Αγορά Ψάχνουμε για νύφη (καναρινούλα)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sylvia

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2014
Μηνύματα
388
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά! Στις 7 Νοεμβρίου αγόρασα τον κούκλο της φωτο:

11122015546.webp

Μόλις τελείωσε η περίοδος της καραντίνας και πλέον είναι κι επίσημα μέλος της οικογένειας! Μήπως ξέρετε καμία κοπελίτσα που να ψάχνει γαμπρό; Γνωρίζετε κάποια που να του ταιριάζει; Ο μικρός μου είχε ένα γονιό σκουφάτο. Αν πουλάει ή χαρίζει κάποιος κανάρα (και σκουφάτη, γιατί όχι!) ας μου στείλει για να κάνουμε το προξενιό!

Τι κοπελίτσα λέτε να προτιμήσω; Τι χρώμα; Σκουφάτη ή όχι; Ποιος συνδυασμός θα μου βγάλει την άνοιξη τα ομορφότερα μικρούλια;
 
Σύλβια με τον μικρό σου κούκλο δεν μπορείς να ξέρεις για χρώμα μιας και είναι κοινό παρδαλό καναρινάκι... αλλά με μια κίτρινη κανάρα θα έχεις κατα πάσα πιθανότητα κίτρινους νεοσσούς 😉 το σκουφί που έχει στα γονίδιά του δεν παίζει ρόλο γιατί το σκουφί πάει μονο στον φαινότυπο(δηλαδή σε αυτά τα γονίδια που εκφράζονται) άρα ο δικός σου δεν έχει σκουφί στα γονίδια(και γενικά δεν ζευγαρώνουμε δυο σκουφάτα γιατί το 25% των μικρών πεθαίνουν) το θέμα είναι δικό σου αν θές τους μισούς νεοσσούς σκουφάτους ή όλους σαν τον πατέρα
 
Σύλβια με τον μικρό σου κούκλο δεν μπορείς να ξέρεις για χρώμα μιας και είναι κοινό παρδαλό καναρινάκι... αλλά με μια κίτρινη κανάρα θα έχεις κατα πάσα πιθανότητα κίτρινους νεοσσούς 😉 το σκουφί που έχει στα γονίδιά του δεν παίζει ρόλο γιατί το σκουφί πάει μονο στον φαινότυπο(δηλαδή σε αυτά τα γονίδια που εκφράζονται) άρα ο δικός σου δεν έχει σκουφί στα γονίδια(και γενικά δεν ζευγαρώνουμε δυο σκουφάτα γιατί το 25% των μικρών πεθαίνουν) το θέμα είναι δικό σου αν θές τους μισούς νεοσσούς σκουφάτους ή όλους σαν τον πατέρα

Α, ωραία! Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Το ξέρω ότι δε βάζουμε 2 σκουφάτα μαζί. Νόμιζα όμως ότι αν ένα κοινό πουλί είχε γονιό σκουφάτο θα είχε περισσότερες πιθανότητες να κάνει σκουφάτα μωρά (Δεν έχει το σκουφί υπολειπόμενο; Δεν τα ξέρω καλά αυτά, μπερδεύομαι 😛 ). Δε με πειράζει πώς θα είναι τα μικρούλια. Εντάξει, δε θα τα ήθελα και όλα σκέτα κίτρινα, να έχουνε και λίγο χρωματάκι! Αλλά και σκέτα να είναι, είμαι ΟΚ.

Με το καλο να βρειτε! Αμα το ξερα νωριτερα θα σου στελνα μια νησιωτισσα!

Ευχαριστούμε πολύ! Είχα δει το καλοκαίρι ότι χάριζες κάποιες, αλλά τότε δεν τον είχα το μουντρούχο μου οπότε δε σου ζήτησα. Μετά είπες ότι θα πάνε στο νησί και εγκατέλειψα το όνειρο. 😛
 
(Δεν έχει το σκουφί υπολειπόμενο; Δεν τα ξέρω καλά αυτά, μπερδεύομαι 😛 ).
και εγώ πριν λίγο καιρό αυτό νόμιζα(οτι έχει και υπολειπόμενο) αλλά ο Κ.misalouris. μου το εξήγησε :D
 
Μόνο τα σκουφάτα καναρίνια δίνουν σκουφάτο απογονο, ως προς το χρώμα της θηλυκής εξαρτάται τι θέλεις! Αν το βάλεις με λευκό θα είναι κίντερ έκπληξη τα μικρά! Απο τρίχωμα μέχρι και κάποιο λευκό με κίτρινες η μαύρες αποχρώσεις. Όπως καί με άσπρο-μολυβί, γενικά είναι έκπληξη οι απόγονοι όταν το καναρίνι έχει δύο χρώματα!
 
Μόνο τα σκουφάτα καναρίνια δίνουν σκουφάτο απογονο, ως προς το χρώμα της θηλυκής εξαρτάται τι θέλεις! Αν το βάλεις με λευκό θα είναι κίντερ έκπληξη τα μικρά! Απο τρίχωμα μέχρι και κάποιο λευκό με κίτρινες η μαύρες αποχρώσεις. Όπως καί με άσπρο-μολυβί, γενικά είναι έκπληξη οι απόγονοι όταν το καναρίνι έχει δύο χρώματα!

Έτσι ακριβώς τα θέλω τα μικρά μου, Κίντερ Έκπληξη! 😀 Για να πω και την αλήθεια, κι εγώ σκεφτόμουνα για μία άσπρη κοπέλα. Έχω δει πανέμορφα πουλάκια έτσι όπως τα περιγράφεις. Να είναι σχεδόν όλο άσπρο και να έχει μαύρο- κίτρινες αποχρώσεις. Μακάρι να πετύχαινα κάτι τέτοιο!
 
Εγώ θα σου πρότεινα μια κανάρα σε αυτά τα χρώματα:

Φαντάζεσαι πως θα είναι τα μικρά;

Είναι υπέροχο! Μα, πόσα χρώματα έχει;! Και κάνει πολύ ωραία αντίθεση με το άσπρο.
 
Σύλβια ψάξε τώρα που γυρίζει. Αυτήν την εποχή βρίσκεις πολύ καλά πουλιά.. Μην το καθυστερήσεις

Στις 7 Νοεμβρίου αγόρασα τον κούκλο της φωτο:

Να σου ζήσει! Είναι πάρα πολύ όμορφος.
 
Ακόμη και έτσι όμως... Δεν ξέρεις τι θα δεις στα μικρά.
Δηλαδή πιο από τα χρώματα στα πουλιά θα εμφανιστεί στα μικρά ή στους απογόνους τους.
Κοινό "ντόπιο" πλέον, καναρίνι μοναδική η ομορφιά τους... Πουθενά δε βρίσκεις ίδιο.
 
Σύλβια με τον μικρό σου κούκλο δεν μπορείς να ξέρεις για χρώμα μιας και είναι κοινό παρδαλό καναρινάκι... αλλά με μια κίτρινη κανάρα θα έχεις κατα πάσα πιθανότητα κίτρινους νεοσσούς 😉 το σκουφί που έχει στα γονίδιά του δεν παίζει ρόλο γιατί το σκουφί πάει μονο στον φαινότυπο(δηλαδή σε αυτά τα γονίδια που εκφράζονται) άρα ο δικός σου δεν έχει σκουφί στα γονίδια(και γενικά δεν ζευγαρώνουμε δυο σκουφάτα γιατί το 25% των μικρών πεθαίνουν) το θέμα είναι δικό σου αν θές τους μισούς νεοσσούς σκουφάτους ή όλους σαν τον πατέρα
Μπορεί να μην είναι οι μισοί σκουφάτοι. Μπορεί όλα να είναι σκουφάτα μπορεί και κανένα να βγει σκουφάτο. Είναι 50% στο αυγό όχι στη γέννα φίλε :)
 
https://community.petbirds.gr/threads/Μπορουμε-να-δωρισουμε-σε-καποιον-αυγα.23607/page-5
Σύλβια, η φίλη μου χαρίζει την σκουρόχρωμη θηλυκιά, χωρίς το σκουφί, που φαίνεται (ελπιζω) στο link ή στη σελίδα 5 του θέματος μπορούμε να δωρίσουμε σε κάποιον αυγά;. Προκειται για πουλάκι φετινό, πολυ τυχερό αν διαβάσεις το θέμα, βλέπεις και τα δυο του αδέρφια ( τα κίτρινα), για γονείς ρωτάς τη Myra.
Έχει επισης υπόψη σου οτι είναι μοσχοαναθρεμενη, καλή νοικοκυρά, με αρχές, κι απο πολυ καλό σπίτι - μεγαλωμένη - στην κυριολεξία - στα πούπουλα. Μιράντα, πες κι εσύ κάτι...
Σου στέλνω σε πμ στοιχεία επικοινωνιας
Οι εξελίξεις είναι πολυ θετικές. Τα πουλακια μεγαλώνουν, η οικογένεια που τα φιλοξενεί θα τα κρατήσει και μερικές φωτό:

View attachment 33991 View attachment 33992 View attachment 33995 View attachment 33994

Κι επειδή οι φωτό δεν περνούν, θα την στείλω με Mail.
Το σκουφάτο είναι η παρένθετη.
 
είναι μοσχοαναθρεμενη, καλή νοικοκυρά, με αρχές, κι απο πολυ καλό σπίτι - μεγαλωμένη - στην κυριολεξία - στα πούπουλα.

Πανέμορφη! Και αν μαγειρεύει κιόλας, τη θέλουμε! Σάς ευχαριστώ πολύ όλους που ασχοληθήκατε! Θα τηλεφωνήσω το συντομότερο!

@Myra , ήταν όντως γραφτό! :D
 
Back
Top