Αναπαραγωγή Κανάρες που απορρίπτουν την εξωτερική φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να βάλεις μια φωλιά στη θέση της ταΐστρας, κν έχεις έτοιμη ακόμη καλύτερα.
Δύσκολη η κοπελιά... Τα θέλει όλα όπως της αρέσουν...
Δεν ξέρω για το ποιά στιγμή της ημέρας είναι η κατάλληλη ώρα για την αλλαγή...
Καλύτερα να σηκωθείς εσύ νωρίτερα το πρωί, να τοποθετήσεις τη φωλιά, ώστε να κάνει το αυγό μέσα...
Αν αυτό γίνει... Θα την αποδεχτεί καλύτερα... έτσι πιστεύω...

Ακριβώς αυτό που γράφεις... Τα θέλει όλα όπως της αρέσουν!
Το έχω διαπιστώσει με τη συμπεριφορά της και σε άλλα θέματα. :)
 
Προσπάθησε να σηκωθείς πριν ξυπνήσει... από 7:30-8:30 συνήθως γεννούν τα αυγά τους.
Αν βάλεις φωλιά νωρίτερα... έχεις περισσότερες πιθανότητες να το κάνει μέσα... Οπότε τελειώσαν και τα βάσανά σου.
 
Κανάρες που απορρίπτουν την εξωτερική φωλιά; ΝΑΙ.

Πάντα υπάρχουν οι ιδιαίτερα "προσεκτικές" θηλυκές που θέλουν να έχουν μεγάλη ορατότητα για να φωλιάσουν. Αλλες πάλι που έχουν "αδυναμία" στις ταΐστρες. Εδώ, στις Νο 1 και 4 ζευγαρώστρες φαίνονται καθαρά τα κορίτσια σε εσωτερικές φωλιές. Είναι οι φωλιές που τοποθέτησα μετά απο την επιμονή τους να κτίσουν μέσα στις αμέσως από πάνω ταΐστρες.

Αναγκαστικές κινήσεις που γίνονται γρήγορα αποδεκτές.

View attachment 34955

Σχετικό περιεχόμενο​

Φωλιές καναρινιών και υλικά επίστρωσης
Καλησπέρα. Φέτος αντιμετωπίζω και εγω το ιδιο πρόβλημα με το ενα και μοναδικο μου ζευγάρι. Η καναρα ειναι πρωταρα και χθες έκανε ενα άσπορο αυγο στη μέση του κλουβιου πριν προλαβω να βγαλω το χωρισμα για να βρεθει με τον αρσενικο. Σήμερα εκανε 2ο ασπορο αυγο, το οποιο βρήκα στον πατο του κλουβιου λίγο πιο περα απο κει που χε κανει το 1ο. Ειχα ηδη βαλει νημα και φωλια εξωτερικη (διακρινεται στο βαθος) αλλα δεν εχει ασχοληθει η καναρα. Συμφωνα λοιπον με οσα διαβαζω εδω, της εβαλα εσωτερικη φωλια οσο πιο κοντα γινοταν στο σημειο που εκανε το δευτερο αυγο και τη γεμιζα με ελαχιστο νημα, μηπως παει εκει. Επιπλέον το νημα το χει πεταξει στην αλλη γωνια της ζευγαρωστρας οπου και το επεξεργαζεται, χωρις να φτιαχνει φωλια ομως. Έκανα καλα που εβαλα την εσωτερικη φωλια εκεί που εκανε το αυγο ή πρέπει να την βαλω εκει που πεταει το νημα; Μήπως πρεπει να αλλαξω και την θεση της εξωτερικής φωλιας για να χει περισσότερες επιλογες;
 
Back
Top