είναι πιο παχυντικό (από άλλους σπόρους) και καταναλώνεται πολύ πιο εύκολα-χωρίς δυσκολία από τα πουλιά. Αυτά τα ''μπισκοτάκια'' ίσως περιέχουν και ζάχαρη
Υποτίθεται σε κάποιες περιπτώσεις πως είναι αποξηραμένα φρούτα...
Είναι όμως;
ειναι οντως αποξηραμενα φρουτα και βιταμινες!
Μπορεί να είναι όντως αποξηραμένα φρούτα
Και η αμφιβολία σε μένα έγκειται από τη χρωματική ζωντάνια αυτών των "φρούτων". Γιατί δεν είχα ποτέ απάντηση στην ερώτηση πως είναι τόσο ζωντανό το κόκκινο ή το πράσινο ενός αποξηραμένου φρούτου ή λαχανικού;
Πώς στο καλό είναι τόσο έντονα;
Θα έλεγα... λαχταριστά έντονα... αφύσικα έντονα.
Κι αυτό για μένα τουλάχιστο είναι ύποπτο.
Κι αν το βαθύνουμε χωρίς βέβαια πρόθεση να φύγουμε από το θέμα ούτε οι αυγοτροφές γίνονται αποδεκτές από μένα χωρίς αμφισβήτηση της προέλευσης των υλικών.

Υπάρχει άλλωστε και η γευστική δοκιμή από μας του "εκτροφείς"... Που μπορεί να λύσει πολλές από τις απορίες μας. Αρκετοί άλλωστε δοκιμάζουν τους σπόρους που προσφέρουν στα πουλιά τους, ειδικά αυτοί των καναρινιών φωνής.
Και για να τελειώσω μ' αυτό θα σας πω πως σε μένα δε φάνηκαν ως φρούτα εκτός αν έπεσα στην περίπτωση.
Και αν δεχτούμε πως όντως δεν είναι επικίνδυνα... μπαίνουν τουλάχιστο για μένα μερικά ερωτήματα:
  1. Γιατί να ταΐσω κάτι που δεν γνωρίζω τη σύστασή του;
  2. Γιατί να πληρώνω αυτά τα "μπισκότα - φρούτα" στην τιμή των σπόρων;
  3. Και εν τέλη γιατί να μην προσφέρω φρέσκα τα φρούτα ή τα λαχανικά?
 
Υπάρχουν ενδείξεις πως είναι "αρτοπαρασκευάσματα"
Ε και; Τι αποδεικνύει αυτό;

  1. Γιατί να πληρώνω αυτά τα "μπισκότα - φρούτα" στην τιμή των σπόρων;
  2. Και εν τέλη γιατί να μην προσφέρω φρέσκα τα φρούτα ή τα λαχανικά?
Σωστά.
 
Ε και; Τι αποδεικνύει αυτό;
Αυτο αποδεικνυει πως επειδη δε γνωριζουμε συστατικα, κανουμε τα σποροφαγα ψωμοφαγα με οτι αυτο συνεπαγεται (κατ επεκτασιν και με τις αυγοτροφες τετοιου ειδους).
Ας μην τρελαινομαστε και με αυτο βεβαια θα ελεγα. Σε μεγαλες ποσοτητες μακροπρπθεσμα μπορει να προκαλεσουν βλαβη, αν μια φορα παρουμε συσκευασμενη τροφη που εχει μπισκοτα δε χαθηκε και ο κοσμος (για μελλοντικους τρομαγμενους αναγνωστες). Φυσικα καλυτερα ειναι να μην προτιμωνται.
 
Αυτο αποδεικνυει πως επειδη δε γνωριζουμε συστατικα, κανουμε τα σποροφαγα ψωμοφαγα με οτι αυτο συνεπαγεται (κατ επεκτασιν και με τις αυγοτροφες τετοιου ειδους).
Άρα, είναι το ψωμί που πειράζει τα πουλιά. Σε αυτό συμφωνώ εν μέρει γιατί δεν ξέρω ποιες ακριβώς επιπτώσεις έχει. Δεν μου αρέσει να ταιζουμε φαγιά φούρνου στα πουλιά, ακριβώς γιατί είναι σποροφάγα και προτιμώ μια πιο φυσική προσέγγιση στην διατροφή τους. Εξαιρώ το αυγό γιατί πρέπει κάποιες φορές να παιρνούν περισσότερη πρωτεΐνη. Το προτιμώ από την αυγοτροφή της κατσαρόλας ή του φούρνου που είναι και οι αυγοτροφές του εμπορίου.

Δεν λέω ότι είναι εφικτό κάποιος με 200 πουλιά να δίνει αυγά αλλά δεν μπορώ να δεχθώ ότι φαγητά της κατσαρόλας είναι φυσική διατροφή για σποροφάγα πουλιά, όσο φυσικά ή μη υλικά περιέχουν. Ούτε επίσης ότι εάν τρώει ένα πουλί φαγητό κατσαρόλας, θα πεθάνει σίγουρα.
 
Ας μην τρελαινομαστε και με αυτο βεβαια θα ελεγα.
Νομίζω πως κάπου εδώ βρίσκεται η ισορροπία μεταξύ του φόβου στη διατροφή των πτηνών και της χαλαρής συνείδησης για την επίτευξη στόχων και σκοπών.
Γιατί σε όλα πρέπει να λειτουργεί το μέτρο.
 
Στο 90% των περιπτώσεων τα μπισκοτάκια είναι αρτοσκευάσματα βουτηγμένα σε χρωστική. Τώρα για το αν αυτή η χρωστική είναι τοξική και σε τι βαθμό... Τρέχα γύρευε. Επίσης πίσω από την ταμπέλα ''αρτοσκευάσματα'' μπορεί να κρύβεται μια μεγάλη γκάμα προϊόντων. Επειδή όμως δε ζούμε σε ροζ συννεφάκι και ξέρουμε τον τρόπο λειτουργίας των μεγάλων εταιριών στην εποχή μας, προφανώς δεν πάνε να αγοράσουν φρέσκο ζεστό ψωμάκι από το φούρνο για να το κάνουν μπισκοτάκια για πτηνά. Προφανώς όμως δε θα είχαν και κάποιο όφελος να χρησιμοποιήσουν ένα... Θανατηφόρο συστατικό.

Οπότε εγώ πιστεύω (χωρίς όμως να μπορώ να το αποδείξω), πως είτε έχουν συμβάσεις με διάφορες εταιρίες/καταστήματα που εμπορεύονται προϊόντα άρτου κτλ και τις παρτίδες που μπαγιατεύουν και δεν θα καταναλωθούν από ανθρώπους τις αγοράζουν για να φτιάξουν ζωοτροφές, είτε μπορεί και οι ίδιες οι εταιρίες να φτιάχνουν κάποιου τύπου κέικ με χαμηλό κόστος και να έχουν αυτό σαν βάση για τα μπισκοτάκια.

Άποψη δική μου, δεν υπάρχει λόγος να τα επιλέγουμε από τη στιγμή που δεν αποτελούν αναγκαιότητα αλλά τώρα αν για τους χ, ψ λόγους το μείγμα μας τα περιέχει δε χάθηκε κι ο κόσμος. Λες και αν πάθει κάτι το καναρίνι μας θα μπορεί να αποδειχθεί ότι ήταν από τα μπισκοτάκια.
 
Σε μεγαλες ποσοτητες μακροπρπθεσμα μπορει να προκαλεσουν βλαβη, αν μια φορα παρουμε συσκευασμενη τροφη που εχει μπισκοτα δε χαθηκε και ο κοσμος
Με κάλυψες πλήρως Μιράντα μου...
Συμφωνώ μαζί σου...ΑΝ μια στο τόσο πάρουμε κάποια τροφή που να περιέχει μπισκοτάκια/φρουτάκια πιστεύω πως δεν θα τους κάνει κακό αλλά αν αυτό γίνεται μια ζωή τότε μπορεί να υποστεί βλάβη...
Συγνώμη βρε κορίτσια αλλά το "σίγουρα" δεν είναι απόδειξη. Είναι χρωστική; Αν είναι χρωστική, ποια είναι; Δηλαδή όλα τα χρώματα ζαχαροπλαστικής καταστρέφουν συκώτια;
Το σίγουρα δεν είναι απόδειξη Σταύρο μου.. Αλλά το έντονο χρώμα τους και άρωμα τους με κάνουν να πιστεύω πως είναι χρωστική και όχι φυσικό χρώμα...
 
Σίγουρα στους φόβους και στην ένταση του ΜΗ πρέπει να υπάρχει μια μετριοπάθεια, όταν μιλάμε για το άγνωστο, που μπορεί να είναι καλό ή κακό.
Τα προϊόντα αρτοποιας δεν είναι βλαβερά επειδή το ίδιο το ψωμί έχει κάτι το τόσο βλαπτικό για τα πουλάκια αλλά ο κίνδυνος προέρχεται από τις διογκωτικές ύλες που είναι καθαρά δηλητηριώδεις ουσίες.
Ούτε για το χρώμα ζαχαροπλάστικής γνωρίζουμε σε τι ποσοστό μπορεί να προκαλέσει βλάβες, όμως σίγουρα δεν θέλουμε τα πουλάκια να κουτσουλάνε πράσινες, κόκκινες, κίτρινες κουστουλιές, μια και που η ποιότητα και το χρώμα της κουτσουλιάς είναι η μόνη παρατήρηση που μπορούμε να κάνουμε ως ένδειξη της καλής τους υγείας.
 
Γιατί δεν είναι πρακτικό, γιατί δεν είναι και οικονομικά συμφέρον, γιατί προφανώς κάποιος έχει και άλλα πράγματα να κάνει στη ζωή του από το να βράζει και να καθορίζει αυγά από το πρωί μέχρι το βράδυ. Κυρίως δηλαδή για πρακτικούς λόγους, δεν μπορώ να πω σε κάποιον με τόσα πουλιά ότι είναι λάθος αυτό που κάνει και ότι πρέπει να το αλλάξει.

αλλά το έντονο χρώμα τους και άρωμα τους με κάνουν να πιστεύω πως είναι χρωστική και όχι φυσικό χρώμα...
Ε και; Και ρωτώ πάλι Εύα...
Δηλαδή όλα τα χρώματα ζαχαροπλαστικής καταστρέφουν συκώτια; Οι πολύχρωμες τούρτες των γενεθλίων ας πούμε, είναι φονικές λόγω του χρώματος;

Εν πάση περιπτώσει, πολλές από τις ερωτήσεις μου δεν προέρχονται καν από απορίες. Σε πολλά από αυτά τα θέματα έχω ήδη την άποψή μου. Ρωτώ περισσότερο για να τονίσω το γεγονός ότι κάποιες φορές προτείνουμε πράγματα χωρίς να ξέρουμε γιατί. Καταδικάζουμε πράγματα χωρίς να ξέρουμε επίσης γιατί. Η τακτική αυτή είναι επικίνδυνη όσον αφορά το δογματισμό, κάτι που όπως είπα και σε κάποιο άλλο μήνυμα μου, είναι ίσως ο χειρότερος τρόπος για να περάσεις την άποψη σου, τις ιδέες σου σε κάποιον.
 
προτείνουμε πράγματα χωρίς να ξέρουμε γιατί. Καταδικάζουμε πράγματα χωρίς να ξέρουμε επίσης γιατί.
Αυτό σίγουρα το κάνουμε ☹
Καλό να χτυπάει κάποιος ένα καμπανάκι που και που.
Σίγουρα και οι εταιρείες δεν έχουν βάλει στόχο να ξεκάνουν τα πουλιά μας αλλά επίσης σίγουρα υπάρχουν μείγματα σπόρων καλύτερα και λιγότερο καλά.
Αν μου έλεγες πχ. συσκευασμένη με μπισκοτάκια ή χύμα, θα διάλεγα την πρώτη. Υπάρχει μια σχετικότητα σε όλα.
 
:)άσχετο...
Τα πουλιά έχουν όσφρηση;... Ερωτώ γιατί κάποια από αυτά τα μπισκοτάκια μυρίζοντας τα ''σου τρέχουν τα σάλια'' :D
δηλ ως θέλγητρο σ΄εμάς βάζουν το άρωμα ή για τα πουλιά; 🙄
 
Back
Top