Άγριο καναρίνι Serinus Canaria

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης YannisK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπορούμε να δούμε και την εξαιρετικά επιθετική συμπεριφορά των άγριων καναρινιών για τον χώρο κυριαρχίας όπου δυο αρσενικά σκοτώνονται και το θηλυκό παρακολουθεί και επεμβαίνει ελάχιστα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Και για το σύντροφο αναπαραγωγής!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

και στο επόμενο video την πραγματικά όμορφη συμπεριφορά του στους τόπους σίτισης.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ευτυχώς δεν βρίσκονται στην πατρίδα μας
Τι λέτε... σε μας θα υπήρχαν ελεύθερα ή θα είχαν στήσει δίχτυα και (ι)ξόβεργες;


Τα πουλιά στα βίντεο Γιάννη δεν είναι τα Άγρια καναρίνια, Serinus Canaria αλλά το είδος Sicalis flaveola που ζει στην λατινική Αμερική. Τα βίντεο είναι απο την Βραζιλία. Καμία σχέση με το άγριο καναρίνι. Μοιάζουν αρκετά βέβαια.
Τα συγκεκριμένα πουλιά, Sicalis flaveola, αιχμαλωτίζονται κατά χιλιάδες:

DF está na rota do tráfico de animais - YouTube


Γιάννη δυστυχώς στα επίπεδα να βλέπουμε τέτοια πτηνά, σε τέτοιους αριθμούς στην Ελλάδα θα αργήσουμε να φτάσουμε.
Παντού υπάρχει παρανομία... και οι κακές δράσεις.
Απλά εδώ σε σχέση με τα αιχμάλωτα ιθαγενή θεωρείται κάτι σαν τρόπαιο.. κάτι σαν καμάρι... κάτι σαν μπράβο μου που τα έπιασα... ενώ είναι ακριβώς το αντίθετο.

Δεν νομίζω να υπάρχουν περισσότερα άγρια καναρίνια από ότι καρδερίνες. Η γνώμη μου είναι ότι ποτέ δεν θα σταματήσει η σύλληψη τους, αλλά μπορώ να ζήσω με αυτή την ιδέα.
Διότι το πρόβλημα δεν είναι απλά η σύλληψη τους αλλά η μαζική διάθεση τους (στα καταστήματα και αλλού).
Είναι διαφορετικό (έγκλημα) να πιάσει κάποιος μια-δύο για το κλουβί του από το να κάνει επάγγελμα την αιχμαλωσία τους και την διακίνηση τους και να ζει από αυτό. Και είναι λυπηρό που ολόκληρη δημοκρατική Πολιτεία δεν ασχολείται και αφήνει αυτές τις δράσεις ατιμώρητες.
 
Έχω πολλά χρόνια να δω έστω και μια φωτογραφία.
Γιάννη έχω την τύχη ο γειτονας μου με έχει έναν τεράστιο πλάτανο,έτσι κάθε χειμωνα που μαλακωνει ο καρπός του γεμίζει με καρδερίνες, φλωριά, σκαθακια ακόμα και σπινους πιο αργά. Τώρα ίσως είναι αργά αλλά με την πρωτη έγκαιρα θα τραβηξω φωτο η και βίντεο.
 
Τα πουλιά στα βίντεο Γιάννη δεν είναι το Άγρια καναρίνια, Serinus Canaria αλλά το είδος Sicalis flaveola που ζει στην λατινική Αμερική.
Είδα απλά τον τίτλο και έγραψα... αλλά για να το λες έτσι πρέπει να είναι.
Είναι διαφορετικό (έγκλημα) να πιάσει κάποιος μια-δύο για το κλουβί του από το να το κάνει επάγγελμα την αιχμαλωσία τους και την διακίνηση τους και να ζει από αυτό. Και είναι λυπηρό που ολόκληρη δημοκρατική Πολιτεία δεν ασχολείται και αφήνει αυτές τις δράσεις ατιμώρητες.
Διαφωνώ σε μεγάλο βαθμό με όσα λες, για μένα δεν υπάρχει τον σκότωσα λίγο, αλλά δεν είναι του παρόντος και για τέτοιες ημέρες αυτή η συζήτηση...
 
Το'χω ξαναγράψει... Πέρυσι φίλος που δουλεύει σε ναυτιλιακή, παρήγγειλε από Ισπανό εκτροφέα 2 ζευγάρια άγρια καναρίνια που του ήρθαν με ένα από τα καράβια της ναυτιλιακής που ερχόταν από Ισπανία.
Το ένα ζευγάρι δεν ευτύχησε να βγάλει χρόνο, το 2ο έβγαλε ένα πουλί.. Και τα δύο χτυπιόντουσαν όπως τα δικά μας πιασμένα ιθαγενή.. Δεν είμαστε μόνο εμείς οι ''βάρβαροι'' και οι υπόλοιποι λαοί πολιτισμένοι.
Σε μικρότερο η μεγαλύτερο βαθμό (τουλάχιστον στο νότο) τα ίδια γίνονται.
Είχα βάλει θέμα και με τον απίστευτο τύπο που προσπάθησε να περάσει λαθραία στην Ευρώπη 66 πουλιά κρυμμένα στο παντελόνι του..
Newsbeast.gr | ΚΟΣΜΟΣ : Έκρυψε μέσα στο παντελόνι του 66 σπάνια πουλιά

*Φυσικά και υπάρχει διαβάθμιση στο έγκλημα...άλλο είναι ο κατά συρροή δολοφόνος και άλλο ο εξ αμελείας, ο σε βρασμό ψυχής, ο υπό την επήρεια ουσιών (η κακών συναναστροφών η παραπλάνησης ), αλίμονο αν ήταν διαφορετικά !
 
Ασφαλώς υπάρχει διαβάθμιση υπευθυνότητας και της συμμετοχής σε κάθε "έγκλημα" που θα επιφέρει και την αντίστοιχη ποινή αρμοδίως... αλίμονο.
Παρ' όλα αυτά το "έγκλημα"... Παραμένει "έγκλημα" και δε μιλάω για την ποινή που σε μένα σε αυτή τη φάση είναι αδιάφορη.
 
Η άγνοια (ποιός παππούς και ποιά γιαγιά ξέρει για άγρια πουλιά εκτροφής)..η κλεπταποδοχή χωρίς επίγνωση (π.χ. αγορά άγριου από πετ), δεν είναι έγκλημα.
Τα υπόλοιπα (π.χ. κατοχή 1 πουλιού για κελάηδισμα η ξεκλήρισμα πολλών σε κλούβες) το κατατάσσει ο καθένας σε πλημέλλημα η κακούργημα, σύμφωνα με τα πιστεύω του..
 
Η άγνοια (ποιός παππούς και ποιά γιαγιά ξέρει για άγρια πουλιά εκτροφής)..η κλεπταποδοχή χωρίς επίγνωση (π.χ. αγορά άγριου από πετ), δεν είναι έγκλημα.
Τα υπόλοιπα (π.χ. κατοχή 1 πουλιού για κελάηδισμα η ξεκλήρισμα πολλών σε κλούβες) το κατατάσσει ο καθένας σε πλημέλλημα η κακούργημα, σύμφωνα με τα πιστεύω του..
Σέβομαι τη γνώμη σου... αλήθεια τη σέβομαι... Να ξέρεις πως τη μετρώ διπλά. Απλά διαφωνώ.
 
Η άγνοια (ποιός παππούς και ποιά γιαγιά ξέρει για άγρια πουλιά εκτροφής)..η κλεπταποδοχή χωρίς επίγνωση (π.χ. αγορά άγριου από πετ), δεν είναι έγκλημα.
Τα υπόλοιπα (π.χ. κατοχή 1 πουλιού για κελάηδισμα η ξεκλήρισμα πολλών σε κλούβες) το κατατάσσει ο καθένας σε πλημέλλημα η κακούργημα, σύμφωνα με τα πιστεύω του..
Μα αυτά είναι τα πεδία παρέμβασης του φόρουμ. Η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση όσων δεν συγκαταλέγονται στους εγκληματικούς κερδοσκόπους αυτής της υπόθεσης.
 
Ορίστε δύο καρδερίνες στην αυλή.

View attachment 31139
Η αλήθεια είναι πως στην Αθήνα, (πεδίο Άρεως, κήπος, πάρκα κλπ) υπάρχουν πουλιά όλο το χρόνο που εμείς στην επαρχία ούτε ζωγραφιστά. Έχω δει καλοκαίρι κοτσύφια κλπ) που εδώ στη Λάρισα βλέπουμε μόνο το χειμώνα.
Για καρδερίνες κλπ, μόνο το καλοκαίρι με τις πολλές ζέστες στα νερά ή στα μπαΐρια πάνω στα αγκάθια.

Ναι, σε μια μουριά, χειμώνα.
Δεν είναι συνεχώς εδώ, οι καρδερίνες δεν μένουν πολύ σε ένα μέρος. Η αυλή τις φιλοξενεί κατά την διάρκεια αναπαραγωγής (περίπου 2 ζευγάρια / 3 εκκολάψεις), και για λίγο το χειμώνα.
Σαν το βίντεο δεν συμπεριφέρονται σε καμία περίπτωση. Κατά την διάρκεια αναπαραγωγής τα αρσενικά μάχονται σε ψηλά δέντρα αλλά καμία σχέση με αυτό στα βίντεο. Συνήθως η μία καταδιώκει την άλλη και δεν υπάρχει σημαντική σωματική επαφή. (Τα φλώρια μάχονται πολύ περισσότερο). Όταν φτιάξουν ζευγάρια τα πράγματα σοβαρεύουν αφού συμμετέχουν 4 πουλιά για την διεκδίκηση του καλου σημείου φωλιάσματος.
Το χειμώνα έρχονται και τρέφονται. Τότε είναι όλες μαζί μονιασμένες και δεμένες. Είναι σε εγρήγορση ειδικά όταν κατεβαίνουν στο έδαφος.
Υπάρχει περίπτωση να έρχονται επειδή έχεις άλλες στα κλουβιά;

Γιάννη δυστυχώς στα επίπεδα να βλέπουμε τέτοια πτηνά, σε τέτοιους αριθμούς στην Ελλάδα θα αργήσουμε να φτάσουμε.
Παντού υπάρχει παρανομία... και οι κακές δράσεις.
Απλά εδώ σε σχέση με τα αιχμάλωτα ιθαγενή θεωρείται κάτι σαν τρόπαιο.. κάτι σαν καμάρι... κάτι σαν μπράβο μου που τα έπιασα... ενώ είναι ακριβώς το αντίθετο.
Γνωστός μου που επισκέφτηκε συγγενείς του στον Καναδά έκατσε κάποιες μέρες φυλακή γιατί έπιασε αγριόπαπια ή αγριόχηνα από τη λίμνη στο πάρκο που τις ταϊζανε και τον έδωσαν στην αστυνομία.
Τα ζαρκάδια στην Ελλάδα δεν τα βλέπουμε ούτε με κιάλια αλλά στην κεντρική Ευρώπη τρώνε στην άκρη του δρόμου. Τυχαίο;
 
Γνωστός μου που επισκέφτηκε συγγενείς του στον Καναδά έκατσε κάποιες μέρες φυλακή γιατί έπιασε αγριόπαπια ή αγριόχηνα από τη λίμνη στο πάρκο που τις ταϊζανε και τον έδωσαν στην αστυνομία.
Να μην τον κάνεις παρέα είναι κακό παιδί...
Η αλήθεια είναι πως στην Αθήνα, (πεδίο Άρεως, κήπος, πάρκα κλπ) υπάρχουν πουλιά όλο το χρόνο που εμείς στην επαρχία ούτε ζωγραφιστά. Έχω δει καλοκαίρι κοτσύφια κλπ) που εδώ στη Λάρισα βλέπουμε μόνο το χειμώνα.
Για καρδερίνες κλπ, μόνο το καλοκαίρι με τις πολλές ζέστες στα νερά ή στα μπαΐρια πάνω στα αγκάθια.
Εγώ βλέπω εξαιρετικά σπάνια καρδερίνες και ζω σε περιοχή που πάντα υπήρχαν...
 
Θα σας δειξω ενα βιντεο απ'το αρχειο μου.Αυτος ο κοτσυφας με κρατησε συντροφια σχεδον σε ολους τους απογευματινους καφεδες στο μπαλκονι σχεδον ολη την ανοιξη. Εγω πιστευω πως δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραματα και με σωστη διαχειρηση η πανιδα μας μπορει να πιασει παλαιοτερους αριθμους.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Και αυτο απο ενα παλαιοτερο ψαρεμα στο παλιουρι χαλκιδικης απο μια θρασυτατη αλεπου, αφου μας προσφερε αφθονο γελιο στο τελος αποδειξε γιατι τις χαρακτηριζουν "πονηρες".
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αχ μου θυμίζει το χωριό μου πουλάκια στα δέντρα ελεύθερα καρδερίνες σπινος σε αφθονία σκαρθια φλώρους, να μπαίνω στον κήπο που έχει χόρτα και να βόσκουν αστατητα..
 
Διαφωνώ σε μεγάλο βαθμό με όσα λες, για μένα δεν υπάρχει τον σκότωσα λίγο, αλλά δεν είναι του παρόντος και για τέτοιες ημέρες αυτή η συζήτηση...
Εννοώ ότι η ζημιά που γίνεται στο ζωικό κεφάλαιο όταν συλλαμβάνονται πουλιά σωρηδόν που προορίζονται για την αγορά/καταστήματα σε αστικά κέντρα είναι τεράστια και μη συγκρίσιμη με τη ζημιά που γίνεται όταν κάποιος αιχμαλωτίζει για προσωπικούς και μόνο λόγους. Οι αριθμοί είναι πολύ πολύ μεγαλύτεροι στην πρώτη περίπτωση. Ένας πουλοπιάστης που εφοδιάζει καταστήματα μπορεί εύκολα να αφανίσει το είδος από κάποια περιοχή αν γνωρίζει τα λημέρια.
Αποτέλεσμα να περπατάς σε γειτονιές της Αθήνας και τα κλουβιά με τις καρδερίνες στα μπαλκόνια να είναι περισσότερα από αυτά με καναρίνια…

Αυτά δεν σηκώνουν συμφωνώ δεν συμφωνώ αφού πρόκειται για αριθμούς και οι αριθμοί δεν σηκώνουν αμφιβολίες.

Υπάρχει περίπτωση να έρχονται επειδή έχεις άλλες στα κλουβιά;

Έρχονται για άλλους λόγους… εξάλλου αυτή την περίοδο δεν έχω καρδερίνες.
 
Εννοώ ότι η ζημιά που γίνεται στο ζωικό κεφάλαιο όταν συλλαμβάνονται πουλιά σωρηδόν που προορίζονται για την αγορά/καταστήματα σε αστικά κέντρα είναι τεράστια και μη συγκρίσιμη με τη ζημιά που γίνεται όταν κάποιος αιχμαλωτίζει για προσωπικούς και μόνο λόγους. Οι αριθμοί είναι πολύ πολύ μεγαλύτεροι στην πρώτη περίπτωση. Ένας πουλοπιάστης που εφοδιάζει καταστήματα μπορεί εύκολα να αφανίσει το είδος από κάποια περιοχή αν γνωρίζει τα λημέρια.
Αποτέλεσμα να περπατάς σε γειτονιές της Αθήνας και τα κλουβιά με τις καρδερίνες στα μπαλκόνια να είναι περισσότερα από αυτά με καναρίνια… Αυτά δεν σηκώνουν συμφωνώ δεν συμφωνώ αφού πρόκειται για αριθμούς και οι αριθμοί δεν σηκώνουν αμφιβολίες.
Θα βγούμε εκτός θέματος, αλλά...
Για να καταλάβω @YannisK ... αυτός που στη μια καρδερίνα που διαθέτει... όταν βάζει καπατσέ και πιάνει μια ακόμη. Για παρέα της πρώτης.. είναι αθώος;
Οι αριθμοί και τα κλουβιά τα πολλά έγιναν μόνο με ευθύνη των μεγάλων "κατσαπλιάδων" και των πετ που τα αγοράζουν ή συνέργησαν και οι "αθώοι";
Ασφαλώς και διαφωνώ και έχω δικαίωμα να το κάνω. Γιατί δεν μπορώ να αξιολογήσω την αξία της ζωής και να αποφασίσω εγώ ποια από τις ζωές που αιχμαλωτίζονται αξίζουν λιγότερο ή περισσότερο!
Ας μου πει κάποιος ποια ζωή αξίζει περισσότερο... αυτή που πιάστηκε ομαδικά ή μεμονωμένα και αμέσως θα σταματήσει και τη διάθεση διαφωνίας που έχω.
Δε μιλάω για το ποιος κάνει περισσότερο κακό. Για μένα το είπα... όλοι φταίνε... Το πόσο δεν ξέρω ούτε μπορώ να..."δικάσω", δεν είμαι άλλωστε αναμάρτητος.
 
Δεν έχω ιδέα για το συγκεκριμένο πτηνό (το οποίο όμως είναι πανέμορφο και με σπάνια φωνητικά προσόντα) αλλά ήθελα να πω εδώ ότι τα Κανάρια νησιά δεν πήραν το όνομα τους από τα καναρίνια. Πήραν το όνομα τους από αναγραμματισμό του λατινικού Carne, που θα πει σκύλος (ή κρέας, ανάλογα με τα συμφραζόμενα). Κι αυτό γιατί στα νησιά αυτά ζούσαν αγριόσκυλα, τα οποία αν δεν κάνω λάθος σήμερα έχουν εξαφανισθεί από τα νησιά αυτά (υπάρχουν όμως ακόμα σε άλλες περιοχές του πλανήτη).
 
Θα βγούμε εκτός θέματος, αλλά...
Για να καταλάβω @YannisK ... αυτός που στη μια καρδερίνα που διαθέτει... όταν βάζει καπατσέ και πιάνει μια ακόμη. Για παρέα της πρώτης.. είναι αθώος;
Οι αριθμοί και τα κλουβιά τα πολλά έγιναν μόνο με ευθύνη των μεγάλων "κατσαπλιάδων" και των πετ που τα αγοράζουν ή συνέργησαν και οι "αθώοι";
Ασφαλώς και διαφωνώ και έχω δικαίωμα να το κάνω. Γιατί δεν μπορώ να αξιολογήσω την αξία της ζωής και να αποφασίσω εγώ ποια από τις ζωές που αιχμαλωτίζονται αξίζουν λιγότερο ή περισσότερο!
Ας μου πει κάποιος ποια ζωή αξίζει περισσότερο... αυτή που πιάστηκε ομαδικά ή μεμονωμένα και αμέσως θα σταματήσει και τη διάθεση διαφωνίας που έχω.
Δε μιλάω για το ποιος κάνει περισσότερο κακό. Για μένα το είπα... όλοι φταίνε... Το πόσο δεν ξέρω ούτε μπορώ να..."δικάσω", δεν είμαι άλλωστε αναμάρτητος.

Δεν με έχεις καταλάβει…. Δεν σχολιάζω ποιος είναι αθώος και ποιος δεν είναι.
Αναφέρομαι στην ζημιά στο ζωικό κεφάλαιο, στην φύση, στον κίνδυνο να λείψουν κάποια είδη. Όταν αιχμαλωτίζονται 1000 πουλιά επανειλημμένα σε μια περιοχή έχει διαφορετικό αντίκτυπο στα είδη, στην βιωσιμότητα τους από το να αιχμαλωτιστούν 5 μία φορά.. Ο νοών νοείτω.
 
Δεν με έχεις καταλάβει…. Δεν σχολιάζω ποιος είναι αθώος και ποιος δεν είναι.
Αναφέρομαι στην ζημιά στο ζωικό κεφάλαιο, στην φύση, στον κίνδυνο να λείψουν κάποια είδη. Όταν αιχμαλωτίζονται 1000 πουλιά επανειλημμένα σε μια περιοχή έχει διαφορετικό αντίκτυπο στα είδη, στην βιωσιμότητα τους από το να αιχμαλωτιστούν 5 μία φορά.. Ο νοών νοείτω.
Αν κατάλαβα καλά... Δέχεσαι πως όλοι αυτοί κάνουν ζημιά με κλιμάκωσή ανάλογα τον αριθμό... Οπότε είμαστε εντάξει!
 
Δεν έχω ιδέα για το συγκεκριμένο πτηνό (το οποίο όμως είναι πανέμορφο και με σπάνια φωνητικά προσόντα) αλλά ήθελα να πω εδώ ότι τα Κανάρια νησιά δεν πήραν το όνομα τους από τα καναρίνια. Πήραν το όνομα τους από αναγραμματισμό του λατινικού Carne, που θα πει σκύλος (ή κρέας, ανάλογα με τα συμφραζόμενα). Κι αυτό γιατί στα νησιά αυτά ζούσαν αγριόσκυλα, τα οποία αν δεν κάνω λάθος σήμερα έχουν εξαφανισθεί από τα νησιά αυτά (υπάρχουν όμως ακόμα σε άλλες περιοχές του πλανήτη).
Ο σκύλος που λές είναι ο Presa Canario. Στα αρχαία Ελληνικά κύων, κυνός = σκύλος, canis στα λατινικά
 
Back
Top