Ασθένειες Πως να ισιάξει το στραβό πόδι του νεοσσού;

Karina88

PB New Member
Εγγραφή
27 Σεπ 2014
Μηνύματα
137
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας... Το μικρούλη μου γεννήθηκε 17 Μαίου και είναι 3 μέρες τώρα (που φυσικά μεγαλώνει ραγδαία, μέρα με τη μέρα) που παρατηρούσα το ένα του πόδι... Σήμερα αποφάσισα να το ελέγξω και στέλνω φωτο (αν καταφέρει να ανέβει :D )
Από αυτά που διάβασα, μάλλον έχει διεύρυνση στο ποδαράκι και θέλει νάρθηκα... (Προσπαθήσαμε... ανεπιτυχώς, το σφουγγαράκι του make up.)
Διάβασα για λαστιχάκια μαλλιών ή λευκοπλάστ... είμαι σκεπτική... αν και πρέπει να δράσω άμεσα...
Περιμένω τις προτάσεις σας...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

rsz_1dsc08940.webp
 
Θα πιάσεις το στραβό πόδι με τσιρότο και θα το κολλήσεις πάνω στο πτέρωμα του στήθους στην ίσια και κανονική θέση του. Το τσιρότο θα είναι μια στενή λουρίδα, (κομμένο κατά μήκος στη μέση) που θα τυλίξει όλο το κορμί, γύρω γύρω για να κρατηθεί καλά.
Δεν ξέρω αν κατάλαβες καλά αλλά θα είμαι εδώ για κάθε βοήθεια. Για κάθε διευκρίνηση...
 
Υπάρχει αυτό το παράδειγμα, Επαναφορά δακτύλων καναρινιού στη σωστή θέση επειδή δεν ξέρω αν είναι η ίδια περίπτωση, ας πει κάποιος.
Όχι Μαρία... καμία σχέση.
Αυτό έχει πιεστεί και σχηματίζεται στραβά... κάτι σαν το splay leg
Ίσως κάτι σαν τη φωτογραφία να βοηθήσει περισσότερο
2.webp
@Karina88 μπορείς να δεις αναλυτικά τις οδηγίες... εδώ.
 
Όχι Μαρία... καμία σχέση.
Αυτό έχει πιεστεί και σχηματίζεται στραβά... κάτι σαν το splay leg
Ίσως κάτι σαν τη φωτογραφία να βοηθήσει περισσότερο
View attachment 33647
@Karina88 μπορείς να δεις αναλυτικά τις οδηγίες... εδώ.
Aυτό προσπάθησα να κάνω... μέχρι ενός σημείου... Η μέθοδος αυτή προτείνει το πέρασμα των ποδιών όπως γίνεται στα δακτυλίδια
Εμείς κάναμε δύο σχισμές με διαφορετική κατεύθυνση... αλλά το μικρό είναι ανήσυχο... Προσπαθεί ανοίγει τα φτερά και προσπαθεί να σταθεί... και οι κόρες μου τρόμαζαν και δεν βοηθούσαν
Οπότε αύριο πρωί θα δοκιμάσω το Λευκοπλάστ!

Θα πιάσεις το στραβό πόδι με τσιρότο και θα το κολλήσεις πάνω στο πτέρωμα του στήθους στην ίσια και κανονική θέση του. Το τσιρότο θα είναι μια στενή λουρίδα, (κομμένο κατά μήκος στη μέση) που θα τυλίξει όλο το κορμί, γύρω γύρω για να κρατηθεί καλά.
Δεν ξέρω αν κατάλαβες καλά αλλά θα είμαι εδώ για κάθε βοήθεια. Για κάθε διευκρίνηση...

Η ιδέα αυτή μου φαίνεται καλή. Γιατι στο διαδίκτυο εκτός του σπόγγου... έχει με το λευκοπλάστ το δέσιμο με το άλλο πόδι
Δεν θα τα ενοχλήσω άλλο για σήμερα... αύριο πρωί θα το δοκιμάσω... Έχω στενό λευκοπλάστ, θα το διπλώσω σε στενή λουρίδα... και θα δούμε πώς θα καταφέρω να το κολλήσω στο σωματάκι.
 
Aυτό προσπάθησα να κάνω... μέχρι ενός σημείου... Η μέθοδος αυτή προτείνει το πέρασμα των ποδιών όπως γίνεται στα δακτυλίδια
Εμείς κάναμε δύο σχισμές με διαφορετική κατεύθυνση... αλλά το μικρό είναι ανήσυχο... Προσπαθεί ανοίγει τα φτερά και προσπαθεί να σταθεί... και οι κόρες μου τρόμαζαν και δεν βοηθούσαν
Οπότε αύριο πρωί θα δοκιμάσω το Λευκοπλάστ!
Κατερίνα καλύτερα η σχισμή να βρίσκεται πίσω από τα πόδια.
 
Κατερίνα καλύτερα η σχισμή να βρίσκεται πίσω από τα πόδια.
Αυτά είναι τα δύο σπογγάκια που φτιάξαμε...
Αυτό με τις σχιχμές στην ίδια μεριά δεν θα στεκόταν... Το δεύτερο το κάναμε για να προσαρμοστεί στο αριστερό πόδι, που ξεφεύγει στο πλάι, ενώ το δεξί, διπλώνει κανονικά πίσω... Όμως το πουλάκι ήταν ανήσυχο.
Φωτογράφισα και την ταινία που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω αύριο. Νομίζω έχει ικανοποιητικό πάχος και θα τη διπλώσω στη μέση, και είναι και για ευαίσθητα δέρματα...
Ευχαριστώ πολύ... εις αύριον!rsz_dsc08952.webp
 
Αυτά είναι τα δύο σπογγάκια που φτιάξαμε...
Αυτό με τις σχιχμές στην ίδια μεριά δεν θα στεκόταν... Το δεύτερο το κάναμε για να προσαρμοστεί στο αριστερό πόδι, που ξεφεύγει στο πλάι, ενώ το δεξί, διπλώνει κανονικά πίσω... Όμως το πουλάκι ήταν ανήσυχο.
Φωτογράφισα και την ταινία που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω αύριο. Νομίζω έχει ικανοποιητικό πάχος και θα τη διπλώσω στη μέση, και είναι και για ευαίσθητα δέρματα...
Ευχαριστώ πολύ... εις αύριον!View attachment 33651
Καλή επιτυχία...
Να ξέρεις πως η αποκατάσταση επειδή είναι νεαρό θα είναι πλήρης... κι αυτό από μόνο του κάνει αναγκαία την προσπάθεια.
Καλή δύναμη.. Θέλουμε φωτορεπορτάζ...
 
Λοιπόν... κατάφερα για μια ώρα να κρατήσει την κατασκευή... Δεν το ζορίζω άλλο για σήμερα
γιατί είχε ταραχτεί αρκετά...
Σάς στέλνω όμως φωτογραφικό υλικό... (τα έκανα όλα μόνη μου ταυτόχρονα. Για αυτό και μερικές φωτος δεν είναι καθαρές... επίσης... Δεν έβαλα τις σχισμές προς τα πίσω! ... μού ήταν πιο εύκολο μπροστά... Τα σφράγισα με την αυτοκόλλητη ταινία...)
Η δύναμη του πουλιού δεν τα συγκράτησε τελικά... σε κάποιους νάρθηκες που είδα στο διαδίκτυο... Βάζουν συρραπτικό για να κρατήσουν τις αντιστάσεις... ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ, επειδή δεν μπορώ να κάνω πρόβλεψη πώς θα το βγάλω.
Τέλος πάντων... Προς το παρόν δείτε τις φωτό από την προσπάθειά μου, στο παρακάτω link ;)

http://magicrainbowgirls.blogspot.gr/2015/06/blog-post.html
 
Δε ξέρω πως το έχεις βάλει αλλά το ποδαράκι φαίνεται στη θέση του! Ζητάει φαγητό? Η μαμά του το ταίζει το γλυκουλάκι;
 
Δε ξέρω πως το έχεις βάλει αλλά το ποδαράκι φαίνεται στη θέση του! Ζητάει φαγητό? Η μαμά του το ταίζει το γλυκουλάκι;

Καλησπέρα Αλίκη μου
Στη φωτό με το νάρθηκα ήταν στη θέση του... όμως το πέταξε... και δεν προσπάθησα να του το ξαναβάλω σήμερα.
Δες την πρώτη φωτο για να καταλάβεις πώς είναι... ανοικτό στο πλάι...
Βέβαια όταν το πιάνω στο χέρι... κλείνει το ισχύο... και με μαγκώνει με αυτό το ποδαράκι...
Απλά δεν μπορεί να σταθεί... και χτες όση ώρα ήταν με την κατασκευή μου... έδειχνε να υποφέρει. Γιατι δεν μπορούσε να μετακινηθεί...
Είδα στο διαδίκτυο πολλά πολλά παρόμοια περιστατικά... αλλά τα πουλάκια μου φαίνονται πιο δυνατά...
Το δικό μας... έχει δυνατές φτερούρες αλλά δεν πατά ακόμα... Οπότε δένοντάς του τα πόδια... ήταν σαν σακί με πατάτες και όχι σαν πουλάκι που μπορούσε να σταθεί...
Το παρακολουθώ συνεχώς...
Θα σάς κρατάω ενήμερους...

Ευχαριστώ πολύ ❤️️️️

Υ. Γ Το ταίζει και η μαμά και ο μπαμπάς... κάποιες φορές ταυτόχρονα... κάποιες φορές... Τσακώνονται ποιος θα το κάνει... 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Υ. Γ Το ταίζει και η μαμά και ο μπαμπάς... κάποιες φορές ταυτόχρονα... κάποιες φορές... Τσακώνονται ποιος θα το κάνει... 😉
Αυτό είναι πάρα πολύ καλό! Ίσως δυναμώσει και το πατήσει το ποδαράκι του! Μακάρι να πάνε όλα καλά!
 
Στη φωτό με το νάρθηκα ήταν στη θέση του... όμως το πέταξε... και δεν προσπάθησα να του το ξαναβάλω σήμερα.
Δεν μπορεί να σταθεί... και χτες όση ώρα ήταν με την κατασκευή μου... έδειχνε να υποφέρει. Γιατι δεν μπορούσε να μετακινηθεί...
Οι πρώτες εικόνες θα δείχνουν πως θα περπατά δύσκολα και θα στέκεται άβολα. Και έτσι είναι...
Όμως είναι για την φυσική του ισορροπία και είναι κρίμα να του επιβάλεις να περάσει τη ζωή του με αναπηρίες που δεν θα του επιτρέπουν να στέκεται ή να ζει με "αξιοπρέπεια".
Ξέρω πως στην πραγματικότητα το συμπονάς και καταλαβαίνω πως όλα όσα σου γράφουν σε ενοχλούν... είναι όμως χωρίς δόλο και με κίνητρο για βοήθεια.
Κάνε τον κόπο και βρες μια λύση αποδεκτή... ακόμη κι αν ενώσεις με τσιρότο τα πόδια του ώστε να έρθουν στην ίσια θέση.
Κάνε ακόμη τον πόνο και την αγάπη σου ανάγκη για να το βοηθήσεις...
Θα δεις πως ένα μήνα μετά θα αισθάνεσαι πολύ καλύτερα... και ασφαλώς δικαιωμένη.
 
Καλημέρα σε Όλους σας!
Μόλις του ξαναέβαλα το νάρθηκα... σε λίγο θα σάς στείλω να δείτε πώς το έκανα αυτή τη φορά
Δύσκολο... έχει ταραχτεί...

Πριν δύο ημέρες... Το βράδυ της Κυριακής... Δεν ήταν καλά... όλο νύσταζε και μου φάνηκε ότι είχε ταχυπαλμία... Το πήρα στο χέρι... και έτσι επιβεβαιώθηκε ότι είχε διάρροια... Είχαν και τα μεγάλα από το πρωί... αλλά δεν έχουν σημάδια ασθένειας
Είχα aviomicyne και έβαλα στο νερό... Δεν ήξερα αν θα ξημέρωνε το μικρούλη μου
Χτες ήταν σταδιακά πολύ καλά και πεινασμένο... μάλιστα προσπαθούσε να σταθεί. Για να διεκδικήσει φαγητό
Οπότε περίμενα σήμερα το πρωί και του ξαναέβαλα σφουγγαράκι

Και ναι μόλις τώρα πήγα να ελέγχξω και είχε πηδήξει απο τη φωλιά με το σπόγγο
μαζί... Το ξαναέβαλα στη φωλιά... απλά πρέπει να είναι πάντα κάποιος στο σπίτι να ελέγχει...
 
Και ναι μόλις τώρα πήγα να ελέγχξω και είχε πηδήξει απο τη φωλιά με το σπόγγο
μαζί... Το ξαναέβαλα στη φωλιά... απλά πρέπει να είναι πάντα κάποιος στο σπίτι να ελέγχει...
Δυστυχώς αυτό σας έχει περισσότερο ανάγκη από τα άλλα.
 
Καλησπέρα και πάλι και επειδή πριν μέρες μου είχε ζητήσει κάτι ο κος misalouris , κάθισα και μοντάρισα όλο το υλικό μου 👍
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Υ. Γ θα δείτε σταδιακά 3 διαφορετικές προσπάθειες για τις τρύπες στο σπόγγο. Τελικά δεν άνοιξα σχισμή αυτή τη φορά... αλλά στην τελευταία προσπαθεια, τα καπάκια από δύο χοντρούς μαρκαδόρους, με βοήθησαν να το φορέσω στο μικρούλη μου.
Ο μικρούλης σήμερα πηδάει από τη φωλιά... κάποια στιγμή ελευθέρωσε το "καλό πόδι" αλλά πάλι με το καπάκι του χοντρού μαρκαδόρου... Του ξαναφόρεσα το σπόγγο.
Τελικά έβγαλα τη φωλιά. Γιατι γκρεμιζόταν και έβαλα μια εσωτερική χαμηλά για να μην τραυματίζεται από τις τούμπες... και θα δούμε 😵
 
Αν και δε συμφωνω με την αντιβιωση χωρις ιατρικη συνταγη τελικα του εκανε καλο.. μακαρι να πανε ολα καλα! Και να φτιαξει το ποδαρακι του!
 
Αν και δε συμφωνω με την αντιβιωση χωρις ιατρικη συνταγη τελικα του εκανε καλο.. μακαρι να πανε ολα καλα! Και να φτιαξει το ποδαρακι του!

Nαι μάλλον... σχηματίστηκαν πάλι οι κενώσεις του.. Προχτές που ήταν υποτονικό... έβγαλε νερό στο χέρι μου... Πρέπει να είχε σπασμούς... η κανάρα είχε φρικάρει. Γιατί δεν ήθελε τροφή... από χτες το πρωί... ήταν καλύτερα... και σήμερα.. επαναστάτης... όλο φτερουγίζει... Θα δούμε...
Πάντως το ισχύο κλείνει... στραβό μου φαίνεται στη γάμπα... όταν γεμίζουν φτερά... Δεν φαίνεται ο μηρός που βλέπω τώρα.. Θα δούμε Αλίκη μου...
 
Καλησπέρα και πάλι και επειδή πριν μέρες μου είχε ζητήσει κάτι ο κος misalouris , κάθισα και μοντάρισα όλο το υλικό μου 👍
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Υ. Γ θα δείτε σταδιακά 3 διαφορετικές προσπάθειες για τις τρύπες στο σπόγγο. Τελικά δεν άνοιξα σχισμή αυτή τη φορά... αλλά στην τελευταία προσπαθεια, τα καπάκια από δύο χοντρούς μαρκαδόρους, με βοήθησαν να το φορέσω στο μικρούλη μου.
Ο μικρούλης σήμερα πηδάει από τη φωλιά... κάποια στιγμή ελευθέρωσε το "καλό πόδι" αλλά πάλι με το καπάκι του χοντρού μαρκαδόρου... Του ξαναφόρεσα το σπόγγο.
Τελικά έβγαλα τη φωλιά. Γιατι γκρεμιζόταν και έβαλα μια εσωτερική χαμηλά για να μην τραυματίζεται από τις τούμπες... και θα δούμε 😵
Ειλικρινά σε ευχαριστώ για την προσπάθεια και το video.

Όμως με τον τρόπο αυτό έχουμε φέρει σε ευθεία μόνο τους μηρούς...
Θαρρώ πως χρειάζεται να ισιώσουμε και τις κνήμες...
Οπότε θα χρειαστεί να βρούμε τρόπο για να έρθει και η αριστερή κνήμη στη θέση της...
Τι λες... Πάμε και για τσιρότο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Back
Top