Άγριο καναρίνι Serinus Canaria

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης YannisK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν κατάλαβα καλά... Δέχεσαι πως όλοι αυτοί κάνουν ζημιά με κλιμάκωσή ανάλογα τον αριθμό... Οπότε είμαστε εντάξει!
Ναι, ζημιά γίνεται σε κάθε περίπτωση αλλά η ζημιά είναι τεράστια και ίσως μη αναστρέψιμη όταν τα πουλιά καταλήγουν στα μαγαζιά αφού οι αριθμοί είναι διαφορετικοί.
Αν σπάσει αυτό το εμπόριο θα σταματήσουν να ξεφορτώνονται ντουζίνες καρδερίνες από την επαρχία στα πετσοπ της Αθήνας και αλλού. Αυτοί που κάνουν αυτή την δουλειά δεν θα έχουν κίνητρο αν δεν μπορούν να προμηθεύσουν τα πετσοπ. Τι να τις κάνουν τότε 50-80-100 καρδερίνες; Θα τις κρατήσουν όλες για πάρτι τους; Όχι και θα σταματήσουν να πάνε για πιάσιμο.
 
Εδω εχω ενα βιντεο με τα Serinus f. domesticus. Υπαρχει εδω στην Γερμανια ενας εκτροφεας και εχει κανει καλη δουλεια με τα σερινα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Εδω εχω ενα βιντεο με τα Serinus f. domesticus.
Θοδωρή εξ όσων γνωρίζω το άγριο καναρίνι είναι κατά πολύ μικρότερο από ένα συνηθισμένο καναρίνι.
Μήπως είναι απλά κάποια καθαρή γραμμή απο το άγριο;Είναι τεράστια συγκριτικά ας πούμε με το siskin;
 
Θοδωρή εξ όσων γνωρίζω το άγριο καναρίνι είναι κατά πολύ μικρότερο από ένα συνηθισμένο καναρίνι.
Μήπως είναι απλά κάποια καθαρή γραμμή απο το άγριο;Είναι τεράστια συγκριτικά ας πούμε με το siskin;
Οχι αλλα ειναι μεγαλυτερα, απο την αλλη τι να πω εχω κατι βιντεο αν θες κοιταξετα με καναρινια κοκκινα τα οποια βγηκαν στα χερια μου, μιση φορα μεγαλυτερα απο τα κανονικα και με ανοιχτη ουρα σαν βενταλια, αυτα τα εχω ημερεψει πολυ, τωρα τα εχω κλεισει επειδη παει ο Πουπουλακης και ενοχλει, ενας Σπινος, πριν ηταν ανοιχτη η πορτα και ερχοντουσαν επανω μου, τις εδινα κλωστουλες να κανει φωλια, τετοια πραγματα, ειναι σερινα τα Καναρινια. Και ειναι επιθετικα απεναντι στα αλλα, εδω και τον Πουπουλακη δεν φοβουνται...
 
Οχι αλλα ειναι μεγαλυτερα
Ρώτα σε παρακαλώ πολύ, αν έχεις οικειότητα τον Γερμανό,την απορία για το μέγεθος.
Είσαι και κοντά στο Βέλγιο και εκεί έχουν περιστεροκαναρίνια,ίσως μάθουμε κάτι.
Btw έχω φίλους Ντισελντορφ-Ροδίτες, οπότε δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να σου χτυπήσω το κουδούνι.
ο Πουπουλακης
Όλοι μας τον ξέρουν!
 
Τα δικα μου μεγαλωσαν ετσι, τα δικα του ειναι μικροσωμα εχει δικιο ο Deukalion μεγαλωσαν πολυ απο τοτε που τα αγορασα

Θα παω οταν μπορω να γγαλω ενα βιντεο να δεις αυτα που εχει, απο Δευτερα
 
Τα δικα μου μεγαλωσαν ετσι, τα δικα του ειναι μικροσωμα εχει δικιο ο Deukalion μεγαλωσαν πολυ απο τοτε που τα αγορασα
Κανόνισε όταν σε ρωτήσουμε πιο "μυστικό όπλο" έχεις να μας πεις: "αγάπη" ! 🙂
Θα είχε ένα ενδιαφέρον να μας αναφέρεις πόσο χρόνο τα έχεις, σε τι ηλικια τα πήρες και τι διατροφή/διαβίωση ακολούθησες.
 
Γιατί δεν θα είναι μυστικό, αφού το μαρτύρησα... Και το "μαρτύρησα" ως κάτι το προφανές για την περίπτωση του Θοδωρή. Όποιος κάνει μια μικρή αναζήτηση θα καταλάβει.
Δεύτερον δεν θα είναι όπλο στα χέρια των κοινών θνητών αλλά μόνο σε αυτά των "Ubermensch" αν και αυτοί ήδη το ξέρουν.
Αυτά. Κατα τα άλλα Μαρία θέλησα να μην τον ρωτήσω τι σκέφτεται όταν τα κοιτάει και τι τους ψιθυρίζει.
 
Η αληθεια ειναι οτι εκει στο ΦΒ τουλαχιστον δυο κυκλοφορησαν νεοσσους απο αγριο καναρινι (απο οτι ειπαν δηλαδη) χωρις να ξερω που τα βρηκαν κ αν οντως υπαρχουν διαθεσιμα πτηνα στην ελλαδα αλλα κ στην ευρωπη γενικα μιας κ ειναι πολλη δυσκολη η μεταφορα τους απο τον τοπο που πραγματικα ζουν
 
Κανόνισε όταν σε ρωτήσουμε πιο "μυστικό όπλο" έχεις να μας πεις: "αγάπη" ! 🙂
Θα είχε ένα ενδιαφέρον να μας αναφέρεις πόσο χρόνο τα έχεις, σε τι ηλικια τα πήρες και τι διατροφή/διαβίωση ακολούθησες.
Εχω αναφερει σε μερικα ποστ εδω οτι το νερο δεν ειναι βρυσης αλλα απο πηγες κοντινες που επιλεγω και το καθαριζω με μηχανημα για τυχων βακτηριδια.
Την τροφη την αλαζω καθε 2 μερες και εχω 1 διπλη μεγαλη ταιστρα ανα καναρινη, καθαρισμος τακτικος και το πιο σημαντικο απολα ειναι οτι καθε ενα πουλακι θελω να γραφει την ιστορια του, τα αντιμετωπιζω σαν φιλους μου.
Ειμαι χομπιστας δεν με ενδιαφερει να κανω επαγγελματικη εκτροφη, τα ζευγαρωνω μονο οταν θεωρω οτι πρεπει.
Τα σερινους ειναι εναμιση ετων τωρα, τα αγορασα περιπου 4 μηνων.
Ενα αλλο θεμα πολυ σημαντικο για μενα ειναι η ενεργεια του χωρου, στο σπιτι εχω αυτον τον οργονιτη http://www.orgonodrome.gr/product/aegis και για μενα http://www.orgonodrome.gr/product/pendant-black-knight.
Ο Οργονιτης μετατρεπει και διαιρει ισοποσα την αρνητικη ενεργεια σε θετικη στο χωρο μας, εμενα προσωπικα με βοηθα.
Καποιοι αλλοι το χρησιμοποιουν και στην καλιεργεια.
Βασικα στα πουλια φερομε σαν να ειναι μελη της οικεγενειας.
Ευχωμαι να σας βοηθησε η απαντηση μου

Ετσι τα λεει.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ευχαριστω πολυ σαν τα τιμπραντο καπως ε;
Ακριβώς! Κι εγώ το ίδιο σκέφτηκα όταν τον άκουσα. Το άλλο που ακούγεται από το background είναι επίσης άγριο καναρίνι;
 
Ακριβώς! Κι εγώ το ίδιο σκέφτηκα όταν τον άκουσα. Το άλλο που ακούγεται από το background είναι επίσης άγριο καναρίνι;
Οχι ειναι φωνη απο τιμπραντο στο γιουτουμπ, οταν αρχισε να κελαειδει ετσι τα ειπε

Επισεις θελω να πω μερικα για την συμπεριφορα των σερινους.
Οταν πηγα να τα δω ηταν περιπου ενος μηνων και ο αρσενικος ηταν αρχηγος εκει οπου πηγαινε αδειαζε ο χωρος.
Το θυληκο κι αυτο ηταν πολυ δυνατο. Οταν τα αγορασα και τα εφερα εδω μετα απο λιγο καιρο σε πρωτη επαφη με τα αλλα αμεσως επιτεθηκε ο αρσενικος και τα επιανε και δεν τα αφηνε, πολυ επιθετικοτητα.
Συμπερασμα δεν κανουν με τα αλλα αν μεγαλωσουν, η ισως μερικα απο αυτα θελουν προσοχη.
Το θηληκο οταν αποφασησε πριν λιγο να ζευγαρωσει ηθελε πανω απο την κλουβα να κανει φωλια και ετριβα ανοιγωντας τα φτερα της με το στηθος το πανω μερος της κλουβας ασταματητα, θα ελεγα οτι ηθελε να την συνθριψη. Αυτο δειχνει υσχηρη θεληση σε μενα, αποφασιστικοτητα, δυναμη και διμιουργηκοτητα.
Αυτα δεν τα εχω δει μεχρι τωρα, την εκπαιδευσα με δυσκολια αλλα μπηκε μονο σε αυτην την ανοιχτη φωλια, ζευγαρωνε καθημερινα με το αρσενικο και μετα το πεμπτο αυγο δεν ξαναζευγαρωσανε, ο αρσενικος κλωσα οταν αυτη βγαινει και κανει και επιδιορθωσεις στην φωλια, την ταιζει τοσο πολυ λες και αδειαζει το στομαχι του καθε φορα.
Το καλυτερο ομως ειναι οτι ειναι αξιοπρεπης, μετα το πεμπτο αυγο δεν την ξαναενοχλησε ουτε προσπαθησε να ανεβει πανω της οταν κλωσα στην φωλια οπψς κανουν τα αλλα εδω.
Ευχωμαι να κανουν ωραια και υγειει πουλακια.
Τα αγορασα 60 ευρω
https://www.facebook.com/photo.php?...959.1073741825.100001617715048&type=3&theater
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top