Φροντίδα Άγριο ρινγκνεκ σε αρρωστημένο βαθμό

gianniskid

PB New Member
Εγγραφή
11 Οκτ 2014
Μηνύματα
369
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, θα ήθελα να σας εκφρασω ενα πρόβλημα που αντιμετώπιζω εδω και 2 μηνες...
Μου χαρισαν πριν 2 με 3 μηνες ενα αγριο ρινγκ νεκ το οποίο πραγματικά παιδια πιο αγριμι δεν παίζει να εχω δει μέχρι τώρα...
Μου προτειναν να τον βάλω σε ενα πιο μικρό κλουβι να μην έχει χώρο και να ηρεμισει..
Το αποτέλεσμα με το που βλέπει ανθρώπους και στα 20 μετρα κοπανιετε και κάνει σαν τρελο. Ανοιγοντας τα φτερα του χτυπώντας τα στα κάγκελα...
Τι να κανω δεν τον θέλω ημερο αλλα να περνάει κάνεις απο το μπαλκόνι και να μην χτυπιετε και ανοίγουν τα φτερα του και αιματα και... Βοήθεια!
 
Εντός Αττικής μένεις Γιάννη; Υποψιάζομαι ότι είναι πιασμένο άγριο.
 
Δεν ξέρω εςν δεν είναι τσάμπα θα πεθάνει, εαν το βαλω σε πολυ μεγάλο κλουβι;
 
Κοίτα σε μικρό δεν είναι σωστό. Αν μπορείς να του πάρεις μεγάλη κλούβα και θα πρέπει να το έχεις μέσα σε ήσυχο μέρος να ηρεμήσει. Αφού αγριεύει όταν βλέπει περαστικούς, δεν πρόκειται να ηρεμήσει έτσι.
 
Αυτά που βρίσκεις εύκολα γύρω στα 150 ευρώ έχουν μήκος γύρω στα 70 εκ και ύψος γύρω στα 80-85 εκ. Δεν θα μπορούσες να φτιάξεις κάτι μόνος σου;

Αυτό εννοώ
2633.jpg
 
Λες να ηρεμισει, πάντως τρώει απο φρούτα τα πάντα

Και ια μπορεί να ζευγαρωσει
 
μήπως θα πρέπει να ρωτήσεις αυτούς που στο χάρισαν ποια η προέλευση του πουλιού, αν είναι πιασμένο ή τέλος πάντων γιατί στο χάρισαν;
Μαρία, γνωρίζεις μήπως ποιες είναι οι ενδείξεις ενός άγριου πουλιού; Π.Χ. στις καρδερίνες μια ένδειξη είναι τα μαύρα πόδια, η έντονη μάσκα...
 
Κι εγω πιστευω οτι ειναι αγριο πιασμενο. Κι εγω επισης θα σου προτεινα να κανεις οπως σου ειπε η Μαρια. Και να ρωτησεις που το βρηκαν αν και νομιζω οτι νιωθεις απο που εχει προελθει.
 
Μαρία, γνωρίζεις μήπως ποιες είναι οι ενδείξεις ενός άγριου πουλιού; Π.Χ. στις καρδερίνες μια ένδειξη είναι τα μαύρα πόδια, η έντονη μάσκα...
Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν υπάρχουν εμφανισιακές διαφορές σίγουρα όμως από την συμπεριφορά το αντιλαμβάνεται κάποιος.
Τα κλουβίσια πουλιά, όσο άγρια και να είναι, αναγνωρίζουν στον άνθρωπο τον τροφοδότη τους και πεταρίζουν μεν, έχουν όμως και μια στάση σώματος αναμονής, είναι δηλαδή απλά επιφυλακτικά.
Μία φορά έτυχε να δω σε petshop άγριους και το "πιάνεις" αμέσως, κάνουν σαν θηρία στα κλουβιά. Άσε που από τα χτυπήματα γίνονται χάλια ουρές και φτερά πτήσης. Είναι δραματικό να το βλέπεις.
 
το αγορασαν απο πετ σοπ,60 ευρω το πηραν, δεν μου παει η καρδια να τον αφησω για να τον πιασουν παρακατω ..., Να του παρω ενα ταιρι μπας και ηρεμισει;
 
Λέγαμε να του φτιάξεις ένα μεγάλο κλουβί. Ξέρεις κατ' αρχήν το φύλο; Πως θα πάρεις ταίρι;
 
Μήπως όμως στο μεγάλο κλουβι θα κοπανιέται χειρότερα...
Για το ταιρι μαλλιά έκανα μια χαζή σκέψη, δεν ξέρω το φίλο
 
Σωστο και αυτό, πάντως τρώει τα πάντα... Θα φροντίσω να πάρω ενα μεγάλο κλουβι, πάντως Τωρα λες στο μέλλον να καταφέρει να γίνει γονιός;
 
Για να γίνει γονιός πρέπει να αγαπήσει την ζωή του, κι αυτό αυτήν την στιγμή είναι τρελαμένο. Αν το νιώσεις αυτό, θα μπορέσεις να το βοηθήσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Θα παρω ένα μεγάλο και θα βάλω μέσα ένα μεγάλο ξύλο για καθυστρα και θα το φτιάξω οοαο πιο καλα μπορώ
 
Back
Top