Αναπαραγωγή Κανάρες που απορρίπτουν την εξωτερική φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Κανάρες που απορρίπτουν την εξωτερική φωλιά; ΝΑΙ.

Πάντα υπάρχουν οι ιδιαίτερα "προσεκτικές" θηλυκές που θέλουν να έχουν μεγάλη ορατότητα για να φωλιάσουν. Αλλες πάλι που έχουν "αδυναμία" στις ταΐστρες. Εδώ, στις Νο 1 και 4 ζευγαρώστρες φαίνονται καθαρά τα κορίτσια σε εσωτερικές φωλιές. Είναι οι φωλιές που τοποθέτησα μετά απο την επιμονή τους να κτίσουν μέσα στις αμέσως από πάνω ταΐστρες.

Αναγκαστικές κινήσεις που γίνονται γρήγορα αποδεκτές.

εξωτερικές_φωλιές_ζευγαρώστρες.jpg

Σχετικό περιεχόμενο​

Φωλιές καναρινιών και υλικά επίστρωσης
 
Γι αυτό και λέμε παρατήρηση των καναρινιών μας να τα μάθουμε και να τα γνωρίσουμε.. Τι ιδιαιτεροτητες έχουν, τι προτιμάνε, τι θέλουν κτλ. Θεωρώ πως η παρατήρηση ειναι κάτι πολύ σημαντικό για όλους τους ιδιοκτήτες καναρινιών!

Κύριε Μάκη τα κορίτσια που προτίμησαν την εσωτερική φωλιά φέτος την είχαν προτιμήσει και πέρσι;
 
... Κύριε Μάκη τα κορίτσια που προτίμησαν την εσωτερική φωλιά φέτος την είχαν προτιμήσει και πέρσι;

Είναι πρωτάρες Αλίκη. Αλλά συνήθως η "παραξενιά" είναι κληρονομική και μόνιμη.
 
Αν δεν βάλεις εσωτερική φωλιά και επιμένεις σε εξωτερική τι γίνεται;
Στις φωτογραφίες που ακολουθούν θα δεις μια επίμονη πρωτάρα κοπελιά να θέλει να φτιάξει τη φωλιά μέσα στη θήκη της αυγοτροφής ενώ η φωλιά βρίσκεται στο δεξιά της και είναι εντελώς ελεύθερη.
Η αλλαγή θέσης στη φωλιά και η τοποθέτησή της στην αριστερή πόρτα είχε σαν αποτέλεσμα σε μισή μέρα να φτιάξει τη φωλιά της τρίτης φωτογραφίας.
1.webp
2.webp
Η φωλιά αυτή έγινε μέσα σε 3-4 ώρες... σήμερα το πρωί.
3.webp
 
εχω και εγω το ιδιο θεμα με μια καναρουλα μου που δεν φτιαχνει με τιποτα φωλια σε εξωτερικη θελει εσωτερικη
Μακη να ρωτησω γιατι την εχεις τοσο χαμηλα την φωλια παιζει καποιο λογο;
 
εχω και εγω το ιδιο θεμα με μια καναρουλα μου που δεν φτιαχνει με τιποτα φωλια σε εξωτερικη θελει εσωτερικη
Μακη να ρωτησω γιατι την εχεις τοσο χαμηλα την φωλια παιζει καποιο λογο;

Γιατί αν δεν είναι στο σημείο που έχει διαλέξει, είτε εσωτερική είτε εξωτερική της βάλεις,ΔΕΝ θα την κτίσει.
 
εχω και εγω το ιδιο θεμα με μια καναρουλα μου που δεν φτιαχνει με τιποτα φωλια σε εξωτερικη θελει εσωτερικη;
Κι αν έχει αποφασίσει να δημιουργήσει τη νέα φωλιά της στην ίδια θέση με την παλιά, που έχει μέσα και τους νεοσσούς της... εκεί να δεις ιστορία... εκεί να δεις άγχος...
Πέρυσι, άλλαξα τη θέση της παλιάς φωλιάς μαζί με του νεοσσούς και στη θέση της έβαλα καινούργια.
Έτσι μπόρεσα να τη σταματήσω να πετά τα μικρά έξω από τη φωλιά.
Κάθε χρονιά, θα βρεθεί κάτι να μας ανανεώσει αυτό που λέμε... ζωντανά πλάσματα... κανένας κανόνας.
Εδώ πρέπει να αναφέρω την περίπτωση από κάποιο καλό φίλο μου, που η κόρη κανάρα, συνέχισε την παράδοση της μητέρας της και έφτιαχνε τη φωλιά εντελώς κάτω... στον πάτο του κλουβιού.. και αν δεν κάνω λάθος (συγχωρέστε με αν κάνω λάθος) πρέπει να ήταν του Δημήτρη Μόκκα..
 
Εγώ πάλι πρόσεξα την ποσότητα τροφής στις ταϊστρες.. Τίποτα δεν πρέπει να αφήνεται στην τύχη. Το πρόγραμμα και η σωστή τακτική φέρνουν αποτελέσματα.
 
Εγώ πάλι πρόσεξα την ποσότητα τροφής στις ταϊστρες.. Τίποτα δεν πρέπει να αφήνεται στην τύχη. Το πρόγραμμα και η σωστή τακτική φέρνουν αποτελέσματα.
Οι εκτροφείς είμαστε σαν τις γιαγιάδες. Αν δεν "μπουκώσουν" το εγγόνι μέχρι σκασμού δεν ησυχάζουν. Πρέπει να περάσουν κάποια χρόνια για να πείσεις τον εαυτό σου οτι αυτό δεν βοηθάει πουθενά. Απο την άλλη, η σωστή δοσολογία όλων των τροφών και η σχολαστική τήρηση του προγράμματος, σημαίνει ΧΡΟΝΟ, πολύ διαθέσιμο ΧΡΟΝΟ, για να μην γίνουν λάθη ή παραλήψεις. Οσο κι' αν σε κάποιους φαίνεται υπερβολή, ακόμα και το καθάρισμα των ταψιών, των σχαρών αλλά και των πατηθρών χρειάζεται ιδιαίτερο προγραμματισμό ώστε ανάλογα την φάση της αναπαραγωγής σε κάθε ζευγαρώστρα να γίνονται οι πρέπουσες εργασίες. Παρ'όλα αυτά αν δεν είναι κανείς "απο πάνω" θα υπάρξουν λάθη και αστοχίες.
 
Φωλιά και αυγά στην ταίστρα.
😀. Υπέροχα, θα κυνηγάμε τις 'παράξενες' από πίσω να δούμε που θέλουν να βάλουμε τη φωλιά τους.
Πέρυσι, άλλαξα τη θέση της παλιάς φωλιάς μαζί με του νεοσσούς και στη θέση της έβαλα καινούργια. Έτσι μπόρεσα να τη σταματήσω να πετά τα μικρά έξω από τη φωλιά.
Κάθε χρονιά, θα βρεθεί κάτι να μας ανανεώσει αυτό που λέμε... ζωντανά πλάσματα... κανένας κανόνας.
Δε θα μας αφήσουν να ησυχάσουμε ούτε και φέτος. Το βλέπω!
 
https://community.petbirds.gr/media/413/full?d=1421157542

Μόλις της έβγαλα την ταίστρα και της έστρωσα φωλιά στην ίδια θέση, έκανε και το δεύτερο αυγουλάκι κανονικά.

"... έστρωσα φωλιά" θα πει ότι εσύ έφτιαξες τη φωλιά, την έστρωσες με το υλικό και η κανάρα την αποδέχτηκε;
 
"... έστρωσα φωλιά" θα πει ότι εσύ έφτιαξες τη φωλιά, την έστρωσες με το υλικό και η κανάρα την αποδέχτηκε;

Ακριβώς! Αλλά υπήρχε ήδη φωλιά δική της, στην ταίστρα στο σημείο που έβαλα την δική μου φωλιά. Το μόνο που έκανα ήταν να βάλω τσόχα και ψειρόσκονη πάνω - κάτω. Κατόπιν τοποθέτησα μέσα την κατασκευή που η ίδια είχε φτιάξει στην ταίστρα (νήματα)
 
Σήμερα έκανε ένα αυγό... και τα σκοινάκια τα κάνουν έτσι... Τη φωλιά την κουτσουλάει ο κάναρος...
Να αντικαταστήσω την ταίστρα με φτιαγμένη φωλιά στο ύψος της ταίστρας... ή να περιμένω ;
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc08527.webp
    rsz_dsc08527.webp
    92,8 KB · Προβολές: 172
  • rsz_dsc08524.webp
    rsz_dsc08524.webp
    115,8 KB · Προβολές: 155
  • rsz_dsc08523.webp
    rsz_dsc08523.webp
    85,3 KB · Προβολές: 158
Να βάλεις μια φωλιά στη θέση της ταΐστρας, κν έχεις έτοιμη ακόμη καλύτερα.
Δύσκολη η κοπελιά... Τα θέλει όλα όπως της αρέσουν...
Δεν ξέρω για το ποιά στιγμή της ημέρας είναι η κατάλληλη ώρα για την αλλαγή...
Καλύτερα να σηκωθείς εσύ νωρίτερα το πρωί, να τοποθετήσεις τη φωλιά, ώστε να κάνει το αυγό μέσα...
Αν αυτό γίνει... Θα την αποδεχτεί καλύτερα... έτσι πιστεύω...
 
Back
Top