Γενικά Η τρίτη μέρα που ο Ρόκι είναι μαζί μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maxi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

maxi

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2018
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
Το κοκατιλ το βαφτισε ο γιος μου ροκυ τελικα. Δεν ξερω αν γαυγιζει βεβαια. 😀
Ειναι η τριτη μερα που ειναι μαζι μας. Μου ειπαν οτι ειναι σχεδον δυο μηνων και ειναι η εκτη μερα που σταματησε την κρεμα και τρωει σπορακια. Μου ειπε ο πετσοπας και του εχω την τροφη στον πατο του κλουβιου αλλα δεν την πλησιαζει καθολου, ουτε το νερο. Τον βγαζουμε εξω και τρωει στον παγκο της κουζινας η στο χερι μας και στο αλλο χερι το μπολακι. Δεν ξερω τι θα κανουμε μ αυτο γιατι πρεπει να τον ταιζουμε στην ουσια. Στο κλουβι δεν του αρεσει καθολου και ειδικα την πρωτη μερα με δυκολια μπορουσε ν ανεβει στις πατηθρες. Πραγματικα εδινε αγωνα, ισως ειναι μεγαλο το κλουβι ακομα γι αυτον; βεβαια σιγα σιγα προσαρμοζεται και τα καταφερνει. Την περισσοτερη ωρα την περναει εξω και οταν τον φωναζω ανεβαινει στο κεφαλι μου. Προσπαθω να τον μαθω να ερχεται στο χερι. Τα καταφερνουμε και σ αυτο σιγα σιγα. Θα ηθελα τη γνωμη σας μονο οσον αφορα το φυλλο του. Μας τον εδωσαν για αρσενικο αλλα απ οσο διαβαζω τα αρσενικα κελαηδανε κανουν δλδ πολλους ηχους. Αυτος κανει μονο ενα μονοτονο ιου ιου και το χχχχ οταν δε θελει κατι. Μηπως ειναι θηλυκο τελικα η απλα ειναι μωρο; Και επισης καμια ιδεα για να τρωει και στο κλουβι του και οχι μονο εξω;

Και η μικρη η κουκλιτσα μου ειναι η Πεπιτα. Η οποια ειναι φοβερα ησυχη και φαγανα. Θα φαει και μας στο τελος. Μ εκεινη δεν εχω αποριες, ερχεται καθεται μαζι μας κανει τα παντα. Ειναι μια κουκλιτσα στην πραγματικοτητα.

rsz_20180915_124200.webp rsz_120180915_124016.webp
rsz_20180915_124144.webp rsz_20180915_124134.webp
rsz_120180915_123955.webp rsz_20180915_124009.webp rsz_20180915_124004.webp rsz_20180915_124045.webp

Αυτα απο μας προς το παρων.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Να σου ζήσουν είναι υπέροχα.

Το κεφάλι είναι αγαπημένο μέρος προσγείωσης, προφανώς γιατί είναι ψηλότερα από τα χέρια η τους ώμους, έχει μεγαλύτερη επιφάνεια για να προσγειωθούν και ίσως τους αρέσει και η αίσθηση των μαλλιών. 🙂 Και τα δικά μας δεν το κόβουν το συνήθειο αυτό. (11 μηνών)

Το κλουβί σαν μέγεθος είναι καλό, θα το συνηθίσει και θα το γυρνάει από άκρη ως άκρη σκαρφαλώνοντας μη σε ανησυχεί αυτό.

Την τροφή και το νερό θα τα πλησιάσει και αυτά είναι πολύ νωρίς ακόμα, μαθαίνει το νέο του περιβάλλον και είναι και μικρούλη 2 μηνών είναι μωράκι ακόμα. Μια καλή ιδέα είναι να μην το ταΐζεται εκτός κλουβιού, μπορείς να κάνεις ότι "τσιμπάς" και εσύ από το μπολάκι με τα σποράκια του για να του δείξεις ότι εκεί έχει φαγητό.

Το φύλο δε μπορείς να το ξέρεις με σιγουριά τόσο νωρίς εκτός και αν του έχει κάνει dna τεστ. Τα αγοράκια τραγουδάνε αλλά πάλι όχι από 2 μηνών, θα ξεκινήσει χαμηλόφωνα από τους 3 μήνες και μετά και θα φορτσάρει μέρα με την ημέρα.
 
Καλησπέρα Μάχη! Τι πανέμορφα και αγγελικά που είναι! Και μπράβο σας για την καλή σχέση που έχετε αναπτύξει μαζί τους και για πολλή αγάπη που τους προσφέρετε! Καλή σας συνέχεια!
 
Να τα χαιρεστε! Πολυ ομορφα και τα 2! Οοσν αφορα το κοκατιλακι ειναι λουτινι, οπου εμφανισιακα δε φαινεται το φυλο! Αν ειναι 2 μηνων οπως σας ειπαν στο πετ ειναι μικρο ακομα για να αρχισει να κανεις ηχους! Θα το δειτε στη πορεια, στους 4 μηνες περιπου! Το κλουβι το συγκεκκριμενο ενω ειναι ευρυχωρο εχω παρατηρησει οτι τα δυσκολευει λιγο τα πουλια ειδικα τα πιο μικρα ηλικιακα! Θα το μαθει ομως! Απο κει και περα να του μαθετε ενα προγραμμα και οχι ολη τη μερα εξω! Θα κακομαθει! Να το αφηνετε να τρωει και στο κλουβι του για να το μαθει! Τελος καλο θα ηταν να παρετε καποιες αλλες πατηθρες λιγο πιο λεπτες για να το βλευουν καλυτερα, απο φυσικο ξυλο! Να τα χαιρεστε και παλι!
 
@zack27, Τις πατήθρες τις ξύλινες τις πουλάνε σε πετσοπ; Γιατί σε ένα μεγάλο που κοίταξα είχε μόνο κάτι μικρές πλαστικές
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πολύ όμορφα τα μικρά σου Μάχη!
Να τα χαίρεσαι και τα 3!

Για το Ρόκυ σου τα είπαν όλα τα παιδία!
Για τη Πεπίτα όμως το κλούβι είναι πάρα πολύ μικρό.
Επίσης θα πάρεις και για εκείνη ξύλινες πατήθρες, αλήθεια μέσα στο κλουβί τις έχεις μόνο την κούνια;
Πρέπει να βγάλεις και το καθρεφτάκι, δημιουργεί την ψευδαίσθηση πως υπάρχει κι άλλο πουλί στο κλουβί, τα μπερδεύει και αυτό μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει.

Τα πουλιά οσο ήσυχα ή εκπαιδευμένα και αν είναι δεν τα αφήνουμε ποτέ ελεύθερα σε εξωτερικούς χώρους.
 
Να τα χαίρεστε! Σας ζητάει καθόλου φαγητό όπως ζητάνε να ταιστούν τα μωρά?

Τα πουλιά οσο ήσυχα ή εκπαιδευμένα και αν είναι δεν τα αφήνουμε ποτέ ελεύθερα σε εξωτερικούς χώρους.

Ποτέ χωρίς χάρνες κι ειδικά σε πόλη. Γνωρίζω περίπτωση που παπαγάλος έπεσε απο το μπαλκόνι στο δρόμο, είχε κομμένα φτερά αλλά απο τόσο ύψος χτύπησε άσχημα και κατέληξε. Επίσης ακόμη και καλά να προσγειωθεί αν προσγειωθεί στο δρόμο κινδυνεύει να πατηθεί απο αυτοκίνητα πριν προλάβετε να κάνετε οτιδήποτε.
 
Το κλουβί μου το έδωσαν στο Πετσοπ. Πόσο πιο μεγάλο να της πάρω δλδ; Όσον αφορά για τις πατηθρες είχα ρωτήσει για ξύλινες αλλά είχαν μόνο κάτι πλαστικές. Θα κοιτάξω και αλλού Μήπως βρω. Όσον αφορά για το ότι την έχουμε στο μπαλκόνι, την μικρή μας,της είχαν κόψει τα φτερά πριν την πάρω και δεν μπορεί να πετάξει. Και πάντα την κρατάμε μακριά από την ακρη του μπαλκονιού ώστε να μην έχει κίνδυνο να πέσει κάτω.

@Φοίβος, Την έχω μακριά από την ακρη του μπαλκονιού και δεν πετάει για να φτάσει εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Φοίβος, Την έχω μακριά από την ακρη του μπαλκονιού και δεν πετάει για να φτάσει εκεί.

Φύλαγε τα ρούχα σου λέει ο σοφός λαός και μην προκαλείς την τύχη σου. Μου έχουν φύγει 3 φορές πουλιά με ψαλιδισμένα τα φτερά πτήσης, έμενα όμως στην εξοχή στη μέση του πουθενά κι ευτυχώς τα μάζεψα σε ελάχιστα λεπτά. Μπορείς να προσπαθήσεις να τους μάθεις το χάρνες για να βγαίνετε κανονικές βόλτες.
 
Μπορείς να προσπαθήσεις να τους μάθεις το χάρνες
Ξέρεις καμιά καλή μάρκα με ποιοτικά προϊόντα; Είδα κάτι κινέζικα στο ebay και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εμπιστοσύνης.
 
Ξέρεις καμιά καλή μάρκα με ποιοτικά προϊόντα; Είδα κάτι κινέζικα στο ebay και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εμπιστοσύνης.

Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο το aviator. Τα υπόλοιπα με τις μεταλλικές αγγράφες και κουμπώματα δεν μου αρέσουν κι είναι πιο βαριά.
 
Back
Top